Orpo tänään Puolassa keskustelemassa Ukrainan jälleenrakennuksesta ja EU:n itäisten maiden turvallisuudesta
Pääministeri Petteri Orpo (kok.) osallistuu tänään Ukrainan jälleenrakennuskonferenssiin Puolan Gdanskissa.
Viidennen Ukrainan jälleenrakennuskonferenssin on tarkoitus vahvistaa ja koordinoida tukea Ukrainalle. Lisäksi aiheena ovat investoinnit ukrainalaisille yrityksille.
Konferenssissa keskitytään energiateollisuuteen, kriittiseen infrastruktuuriin ja logistiikkaan, joihin Venäjän hyökkäyssota on erityisesti vaikuttanut.
– On myös muistettava, että kaikki Ukrainalle antamamme tuki tähtää siihen, että maahan saadaan kestävä ja oikeudenmukainen rauha, pääministeri Orpo sanoi tiedotteessa.
Orpo osallistuu samassa yhteydessä Eastern Flank -huippukokoukseen.
Aiemmassa Helsingissä järjestetyssä Eastern Flank -huippukokouksessa keskusteltiin EU:n itäisen ulkorajan turvallisuusuhista ja puolustuksen vahvistamisesta. Samat teemat jatkuvat nyt toisessa huippukokouksessa Puolassa.
– Viimeaikaiset droonitapahtumat korostavat entisestään työmme merkitystä kiirehtiä Euroopan puolustuksen ja turvallisuuden vahvistamista itäisellä sivustalla, josta koko Eurooppaa puolustetaan, Orpo sanoi tiedotteessa.