Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Kotimaa

Mansikat, varhaisperunat ja vihannekset kypsyvät juhannuspöytään

11.6.2026 8:15
Lue lisää 
Valko-Venäjä
Mielenosoittajat esittelivät kuolleena löydetyn oppositioaktivistin Vitali Shishovin kuvia Valko-Venäjän suurlähetystön edessä Kiovassa Ukrainassa tiistaina. Shishov on yksi esimerkki Valko-Venäjän hallinnon koventuneista toimista myös maan rajojen ulkopuolella. (Kuva: AFP / Lehtikuva)

Lukashenkan hallinto paljasti julmat kasvonsa – Nämä kuusi selkkausta kertovat karua kieltään otteiden kovenemisesta Valko-Venäjällä

Samuli Vänttilä 4.8.2021 20:00, muokattu 5.8.2021 15:41
a– a+
Valko-Venäjä

Valko-Venäjän hallinnon häikäilemättömät toimet kansalaisiaan kohtaan ovat taas viime päivinä saaneet näkyvyyttä kansainvälisissä tiedotusvälineissä.

Uutta on se, että autoritäärisesti johdettu maa ulottaa yksittäisiin ihmisiin kohdistamansa voimakeinot myös Valko-Venäjän rajojen ulkopuolelle.

Voimakeinojen takana on presidentti Aleksander Lukashenka sekä hänen hallintonsa.

Maan sisällä poliittiset pidätykset ovat kestäneet jo pitkään. Entisestään ne kiihtyivät viime elokuun vilpillisten presidentinvaalien ja niitä seuranneiden mielenosoitusten jälkeen. Hallinnon toimesta on pidätetty tuhansia ihmisiä.

Suomenmaa kokosi tähän juttuun kuusi paljon puhuttanutta tapausta, joissa Valko-Venäjän kansalaiset ovat joutuneet maansa vallanpitäjien painostuksen, voimakeinojen ja uhkailujen kohteeksi.

Pikajuoksija Krystsina Tsimanouskaja. LEHTIKUVA / AFP / YUKI IWAMURA

Pikajuoksija yritettiin lähettää väkisin kotiin

Tokion olympialaisissa puhkesi kansainvälispoliittinen kohu, kun valkovenäläinen pikajuoksija Krystsina Tsimanouskaja anoi apua Kansainväliseltä olympiakomitealta ja Japanin poliisilta.

Syy oli se, että Valko-Venäjän urheilujohto yritti pakottaa Tsimanouskajaa lähtemään Japanista vastoin urheilijan omaa tahtoa. Tsimanouskajalle oli ostettu lentolippu valmiiksi.

Tsimanouskaja oli arvostellut maansa urheilujohtoa sosiaalisessa mediassa siitä, että hänen pitäisi osallistua naisten 4×400 metrin viestiin, vaikkei urheilija ole kilpaillut koskaan kyseisellä matkalla. Tsimanouskajan olisi pitänyt korvata viestissä toinen kahdesta urheilijasta, joita ei kelpuutettu kisoihin liian vähäisten dopingtestien vuoksi.

Myöhemmin julkisuuteen vuodettiin noin 20 minuutin mittainen nauhoite, jossa kaksi Valko-Venäjän valmennusjohtoon kuuluvaa henkilöä patistelee Tsimanouskajaa lähtemään Tokiosta takaisin kotimaahansa. Nauhoitteella vihjaillaan muun muassa parvekkeelta hyppäämisellä ja itsemurhalla.

Tsimanouskajan tapaus sai valtavasti huomiota ja useat Euroopan maat tarjosivat hänelle turvapaikkaa. Keskiviikkona Tsimanouskaja lähti Tokiosta lennolle kohti Itävaltaa. Hänen on tarkoitus suunnata Puolaan.

Oppositioaktivisti Vitali Shishov. LEHTIKUVA / AFP

Oppositioaktivisti löytyi kuolleena

Toinen tuore esimerkki Valko-Venäjän kiristyneistä toimista ulkomailla on maasta paenneita tukevan kansalaisjärjestön johtajan Vitali Shishovin tapaus.

Shishov katosi aamulenkillään tiistaina Ukrainan pääkaupungissa Kiovassa. Myöhemmin Shishov löydettiin kuolleena hirrestä kiovalaisesta puistosta.

Oppositiolähteiden vahvistamattomien tietojen mukaan Shishovin nenä oli murtunut ja hänen kasvoissaan oli mustelmia, kun poliisit löysivät ruumiin. Ukrainan poliisi tutkii, onko kyse lavastetusta itsemurhasta.

Shisov johti järjestöä, joka muun muassa auttoi Valko-Venäjältä Ukrainaan lähteneitä löytämään työpaikan ja asunnon ja järjesti Valko-Venäjän hallinnon vastaisia mielenilmauksia.

Oppositioaktivisti Raman Pratasevitsh (oik.) sekä hänen naisystävänsä Sofija Sapega (vas.). LEHTIKUVA / AFP

Oppositioaktivisti pidätettiin lentokoneesta

Toukokuussa syntyi iso kansainvälinen kohu, kun Valko-Venäjän viranomaiset pakottivat Kreikasta Liettuaan matkalla olleen koneen laskeutumaan Minskiin. Lentokenttäviranomaiset vetosivat pommiuhkaan, jota ei todellisuudessa ollut.

Koneen laskeuduttua Valko-Venäjän pääkaupungin lentokentälle maan viranomaiset pidättivät koneessa matkustaneen oppositioaktivistin ja toimittajan Raman Pratasevitshin sekä hänen naisystävänsä Sofija Sapegan.

Pratasevitsh eli ennen pidätystään maanpaossa. Lentokoneen pakottaminen laskeutumaan kyydissä olevan toisinajattelijan vuoksi sai maailmalla tuomion poikkeuksellisen häikäilemättömänä toimenpiteenä. Euroopan unioni julisti Valko-Venäjälle pakotteita.

Myöhemmin Valko-Venäjän viranomaiset julkaisivat videon, jossa itkuinen Pratasevitsh katui tekojaan ja ylisti presidentti Lukashenkaa. Useat tahot arvelivat, että Pratasevitsh oli pakotettu lausumaan kommenttinsa.

Oppositiovaikuttaja Marya Kalesnikava. LEHTIKUVA / AFP / RAMIL NASIBULIN

Muusikko joutui virkavallan hampaisiin

Keskiviikkona Valko-Venäjällä alkoi oikeudenkäynti oppositiovaikuttaja Marya Kalesnikavaa vastaan. Pitkään muusikkona ja näyttelijänä työskennellyt Kalesnikava ajautui Lukashenkan hallinnon hampaisiin viime vuoden presidentinvaalien yhteydessä.

Aluksi Kalesnikava toimi presidenttiehdokkaaksi pyrkineen Viktor Babarykan kampanjan koordinaattorina. Kun Babaryka pidätettiin hallinnon toimesta korruptiosyytteisiin vedoten, liittyi Kalesnikava predienttiehdokas Svetlana Tsihanouskajan kampanjatiimiin.

Vilpillisten presidentinvaalien jälkeen Kalesnikava osallistui lukuisiin mielenosoituksiin Minskissä. Hän piti tilaisuuksissa puheita ja kannusti ihmisiä taisteluun. Kalesnikava nousi oppositioliikkeen tähdeksi.

Viime syyskuussa Kalesnikava lopulta pidätettiin. Viranomaiset yrittivät ajaa hänet pois maasta pakottamalla hänet menemään rajan yli Ukrainaan. Kalesnikava repi kuitenkin raja-asemalla passinsa ja käveli takaisin Valko-Venäjälle.

Nyt häntä syytetään vallankaappausyrityksestä, kansallisen turvallisuuden vaarantamisesta ja vahingoittamisesta. Vapauttavaa tuomiota ei kannata odottaa.

Oppositiojohtaja Svetlana Tsihanouskaja. LEHTIKUVA / AFP / TOLGA AKMEN

Perheenäidistä tuli maanpaossa elävä oppositiojohtaja

Svetlana Tsihanouskajasta ei pitänyt tulla poliitikkoa, mutta lopulta hänestä tuli koko Valko-Venäjän opposition keskushahmo.

Tsihanouskaja on kahden lapsen äiti. Hänen aktivistimiehensä Sjarhei Tsihanouski pyrki presidentiksi viime kesän vaaleissa, mutta pian hänen ehdokkuutensa estettiin. Aviomies pidätettiin. Sama kohtalo kävi kaikille muillekin oppositioehdokkaille.

Svetlana Tsihanouskaja päätti taistella ja lähti presidenttiehdokkaaksi itse. Lukashenka ei uskonut Tsihanouskajan mahdollisuuksiin ja siksi hän sai jatkaa kampanjaansa. Taakseen Tsihanouskaja sai myös muiden oppositioehdokkaiden taustajoukot.

Tsihanouskajan kampanjasta tuli iso ilmiö, joka keräsi valtavan huomion niin Valko-Venäjällä kuin muuallakin.

Presidentinvaaleista tuli kuitenkin vilpilliset, kuten moni oli ennakoinut. Lukashenka julistautui vaalien ylivoimaiseksi voittajaksi.

Heti vaalien jälkeen Tsihanouskaja katosi vähäksi aikaa. Lopulta hänen kerrottiin olevan turvassa Liettuassa. Tsihanouskaja sanoi, ettei hänellä ollut muuta vaihtoehtoa kuin paeta lastensa kanssa. Perheen kotitalon eteen Valko-Venäjällä oli koottu jo poliiseja.

Nykyisin Tsihanouskaja tunnetaan maansa oppositiojohtajana. Hän on tavannut lukuisia valtionpäämiehiä, viimeisimpänä Britannian pääministerin Boris Johnsonin. Tsihanouskaja vieraili maaliskuussa myös Suomessa. Tuolloin hän tapasi muun muassa presidentti Sauli Niinistön sekä pääministeri Sanna Marinin.

Lue myös

Kiuru vetosi täysistunnossa yhä notifioinnin puutteeseen alkoholilaissa

Puhemies Halla-aho ei nähnyt esteitä alkoholilain käsittelylle täysistunnossa.
11.6.2026 18:44

Ennallistamissuunnitelmasta roihahti: Keskusta syytti hallitusta vallankaappauksesta, Essayah haki syyllisiä vaalikauden takaa

Eduskunnan kyselytunnilla poliittinen lämpötila nousi muutaman pykälän, kun keskusta ryhtyi höykyttämään hallitusta Suomen...
11.6.2026 18:42

Lähes 74 000 ihmistä sai torstaina opiskelupaikan

Hakijoita peruskoulun jälkeisen koulutuksen yhteishaussa oli reilut 84 000.
11.6.2026 18:36

Aihetunnisteet

ihmisoikeudet Krystsina Tsimanouskaja lukashenka Politiikka Tsihanouskaja Valko-Venäjä

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Ennätys, joka jäi ikuiseksi – DDR-jätti sinkosi keihäänsä sadan metrin ja urheiluhistorian tuolle puolen
Uutiset | 9.6.2026 21:10
Suomessa on järvi, jossa elää kampeloita – tiedätkö missä?
Uutiset | 10.6.2026 21:23
Voimaharjoittelu ei riitä – Tutkimus paljasti, mitä ikääntyvän askel vaatii
Uutiset | 10.6.2026 22:02
Mitä ihmettä? – Suomen järvien syvin kohta ei sittenkään ehkä tiedossa
Uutiset | 4.6.2026 21:45
Kun taivaalla jylisi kymmenen moottoria – Convair B-36 Peacemaker oli aikansa hurjin ydinpelote
Uutiset | 4.6.2026 21:22
Luulitko, että Euroopan korkein vuori sijaitsee Alpeilla? – Näin ei ole
Uutiset | 5.6.2026 21:15
IL: Ylilääkäri varoittaa yleistyvästä vaarasta Suomen lähialueilla – ”Tätä ei aina hiffata”
Uutiset | 10.6.2026 22:01
Tätä moni ei hoksaa lomareissulla – Voi tulla todella kalliiksi
Uutiset | 9.6.2026 22:01
Mette-Maritin pojalle uusi takaisku
Uutiset | 10.6.2026 21:11
OP:n ja Nordean verkkopankeissa toimivaan palveluun iso muutos
Uutiset | 8.6.2026 11:12
Luulitko, että Euroopan korkein vuori sijaitsee Alpeilla? – Näin ei ole
Uutiset | 5.6.2026 21:15
Ennätys, joka jäi ikuiseksi – DDR-jätti sinkosi keihäänsä sadan metrin ja urheiluhistorian tuolle puolen
Uutiset | 9.6.2026 21:10
Mitä ihmettä? – Suomen järvien syvin kohta ei sittenkään ehkä tiedossa
Uutiset | 4.6.2026 21:45
Kun taivaalla jylisi kymmenen moottoria – Convair B-36 Peacemaker oli aikansa hurjin ydinpelote
Uutiset | 4.6.2026 21:22
Mannerheim johti venäläisiä kohti voittoa 110 vuotta sitten – kaikki romuttui alle vuotta myöhemmin
Uutiset | 3.6.2026 21:30
OP:n ja Nordean verkkopankeissa toimivaan palveluun iso muutos
Uutiset | 8.6.2026 11:12
Suomessa on järvi, jossa elää kampeloita – tiedätkö missä?
Uutiset | 10.6.2026 21:23
Lääkäriltä tyly arvio – ”Viimeinen oljenkorsi”
Uutiset | 2.6.2026 22:01
Turkin sodan torrakolla taisteltiin vielä talvisodassa –”Pertaani” oli koitua Suomen hirvikannan tuhoksi
Uutiset | 1.6.2026 21:29
Öljyn hinnat ampaisivat nousuun
Uutiset | 8.6.2026 1:57
Suomen korkein huippu ei ole Halti – Tiedätkö tunturin nimen?
Uutiset | 18.5.2026 21:45
Tiedätkö, mihin Suomen sisällissota lopulta päättyi?
Uutiset | 14.5.2026 21:15
Ikäviä uutisia aamukahvin ystäville
Uutiset | 28.5.2026 22:03
Vuonoissa vaaninut Tirpitz oli Muurmanskin saattueiden kauhu – nähtiin Suomen vesillä 1941
Uutiset | 12.5.2026 21:13
Luulitko, että Euroopan korkein vuori sijaitsee Alpeilla? – Näin ei ole
Uutiset | 5.6.2026 21:15
Maailman korkein vuori ei olekaan Everest – Maapallon ominaisuus hämää
Uutiset | 21.5.2026 21:30
Sotasaalis idästä näki tulijyrän taakse: Stalinin vankileirillä syntynyt ”Pekka-Eemeli” oli aikansa huipputekninen peto
Uutiset | 13.5.2026 21:17
Ennätys, joka jäi ikuiseksi – DDR-jätti sinkosi keihäänsä sadan metrin ja urheiluhistorian tuolle puolen
Uutiset | 9.6.2026 21:10
Turkin sodan torrakolla taisteltiin vielä talvisodassa –”Pertaani” oli koitua Suomen hirvikannan tuhoksi
Uutiset | 1.6.2026 21:29
Mitä ihmettä? – Suomen järvien syvin kohta ei sittenkään ehkä tiedossa
Uutiset | 4.6.2026 21:45

Uusimmat

Kiuru vetosi täysistunnossa yhä notifioinnin puutteeseen alkoholilaissa
Uutiset | 11.6.2026 18:44
Ennallistamissuunnitelmasta roihahti: Keskusta syytti hallitusta vallankaappauksesta, Essayah haki syyllisiä vaalikauden takaa
Uutiset | 11.6.2026 18:42
Lähes 74 000 ihmistä sai torstaina opiskelupaikan
Uutiset | 11.6.2026 18:36
Helteet ovat tappaneet yli 200 000 ihmistä Euroopassa vuodesta 2022 lähtien, kertoo WHO – ”Vain jäävuoren huippu”
Uutiset | 11.6.2026 18:16
Orpo haluaa kriminalisoida lapsirauharikokset – ”Erittäin tuettava ja edistettävä lakihanke”
Uutiset | 11.6.2026 17:53
Ruotsin kansanterveysvirasto suosittelee, ettei alle 13-vuotiaille anneta älypuhelinta
Uutiset | 11.6.2026 17:42
Raaseporissa hukkuneet vanhempi ja lapsi eivät poliisin käsityksen mukaan olleet uimassa
Uutiset | 11.6.2026 16:35
Halla-aho ei näe esteitä alkoholilain käsittelylle täysistunnossa
Uutiset | 11.6.2026 16:22
Purra: Olemme geopoliittisessa taantumassa
Uutiset | 11.6.2026 16:14
Oppositio haastoi hallitusta kyselytunnilla – katso tallenne istunnon jälkeen
Uutiset | 11.6.2026 16:00
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Puolustusvaliokunnan varapuheenjohtaja Mikko Savola ydinaserajoitusten poistosta: ”Varautuminen on tehtävä hyvän sään aikana”
Uutiset | 9.6.2026 15:03
Toimittajalta | Keskustan Tampereen kokous oli leppoisa kesäinen kansanjuhla – vaali-ilmeen haku jää syksyn viimoihin
Uutiset | 7.6.2026 12:48
”Me emme heitä ketään bussin alle” – Keskustaväki kypsyi hallituksen leikkauksiin
Uutiset | 6.6.2026 17:35

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Kiuru vetosi täysistunnossa yhä notifioinnin puutteeseen alkoholilaissa
Uutiset | 11.6.2026 18:44
Ennallistamissuunnitelmasta roihahti: Keskusta syytti hallitusta vallankaappauksesta, Essayah haki syyllisiä vaalikauden takaa
Uutiset | 11.6.2026 18:42
Lähes 74 000 ihmistä sai torstaina opiskelupaikan
Uutiset | 11.6.2026 18:36
Luulitko, että Euroopan korkein vuori sijaitsee Alpeilla? – Näin ei ole
Uutiset | 5.6.2026 21:15
Ennätys, joka jäi ikuiseksi – DDR-jätti sinkosi keihäänsä sadan metrin ja urheiluhistorian tuolle puolen
Uutiset | 9.6.2026 21:10
Mitä ihmettä? – Suomen järvien syvin kohta ei sittenkään ehkä tiedossa
Uutiset | 4.6.2026 21:45

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Vastine blogikirjoitukseen ”Pelto on luonnon oma aurinkopaneeli”
Mielipide | 9.6.2026 13:14
Lukijalta: Keskustan johto
Mielipide | 9.6.2026 12:49
Lukijalta: Puheista tekoihin – Vaalivoitto pääkaupunkiseudulla vaatii taloudellista panosta
Mielipide | 9.6.2026 12:33
Lukijalta: Turhaa vai tarpeellista?
Mielipide | 9.6.2026 12:30
Lukijalta: Keskustanuoret, tutkikaa puolueen historiaa
Mielipide | 6.6.2026 14:37
Lukijalta: On oltava parempi hallitusohjelma
Mielipide | 8.6.2026 12:55
Lukijalta: Nato-sopimus ei vaadi Suomen ydinasekieltolakien muuttamista
Mielipide | 8.6.2026 13:12
Lukijalta: Haloo, kuuleeko kenttä?
Mielipide | 3.6.2026 13:51

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskusta haluaa selvittää useamman juridisen vanhemman mallia – ilotulite- ja tekoälykannat muuttuivat
Uutiset | 8.6.2026 12:10
Millä lohkaisulla keskusta voisi osallistua lippisnokitteluun? – ”Saatanan tunarit”, ehdottaa puoluekokousvieras
Uutiset | 7.6.2026 20:30
Keskustan liput täyttivät Tampereen kadut ja Keskustorin – Kaikkonen kampeaisi rakennusalan nousuun
Uutiset | 7.6.2026 17:50
Keskusta haluaa selvittää useamman juridisen vanhemman mallia – ilotulite- ja tekoälykannat muuttuivat
Uutiset | 8.6.2026 12:10
Keskustan puoluekokouslauantain suora lähetys on päättynyt
Uutiset | 6.6.2026 9:59
Keskustan puoluekokous käynnissä Tampereella
Uutiset | 5.6.2026 14:05
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste