Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Raideliikenne

Trans-Europ-Express toi bisneksen ja politiikan kiskojen päälle – futuristisissa luksusjunissa rakennettiin uutta Eurooppaa

12.3.2026 21:20
Lue lisää 
Politiikka
Presidentti Sauli Niinistö Kaikki tiet turvaan -kirjan julkistustilaisuudessa ravintola Töölössä Helsingissä keskiviikkona. (Kuva: Heikki Saukkomaa / Lehtikuva)

Niinistö haluaisi myös Kiinalle roolia rauhan tekemisessä – "Voisi pitää venäläiset paikoillaan"

Niinistö kertoo keskustelleensa Kiinan roolista varsin paljon Zelenskyin kanssa tammikuussa 2023.
STT / Anni Keski-Heikkilä 22.10.2025 17:17, muokattu 22.10.2025 17:43
a– a+
Politiikka

Presidentti Sauli Niinistön mielestä myös Kiinaa tulisi velvoittaa, kun Ukrainaan aikanaan tehdään rauhaa. Niinistö sanoo tuoreessa kirjassaan, että kertoi tästä näkemyksestään Yhdysvaltain presidentin Donald Trumpin luotetulle, kenraali Keith Kelloggille kesällä 2024.

Niinistö perustelee näkemystään kirjassa sillä, että ”vedetäänpä rajalinja mihin tahansa, kovat jännitteet puolin ja toisin jäävät”.

– Länsi varmasti myös hillitsee omiensa, siis ukrainalaisten tunteita. Vastaavasti Kiinan rooli voisi olla pitää venäläiset paikoillaan, kirjassa sanotaan.

Vaikka Kiina on tukenut Venäjää, kirjassa Niinistö arvioi, ettei Kiina pitäisi Venäjän suurvoitosta ja sitä seuraavasta uhittelusta. Pelon ilmapiiri heikentäisi Kiinalle tärkeää eurooppalaista kulutuskysyntää.

STT:n haastattelussa Niinistö avaa ajatustaan lisää. Hän kertoo aiheen olleen esillä Ukrainan presidentin Volodymyr Zelenskyin kanssa.

– Siitä me puhuimme Zelenskyin kanssa aika paljon tammikuussa 2023. Hän minusta oli aika paljon samaa mieltä, ja heillä oli yhteyksiäkin siinä vaiheessa Kiinaan, Niinistö sanoo STT:lle.

Niinistö ei mene yksityiskohtiin siitä, millä tavalla Kiinan konkreettisesti pitäisi olla mukana.

– Tärkeintä olisi, että Kiina tietyllä tavalla, mikä tahansa tapa se onkin, olisi mukana ikään kuin vahvistamassa, että Venäjä ei liiku lisää. Että se rauha pitää myöskin sillä puolella.

Niinistö ei keskiviikkona järjestetyssä kirjanjulkistustilaisuudessa kuitenkaan halunnut ottaa kantaa päivänpolttaviin tapahtumiin esimerkiksi rauhansuunnitelmien ympärillä. Niinistöltä kysyttiin arviota tämänhetkisestä tilanteesta, mutta hän ei halunnut vastata.

Suomen omat suhteet Kiinaan ovat Niinistön mielestä varsin kohdallaan. Hän huomauttaa, että Kiinan presidentti Xi Jinping esimerkiksi vieraili Suomessa ja Niinistö itse kahdesti Kiinassa. Niinistön mukaan Kiina halusi rakentaa Suomen kanssa suhteita.

– Me olemme tietyissä asioissa olleet pidättyväisiä, ja se ei ole kuitenkaan näitä välejä millään tavalla rikkonut, Niinistö sanoo.

Täytyykö Kiinan kanssa olla jollain tavalla varuillaan?

– Näen lähinnä ongelmallisena sen, että jos Kiina ja Yhdysvallat ajautuvat huonoon jamaan, niin silloin eurooppalaiset, Suomi siinä mukana, varmasti joutuvat valitsemaan puolensa. Ja se on vaativa tilanne.

Niinistö nostaa esimerkiksi sen, että Trump on jo kerran viitannut siihen, että eurooppalaisten pitäisi yhtyä hänen tullivaatimuksiinsa suhteessa Kiinaan.

Kirjassaan Niinistö kirjoittaa, että muun muassa Kiinan ja Yhdysvaltojen taloustaistelulla on Euroopalle suuri merkitys. Hänen mukaansa pahimmassa tapauksessa Eurooppa voi jäädä kahden kesken Venäjän kanssa, ja siihenkin on valmistauduttava.

Presidentti Sauli Niinistö ja hänen puolisonsa Jenni Haukio saivat lahjaksi Kiinan taitoluistelujoukkueen harjoittelupaidat nimikirjoituksilla varustettuina Kiinan presidenttiparin vieraillessa Helsingissä huhtikuussa 2017. Kuvassa oikealla Kiinan presidentti Xi Jinping. (KUVA: LEHTIKUVA / ANTTI AIMO-KOIVISTO)

Euroopan täytyy Niinistön mukaan varautua olemalla vahva ja näyttämällä siltä. Tarvitaan perinteisiä aseita ja sotilaita, mutta myös kyvykkyyttä hybridimaailmassa.

– Jos Venäjä tuntee tai näkee, että Eurooppa on vahva, me olemme turvassa, hän sanoo.

Presidentti myös varoittaa sekä kirjassa että haastattelussa, etteivät jännitteet pääty, vaikka Ukrainassa syntyisi aselepo tai rauha.

– Ukrainan rauha tietysti olisi aivan ensiarvoinen tavoite, mutta ei senkään jälkeen saa tuudittautua.

Hän nostaa esiin Trumpin ensimmäisen presidenttikauden, jolloin Euroopassa jo puhuttiin siitä, että vastuuta täytyy ottaa enemmän. Trumpin ensimmäisen kauden jälkeen se kuitenkin unohdettiin aika äkkiä, Niinistö sanoo.

Presidenttiaikansa jälkeen Niinistö kirjoitti viime vuonna EU-komissiolle raportin siviili- ja puolustusvalmiudesta. Keskiviikkona puolestaan julkaistiin Suomen ulkopolitiikkaa käsittelevä kirja Kaikki tiet turvaan – Sinnikkään Suomen suunta.

STT kysyi Niinistöltä haastattelussa, mitä hän aikoo tehdä seuraavaksi.

– Joudun eurooppalaisen turvallisuuden takia yhteen toiseen projektiin hetkeksi mukaan, Niinistö kertoi.

Joudutte?

– Joo, kun on huono sanomaan ei, Niinistö heitti.

Kysyttäessä Niinistö vastasi, että kyse ei tällä kertaa ole EU-tason projektista. Hän ei kuitenkaan vielä kertonut projektin yksityiskohdista tarkemmin.

Lue myös

Sauli Niinistö kertoo, mitä aikoo tehdä seuraavaksi – kyse Euroopan turvallisuudesta

Presidentti Sauli Niinistö kertoo STT:lle tulevaisuudensuunnitelmistaan, että aikoo jatkaa eurooppalaisen turvallisuuden parissa. Keskiviikkona ilmestyi...
22.10.2025 15:03

Niinistö kuvailee tuoreessa kirjassaan: Trump ja Putin vaikuttivat vierailta toisilleen

Presidentti Niinistö käsittelee kirjassaan Suomen ulko- ja turvallisuuspolitiikkaa presidenttikausillaan.
22.10.2025 11:10

Niinistö arvostelee Marinin kansliaa "oudoista esityksistä" – "Presidentti pantaisiin kokonaan syrjään"

Presidentti Sauli Niinistö arvostelee tuoreessa kirjassaan pääministeri Sanna Marinin (sd.) aikaista valtioneuvoston kansliaa...
22.10.2025 0:01

Aihetunnisteet

Kiina Politiikka Sauli Niinistö turvallisuuspolitiikka Ukrainan sota

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Kuka kehtaa jättää koiransa kakat keräämättä? Yksi ikäryhmä nousee ylitse muiden
Uutiset | 11.3.2026 20:00
Clemenceau-luokan lentotukialukset palauttivat Ranskan merivaltojen eturiviin – hävittäjien jylyssä paistettiin patonkia ja siemailtiin viiniä
Uutiset | 10.3.2026 21:40
Israelin armeija sanoo iskeneensä kohteeseen, jossa Iran kehittää ydinaseita
Uutiset | 12.3.2026 13:36
Moni tekee ison virheen tähän vuodenaikaan – Jopa tuhansien eurojen vahingot
Uutiset | 10.3.2026 22:01
Tutkimus: Testosteronin taso tulee huomioida ruokavaliossa – yksi asia voi olla vaaraksi
Uutiset | 12.3.2026 21:36
Valiokunta vaatii loppua dieselautojen pakkasongelmille – Ministeri Ranteelta peräänkuulutetaan toimia
Uutiset | 11.3.2026 16:30
USA ei ole vielä valmis saattamaan aluksia Hormuzinsalmen läpi
Uutiset | 12.3.2026 15:22
”Hengenlähtö oli lähellä,” Kelan Lasse Lehtonen sanoo kohutuista Brysselin lentokentän tapahtumista MT:lle
Uutiset | 12.3.2026 18:40
Jopa puolet ei tiedä sairastavansa tätä vakavaa sairautta – Alkuun täysin oireeton
Uutiset | 9.3.2026 21:45
Kun taivaalle piti päästä pystysuoraan – näin suomalaislentäjät taltuttivat ensimmäiset neuvostokopterit
Uutiset | 7.3.2026 21:27
Kun taivaalle piti päästä pystysuoraan – näin suomalaislentäjät taltuttivat ensimmäiset neuvostokopterit
Uutiset | 7.3.2026 21:27
Clemenceau-luokan lentotukialukset palauttivat Ranskan merivaltojen eturiviin – hävittäjien jylyssä paistettiin patonkia ja siemailtiin viiniä
Uutiset | 10.3.2026 21:40
Kylmän sodan kohuase kuohutti maailmaa ja katosi – taustalla synkkä syy
Uutiset | 9.3.2026 21:15
Jopa puolet ei tiedä sairastavansa tätä vakavaa sairautta – Alkuun täysin oireeton
Uutiset | 9.3.2026 21:45
Moni tekee ison virheen tähän vuodenaikaan – Jopa tuhansien eurojen vahingot
Uutiset | 10.3.2026 22:01
Kuka kehtaa jättää koiransa kakat keräämättä? Yksi ikäryhmä nousee ylitse muiden
Uutiset | 11.3.2026 20:00
Vaihdetaanko asfaltti hiekkaan maaseudulla? Ovaskalta tyrmäys VM:n budjettipäällikön puheille
Uutiset | 9.3.2026 11:54
Luulitko sekarotuista koiraa pitkäikäiseksi? Menehtyy tyypillisesti jo ennen 7-vuotispäivää
Uutiset | 9.3.2026 22:04
Kansanedustaja vaatii: Turpeen tuki täytyy palauttaa
Uutiset | 9.3.2026 15:22
Tappajahain hyytävin tarina on totta – USS Indianapolis kuljetti tuomiopäivän aseen ja kohtasi karmivan lopun
Uutiset | 3.3.2026 21:20
Kremlistä raju viesti: ”Silloin meidän ydinaseemme kohdistetaan Viroon”
Uutiset | 23.2.2026 22:02
Maailman vaarallisin juusto? Tämän herkun syöminen voi johtaa hirvittäviin seurauksiin
Uutiset | 12.2.2026 22:13
Kalastaja huomasi jäällä jotain outoa – salakuljettajien röyhkeä yritys paljastui
Uutiset | 18.2.2026 22:02
Suuroperaatio: Ukraina paljasti Venäjän salamurhajuonen
Uutiset | 20.2.2026 21:45
Historia | Japanin tarkimmin varjeltu sotasalaisuus ilmestyi suoraan piikille – amerikkalaisen vedenalaisen päälliköllä kävi satumainen tuuri marraskuussa 1944
Uutiset | 21.2.2026 21:35
Mitä tehdä, jos joku nuuskii takapuskuriasi? Asiantuntija vastaa
Uutiset | 26.2.2026 21:50
Autot | Mercedes-Benz W123 oli kuin pankkiholvi pyörillä – mutta ohitukseen piti valmistautua jo edellisessä pitäjässä
Uutiset | 11.2.2026 21:09
Kohuväite: Johannes Kläbo voisi vaihtaa lajia
Uutiset | 25.2.2026 21:32
Lihavuusekspertti: Ylipainoisuuden syy on aivoissa – nämä ovat painonhallinnan ”kultaiset säännöt”
Uutiset | 13.2.2026 22:09
Venäjä: Iskut Iraniin voivat aiheuttaa katastrofin
Uutiset | 28.2.2026 15:03

Uusimmat

Ydinasekiista | Orpo toivoo kirjauksen rauhan ajan ydinaseettomuudesta riittävän oppositiolle
Uutiset | 13.3.2026 13:27
Hallituspuolueet jyräsivät kantansa läpi sote-valiokuntaa jakavassa kiistassa
Uutiset | 13.3.2026 13:23
Lindtman: Orpon ulostulo ydinasekiistasta herätti vain uusia kysymyksiä
Uutiset | 13.3.2026 13:09
USA sallii merillä olevan venäläisöljyn myynnin – Asiantuntija ”Pienikin helpotus on Venäjälle positiivinen asia”
Uutiset | 13.3.2026 12:42
Ruotsi pysäytti aluksen, jonka epäillään kuuluvan Venäjän varjolaivastoon
Uutiset | 13.3.2026 12:15
Halla-aho saapui seuraamaan riitaisan sote-valiokunnan ylimääräistä kokousta
Uutiset | 13.3.2026 12:11
Dieselissä raju hintaloikka – SKAL varoittaa satojen miljoonien lisälaskusta
Uutiset | 13.3.2026 11:40
SDP:ltä tulossa vastaehdotus ydinaserajoituksiin liittyvän kiistan ratkaisemiseksi
Uutiset | 13.3.2026 11:14
Kurvinen: SDP:n pitäisi tulla ydinasekiistassa ulos ”nurkasta, jonka ovat itselleen maalanneet”
Uutiset | 13.3.2026 10:45
Keskusta nujertaisi suurtyöttömyyden pienyritysten avulla – työnantajamaksuihin puolitus, kotitalousvähennys ennalleen
Uutiset | 13.3.2026 10:32
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Unohdettiinko maaseutu? Keskusta tylytti hallituksen suursuunnitelmaa: ”Puheet ja teot täysin ristiriidassa”
Uutiset | 11.3.2026 18:07
Ikäihmisten kohtelu tuohduttaa – oppositio ei hyväksy pakkosiirtymää sähköiseen viranomaispostiin
Uutiset | 10.3.2026 18:52
Vaihdetaanko asfaltti hiekkaan maaseudulla? Ovaskalta tyrmäys VM:n budjettipäällikön puheille
Uutiset | 9.3.2026 11:54

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Ydinasekiista | Orpo toivoo kirjauksen rauhan ajan ydinaseettomuudesta riittävän oppositiolle
Uutiset | 13.3.2026 13:27
Hallituspuolueet jyräsivät kantansa läpi sote-valiokuntaa jakavassa kiistassa
Uutiset | 13.3.2026 13:23
Lindtman: Orpon ulostulo ydinasekiistasta herätti vain uusia kysymyksiä
Uutiset | 13.3.2026 13:09
Kun taivaalle piti päästä pystysuoraan – näin suomalaislentäjät taltuttivat ensimmäiset neuvostokopterit
Uutiset | 7.3.2026 21:27
Clemenceau-luokan lentotukialukset palauttivat Ranskan merivaltojen eturiviin – hävittäjien jylyssä paistettiin patonkia ja siemailtiin viiniä
Uutiset | 10.3.2026 21:40
Kylmän sodan kohuase kuohutti maailmaa ja katosi – taustalla synkkä syy
Uutiset | 9.3.2026 21:15

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Jokainen opiskelemaan
Mielipide | 12.3.2026 13:05
Lukijalta: Suomen eurojäsenyyden kääntöpuoli
Mielipide | 12.3.2026 12:57
Lukijalta: Uudenmaan Keskustan aluevaltuustoryhmillä yhteisiä huolia hyvinvointialueiden rahoitusmallin muutoksista
Mielipide | 12.3.2026 12:17
Lukijalta: Tarvitaan tukiasemia ja valokuitua
Mielipide | 11.3.2026 13:40
Lukijalta: Ihmisarvo kuuluu kaikille – mutta kuuluuko myös oikeus omaan vakaumukseen?
Mielipide | 10.3.2026 13:30
Lukijalta: Ovatko äidinkielen opettajat kiinnostuneet matematiikasta?
Mielipide | 11.3.2026 13:13
Lukijalta: Naistenpäivän marssi on kannanotto kyynistymistä vastaan
Mielipide | 8.3.2026 7:45
Lukijalta: Luonnolliset erot ja tasa-arvo – perheiden tulevaisuuden perusta
Mielipide | 9.3.2026 15:25

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Ovaska ilahtui kokoomuslaisen avauksesta – Vetoaa Purraan ja Ranteeseen dieselveron poistamiseksi
Uutiset | 12.3.2026 18:30
Digipostipakko vaarantaa kansalaisten oikeusturvan, sanoo keskustakolmikko
Uutiset | 11.3.2026 18:11
Keskustanuoret vaatii: Lasten käyttämisestä rikoksiin tehtävä ankarasti rangaistavaa
Uutiset | 9.3.2026 18:02
Kansanedustaja vaatii: Turpeen tuki täytyy palauttaa
Uutiset | 9.3.2026 15:22
Digipostipakko vaarantaa kansalaisten oikeusturvan, sanoo keskustakolmikko
Uutiset | 11.3.2026 18:11
Ovaska ilahtui kokoomuslaisen avauksesta – Vetoaa Purraan ja Ranteeseen dieselveron poistamiseksi
Uutiset | 12.3.2026 18:30
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste