Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Keskustan puoluevaltuusto

”Usko tulevaisuuteen on murennettu” – keskustan puoluevaltuutetuilta risuja hallitukselle

25.4.2026 11:20
Lue lisää 
Muoviroska
Ministeri Kai Mykkänen on toiveikas kansainvälisen muoviroskasopimuksen suhteen. (Kuva: Mikko Stig / Lehtikuva)

Muoviroska tukkii valtameret – Mykkäsen mukaan kansainvälinen muoviroskasopimus on "lähempänä kuin koskaan"

STT / Ayla Albayrak 25.11.2024 13:52, muokattu 25.11.2024 14:16
a– a+
Muoviroska

Ympäristö- ja ilmastoministeri Kai Mykkänen (kok.) sanoi olevansa toiveikas sen suhteen, että Etelä-Koreassa päästään ainakin ”pari askelta lähemmäksi” kansainvälistä muoviroskasopimusta. Myös Suomi on mukana neuvotteluissa ja sitovan sopimuksen kannalla.

Kaksi vuotta sitten alkaneiden neuvottelujen alkuperäinen tavoite oli laatia muovin käyttöä, kierrätystä ja tuotantoa rajoittava sopimus tämän vuoden loppuun mennessä.

– Muoviroskasopimuksen aikaan saaminen on nyt lähempänä kuin koskaan vuosikausia kestäneen väittelyn aikana, Mykkänen sanoi.

Mykkänen puhui asiasta maanantaina etänä järjestetyssä tiedotustilaisuudessa, jossa puhuttiin Azerbaidzhanin Bakussa käytyjen ilmastoneuvottelujen laihana pidetystä annista.

Muoviroskasta käydyissä neuvotteluissa nähtiin uutistoimisto AFP:n mukaan suuria erimielisyyksiä viidennen ja viimeisen kierroksen alettua maanantaina Etelä-Korean Busanissa.

Sopimuksella olisi kiire, sillä on arvioitu, että nykymenolla merten muoviroskan määrä voi nelinkertaistua vuoteen 2050 mennessä.

Busanissa kokouksen avasi puheenjohtajana ecuadorilaisdiplomaatti Luis Vayas Valdivieso, jonka mukaan kyse on paljon suuremmasta asiasta kuin vain jälleen yhden kansainvälisen sopimuksen laatimisesta.

– Kyseessä on ihmiskunnan pyrkimys vastata olemassaoloamme uhkaavaa haasteeseen, Valdivieso varoitti.

Valdivieso toi maanantaina pöytään aiempien neuvottelukierrosten pohjalta summatun vaihtoehtoisen luonnoksen, jotta neuvotteluissa päästäisiin eteenpäin.

Ehdotuksen tarkoituksena olisi korvata yli 70-sivuinen aiempi luonnos, joka asiantuntijoiden mukaan on sekava ja sisältää toisiaan kumoavia kohtia. Jotkut maat, kuten Venäjä ja Intia, tyrmäsivät uuden luonnoksen heti alkuunsa.

– Totuus on, että monet maat eivät näe itseään edustettuna tässä paperissa, Saudi-Arabian delegaation johtaja Ejjad Aljubran ilmoitti arabimaiden ryhmän puolesta.

Taloudellisen yhteistyön ja kehityksen järjestö OECD:n mukaan muovin tuotanto ja käyttö kasvoivat vuonna 2020 yli 430 miljoonaan tonniin, kun kaksikymmentä vuotta aiemmin se oli 234 miljoonaa tonnia.

Nykymenolla muovintuotannon ennustetaan kolminkertaistuvan vuoteen 2060 mennessä. AFP:n mukaan yli 90 prosenttia muovista jää kierrättämättä, ja muoviroskista yli 20 miljoonaa tonnia päätyy ympäristöön vain minuuttien päästä käytöstä.

Muovihiukkasia eli mikromuovia on tämän seurauksena löydetty pilvistä, valtamerien syvyyksistä sekä ihmisten verestä, aivoista ja jopa istukasta sekä äidinmaidosta.

WWF:n mukaan on arvioitu, että jopa yli puolet maailman merikilpikonnista on syönyt muovia luullen sitä ravinnoksi.

Ministeri Mykkänen toivoi neuvotteluista pelisääntöjä, joiden myötä muoviroskan päätyminen meriin vähenisi selvästi. Muovin kierrätykselle Suomi haluaa globaalit säännöt. Lisäksi Mykkänen toivoi, että fossiilisen muovin tuotanto saataisiin ”käännettyä pikkuhiljaa hillitymmälle tasolle”.

Neuvottelujen suurin kiistakapula on ollut juuri muovin tuotannon rajoittaminen, Mykkänen kertoo.

– Öljyntuottajamaat vartioivat tiukasti muovin roolia tulevaisuudessakin maailmassa, hän sanoi.

Muovi valmistetaan raakaöljystä. Öljyntuottajamaiden joukossa ovat esimerkiksi Venäjä, Iran, Saudi-Arabia ja Yhdistyneet Arabiemiraatit. Mykkäsen mukaan myös moni köyhä maa pitää muovin kierrättämistä tärkeänä osana talouttaan, eikä muoville nähdä vaihtoehtoa raaka-aineena.

– Tätä peistä siellä nyt väännetään, mutta uskon, että jälleen pääsemme pari askelta eteenpäin.

Neuvottelut päättyvät sunnuntaina.

WWF:n ja Plastic Free Foundationin tutkimuksen mukaan valtaosa maailman ihmisistä haluaa muovituotteille sitovat säännöt. Tänä vuonna julkaistuun kyselyyn vastanneista 85 prosenttia kannatti kertakäyttöisten muovituotteiden täyskieltoa.

Suurin osa vastaajista halusi myös muovinvalmistajilta selkeitä pakkausmerkintöjä, joista selviäisi kuinka muovi tulisi kierrättää, käyttää uudelleen tai hävittää. Jopa 90 prosenttia vastanneista kannatti kieltoa ihmisiä, eläimiä ja ympäristöä vaarantaville kemikaaleille muovituotteissa.

Ympäristöjärjestöt ovat vaatineet, että muoviroskasopimukseen sisällytetään kaikkia maailman maita oikeudellisesti sitovat säännöt, jotka kattavat koko muovin elinkaaren.

– Ilman sitovia sääntöjä sopimuksella ei ole todellista vaikutusta muoviroskaongelmaan. Vapaaehtoisuuteen perustuvat toimet ovat osoittautuneet tehottomiksi: niistä huolimatta olemme päätyneet tähän pisteeseen, sanoi WWF:n meriasiantuntija Iiris Kokkonen järjestön tiedotteessa maanantaina.

Lue myös

"Tunnelma on kuin lääkärin odotusaulassa" – Leikkaukset eivät riitä politiikan suunnaksi, keskustalaiset linjasivat

Keskustan puoluevaltuutetut ovat huolissaan yhteiskunnan eheyden murenemisesta Petteri Orpon (kok.) hallituksen politiikan seurauksena. Puoluevaltuuston...
25.4.2026 16:51

Yölle luvattu pakkasta, mutta lumisateet väistyvät sunnuntaina

Takatalvi on tuonut osiin Suomea lumipeitteen ja sen myötä huonon ajokelin. Keski-Pohjanmaalla Kokkolassa...
25.4.2026 15:20

Keskusta valjastaisi tekoälyn tuottavuustalkoisiin: "Puhutaan miljardiluokan mahdollisuudesta"

Keskustan puoluejohto uskoo vahvasti siihen, että julkisen sektorin tuottavuutta pystytään kohentamaan tuntuvasti tekoälyn...
25.4.2026 14:38

Aihetunnisteet

Kai Mykkänen muoviroska

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Ovatko rahasi OP:ssa? Tällaisen muutoksen pankki aikoo nyt tehdä kaikille tileille
Uutiset | 24.4.2026 21:31
Toinen maailmansota | Japani nousi maihin Alaskassa – piti aluetta hallussaan yli vuoden
Uutiset | 24.4.2026 21:45
Hävittäjä, joka pystyi jopa pakittamaan – suomalaisten kadehtima Saab Viggen oli Ruotsin voimannäyte kylmän sodan taivaalla
Uutiset | 22.4.2026 21:41
Asiantuntija: Puun polttaja voi tehdä kaikkein suurimmat virheet tässä perusasiassa
Uutiset | 19.4.2026 21:00
Löyhkä leviää taas – MTK:n mukaan se on hyvä merkki 
Uutiset | 23.4.2026 20:58
Venähtikö tuija-aita liian pitkäksi? Asiantuntija varoittaa ratkaisevasta virheestä
Uutiset | 21.4.2026 20:20
Ne olivat vuosisadan häät, hehkutettiin – Kaikki päättyi katastrofiin
Uutiset | 17.4.2026 22:16
Riikka Purralle näytettiin ovea, kun oppositio haukkui riihen antia kyselytunnilla – ”Aivan jäätävä epäonnistuminen”
Uutiset | 23.4.2026 18:44
Huippututkijoiden kuolemat ja katoamiset herättävät kysymyksiä Yhdysvalloissa
Uutiset | 24.4.2026 22:20
Toimittajalta | Orpon hallitus leikkaa jopa vainajilta – ideologinen käärmeöljy ei tuonutkaan dynaamista loikkaa
Uutiset | 23.4.2026 15:31
Sotahistoria | Maailman vahvimpiin kuulunut armeija luhistui muutamassa päivässä – mitä Ranskalle tapahtui keväällä 1940?
Uutiset | 18.4.2026 22:34
Hävittäjä, joka pystyi jopa pakittamaan – suomalaisten kadehtima Saab Viggen oli Ruotsin voimannäyte kylmän sodan taivaalla
Uutiset | 22.4.2026 21:41
Tiedätkö, mikä on Suomen historian pisin ajanjakso ilman rajamuutoksia?
Uutiset | 21.4.2026 21:45
Kadonnut legenda nousee syvyyksistä – laguunin pohjalla lepää surullisenkuuluisa lentokone, jollaista ei pitänyt olla enää olemassa
Uutiset | 18.4.2026 21:20
Venähtikö tuija-aita liian pitkäksi? Asiantuntija varoittaa ratkaisevasta virheestä
Uutiset | 21.4.2026 20:20
Miksi polttopuut pitää tehdä heti keväällä? – Asiantuntija kertoo
Uutiset | 19.4.2026 19:00
Kyyn puremat lisääntyivät rajusti – koiranomistajien syytä olla valppaana
Uutiset | 18.4.2026 21:02
Ne olivat vuosisadan häät, hehkutettiin – Kaikki päättyi katastrofiin
Uutiset | 17.4.2026 22:16
Unohda trimmattu piha – Tässä ovat kesän puutarhatrendit
Uutiset | 20.4.2026 21:37
Asiantuntija: Puun polttaja voi tehdä kaikkein suurimmat virheet tässä perusasiassa
Uutiset | 19.4.2026 21:00
Varoitus: Kreml käynnistänyt massiivisen operaation Baltiassa
Uutiset | 28.3.2026 21:02
Sota pilasi Dubain maineen – tämä kaupunki on superrikkaiden uusi suosikkikohde
Uutiset | 7.4.2026 21:25
Prisman uutuustuotteen ostosta kilahtaa 274,95 euron bonukset
Uutiset | 1.4.2026 13:04
Sotahistoria | Maailman vahvimpiin kuulunut armeija luhistui muutamassa päivässä – mitä Ranskalle tapahtui keväällä 1940?
Uutiset | 18.4.2026 22:34
Alzheimer-riski saattaa näkyä jo keski-iässä – Yksi vitamiini nousee keskiöön
Uutiset | 7.4.2026 21:20
IS: Ravitsemusterapeutti vaihtaisi smoothien banaanin tähän kuitupommiin
Uutiset | 8.4.2026 21:46
Tyly arvio brittiarmeijasta: ”Pystyisi hyvänä päivänä valtaamaan pikkukaupungin”
Uutiset | 25.3.2026 21:28
Ikä ei kerro kaikkea – tutkijat löysivät tavan ennustaa elinikää
Uutiset | 8.4.2026 22:17
Hävittäjä, joka pystyi jopa pakittamaan – suomalaisten kadehtima Saab Viggen oli Ruotsin voimannäyte kylmän sodan taivaalla
Uutiset | 22.4.2026 21:41
Maailman suurin sotalaiva ongelmissa: Pesutupa tulessa ja käymälät tukossa
Uutiset | 27.3.2026 22:02

Uusimmat

”Tunnelma on kuin lääkärin odotusaulassa” – Leikkaukset eivät riitä politiikan suunnaksi, keskustalaiset linjasivat
Uutiset | 25.4.2026 16:51
Yölle luvattu pakkasta, mutta lumisateet väistyvät sunnuntaina
Uutiset | 25.4.2026 15:20
Keskusta valjastaisi tekoälyn tuottavuustalkoisiin: ”Puhutaan miljardiluokan mahdollisuudesta”
Uutiset | 25.4.2026 14:38
Venäjä iski rajusti Itä-Ukrainaan – Zelenskyi kiirehtii ilmatorjunnan vahvistamista
Uutiset | 25.4.2026 12:40
Kurvinen: Keskusta on pienten paikkakuntien ainoa tuki ja turva
Uutiset | 25.4.2026 12:11
SDP:n Lindtmanilta ilmoitus välikysymyksestä – kutsuu muita oppositiopuolueita mukaan
Uutiset | 25.4.2026 12:02
Kaikkonen: Kehysriihi epäonnistui täysin, hallituksen luottamus mitataan
Uutiset | 25.4.2026 11:26
”Usko tulevaisuuteen on murennettu” – keskustan puoluevaltuutetuilta risuja hallitukselle
Uutiset | 25.4.2026 11:20
Purra Ylellä: Sosiaalihuollon asiakasmaksukorotukset kohdistettiin heihin, joilla on enemmän maksuvalmiutta
Uutiset | 25.4.2026 11:10
Kaikkonen haluaa nostaa tekoälyn Suomen uuden kasvun moottoriksi – ”Kyse on siitä, olemmeko kuskin vai matkustajan paikalla”
Uutiset | 25.4.2026 10:52
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Toimittajalta | Orpon hallitus leikkaa jopa vainajilta – ideologinen käärmeöljy ei tuonutkaan dynaamista loikkaa
Uutiset | 23.4.2026 15:31
Riikka Purralle näytettiin ovea, kun oppositio haukkui riihen antia kyselytunnilla – ”Aivan jäätävä epäonnistuminen”
Uutiset | 23.4.2026 18:44
60-vuotias | Korona-aika teki Mika Lintilästä jääkiekon kultamitalistin
Uutiset | 19.4.2026 8:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
”Tunnelma on kuin lääkärin odotusaulassa” – Leikkaukset eivät riitä politiikan suunnaksi, keskustalaiset linjasivat
Uutiset | 25.4.2026 16:51
Yölle luvattu pakkasta, mutta lumisateet väistyvät sunnuntaina
Uutiset | 25.4.2026 15:20
Keskusta valjastaisi tekoälyn tuottavuustalkoisiin: ”Puhutaan miljardiluokan mahdollisuudesta”
Uutiset | 25.4.2026 14:38
Sotahistoria | Maailman vahvimpiin kuulunut armeija luhistui muutamassa päivässä – mitä Ranskalle tapahtui keväällä 1940?
Uutiset | 18.4.2026 22:34
Hävittäjä, joka pystyi jopa pakittamaan – suomalaisten kadehtima Saab Viggen oli Ruotsin voimannäyte kylmän sodan taivaalla
Uutiset | 22.4.2026 21:41
Tiedätkö, mikä on Suomen historian pisin ajanjakso ilman rajamuutoksia?
Uutiset | 21.4.2026 21:45

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Kannanotto Parolan terveysaseman puolesta
Mielipide | 24.4.2026 14:43
Lukijalta: Riskiraskaus ei ole valinta, miksi siitä rangaistaan maksulla?
Mielipide | 24.4.2026 9:29
Lukijalta: Hyvinvoiva perhe – kasvatuksen ikivanha osaaja
Mielipide | 23.4.2026 15:01
Lukijalta: Hallitus opettaa elämään velaksi, se on kehysriihen ydin!
Mielipide | 23.4.2026 14:55
Lukijalta: Suomalainen hyvinvointivaltio käy kuolinkamppailuaan
Mielipide | 23.4.2026 12:05
Lukijalta: Naisen matka politiikan huipulle kohtaa edelleen esteitä
Mielipide | 21.4.2026 10:19
Lukijalta: Turun tunnin juna vai Lapin tiet – kumpi pitää Suomen liikkeessä?
Mielipide | 21.4.2026 10:30
Lukijalta: “Ei kuulu meille tai minulle” – soten kallein lause
Mielipide | 22.4.2026 14:11

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Mehtälä: Perussuomalaiset tekevät pilkkaa turvetuottajien kustannuksella – ”Hävettää ja harmittaa”
Uutiset | 24.4.2026 18:17
Liisa Hyssälä Euroopan elintarviketurvallisuusviraston johtokunnan jäseneksi
Uutiset | 24.4.2026 17:38
Karjalan Keskustan piirikokous teki valintoja puoluevaltuustoon
Uutiset | 24.4.2026 17:24
Pirkanmaan keskustapiiri nimesi 13 eduskuntavaaliehdokasta – tavoitteena vaalivoitto ja kolme kansanedustajaa
Uutiset | 18.4.2026 18:08
Satakunnan keskustan tavoitteena kaksi kansanedustajaa
Uutiset | 18.4.2026 17:40
Mehtälä: Perussuomalaiset tekevät pilkkaa turvetuottajien kustannuksella – ”Hävettää ja harmittaa”
Uutiset | 24.4.2026 18:17
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste