Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Keskusta
Keskustan eduskuntaryhmän puheenjohtaja Eeva Kalli oli haluttu keskustelukumppani Lahdessa. Eduskuntavaaliehdokkaat Atte Savelainen ja Kaarina Suhonen vaihtavat hänen kanssaan kampanjakuulumisia. (Kuva: Petri Görman)

Kalli Lahdessa: Oma vaihtoehto on kerrottava suoraan suomalaisille vaalitilaisuuksissa ja sen jälkeen gallupit nurin

Petri Görman 7.3.2023 7:00, muokattu 7.3.2023 12:44
a– a+
Keskusta

Keskustan eduskuntaryhmän puheenjohtaja Eeva Kalli ei ole lomaillut päiväkään, vaikka se olisi nyt mahdollista kansanedustajalle. Koko viime viikonlopun ajan vaalityötä tiiviisti tehnyt nainen vieraili Lahden seudulla sunnuntaina.

– Täällä on mukavasti ihmisiä liikkeellä jo sunnuntaiaamuna. Myös eilen Lopella vaalitupa oli aivan täynnä. 

Gallupit eivät Kallin mukaan kerro kaikkea, mutta hänen mukaansa työtä on kuitenkin tehtävä paljon viimeisen kuukauden ajan.

– On paljon suomalaisia, jotka kannattavat maltillista keskustapolitiikkaa. Blokkipolitiikka ja äärilinjat eivät ole koskaan sopineet meille. 

Eduskuntaryhmän puheenjohtaja muistuttaa, että puolueen kannatus nousee teoilla. 

– Nyt on onnistuttava kertomaan kansalaisille, mikä on meidän linjamme ja vaihtoehto kehittää suomalaista yhteiskuntaa. Omaan peliin on keskittyvä nyt ja on turha vilkuilla sivuille.

Eduskuntavaaliehdokkaat Kaarina Suhonen ja Laura Hahl uskovat, että keskustan kannatus nousee. – Vaalitilaisuuksissa on ollut hyvä meininki, naiset kertovat. (Kuva: Petri Görman)

Peruskouluissa jokaiselle oppilaalle on mahdollistettava tasa-arvoinen oppimismahdollisuus Kallin mielestä.

– Nyt on keskityttävä enemmän perusasioihin ja vähemmän hankehumppaan. Erityistä tukea tarvitseville on järjestettävä asianmukainen oppimisympäristö. Inkluusio toimii vain, jos sille järjestetään asianmukaiset puitteet ja tarvittava tuki. 

Energia ja ruoka ovat kasvun ja elinvoiman lisäksi huoltovarmuus- ja turvallisuusasioita, joihin pitäisi keskittyä nyt jokaisen poliitikon erityisellä huolellisuudella.

– Toivoisimme toki, että myös muut puolueet heräisivät näihin kysymyksiin. Tämä tarkoittaa puheiden lisäksi myös tekoja. 

Keskustan ehdokkaat ja tukijoukot ovat kiitettävällä tavalla liikkeellä. 

– Sen olen huomannut, että näissä vaaleissa on paljon liikkuvia äänestäjiä, jotka etsivät vielä oikeaa puoluetta itselleen.

Kalli muistuttaa, että nämä ovat linjavaalit, koska nyt päätetään, millä tavalla Suomea johdetaan ja ohjataan seuraavat neljä vuotta.

– Keskusta esittelee omaa vaihtoehtoa. Se eroaa selvästi sekä oikeiston että vasemmiston poliittisesta suunnasta.

Kansanedustaja Hilkka Kemppi uskoo, että keskustan kannatus nousee vielä maaliskuun aikana huomattavasti. (Kuva: Petri Görman)

Ex-ministeri Juha Rehula aikoo tehdä paluun eduskuntaan neljän vuoden tauon jälkeen. 

– Nyt miehellä on paljon energiaa ja toivottavasti se näkyy myös ulospäin.

Vaalitilaisuuksissa on ollut Rehulan mukaan hyvä meininki ja hän uskoo vakaasti, että päätyyn saakka mennään.

– Jälkiviisaana voin rehellisesti sanoa, että se teki miehelle hyvää katsoa maailmaa hieman eri perspektiivistä. Edellisten vaalien jälkeen olin hetken aikaa työttömänä. Sen jälkeen minut valittiin Pukkilan kunnanjohtajaksi. Farmasialiiton toiminnanjohtajan työ päättyi vuodenvaihteessa.

Keskusta-aktiivi Jukka Suomaa oli kannustamassa ex-ministeri Juha Rehulaa vaalityössä Lahdessa. (Kuva: Petri Görman)

Kolmatta kertaa eduskuntavaaliehdokkaana oleva lahtelainen Kaarina Suhonen ei ollut edellisissä vaaleissa ehdokkaana.

– Haastavasta asemasta lähdetään kohti eduskuntavaaleja. Se heijastuu nyt kannatuksessa, kun olemme olleet hallitusvastuussa.

Kokenut eduskuntavaaliehdokas kertoo, että ruokaturvallisuuteen liittyvät asiat ovat nousseet keskusteluissa esiin usein vaaliteltoilla.

– Ihmiset eivät ymmärrä, kuinka iso vilja-aitta Päijät-Häme on koko maan tasolla, Sen vuoksi olemme saaneet elintarviketeollisuutta houkuteltua alueelle. Tämä asia konkretisoituu heti, kun koneet käynnistyvät uusia tehtailla, jotka alueelle rakennetaan. 

Keskustanuorten ehdokkaana oleva Laura Hahl on ollut mukana kaikissa puolueen järjestämissä yhteistilaisuuksissa.

– Kaikki on vielä minulle uutta, kun olen ensimmäistä kertaa eduskuntavaaliehdokkaana. Paikallispolitiikassa olen ollut kuitenkin jo varsin pitkään mukana. 

Vaalitilaisuuksien ohella Hahl on panostanut kampanjassaan sosiaaliseen mediaan. 

– Uskon, että ihmiset haluavat muodostaa ehdokkaista monipuolisen kuvan ennen kuin he äänestävät.

Lahden vaalitilaisuudessa riitti porukkaa, vaikka se oli jo aamupäivällä sunnuntaina. (Kuva: Petri Görman)

Lahtelainen, mutta sielultaan padasjokelainen keskusta-aktiivi Jukka Suomaa sanoo suoran, että puolueen tilanne näyttää nyt pahalta, mutta ei se niin huono ole kuin gallupit kertovat.

– Keskusta on varmasti huhtikuun eduskuntavaalien suurin yllättäjä. Uskon, että puolueen kannatus nousee vielä 13,5 prosenttiin ennen vaalipäivää.

Hallitukseen ei pidä mennä, jos kannatus on alle 18 prosenttia.

– Suomen asiat organisoitiin kuntoon pääministeri Juha Sipilän hallituksen toimesta, vaikka puolue siitä kärsi. Sama asia toistui jo 1990-luvulla Ahon hallituksen aikana. Suomessa asiat olisivat nyt myös paljon paremmin, jos Sipilä olisi jatkanut pääministerinä.

Keskustan esittämät 10 kynnyskysymystä ovat ohjanneet Suomaan mukaan puolueen taivalta Marinin hallituksessa. 

– Ne olivat tarpeellisia asioita, joita tämä hallitus on osittain toteuttanut.

Lue myös

Varoitus: Putinin "itsemurhamotoristit" ilmestyivät taisteluiden polttopisteeseen

Se on käytännössä itsemurhatehtävä, sillä he eivät tule koskaan takaisin, sanoo Ukrainan asevoimien...
5.7.2025 21:48

Tällainen ruokavalio auttaa välttämään kroonisia sairauksia 70-vuotiaaksi asti

Monipuolista ja kasvispainotteista ruokavaliota noudattavat säästyvät muita todennäköisemmin monilta kroonisilta sairauksilta seitsemänkymppiseksi saakka...
5.7.2025 20:00

Kysely: Kotitalousvähennyksen kutistamisella suurempi vaikutus remontteihin kuin uskottiin

Suomalaisista 44 prosenttia kertoo kotitalousvähennykseen tehdyn muutoksen vaikuttavan heidän suunnittelemiensa remonttien teettämiseen. Suomalaiset remontoivat...
5.7.2025 14:30

Aihetunnisteet

Keskusta Lahti Päijät-Häme

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Foreca: Myrsky näyttää entistäkin rajummalta
Uutiset | 3.7.2025 16:01
Nyt se on tutkittu: Tämä on suomalaisten mielestä sopiva mökkimatka – yksi ihmisryhmä valmis pitkään matkaan
Uutiset | 2.7.2025 20:45
Lopettamisaalto järkyttää: ”Yrittäjiä kurittavat nyt todella monet asiat”
Uutiset | 4.7.2025 11:35
Nato-maassa soitetaan hälytyskelloja: Tämä ihmetyttää Venäjän hirmutappioissa
Uutiset | 3.7.2025 21:03
Syöpä on kallis paukku etenkin Suomessa – Tutkimus: Joka viides jättänyt hoidon väliin rahasyistä
Uutiset | 5.7.2025 10:00
Polkupyöräilijöillä yleinen väärinkäsitys
Uutiset | 2.7.2025 23:00
Kannattaako pilvisellä säällä tankata D-vitamiinia purkista? – Tutkija vastaa
Uutiset | 3.7.2025 9:23
Ihminen jäi junan alle
Uutiset | 1.7.2025 12:15
Tieku: Suosikkijuoma voi pidentää elämää, mutta se pitää nauttia oikealla tavalla
Uutiset | 3.7.2025 23:00
Uuvahdus voi tulla kalliiksi – älä unohda näitä asioita ukonilman uhatessa
Uutiset | 3.7.2025 20:45
Ihminen jäi junan alle
Uutiset | 1.7.2025 12:15
Kiistelty köyhän miehen suihkuhävittäjä oli huono ostos – ”Nutikalla” tehtiin silti suomalaista ilmailuhistoriaa
Uutiset | 29.6.2025 21:05
Älä aseta ruohonleikkuria tähän asentoon
Uutiset | 1.7.2025 19:45
Kyiv Independent: Isku Kertshinsalmen sillalle
Uutiset | 30.6.2025 12:00
Foreca: Myrsky näyttää entistäkin rajummalta
Uutiset | 3.7.2025 16:01
Synkkä Ukraina-arvio: Liian monta virhettä
Uutiset | 1.7.2025 21:48
Kekkosenkin konsti on pelastanut suomalaisten henkiä jo 50 vuotta
Uutiset | 1.7.2025 20:45
Nyt se on tutkittu: Tämä on suomalaisten mielestä sopiva mökkimatka – yksi ihmisryhmä valmis pitkään matkaan
Uutiset | 2.7.2025 20:45
Polkupyöräilijöillä yleinen väärinkäsitys
Uutiset | 2.7.2025 23:00
Kannattaako pilvisellä säällä tankata D-vitamiinia purkista? – Tutkija vastaa
Uutiset | 3.7.2025 9:23
Ihminen jäi junan alle
Uutiset | 1.7.2025 12:15
Tätä tuotetta kutsutaan ”luonnon Ozempiciksi” – mitä sanovat asiantuntijat?
Uutiset | 13.6.2025 21:21
Kiinasta Ukraina-jyrähdys: ”Bensaa liekkeihin”
Uutiset | 4.6.2025 21:02
Tiedustelupomo synkkänä Venäjän aikeista: ”Olemme erittäin varmoja”
Uutiset | 12.6.2025 21:50
Onko savusaunominen sama asia kuin vetäisi pari röökiä? – Näin sanoo tutkija
Uutiset | 20.6.2025 15:00
Kiistelty köyhän miehen suihkuhävittäjä oli huono ostos – ”Nutikalla” tehtiin silti suomalaista ilmailuhistoriaa
Uutiset | 29.6.2025 21:05
Älä aseta ruohonleikkuria tähän asentoon
Uutiset | 1.7.2025 19:45
Kyiv Independent: Isku Kertshinsalmen sillalle
Uutiset | 30.6.2025 12:00
Presidentin puoliso saavutti hämmästyttävän korkean iän – kyseessä peräti triplaennätys
Uutiset | 24.6.2025 22:30
Foreca: Myrsky näyttää entistäkin rajummalta
Uutiset | 3.7.2025 16:01

Uusimmat

Varoitus: Putinin ”itsemurhamotoristit” ilmestyivät taisteluiden polttopisteeseen
Uutiset | 5.7.2025 21:48
Tällainen ruokavalio auttaa välttämään kroonisia sairauksia 70-vuotiaaksi asti
Uutiset | 5.7.2025 20:00
Kysely: Kotitalousvähennyksen kutistamisella suurempi vaikutus remontteihin kuin uskottiin
Uutiset | 5.7.2025 14:30
Syöpä on kallis paukku etenkin Suomessa – Tutkimus: Joka viides jättänyt hoidon väliin rahasyistä
Uutiset | 5.7.2025 10:00
Kirjat | Karhuemo haluaa poikaset kotiin 
Uutiset | 5.7.2025 7:00
T&A: Läpimurto – auringonpimennyksen voi tehdä keinotekoisesti
Uutiset | 4.7.2025 23:00
Mitä tehdä Syyrian vierastaistelijoille? – ”He ovat tavallaan syyrialaisia, halusimme tai emme”
Uutiset | 4.7.2025 22:02
Autoilija: Tällaisessa tilanteessa sinulla tulee olla älypuhelin
Uutiset | 4.7.2025 21:30
Tutkimus: Lihavuus jää solujen muistiin – laihtumisesta huolimatta palautuminen voi kestää vuosia
Uutiset | 4.7.2025 21:00
Zelenskyi puhelustaan Trumpin kanssa: Sovimme työskentelevämme ilmapuolustuksen vahvistamiseksi Ukrainassa
Uutiset | 4.7.2025 17:06
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Homovastaiset puheet ajoivat pois, mutta Aleksi Koivisto palasi kirkkoon – nyt hän kertoo, miksi
Uutiset | 21.6.2025 15:00
Toimittajalta | Rahaa on – olisiko aika palauttaa Kauhavan lentosotakoulu ja Pohjois-Karjalan prikaati?
Uutiset | 21.6.2025 8:00
Parlamentaarinen pöytä saa miljardipotin – puolustuksen Nato-rahoista hyötyy muukin yhteiskunta, uskoo SDP:n ryhmäpuheenjohtaja Tytti Tuppurainen
Uutiset | 29.6.2025 8:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Varoitus: Putinin ”itsemurhamotoristit” ilmestyivät taisteluiden polttopisteeseen
Uutiset | 5.7.2025 21:48
Tällainen ruokavalio auttaa välttämään kroonisia sairauksia 70-vuotiaaksi asti
Uutiset | 5.7.2025 20:00
Kysely: Kotitalousvähennyksen kutistamisella suurempi vaikutus remontteihin kuin uskottiin
Uutiset | 5.7.2025 14:30
Ihminen jäi junan alle
Uutiset | 1.7.2025 12:15
Kiistelty köyhän miehen suihkuhävittäjä oli huono ostos – ”Nutikalla” tehtiin silti suomalaista ilmailuhistoriaa
Uutiset | 29.6.2025 21:05
Älä aseta ruohonleikkuria tähän asentoon
Uutiset | 1.7.2025 19:45

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Sinkkuelämää ja syntyvyyden lasku – sattumaa vai sukupolvikokemus?
Mielipide | 4.7.2025 10:17
Lukijalta: Suviseurojen viestintä yllätti raikkaudellaan
Mielipide | 3.7.2025 13:00
Lukijalta: Työsuhdeturvan heikennysten haitat olisivat selvästi mahdollisia hyötyjä suuremmat
Mielipide | 2.7.2025 11:39
Lukijalta: ”Se on taas se aika kuukaudesta…”
Mielipide | 2.7.2025 11:22
Lukijalta: Suviseurojen viestintä yllätti raikkaudellaan
Mielipide | 3.7.2025 13:00
Lukijalta: ”Se on taas se aika kuukaudesta…”
Mielipide | 2.7.2025 11:22
Lukijalta: Julkinen talous on kansalaisten palvelija, ei isäntä
Mielipide | 1.7.2025 12:46
Lukijalta: Kaiken viisauden alku on tosiasioiden tunnustaminen
Mielipide | 1.7.2025 12:52

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustan Savola: seutukunta menestyy yhteistyöllä
Uutiset | 28.6.2025 10:29
Keskustayrittäjät: Työttömyyteen helpotusta parantamalla yrittämisen edellytyksiä
Uutiset | 24.6.2025 18:29
Keskustanaiset esittää vaaleihin rahallista kampanjakattoa
Uutiset | 16.6.2025 14:22
Keskustan Savola: seutukunta menestyy yhteistyöllä
Uutiset | 28.6.2025 10:29
Keskustayrittäjät: Työttömyyteen helpotusta parantamalla yrittämisen edellytyksiä
Uutiset | 24.6.2025 18:29
Paluumuuttaja Pietu Heiskasesta Pohjois-Karjalan Keskustanuorten uusi puheenjohtaja
Keskusta | 20.10.2017 11:37
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste