Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Turvallisuuspolitiikka

Keskustan Hanna Räsänen Nato-selonteosta: Heikoille lenkeille ei ole tilaa 

10.9.2025 16:53
Lue lisää 
Kiinteistökauppa
Lähestyvä kesä näyttää, virkoaako kesämökkikauppa talvihorroksestaan. (Kuva: Maria Seppälä)

Mökkikauppa on käynnistynyt viime vuotta jähmeämmin – rantamökkien myynti laski tammi-maaliskuussa noin kolmanneksella viime vuodesta

Välittäjät odottavat kuitenkin kevään herättävän ostohaluja. Hyvien ympärivuotiseen käyttöön soveltuvien mökkien kysyntä ylittää tarjonnan.
STT-Kyösti Suolanen 23.4.2022 3:01, muokattu 23.4.2022 10:44
a– a+
Kiinteistökauppa

Kahtena edellisenä vuotena hyvin käynyt mökkikauppa on tänä vuonna lähtenyt liikkeelle rauhallisemmin. Maanmittauslaitoksen mukaan tämän vuoden tammi-maaliskuussa myytiin noin 250 omarantaista mökkiä. Se on noin kolmannes vähemmän kuin vuoden 2021 vastaavana aikana. Tällöin rantamökkejä myytiin vuoden kolmen ensimmäisen kuukauden aikana lähes 400.

– Mökkikauppa on hiljentynyt viime vuoden vastaavaan ajankohtaan nähden. Kauppa notkahti jonkin verran jo viime vuonna, rekisteripäällikkö Taisto Toppinen Maanmittauslaitokselta sanoo.

Mökkikauppoja on tehty kahtena edellisenä vuonna huomattavasti aikaisempia vuosia enemmän. Koronavirus piristi tuntuvasti kesämökkien kauppaa. Kun vuonna 2019 ennen koronaa myytiin reilusti alle 3000 mökkiä, vuonna 2020 rantamökkejä myytiin runsaat 4000 ja viime vuonna lähes 3800. Koronarajoitusten hiipumisen myötä lomamatkailu on elpynyt. Lähestyvä kesä näyttää, virkoaako kesämökkikauppa talvihorroksestaan.

Suomen Kiinteistönvälittäjien (SKVL) markkinaennusteen mukaan varsinkin ympärivuotiseen käyttöön soveltuvien mökkien kysyntä kiihtyy kevään edetessä. Toimitusjohtaja Jussi Mannerberg arvioi, että poikkeuksellisen luminen talvi on keskeinen syy edellisiä vuosia vaimeammalle mökkikaupalle.

– Esimerkiksi saaristossa on ollut kelirikkoaika eikä sen takia saada veneitä vesille. Saarimökkejä ei siksi ole päästy esittelemään asiakkaille. Myös auraamattomat mökkitiet muodostavat monin paikoin fyysisen esteen, Jussi Mannerberg sanoo.

– Ostohaluja markkinoilla kyllä on ihan selkeästi. Mökkejä ei ole vielä voitu laittaa myyntiin. Kysymys on enemmän siitä, milloin tämän vuoden mökkikauppa lähtee liikkeelle.

Suomen Kiinteistönvälittäjien tilaston mukaan tammi-maaliskuussa tehtiin kaikkiaan hieman yli 440 mökkikauppaa. Lukuun sisältyvät kaikki loma-asuntokaupat. Vuoden alussa mökkikauppoja tehdään tyypillisesti enemmän Pohjois-Suomessa, mutta Uudellamaallakin on myyty puolisensataa mökkiä maaliskuun loppuun mennessä.

Jussi Mannerbergin mukaan mökkimarkkinat olivat viime keväänä muutoinkin erilaiset kuin yleensä varhaisemman kevään ansiosta.

–  Markkina oli myös aivan toisenlainen. Mitään talouspeikkoja ei ollut ilmassa ja koronan myötä ostettiin kaikki mitä oli myynnissä.

Ostajilla on SKVL:n ennusteen mukaan aiempaa kovemmat vaatimukset mökin laadulle.

–  Kiinnostus hyväkuntoisiin rantapaikkoihin näkyy nyt aiempaa selkeämmin. Lisäksi haetaan ympärivuotiseen käyttöön soveltuvaa mökkiä, Mannerberg sanoo.

Korona ja Ukrainan sota voivat hänen mielestään näkyä myös siten, että mökeistä ei haluta luopua.

–  Halutaan varmistaa, että on paikka minne mennä ja pääsee isoista keskuksista karkuun.

Perintömökkien arvostuksessa on tapahtunut isoja muutoksia. Vielä tämän vuosituhannen alkupuolella mökit siirtyivät perheen tai suvun sisällä uudelle omistajalle.

–  Keskimäärin vain yksi kymmenestä perintömökistä meni myyntiin. Muutama vuosi sitten tämä kääntyi toisinpäin ja yhdeksän kymmenestä mökistä tuli myyntiin.

Nyt mökkien suosio on koronan vauhdittamana taas palannut.

– Niitä arvostetaan taas ja niille on syntynyt ihan uusi markkina. Toinen iso markkina on vuokramökit. Ihmiset ostavat mökkejä sijoituksena, josta saa vuokratuottoa ja jota voi myös käyttää itse.

Maanmittauslaitoksen tilastojen mukaan myös vapaa-ajan rakennusten tonttikauppa vilkastui korona-aikaan.

– Tontteja ei ole kovin paljon tarjolla. Parhaille paikoille on usein jo rakennettu varsinkin Etelä-Suomen rannoilla, Taisto Toppinen Maanmittauslaitokselta toteaa.

Toppisen mukaan mukavuuksilla varustetun ympärivuotisen vapaa-ajanasunnon hankkiminen vaatiikin yhä useammin vanhan mökin ostamista.

–  Vanhan mökin kunnostaminen tai korvaaminen uudisrakennuksella onkin useimmiten ainoa jäljelle jäävä vaihtoehto.

Mökkikauppojen hierominen on kiihtynyt tällä vuosikymmenellä. Vuonna 2020 myytiin runsaat 4000 rantamökkiä, kun sitä edeltävänä vuonna tehtiin runsaat 2 800 mökkikauppaa. Luvuissa on mukana rantaan rajoittuvat lomakiinteistöt yleiskaava- ja ranta-asemakaava-alueella.

Sydäntalvelle osuneet mökkien omistajanvaihdokset olivat uusi ilmiö Suomessa.

– Se oli aika epänormaali tilanne. Mökkikauppaa ei pitäisi koskaan käydä silloin, kun on lumet maassa. Ostajan pitäisi päästä näkemään piha ja ranta, Toppinen sanoo.

Kaikissa maakunnissa on tämän vuoden alussa myyty vähemmän mökkejä kuin viime vuonna vastaavaan aikaan. Mökkeilijöiden yhdessä suosikkimaakunnassa Etelä-Savossa 65 mökkiä sai uuden omistajan viime vuoden tammi-maaliskuussa. Tänä vuonna kolmen ensimmäisen kuukauden aikana Etelä-Savossa on tehty mökkikauppoja lähes puolet vähemmän.

– Tilanne on normalisoitunut. Tosin niin kauan kuin lunta on maassa, ennuste on aika huono. Kesäkuukaudet kertovat sitten todellisen tilanteen, Toppinen arvioi.

Suomen Pankin mukaan mökkilainojen kysyntä on ollut tämän vuoden alussa viime vuotta vilkkaampaa.

–  Uusia mökkilainoja nostettiin tammi-helmikuussa yli kymmenen prosenttia enemmän kuin vuosi sitten vastaavana aikana, Suomen Pankin ekonomisti Markus Aaltonen vastaa sähköpostilla. Mökkilainojen kysyntäpiikki osuu Aaltosen mukaan touko-kesäkuulle.

–  Lainojen lukumäärät ovat niin pieniä, että isot yksittäiset kaupat voivat näkyä alkuvuoden luvuissa, Aaltonen arvioi.

Suomalaisilla oli Suomen Pankin tilaston mukaan yhteensä runsaat 4,5 miljardia euroa mökkilainoja helmikuun lopussa tänä vuonna. Mökkikauppoja varten otettujen lainojen yhteissumma on kasvanut tuntuvasti parin vuoden kuluessa. Vuoden 2020 tammikuussa suomalaisilla oli mökkilainaa yhteensä alle 3,7 miljardia euroa.

OP Ryhmän tilasto haetuista mökkilainoista tukee myyntitilastoja. Vapaa-ajanasuntojen ostoon ja rakentamiseen haettujen lainojen määrä laski vuoden ensimmäisellä neljänneksellä lähes kolmanneksella vuoden 2021 huippulukemiin verrattuna, pankkiryhmä kertoi tiedotteessaan.

Keskimäärin lainaa on tänä vuonna haettu 105 000 euroa, kun edellisvuonna vastaavaan aikaan keskimääräinen lainasumma oli 98 000 euroa.

Suomen Kiinteistönvälittäjien markkinaennusteen mukaan mökkien hintojen uskotaan hieman nousevan. Tunturi-Lapin mökkien ennustetaan kallistuvan noin kolme prosenttia, Keski-Suomen mökkien pari prosenttia ja muualla maassa sijaitsevien mökkien vähemmän.

Lue myös

Miksi ukkonen jyrisee? – Mielenkiintoinen selitys

Jylinästä voi laskea myös salaman sijainnin
10.9.2025 22:00

Kauhukirjailija varoittaa "vaarallisesta" Trump-skenaariosta

Muun muassa Hohto-, Piina- ja Carrie-teoksistaan tunnettu kauhukirjailija Stephen King sanoo olevansa huolissaan...
10.9.2025 21:53

Varoitus: Ultraprosessoidut tuotteet syrjäyttävät perinteiset ruoat

Lihavuus on ohittanut alipainon kouluikäisten lasten ja nuorten yleisimpänä ravitsemusongelmana. YK:n lastenjärjestön Unicefin...
10.9.2025 21:43

Aihetunnisteet

kesämökit kiinteistöt Kotimaa mökkikauppa Talous

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Järkytys: Vaarallinen ”suuteleva lude” uhkaa yli sataa miljoonaa ihmistä
Uutiset | 9.9.2025 22:02
Mekaanikko HS:lle: Tällä en ajaisi vaikka maksettaisiin
Uutiset | 8.9.2025 21:02
Historia | Kotimaisella vakuutusyhtiöllä oli oma Boeing 747 – näin Suomen ainoalle jumbojetille kävi
Uutiset | 7.9.2025 21:00
Miksi legendaarisen kettukarkin virallinen nimi on Pihlaja? – Selitys saattaa yllättää
Uutiset | 9.9.2025 21:21
Järkytys yön tapahtumista: ”Huomenna se voi olla Baltia tai Suomi”
Uutiset | 10.9.2025 9:10
Yleinen sairaus lisää suolistosyövän riskiä merkittävästi, sanoo tuore tutkimus
Uutiset | 8.9.2025 21:43
Kreml rikkoi hiljaisuuden – yllättävä kommentti
Uutiset | 10.9.2025 14:18
Millaiset hiirenloukut toimivat parhaiten? – Asiantuntijalta yllättävä vastaus
Uutiset | 6.9.2025 20:34
“Keltainen teepannu” nauratti ensin, mutta pian hymyt hyytyivät – ranskalaistallin luja usko turbomoottoriin mullisti Formula 1:n
Uutiset | 6.9.2025 21:04
Pikkumaa Putinin hampaissa: Presidentiltä hätähuuto
Uutiset | 9.9.2025 21:12
Näin teet polttopuut oikealla tavalla itse – Yksi asia muistettava kaikissa olosuhteissa
Uutiset | 1.9.2025 21:21
Historia | Kotimaisella vakuutusyhtiöllä oli oma Boeing 747 – näin Suomen ainoalle jumbojetille kävi
Uutiset | 7.9.2025 21:00
Järkytys: Vaarallinen ”suuteleva lude” uhkaa yli sataa miljoonaa ihmistä
Uutiset | 9.9.2025 22:02
Mekaanikko HS:lle: Tällä en ajaisi vaikka maksettaisiin
Uutiset | 8.9.2025 21:02
Prinsessa Diana piilotti aikakapselin, jonka piti pysyä suljettuna satoja vuosia – Nyt se kuitenkin avattiin
Uutiset | 1.9.2025 22:11
Potilaan Lääkärilehti: Tällainen luomi voi olla merkki melanoomasta
Uutiset | 1.9.2025 22:15
“Keltainen teepannu” nauratti ensin, mutta pian hymyt hyytyivät – ranskalaistallin luja usko turbomoottoriin mullisti Formula 1:n
Uutiset | 6.9.2025 21:04
Millaiset hiirenloukut toimivat parhaiten? – Asiantuntijalta yllättävä vastaus
Uutiset | 6.9.2025 20:34
Miksi legendaarisen kettukarkin virallinen nimi on Pihlaja? – Selitys saattaa yllättää
Uutiset | 9.9.2025 21:21
Tuholaistorjuja: Jos sinulla herää tällainen epäilys, älä vitkuttele yhtään
Uutiset | 7.9.2025 21:30
Kiinalaisen sotalaivan takaa-ajo päättyi hurjaan törmäykseen
Uutiset | 12.8.2025 21:43
Näin teet polttopuut oikealla tavalla itse – Yksi asia muistettava kaikissa olosuhteissa
Uutiset | 1.9.2025 21:21
Kysely: Monelle syöpään sairastuneelle ei kerrota olennaisesta hoitoon liittyvästä asiasta – ”Huolestuttavaa”
Uutiset | 29.8.2025 22:00
Tutkimus: Ihmiset ikääntyvät entistä nopeammin – tässä syy
Uutiset | 26.8.2025 21:39
Prinsessa Diana piilotti aikakapselin, jonka piti pysyä suljettuna satoja vuosia – Nyt se kuitenkin avattiin
Uutiset | 1.9.2025 22:11
Tutkimus löysi parannuskeinot ”särkyneen sydämen oireyhtymään”
Uutiset | 30.8.2025 21:40
Historia | Kotimaisella vakuutusyhtiöllä oli oma Boeing 747 – näin Suomen ainoalle jumbojetille kävi
Uutiset | 7.9.2025 21:00
Karhu hyökkäsi ihmisen kimppuun
Uutiset | 26.8.2025 9:55
Tutkimus: Yksinkertainen seikka voi hidastaa yleisen syöpäkasvaimen kasvua
Uutiset | 27.8.2025 21:34
Tutkimus: Kissat voivat nousta avainrooliin Alzheimer-hoitojen kehityksessä
Uutiset | 13.8.2025 8:30

Uusimmat

Miksi ukkonen jyrisee? – Mielenkiintoinen selitys
Uutiset | 10.9.2025 22:00
Kauhukirjailija varoittaa ”vaarallisesta” Trump-skenaariosta
Uutiset | 10.9.2025 21:53
Varoitus: Ultraprosessoidut tuotteet syrjäyttävät perinteiset ruoat
Uutiset | 10.9.2025 21:43
Miten estää flunssaa? – Nämä yksinkertaiset keinot saattavat ratkaista
Uutiset | 10.9.2025 21:30
Jääkö mökkisi talviteloille? – Asiantuntija: Tee tämä mahdollisimman pian
Uutiset | 10.9.2025 21:02
Koripallohistoriaa: Susijengi löi Georgian ja eteni mitalipeleihin
Uutiset | 10.9.2025 18:57
S-Pankki sai taas seuraamusmaksun tietoturvallisuuden laiminlyönnistä
Uutiset | 10.9.2025 18:37
Teollisuuden uudet tilaukset kasvoivat heinäkuussa – Professori: ”Eivät vielä herätä vahvoja lupauksia”
Uutiset | 10.9.2025 18:34
Korkein oikeus käsittelee Trumpin tullien laillisuutta marraskuussa
Uutiset | 10.9.2025 18:31
Israelin isku Qatariin vaikeutti aselevon saamista Gazaan moninkertaisesti, sanoo asiantuntija
Uutiset | 10.9.2025 18:28
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Mikä selittää SDP:n ylivoimaa? – Tutkijat ruotivat gallupmenestyksen syyt
Uutiset | 7.9.2025 8:02
Rasismisotkussa rypenyt hallitus joutui opposition eteen, toimintakyky herätti kysymyksiä
Uutiset | 4.9.2025 18:37
Toimittajalta | Tämä on jo todella noloa
Uutiset | 2.9.2025 14:43

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Miksi ukkonen jyrisee? – Mielenkiintoinen selitys
Uutiset | 10.9.2025 22:00
Kauhukirjailija varoittaa ”vaarallisesta” Trump-skenaariosta
Uutiset | 10.9.2025 21:53
Varoitus: Ultraprosessoidut tuotteet syrjäyttävät perinteiset ruoat
Uutiset | 10.9.2025 21:43
Näin teet polttopuut oikealla tavalla itse – Yksi asia muistettava kaikissa olosuhteissa
Uutiset | 1.9.2025 21:21
Historia | Kotimaisella vakuutusyhtiöllä oli oma Boeing 747 – näin Suomen ainoalle jumbojetille kävi
Uutiset | 7.9.2025 21:00
Järkytys: Vaarallinen ”suuteleva lude” uhkaa yli sataa miljoonaa ihmistä
Uutiset | 9.9.2025 22:02

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Vastine: Yrittäjien eläkejärjestelmä kaipaa uudistamista, mutta vapaaehtoisuus ei sovi siihen 
Mielipide | 10.9.2025 15:11
Lukijalta: Hoitotaakka kasvaa – kuka jaksaa, kun palvelut vähenevät?
Mielipide | 10.9.2025 11:30
Lukijalta: Kansanedustajien palkkioita korotetaan samalla kun köyhiltä leikataan armotta
Mielipide | 9.9.2025 15:20
Lukijalta: Pienyrittäjyydestä houkuttelevaa, helppoa ja oikeudenmukaista
Mielipide | 9.9.2025 9:08
Lukijalta: Emme ole heikkolaatuisia, vaan kasvamme tasavertaisiksi ahkeruudella ja työllä
Mielipide | 8.9.2025 15:56
Lukijalta: Budjettiriihessä höynäytysyritys – tämä ei ole Suomen liikuntamyönteisin hallitus
Mielipide | 3.9.2025 13:49
Lukijalta: Heikot puheet
Mielipide | 9.9.2025 9:00
Lukijalta: Arvokkuuden paluu politiikkaan
Mielipide | 4.9.2025 12:15

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustan Mikko Savola: Ruokaturva ja koulutus on turvattava
Keskusta | 6.9.2025 13:12
Nuorkeskusta: Hallituksen työllisyys- ja kasvutoimet ovat laastaria avohaavan päälle
Uutiset | 3.9.2025 16:18
Lauri Salo ei hae jatkokautta Keskustaopiskelijoiden puheenjohtajana
Keskusta | 28.8.2025 14:09
Keskustan Mikko Savola: Ruokaturva ja koulutus on turvattava
Keskusta | 6.9.2025 13:12
Nuorkeskusta: Hallituksen työllisyys- ja kasvutoimet ovat laastaria avohaavan päälle
Uutiset | 3.9.2025 16:18
Lauri Salo ei hae jatkokautta Keskustaopiskelijoiden puheenjohtajana
Keskusta | 28.8.2025 14:09
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste