Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Näköislehti
  • Mediatiedot
  • Asiakaspalvelu
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Tilaa Suomenmaa
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
Banner
  • Mediatiedot
  • Asiakaspalvelu
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Tilaa Suomenmaa
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Näköislehti
Haku
Kansainväliset suhteet

Loppu ohjusuhkailuille – vaalitappiota pelkäävä Erdoğan hieroo yllätyssopua riitapukarinsa kanssa

21.3.2023 22:00
Lue lisää 
Talous
Työnantajaliiton mukaan AKT:n lakkovaroituksen piirissä on 17 kuorma-autoalan yritystä, 18 säiliöautoalan yritystä ja 15 terminaalialan yritystä, joissa työskentelee yhteensä noin 6 100 ihmistä. (Kuva: Maria Seppälä)

Kuljetusalan lakko näkyisi muun muassa pursuilevina jäteastioina, viipyilevinä paketteina ja ehkä myös bensapumpuilla

”Onhan se raju toimenpide, ja tämmöinen vaikuttaa moneen eri sektoriin”
STT-Liisa Kujala 1.2.2023 17:05, muokattu 1.2.2023 17:37
Jaa Twiittaa Lähetä Jaa
a– a+
Talous

Helmikuun puoliväliin ilmoitettu Auto- ja Kuljetusalan Työntekijäliitto AKT:n kuljetusalan lakko näkyisi toteutuessaan esimerkiksi täysinä jäteastioina ainakin osassa Suomea. Työnseisaus kohdistuu osaan jätealan toimijoita.

Jos lakko toteutuu, koskee se muun muassa Remeota, joka hoitaa jätehuoltoa eri puolilla Suomea. Yrityksen toiminta painottuu isoihin kaupunkeihin, ja pohjoisimmassakin osassa Suomea on asiakkaina hotelleja. Remeon toimitusjohtaja Johan Mild kertoo STT:lle, että lakko näkyisi sen asiakkaille viipymättä.

– Käytännössä alkamisajasta lähtien meillä jää kaikki ajo ajamatta ja meillä on noin 220 jäteautoa, joten merkittävästä määrästä puhutaan ympäri Suomea.

Kohteiden joukossa on sekä yksittäisiä omakotitaloja että isoja taloyhtiöitä, mutta myös yrityksiä, kuten kauppakeskuksia, teollisuuskohteita ja hotelleja.

– Meillä on näitä laidasta laitaan. On myös julkisia toimijoita, kuten vaikkapa kouluja ja päiväkoteja, Mild sanoo.

Keskimäärin kuluttajilla jäteastiat tyhjennetään Mildin mukaan noin kerran viikossa, joskin väli voi olla harvempikin. Koska lakon kestoksi on ilmoitettu seitsemän vuorokautta, jäisi kuluttajien kohdalla siis yksi tyhjennys tekemättä. Toisaalta yritysasiakkailla tyhjennyksiä tehdään useammin, esimerkiksi kauppakeskuksissa jäteastiat voidaan tyhjentää päivittäin tai joka toinen päivä. Valmistavassa teollisuudessa taas jäteastioita voidaan tyhjentää jatkuvasti.

– Hyvin nopeasti tämä muuttuu ongelmaksi, kun keräysastiat tulevat täyteen ja jätteet kasaantuvat keräyspaikoille. Arvioni on, että tämä viikko on pitkä aika ja se tulee aiheuttamaan huomattavia ongelmia, Mild kertoo.

Nestemäisten polttoaineiden, kaasujen ja kemikaalien kuljetuksiin erikoistuneen Simeonin toimitusjohtaja Pontus Stenberg kertoo, että mahdollisen lakon vaikutuksia esimerkiksi tuotteiden riittävyyteen ei vielä keskiviikkona ollut tarkemmin arvioitu.

– Onhan se raju toimenpide, ja tämmöinen vaikuttaa moneen eri sektoriin, Stenberg arvioi lakkoa STT:lle.

Hän ei kuitenkaan usko, että kaikki heidän kuljetuksensa pysähtyisivät. Kuljettajien lisäksi kuljetusten toteutumiseen vaikuttaisi tilanne muun muassa terminaaleissa ja satamissa sekä muut mahdolliset lakot.

Autoliikenteen Työnantajaliitto on varoittanut, että lakko voisi johtaa jo muutamassa päivässä polttoaineen loppumiseen joillakin polttoaineasemilla.

– On selvää, että jos on asemia, joihin ei viikkoon saada vietyä, niin silloin siellä voi varmasti jokin laatu loppua. Tuleeko olemaan sellainen tilanne, että viikon aikana ei pystytä toimittamaan yhtään kuormaa, sitä en tiedä, Stenberg sanoo,.

Haavoittuvaisempia ovat ne asemat, joissa kulutus on suurta. Tällaisia ovat esimerkiksi isojen valtaväylien polttoaineasemat.

– Laatuja on erilaisia ja asemia on ihan valtava määrä Suomessa. Että viikossa tulisi se tilanne, että kaikista paikoista loppuu, niin en oikein usko siihen. Mutta kyllä se tulee kuluttajalle tuomaan hankaluuksia.

Nesteeltä taas kerrotaan, etteivät lyhytkestoiset poikkeustilanteet yleensä vaikuta tuotteiden saatavuuteen sen asemilla tai Nesteen tuotetoimituksiin yleisesti.

– Mikäli lakko toteutuisi, paikallisesti eli yksittäisillä asemilla ja niiden valikoimassa olevissa polttoaineissa saattaisi esiintyä lyhyitä myynnin katkoja, kertoo liiketoimintajohtaja Katri Taskinen sähköpostitse.

Hänen mukaansa Neste on jo aloittanut varautumisen mahdolliseen lakkoon ja tekee kaikkensa, jotta tuotetoimitukset jatkuisivat häiriöttä siinäkin tapauksessa, että lakko alkaisi.

Kuljetusalan lakko vaikuttaisi myös pakettien kuljetuksiin, sillä lakko kohdistuu esimerkiksi Schenkeriin, Posti Kuljetukseen sekä Kaukokiito-ketjun yrityksiin. Lakossa olisi lisäksi mukana terminaalivarastointiyrityksiä, joten paketteja ei välttämättä edes heti käsiteltäisi.

Esimerkiksi Kaukokiito kertoo verkkosivuillaan, että sillä on varautumissuunnitelma työtaistelujen ajalle. Se lupaa tehdä kaikkensa, ettei tilanne näkyisi asiakkaille.

– Työtaistelu on kuitenkin aina poikkeustilanne, joka voi aiheuttaa viiveitä toimitusketjussa ja ruuhkaa palvelukeskuksessamme.

Autoliikenteen Työnantaja kertoo, että pitkittyessään kuljetusalan lakko näkyisi myös kauppojen hyllyillä, kun päivittäistarvikkeita ei kuljeteta.

AKT antoi lakkovaroituksen kuorma-autoalalle, säiliö- ja öljytuotealalle sekä terminaalitoiminta-alalle tiistai-iltana. Seitsemän päivän lakko alkaisi 15. helmikuuta, ja AKT haluaa sillä vauhdittaa neuvotteluja uusista työehtosopimuksista.

Työnantajaliiton mukaan AKT:n lakkovaroituksen piirissä on 17 kuorma-autoalan yritystä, 18 säiliöautoalan yritystä ja 15 terminaalialan yritystä, joissa työskentelee yhteensä noin 6 100 ihmistä.

AKT antoi tiistai-iltana lakkovaroituksen myös kaikkiin Suomen satamiin. Mahdollinen lakko alkaisi keskiviikkona 15. helmikuuta ja olisi voimassa toistaiseksi. Lisäksi Suomen satamissa alkoi keskiviikkoaamuna AKT:n ylityökielto, kun ahtausala siirtyi sopimuksettomaan tilaan.

Työnantajapuolta edustavan Satamaoperaattoreiden toimitusjohtaja Juha Mutru arvioi tiedotteessa, että jo pelkkä ylityökielto voi tuottaa Suomen ulkomaankaupalle ongelmia nopeasti.

– Satamaoperointiyritykset joutuvat turvautumaan ylitöiden teettämiseen etenkin viikonloppuisin. Ylityökielto alkaa hidastaa ahtaustoimintaa satamissa tulevasta viikonlopusta alkaen.

Lakko lamauttaisi alkaessaan Suomen ulkomaankaupan. Suomen ulkomaankaupasta lähes 90 prosenttia tapahtuu meritse.

Lue myös

Monien syöpälääkkeiden patenttisuoja on päättymässä – kilpailu laskee hintoja rajusti

Kilpailusta oli potilaille suurta rahallista hyötyä, kun syöpälääke lenalidomidin patenttisuoja päättyi ja se...
21.3.2023 22:31

Loppu ohjusuhkailuille – vaalitappiota pelkäävä Erdoğan hieroo yllätyssopua riitapukarinsa kanssa

Kreikan ja Turkin ulkoministerit Nikos Dendias ja Mevlüt Çavuşoğlu sopivat maanantaina Brysselissä, että...
21.3.2023 22:00

Keskusta aloitti takaisintulonsa – 40 vuotta sitten käytiin punamulta-ajan vaalit, joiden myötä Suomi sai ensimmäisen "modernin" hallituksensa

Neljäkymmentä vuotta sitten käytiin ajalleen tyypilliset, silti jossain määrin murrosvaalit. Vuodesta 1966 alkanut SDP-hegemonia...
21.3.2023 20:30
Jaa Twiittaa Lähetä Jaa

Aihetunnisteet

infrastruktuuri kuljetusala lakko lakot logistiikka politiikka

Ei kommentteja

Voit kommentoida kirjauduttuasi palveluun. Tarvitset kirjautumiseen Suomenmaa-tunnuksen

Kirjaudu sisään

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Moskovalaiset opiskelijat järkyttyivät: Valmistumiselle yllättävä lisäehto
Uutiset | 21.3.2023 12:41
Venäjän viranomaiset aloittivat esitutkinnan Kansainvälisen rikostuomioistuimen syyttäjästä ja tuomareista
Uutiset | 20.3.2023 15:28
Kiinan Xi heitti Moskovassa ”vaaliennusteen”
Uutiset | 21.3.2023 12:08
Ukraina: Venäläisiä risteilyohjuksia tuhoutui räjähdyksessä Krimillä
Uutiset | 21.3.2023 12:05
Loppu ohjusuhkailuille – vaalitappiota pelkäävä Erdoğan hieroo yllätyssopua riitapukarinsa kanssa
Uutiset | 21.3.2023 22:00
HS-gallup: Kokoomus suurin, SDP ja perussuomalaiset tasoissa – keskustan kannatus piristyi
Uutiset | 21.3.2023 12:00
Ukraina varoittaa ahdingosta: Tämä kaupunki joutumassa eristyksiin
Uutiset | 20.3.2023 22:00
Greta Thunberg ja presidentti Niinistö Helsingin yliopiston kunniatohtoreiksi vihittävien joukossa
Uutiset | 20.3.2023 19:54
Saarikko vaati IS:n tentissä Marinilta selvyyttä epämääräisiin talouspuheisiin – ”Tässä aletaan tarvita Marin–Suomi-sanakirjaa”
Uutiset | 21.3.2023 19:43
The Guardian: Näin tehokkaasti Kremlin disinformaatio leviää Yhdysvalloissa
Uutiset | 19.3.2023 22:00
ISW: Bahmutissa merkittävä käänne – Wagner vaikeuksissa
Uutiset | 16.3.2023 11:08
Suomalaisvalmisteinen loistoalus retkottaa tuhottuna ja kyljellään joessa Irakissa – Kuin muistona diktaattorin vääryyksistä
Uutiset | 17.3.2023 22:30
Venäjän viranomaiset aloittivat esitutkinnan Kansainvälisen rikostuomioistuimen syyttäjästä ja tuomareista
Uutiset | 20.3.2023 15:28
Todiste: Vastaan hangoittelevia venäläissotilaita ammutaan ”siihen paikkaan”
Uutiset | 15.3.2023 13:51
Kotien pakkoremonttien kannattajilla on ”vajavainen arjen ymmärrys”, näkee keskustan Eeva Kalli
Uutiset | 16.3.2023 14:50
Kreml uhoaa: Ukrainan lännestä saamat hävittäjät tullaan tuhoamaan
Uutiset | 17.3.2023 13:07
Asiantuntija varoittaa Bahmutista: ”Saatamme menettää täällä kaiken”
Uutiset | 14.3.2023 9:47
Tiedustelu: Wagner lupaa ministeristä miljoonien tapporahaa
Uutiset | 16.3.2023 11:38
Moskovalaiset opiskelijat järkyttyivät: Valmistumiselle yllättävä lisäehto
Uutiset | 21.3.2023 12:41
Yhdysvallat valmistelee Ukrainaa Venäjän keväthyökkäykseen – sadat panssarivaunut matkalla maahan
Uutiset | 16.3.2023 22:00
TK: Jos tietäisit, mitä kaikkea tölkin pinnalla voi olla, miettisit juomista kahdesti – tutkimuksen tulos suorastaan puistattaa
Uutiset | 21.2.2023 22:11
Yllättävä arvio Bahmutista: Tästä syystä Wagner jarruttelee
Uutiset | 10.3.2023 9:50
WSJ: Ukrainan liittolaiset hermostuivat – Tämä Euroopan maa itsepintaisesti kriittisten asetoimitusten esteenä
Uutiset | 1.3.2023 22:15
Arvio: Venäjän tappio Ukrainassa tarkoittaisi Venäjän imperiumin hajoamista osiin – ”Entiset Neuvostoliiton maat tuskin malttavat odottaa”
Uutiset | 19.2.2023 21:00
Ukrainan sotilaat ihastuivat Challenger-tankkeihin – Yllättyivät tästä peribrittiläisestä varustelusta
Uutiset | 23.2.2023 22:00
ISW: Bahmutissa merkittävä käänne – Wagner vaikeuksissa
Uutiset | 16.3.2023 11:08
Suomalaisvalmisteinen loistoalus retkottaa tuhottuna ja kyljellään joessa Irakissa – Kuin muistona diktaattorin vääryyksistä
Uutiset | 17.3.2023 22:30
Tutkimustulos kertoo: Muistisairauden riskiä voi pienentää yllättävällä tavalla
Uutiset | 5.3.2023 22:00
Tutkimus: Suosiota saanut makeutusaine lisää merkittävästi sydänkohtauksen ja aivohalvauksen riskiä
Uutiset | 1.3.2023 22:00
ISW: Venäjän hiljaisuus sodan vuosipäivänä kertoo todennäköisesti tästä
Uutiset | 25.2.2023 16:35

Uusimmat

Monien syöpälääkkeiden patenttisuoja on päättymässä – kilpailu laskee hintoja rajusti
Uutiset | 21.3.2023 22:31
Loppu ohjusuhkailuille – vaalitappiota pelkäävä Erdoğan hieroo yllätyssopua riitapukarinsa kanssa
Uutiset | 21.3.2023 22:00
Keskusta aloitti takaisintulonsa – 40 vuotta sitten käytiin punamulta-ajan vaalit, joiden myötä Suomi sai ensimmäisen ”modernin” hallituksensa
Uutiset | 21.3.2023 20:30
Alle kolmasosa Nato-maista saavutti liittokunnan tavoitteen puolustustusbudjetin koosta
Uutiset | 21.3.2023 19:59
Saarikko vaati IS:n tentissä Marinilta selvyyttä epämääräisiin talouspuheisiin – ”Tässä aletaan tarvita Marin–Suomi-sanakirjaa”
Uutiset | 21.3.2023 19:43
Kiinan Xi ja Venäjän Putin allekirjoittivat sopimuksen, joka povaa maiden välisen yhteistyön ”uutta aikakautta”
Uutiset | 21.3.2023 19:20
VTV: Runsas neljännes eduskuntavaaliehdokkaista on kertonut vaalirahoituksestaan
Uutiset | 21.3.2023 18:42
Kaaos Ranskan politiikassa jatkuu – Macron ei aio taipua vaatimusten edessä
Uutiset | 21.3.2023 18:32
KRP:n tilasto: Huumeissa ajaminen on vähentynyt
Uutiset | 21.3.2023 18:14
Energiateollisuus: Sähköhyvitykset uhkaavat lykkääntyä valtiontukihyväksynnän viipymisen vuoksi
Uutiset | 21.3.2023 17:57
Näytä lisää
cover_image

Lue uusin Suomenmaa

Kirjaudu ja lue näköislehti Tilaa lehti Lue näköislehti

Pääkirjoitukset

Vaalikeskustelujen perusteella on vaikea uskoa, että Suomi on maailman onnellisin maa
Pääkirjoitus | 21.3.2023 21:00
Ikäluokkien pieneneminen räjäyttää koulutuksen rakenteet
Pääkirjoitus | 20.3.2023 21:00
Vaalitiimellyksessäkään ei kannata päästää katkeruutta voitolle, sillä Suomi on jo nyt aivan huippumaa
Pääkirjoitus | 17.3.2023 21:00

Toimitus suosittelee

Annika Saarikko luotsaa keskustan kampanjaa toiveikkaana – ”Vaalit ratkotaan loppumetreillä”
Uutiset | 18.3.2023 8:00
Pikahälytyksellä ison seutukunnan ehdokkaaksi – Eija Nivala hakee jatkoa kahdeksan päivän mittaiselle kansanedustajauralleen
Uutiset | 19.3.2023 8:00
Suomalaisvalmisteinen loistoalus retkottaa tuhottuna ja kyljellään joessa Irakissa – Kuin muistona diktaattorin vääryyksistä
Uutiset | 17.3.2023 22:30

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Monien syöpälääkkeiden patenttisuoja on päättymässä – kilpailu laskee hintoja rajusti
Uutiset | 21.3.2023 22:31
Loppu ohjusuhkailuille – vaalitappiota pelkäävä Erdoğan hieroo yllätyssopua riitapukarinsa kanssa
Uutiset | 21.3.2023 22:00
Keskusta aloitti takaisintulonsa – 40 vuotta sitten käytiin punamulta-ajan vaalit, joiden myötä Suomi sai ensimmäisen ”modernin” hallituksensa
Uutiset | 21.3.2023 20:30
ISW: Bahmutissa merkittävä käänne – Wagner vaikeuksissa
Uutiset | 16.3.2023 11:08
Suomalaisvalmisteinen loistoalus retkottaa tuhottuna ja kyljellään joessa Irakissa – Kuin muistona diktaattorin vääryyksistä
Uutiset | 17.3.2023 22:30
Venäjän viranomaiset aloittivat esitutkinnan Kansainvälisen rikostuomioistuimen syyttäjästä ja tuomareista
Uutiset | 20.3.2023 15:28

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Ruokaketju pitää syynätä ja tehdä korjausliikkkeet
Mielipide | 21.3.2023 11:28
Eutanasia – hyvä tai paha asia?
Mielipide | 21.3.2023 11:13
Maatalouden kannattavuus nousuun
Mielipide | 21.3.2023 11:07
Viranomaiset on velvoitettava ilmoittamaan arvio kaavamenettelyn kestosta
Mielipide | 21.3.2023 10:52
Sähköbussit vai ratikka?
Mielipide | 16.3.2023 8:30
Hornet-jupakassa on peränsä
Mielipide | 15.3.2023 8:52
Vetoomus tasavallan presidentille
Mielipide | 17.3.2023 10:01
Loppukiri kohti keskustan vaalivoittoa
Mielipide | 20.3.2023 11:50

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustan vaalimainoksia on rikottu järjestelmällisesti Keski-Pohjanmaalla – ”Eivät ole enää yksittäisiä kolttosia”
Uutiset | 21.3.2023 14:42
Keskustan Mattilalle tasa-arvopalkinto
Uutiset | 19.3.2023 16:00
Keskustanaiset haluaa isät kotiin: Suomesta perhevapaiden mallimaa
Uutiset | 19.3.2023 15:51
Kärnän kampanja ilkivallan kohteena Helsingissä
Uutiset | 19.3.2023 12:23
Keskustan Mattilalle tasa-arvopalkinto
Uutiset | 19.3.2023 16:00
Annika Saarikko luotsaa keskustan kampanjaa toiveikkaana – ”Vaalit ratkotaan loppumetreillä”
Uutiset | 18.3.2023 8:00
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat
  • Näköislehti

Asiakaspalvelu

Asi­a­kas­pal­ve­lu 044 7778 710 (ark. 9–13)
asiakaspalvelu@suomenmaa.fi

Asiakaspalvelu

Toimitus

etunimi.sukunimi@suomenmaa.fi
uutiset@suomenmaa.fi

Ou­lun toi­mi­tus
PL 52, Lekatie 6, Oulu

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Tilaa Suomenmaa Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Nipputilaukset
Rekisteriseloste
Evästeasetukset


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste

Käytämme evästeitä

Käytämme evästeitä tarjotaksemme sinulle ajankohtaista ja kiinnostavaa sisältöä. Voit hyväksyä evästeiden käytön painamalla “Hyväksy kaikki” tai muuttaa asetuksiasi. Suomenmaa.fi käyttää seuraavia evästeitä:

Välttämättömät evästeet

Välttämättömät evästeet ovat verkkosivuston toimivuuden ja kehityksen kannalta tarpeellisia. Ne eivät tallenna tietoja, joista sinut voitaisiin välittömästi tunnistaa.

Kävijämittaus ja analytiikka

Käytämme sivustolla evästeitä, jotta voimme seurata kävijöiden käyttäytymistä, mitata sivuston suorituskykyä ja kerätä tietoa sivuston käytöstä.
Hyväksymällä evästeet autat meitä kehittämään palveluitamme ja sivustoamme. Emme käytä evästeitä markkinointiin. Voit muuttaa evästeasetuksiasi milloin tahansa sivun alalaidasta löytyvästä “Evästeasetukset”-painikkeesta.
Evästeasetukset
Suomenmaa.fi

Evästeiden avulla voimme palvella sinua paremmin. Keräämme tietoa verkkosivuston käytöstä. Voit hallinnoida evästeasetuksiasi alta.

Välttämättömät evästeet

Välttämättömät evästeet ovat verkkosivuston toimivuuden ja kehityksen kannalta tarpeellisia. Ne eivät tallenna tietoja, joista sinut voitaisiin välittömästi tunnistaa.

Evästeet

  • moove_gdpr_popup (käytetään evästeasetusten tallentamiseen, kesto 365 päivää)
Kävijämittaus ja analytiikka

Käytämme sivustolla evästeitä, jotta voimme seurata kävijöiden käyttäytymistä, mitata sivuston suorituskykyä ja kerätä tietoa sivuston käytöstä. Osa evästeistä tallennetaan käyttäjän päätelaitteelle pidemmäksi aikaa, ja ne ovat käytettävissä, kun käyttäjä palaa sivustolle takaisin. Istuntoon liittyvät evästeet poistuvat, kun käyttäjä sulkee selaimen.

Evästeet

  • _ga (käytetään kävijöiden erotteluun, kesto kaksi vuotta)
  • _gid (käytetään kävijöiden erotteluun, kesto 24 h)
  • _pk_id (Tilastointi, käyttäjän yksilöinti (Matomo Cloud), kesto 13kk)
  • _pk_ses, _pk_cvar, _pk_hsr  (Tilastointi, vierailuun liittyvien tietojen tallennus (Matomo Cloud), kesto 30min)
  • _pk_ref (Tilastointi, saapumis-/lähdetiedon muistaminen (Matomo Cloud), kesto 6kk)
  • matomo_sessid (Väärinkäytösten estäminen, CSRF-turvaominaisuus (Matomo Cloud), poistetaan kun selain suljetaan.)
  • mtm_consent (Tilastointi, käyttäjän evästehyväksynnän muistaminen (Matomo Cloud), kesto 30v.)
  • mtm_cookie_consent (Tilastointi, käyttäjän evästehyväksynnän muistaminen (Matomo Cloud), kesto 30v.)