Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Eduskunta
Valtiovarainministeri Katri Kulmuni ja pääministeri Sanna Marin lupasivat hallitukselta huomiseksi uuden kriisipaketin. (Kuva: Markku Ulander/lehtikuva)

Marin ja Kulmuni: Hallitukselta uusi talouden kriisipaketti huomenna – "Tämä ei ole tavanomainen talouskriisi"

Pekka Pohjolainen 19.3.2020 16:07, muokattu 19.3.2020 19:43
a– a+
Eduskunta

Hallitus esittelee huomenna uuden kriisipaketin koronan aiheuttamien taloudellisten vaikeuksien helpottamiseksi.

Pääministeri Sanna Marin (sd.) kertoi eduskunnan kyselytunnilla, että kokonaisuutta on käyty tänään hallituksen johtoviisikossa läpi ja työmarkkinajärjestöt ovat antaneet omat esityksensä.

– Käymme tänään käymme vielä hallituspuolueiden kanssa tätä kokonaisuutta läpi ja tulemme huomenna kertomaan myös linjauksia, kuinka tähän taloudelliseen puoleen voimme vaikuttaa, pääministeri lupasi.

Marinin mukaan nyt eletään reaalitalouden kriisiä ja siihen myös reagoidaan sen mukaan. Hän painotti, että nyt eletään täysin poikkeuksellisissa oloissa, eikä hallituksella ole vielä vastauksia kaikkiin kysymyksiin ja huoliin.

– Tämä ei ole tavanomainen talouskriisi, mihin olemme tottuneet.

Pääministeri vetosi myös elinkeinoelämään ja talouden toimijoihin ymmärryksen löytämiseksi siitä, että nyt pitää kaikkien joustaa.

Valtiovarainministeri Katri Kulmuni (kesk.) uskoi koko eduskunnan lähtevän siitä, että vaikeassa tilanteessa on tärkeää saada esimerkiksi lomautukset nopeasti voimaan niissä yrityksissä, jotka ottavat iskua vastaan.

Kulmuni vakuutti, että hallitus on yrittäjien ja yritysten auttamisessa kriisin yli tosissaan.

– Verojärjestelmän muutos, josta kerroimme jo alkuviikolla, on huokeampi mitä Ruotsissa tehty vastaava muutos. Joten hallitus suhtautuu tähän erittäin vakavasti. Ja kuten pääministeri sanoi, huomenna kerromme uudesta talouspaketista, jonka tällä viikolla olemme aikaiseksi saaneet, Kulmuni selvitti.

Hallitus kertoo lisäbudjetista ja muista taloudellisista toimista tiedotustilaisuudessa aamupäivällä klo 11. Kulmunin mukaan hallitus tuo eduskuntaan mahdollisimman nopeasti uutta vero- ja työlainsäädäntöä.

– Toivottavasti eduskunta pystyy ne mahdollisimman nopeasti voimaansaattamaan.

Elinkeinoministeri Mika Lintilä (kesk.) luonnehti tilannetta äärettömän vakavaksi nimenomaan pienille yrittäjille, yksinyrittäjille ja pienille yritysmuodoille.

Lintilä kiitteli opposiota ja sidosryhmiä hyvistä vihjeistä, joihin kannattaisi kiinnittää huomiota. Niitä on myös hallituksen kesken käyty läpi.

– Kyllä se tärkein on tällä hetkellä se pienyrittäjän tilanne, jonka tase on käytännössä se saldo, joka näkyy pankkiautomaatista otetusta lapusta.

Lintilän mukaan heille on väärin sanoa, että hakekaa rahoitusmalleja Finnverasta, me lisäämme sinne miljardeilla mahdollisuuksia.

– Kyllä se ensimmäinen kontakti on varmaan se oma pankki. Ja olen vedonnut pankkien toimitusjohtajiin siinä, että he tekevät mahdollisimman selvän ohjeistuksen, miten näitä tapauksia voidaan auttaa.

Kristillisdemokraattien Antero Laukkanen kiitti hallitusta tähänastisista toimista, jotka ovat olleet hänen mukaansa nopeita, selkeitä ja helposti ymmärrettäviä.

Laukkanen oli kuitenkin huolissaan ulosottovelallisista, jotka ovat huolissaan siitä, miten he selviävät maksusuunnitelmista lomautetuiksi tai irtisanotuiksi tullessaan. Hän kysyi, onko hallituksella suunnitelmia puuttua ongelmaan.

Oikeusministeri Anna-Maja Henriksson (r.) vastasi, että ulosottokaaressa löytyy joitakin toimenpiteitä ulosottovelallisen aseman helpottamiseksi tapauskohtaisesti.

– Ulosottomies saa erityisestä syystä antaa velalliselle pyynnöstä maksuaikaa kolme kuukautta ja palkan ulosmittauksessa voidaan myös erityisestä syystä myös myöntää vapaakuukausia tai pienentää ulosmitattavaa määrää määräajaksi tai toistaiseksi.

Henrikssonin mukaan oikeusministeriössä katsotaan, mitä voimassa olevan lainsäädännön puitteissa voidaan asiassa tehdä.

– Toivon myös, että ulosottomiehet käyttävät nyt harkintaa, oikeusministeri vetosi.

SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Antti Lindtman muistutti, että nyt on tehtävä kaikki mitä on tehtävissä, ja pankit ovat tässä tärkeässä roolissa.

– Ja sitten palkansaajat ja ihmiset, joilla on huolta — nyt nähdään, kuinka tärkeä tämä työttömyysturva on. Onko mahdollista, että tämä omavastuupäivien poisto saadaan voimaan takautuvasti jo tämän viikon alusta? Tämä on erittäin tärkeää, jotta ei tarvitse näihin pikavippeihin turvautua, Lindtman painotti.

Sosiaali- ja terveysministeri Aino-Kaisa Pekonen (vas.) myönsi tärkeäksi tarkastella myös omavastuupäiviä.

– Sen me tulemme tekemään tässä pikapuoliin, ja toivon todella, että me voimme jo huomenna kertoa näistä päätöksistä, joita hallitus tulee tämänkin asian osalta tekemään.

Koronavirusepidemian eteneminen näkyi eduskunnan työtapojen muutoksina myös kyselytunnilla.

Kyselytunnilla osa ministereistä oli laitettu istumaan puhemieskorokkeen vasemmalla puolella sijaitsevaan virkamiesaitioon, jotta ministerit saatiin istumaan väljemmin.

Eduskuntaryhmille oli myös annettu suositus valita kysyjät niin että salissa on vain neljännes edustajista ja muut seuraavat kyselytuntia salin ulkopuolelta.

Muissa täysistunnoissa suositus on, että salissa ovat paikalla lähinnä puheenvuoroaan odottavat edustajat. Täysistuntopuheet pidetään aina omalta paikaltaan.

Lue myös

Politiikan tutkijat hallituksen reagoinnista koronaan: "Toiminta on ollut jämäkkää ja linjakasta valtavan paineen alla"

Koronavirus on mullistanut poliittisen päiväjärjestyksen täysin ja laittanut päättäjät ennenkokemattomien haasteiden eteen. Suomenmaa kysyi...
19.3.2020 13:26

Sipilä perää blogissaan järeitä toimia ihmisten toimeentulon turvaamiseksi: "Menolisäyksiä on peruttava ja keskityttävä välttämättömiin kriisitoimiin"

Ex-pääministeri, kansanedustaja Juha Sipilä (kesk.) perää tuoreessa blogissaan nopeita toimia koronaviruksen aiheuttamien inhimillisten...
19.3.2020 19:43

Säätiöiltä ja ministeriöltä 1,5 miljoonaa hätäapuna taide- ja kulttuurialan ammattilaisille – Kosonen FB:ssa: Poikkeuksellinen yhteisponnistus

Tuki kohdistetaan ensisijaisesti lyhyinä apurahoina freelance-taiteilijoille.
19.3.2020 18:57

Perustuslakivaliokunta ei saanut valmiiksi mietintöä kaikista valmiuslain soveltamisasetuksista – tarvitsee lisäaikaa

Perustuslakivaliokunta ei saanut valmiiksi mietintöä kaikista valmiuslain soveltamisasetuksista Perustuslakivaliokunta ei saanut valmiiksi mietintöä kaikista...
19.3.2020 16:00

Aihetunnisteet

Koronavirus kyselytunti Talous

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Tieku: Unenlaatua voi parantaa helpolla ruokailukikalla
Uutiset | 9.7.2025 22:45
Puolustusvoimat myöntää tehneensä virheitä johtajavalinnoissa
Uutiset | 11.7.2025 14:01
Tänä vuonna lakkojen ja suppilovahveroiden löytämisessä auttaa moderni jippo
Uutiset | 9.7.2025 19:15
Supertähti tulee Suomeen
Uutiset | 11.7.2025 23:30
Hellevaroitus annettu – THL kertoo, miten varautua
Uutiset | 11.7.2025 23:00
Uusi ”koko kansan päihde” näkyy jo hälyttävästi
Uutiset | 7.7.2025 20:00
Tutkimus: Väestön tasolla ruokavalio laahaa
Uutiset | 9.7.2025 21:45
”Hallitus teki aivan järkyttävän tempun” – keskustalaisilta maatalouspoliitikoilta tylyt arviot
Uutiset | 12.7.2025 8:00
Tällainen ruokavalio auttaa välttämään kroonisia sairauksia 70-vuotiaaksi asti
Uutiset | 5.7.2025 20:00
Hoitamaton vajaus altistaa iäkkäät kaatuilulle
Uutiset | 6.7.2025 19:00
Syöpä on kallis paukku etenkin Suomessa – Tutkimus: Joka viides jättänyt hoidon väliin rahasyistä
Uutiset | 5.7.2025 10:00
Uusi ”koko kansan päihde” näkyy jo hälyttävästi
Uutiset | 7.7.2025 20:00
Hoitamaton vajaus altistaa iäkkäät kaatuilulle
Uutiset | 6.7.2025 19:00
Ennuste: Tältä näyttää heinäkuun loppupuoliskon sää
Uutiset | 7.7.2025 21:00
Nyt se on tutkittu: Tämä on suomalaisten mielestä sopiva mökkimatka – yksi ihmisryhmä valmis pitkään matkaan
Uutiset | 2.7.2025 20:45
Tieku: Unenlaatua voi parantaa helpolla ruokailukikalla
Uutiset | 9.7.2025 22:45
Foreca: Myrsky näyttää entistäkin rajummalta
Uutiset | 3.7.2025 16:01
Black Sabbath on poikkeuksellinen yhtye myös tavalla, joka ei heti tule mieleen
Uutiset | 7.7.2025 23:00
Tällainen ruokavalio auttaa välttämään kroonisia sairauksia 70-vuotiaaksi asti
Uutiset | 5.7.2025 20:00
Kysely: Kotitalousvähennyksen kutistamisella suurempi vaikutus remontteihin kuin uskottiin
Uutiset | 5.7.2025 14:30
Ihminen jäi junan alle
Uutiset | 1.7.2025 12:15
Tätä tuotetta kutsutaan ”luonnon Ozempiciksi” – mitä sanovat asiantuntijat?
Uutiset | 13.6.2025 21:21
Tiedustelupomo synkkänä Venäjän aikeista: ”Olemme erittäin varmoja”
Uutiset | 12.6.2025 21:50
Onko savusaunominen sama asia kuin vetäisi pari röökiä? – Näin sanoo tutkija
Uutiset | 20.6.2025 15:00
Kiistelty köyhän miehen suihkuhävittäjä oli huono ostos – ”Nutikalla” tehtiin silti suomalaista ilmailuhistoriaa
Uutiset | 29.6.2025 21:05
Älä aseta ruohonleikkuria tähän asentoon
Uutiset | 1.7.2025 19:45
Foreca: Myrsky näyttää entistäkin rajummalta
Uutiset | 3.7.2025 16:01
Kyiv Independent: Isku Kertshinsalmen sillalle
Uutiset | 30.6.2025 12:00
Syöpä on kallis paukku etenkin Suomessa – Tutkimus: Joka viides jättänyt hoidon väliin rahasyistä
Uutiset | 5.7.2025 10:00
Uusi ”koko kansan päihde” näkyy jo hälyttävästi
Uutiset | 7.7.2025 20:00

Uusimmat

Natsien raamattu täyttää sata vuotta – tekijänoikeus säilyi
Uutiset | 12.7.2025 22:30
Silmät ovat koetuksella kesän olosuhteissa – katso vinkit silmien ja lasien suojaamiseen
Uutiset | 12.7.2025 22:00
Luuletko olevasi hyvä uimari? – Hyvinvointialueelta varoitus
Uutiset | 12.7.2025 21:00
Sinilevä voi olla koiralle hengenvaarallista – yksi teko voi auttaa
Uutiset | 12.7.2025 20:00
Kirjat | Patriootti luotti sanan mahtiin
Uutiset | 12.7.2025 18:00
Miten tunnistaa petoksen? – Asiantuntija neuvoo
Uutiset | 12.7.2025 14:00
”Hallitus teki aivan järkyttävän tempun” – keskustalaisilta maatalouspoliitikoilta tylyt arviot
Uutiset | 12.7.2025 8:00
Supertähti tulee Suomeen
Uutiset | 11.7.2025 23:30
Hellevaroitus annettu – THL kertoo, miten varautua
Uutiset | 11.7.2025 23:00
Idän karhupäätös tehty
Uutiset | 11.7.2025 22:00
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Homovastaiset puheet ajoivat pois, mutta Aleksi Koivisto palasi kirkkoon – nyt hän kertoo, miksi
Uutiset | 21.6.2025 15:00
Parlamentaarinen pöytä saa miljardipotin – puolustuksen Nato-rahoista hyötyy muukin yhteiskunta, uskoo SDP:n ryhmäpuheenjohtaja Tytti Tuppurainen
Uutiset | 29.6.2025 8:00
Kirjat | Karhuemo haluaa poikaset kotiin 
Uutiset | 5.7.2025 7:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Natsien raamattu täyttää sata vuotta – tekijänoikeus säilyi
Uutiset | 12.7.2025 22:30
Silmät ovat koetuksella kesän olosuhteissa – katso vinkit silmien ja lasien suojaamiseen
Uutiset | 12.7.2025 22:00
Luuletko olevasi hyvä uimari? – Hyvinvointialueelta varoitus
Uutiset | 12.7.2025 21:00
Syöpä on kallis paukku etenkin Suomessa – Tutkimus: Joka viides jättänyt hoidon väliin rahasyistä
Uutiset | 5.7.2025 10:00
Uusi ”koko kansan päihde” näkyy jo hälyttävästi
Uutiset | 7.7.2025 20:00
Hoitamaton vajaus altistaa iäkkäät kaatuilulle
Uutiset | 6.7.2025 19:00

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Sinkkuelämää ja syntyvyyden lasku – sattumaa vai sukupolvikokemus?
Mielipide | 4.7.2025 10:17
Lukijalta: Suviseurojen viestintä yllätti raikkaudellaan
Mielipide | 3.7.2025 13:00
Lukijalta: Työsuhdeturvan heikennysten haitat olisivat selvästi mahdollisia hyötyjä suuremmat
Mielipide | 2.7.2025 11:39
Lukijalta: ”Se on taas se aika kuukaudesta…”
Mielipide | 2.7.2025 11:22
Lukijalta: Suviseurojen viestintä yllätti raikkaudellaan
Mielipide | 3.7.2025 13:00
Lukijalta: Sinkkuelämää ja syntyvyyden lasku – sattumaa vai sukupolvikokemus?
Mielipide | 4.7.2025 10:17
Lukijalta: ”Se on taas se aika kuukaudesta…”
Mielipide | 2.7.2025 11:22
Lukijalta: Työsuhdeturvan heikennysten haitat olisivat selvästi mahdollisia hyötyjä suuremmat
Mielipide | 2.7.2025 11:39

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Euroopan keskiryhmältä maatalouspaperi – Elsi Katainen: Yhteisen maatalouspolitiikan on turvattava viljelijöiden toimeentulo ja Euroopan ruokaturva
Uutiset | 10.7.2025 16:41
Kulmuni Euroopan parlamentin keskiryhmän neuvottelijaksi Venäjän kaasutuonnin kieltämistä koskevaan esitykseen
Uutiset | 10.7.2025 11:30
Keskustan Savola: seutukunta menestyy yhteistyöllä
Uutiset | 28.6.2025 10:29
Kulmuni Euroopan parlamentin keskiryhmän neuvottelijaksi Venäjän kaasutuonnin kieltämistä koskevaan esitykseen
Uutiset | 10.7.2025 11:30
Euroopan keskiryhmältä maatalouspaperi – Elsi Katainen: Yhteisen maatalouspolitiikan on turvattava viljelijöiden toimeentulo ja Euroopan ruokaturva
Uutiset | 10.7.2025 16:41
Paluumuuttaja Pietu Heiskasesta Pohjois-Karjalan Keskustanuorten uusi puheenjohtaja
Keskusta | 20.10.2017 11:37
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste