Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Supo

Sisäministeri Rantanen vaatii pelisääntökeskustelua Orpon toiminnasta

26.8.2026 13:28
Lue lisää 
Liikkumisrajoitukset
Lappiin on tehty runsaasti mökkivarauksia kevääksi. (Kuva: Lehtikuva / Irene Stachon)

KKV: Jos liikkumisrajoitukset estävät vuokramökille pääsyn, tutustu ehtoihin ja neuvottele – koska tilanne on uusi, ei yksiselitteistä vastausta välttämättä ole joka tilanteeseen

Lomarenkaan toimitusjohtaja ihmettelee, miksi mökin omistaja olisi jotenkin vähemmän merkittävä viruksen levittäjä kuin vuokralainen
STT-Minna Pulli, Merja Könönen 26.3.2021 15:14, muokattu 26.3.2021 15:38
a– a+
Liikkumisrajoitukset

Jos liikkumisrajoitukset estävät vuokramökille pääsyn, kannattaa tutustua sopimuksen peruutus- ja muutosehtoihin sekä neuvotella vuokranantajan kanssa, kerrotaan Kilpailu- ja kuluttajavirastosta (KKV).

Lähtökohtaisesti vuokrasopimus on sitova, ellei sopimuksessa ole määritelty ehtoja, joiden puitteissa varauksen peruminen tai siirtäminen on mahdollista.

Jos liikkumisrajoitukset tulevat voimaan nykyisten suunnitelmien mukaisina, on kyseessä uudenlainen tilanne, jossa yksiselitteisiä vastauksia ei välttämättä ole kaikkiin tapauksiin, painottaa KKV:n erityisasiantuntija Annina Huolman.

–  Vuosi sitten tilanne oli erilainen, kun voimaan tulivat esimerkiksi Uudenmaan rajoitukset. Silloin tilanne oli hyvin yllättävä, mutta tällä hetkellä asetelma on erilainen, koska koronapandemia on tietyissä määrin voinut olla kuluttajille tiedossa, kun varauksia on tehty, Huolman sanoo STT:lle.

Huolmanin mukaan vastaan voi kuitenkin tulla tilanteita, joissa esille nousee kohtuullisuusarvio.

Kohtuullisuusarvioissa voidaan kiinnittää huomiota juuri esimerkiksi siihen, onko varaus tehty tietoisena koronaviruspandemiasta ja mikä tilanne on ollut varausta tehdessä.

Näillä asioilla voi Huolmanin mukaan olla vaikutusta jos arvioidaan, onko ollut kohtuullista, ettei kuluttaja ei ole esimerkiksi saanut mitään hyvitystä maksamastaan mökkivarauksesta, joka on jäänyt käyttämättä liikkumisrajoitusten takia.

Huolman myös huomauttaa, ettei kuluttajansuojalainsäädäntö koske kahden yksityishenkilön välillä tehtyjä vuokrasopimuksia.

–  Mutta toki näiden samojen periaatteiden puitteissa voi yrittää neuvotella vuokraajan kanssa ajankohdan siirtämisestä tai mahdollisesta hyvityksestä.

Lomamökkejä vuokraavan Lomarenkaan kanta on, että mökkiloman varannut ei saa rahojaan takaisin, jos loma vuokramökillä peruuntuu liikkumisrajoitusten takia.

–  Emme koe, että Lomarengas tai vuokramökkien omistajat olisivat tässä korvausvelvollisia, kertoo toimitusjohtaja Juha-Pekka Olkkola.

Tämä on kirjattu myös yhtiön varausehtoihin. Olkkolan mukana korvausvastuu olisi ennemmin valtiolla. Olkkola toivoo, että mökkeilyä koskevat linjaukset vielä muuttuisivat eduskuntakäsittelyn aikana, ja kannustaa siksi vielä odottamaan lopullisia päätöksiä liikkumisrajoituksista.

–  Uskon, että järki vielä voittaa.

Olkkola muistuttaa, että vuokramökeilläkin vietetään ennen muuta perhelomia.

–  Miksi mökin omistaja olisi jotenkin vähemmän merkittävä viruksen levittäjä kuin vuokralainen?

Hänen neuvonsa on, että lomailijoiden kannattaa joka tapauksessa tarkistaa matkavakuutustensa ehdot.

Olkkolan mukaan esimerkiksi Lapissa huhtikuun ensimmäiset viikot ovat vielä hyvää hiihtosesonkia, joten mökkivarauksia keväälle on runsaasti. Liikkumisrajoitussuunnitelmien takia ei ole toistaiseksi tullut isommin peruutuksia.

Varauksista noin 40 prosenttia on alueilta, joille liikkumisrajoitukset saatetaan asettaa.

Mökkivarauksen yhteydessä joutuu maksamaan vähintään varausmaksun, joka on 20 prosenttia vuokrahinnasta. Loput tulee maksettavaksi sen mukaan, miten paljon aikaa loman alkuun vielä on.

Huolmanin mukaan KKV:n kuluttajaneuvontaan ei ole ainakaan vielä tullut mökkivarauksiin liittyviä yhteydenottoja. Tämä voi hänen mukaansa johtua siitä, että tilanne on uusi, eikä varmuutta ole liikkumisrajoituksien voimaantulosta tai siitä, missä muodossa ne tulisivat voimaan.

–  Voi olla, että tämä näkyy (kuluttajaneuvontaan tulleina yhteydenottoina) vasta myöhemmin, kun rajoitukset ovat mahdollisesti tulleet voimaan ja tilanne aktualisoituu useammalla kuluttajalla, joilla varauksia on tehtynä.

Huolman arvioi, että monia mökkivarauksiin ja liikkumisrajoituksiin liittyviä tapauksia joudutaan arvioimaan jälkikäteen. Yksittäisissä riitatapauksissa antaa loppukädessä ratkaisuosituksia kuluttajariitalautakunta, hän muistuttaa.

Jos liikkumisrajoitukset estävät esimerkiksi kampaajalla käynnin tai lahjakortin käytön, neuvoo Huolman myös näissä tapauksissa keskustelemaan palveluntarjoajan kanssa tilanteesta.

–  On hyvä neuvotella, että voiko sen palvelun siirtää toiseen ajankohtaan tai esimerkiksi lahjakortin voimassaoloaikaa pidentää, jos ei sitä ajallaan pystyn käyttämään.

Lue myös

MTV: Hotelliyöpyjää kohtasi järkyttävä näky

MTV kertoo tapauksesta, jossa hotelliyöpyjä koki karvaan takaiskun Helsingissä sijaitsevassa Sokos Hotel Vaakunassa. Maiju-niminen...
26.8.2026 21:02

Lähes jokaisen yli 40-vuotiaan olkapäästä löytyy "vikaa", paljastaa väitöstutkimus

Lähes kaikkien yli 40-vuotiaiden olkapäissä on kuvantamisessa näkyviä poikkeavuuksia, riippumatta siitä, särkeekö olkapäätä...
26.8.2026 21:02

SDP:n Räsänen ryöpyttää Häkkästä: Puolustusministerillä ei ole haisuakaan kasvavien menojen rahoituksesta

SDP:n kansanedustaja Joona Räsänen kritisoi kovin sanoin SDP:n puolustusveroavausta arvostellutta puolustusministeri Antti Häkkästä...
26.8.2026 18:27

Aihetunnisteet

liikkumisrajoitukset

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Maailman lyhin sota kesti vain 38 minuuttia – Verinen sekin silti oli
Uutiset | 24.8.2026 21:31
Huoli leviää taistelumoraalista – Kreml lähettää rintamalle jotain omituista
Uutiset | 24.8.2026 21:11
Historia | Kun rajaa valvottiin Saimaalla – tykkijolla oli Ruotsin laivaston valttikortti, joka ehkä ratkaisi yhden sodankin
Uutiset | 24.8.2026 22:00
Amerikkalainen sotilaskone laskeutui Moskovaan – näin Kreml kommentoi
Uutiset | 25.8.2026 15:27
Kanadalaisprovinssin pääministeri uhkaa katkaista sähkötoimitukset Yhdysvaltoihin – ”Trumpin on syytä ostaa paristoja”
Uutiset | 25.8.2026 8:32
Perussuomalaiset vedätettiin hyväksymään Garden Helsinki -esitys, sanoo ryhmänjohtaja Mäkelä
Uutiset | 25.8.2026 14:38
Prinsessa Madeleine avautuu: ”Minua alkaa hermostuttaa”
Uutiset | 25.8.2026 21:31
”Valkoinen joutsen” on Venäjän ydinpelotteen kauas kurottava käsi – lentomatkustajan rakeinen salakuva hätkähdytti länttä 1981
Uutiset | 25.8.2026 21:12
CIA:n johtaja on vierailulla Venäjällä, kertoo uutiskanava CBS
Uutiset | 25.8.2026 18:03
Toimittajalta | Ministeri Rydman julisti sodan ”järjestörälssille” – nyt yhteiskunnan heikoimmilta viedään tuki ja turva
Uutiset | 26.8.2026 9:35
Aurinkokunnassa oli joskus planeetta, jota harva edes muistaa
Uutiset | 22.8.2026 22:30
Maailman lyhin sota kesti vain 38 minuuttia – Verinen sekin silti oli
Uutiset | 24.8.2026 21:31
Huoli leviää taistelumoraalista – Kreml lähettää rintamalle jotain omituista
Uutiset | 24.8.2026 21:11
Kreml pillastui: USA:n jättihankkeella ”tuhoisat seuraukset koko ihmiskunnalle”
Uutiset | 22.8.2026 21:12
Sotahistoria | Viimeinen viiden tähden kenraali loisti länsirintaman ratkaisuvaiheissa – Omar Bradley oli Pattonin pomo ja Eisenhowerin luottomies
Uutiset | 22.8.2026 21:15
Tutkimus löysi makuuhuoneesta syyn lyheneviin työuriin
Uutiset | 19.8.2026 22:23
Rock | Live Aidin Led Zeppelin -paluu oli kammottava katastrofi – mitä JFK-stadionilla oikein tapahtui?
Uutiset | 20.8.2026 21:24
Toimittajalta | Kokoomus elätti kyytä povella – lasku lankeaa nyt
Uutiset | 20.8.2026 13:18
Historia | Kun rajaa valvottiin Saimaalla – tykkijolla oli Ruotsin laivaston valttikortti, joka ehkä ratkaisi yhden sodankin
Uutiset | 24.8.2026 22:00
”Käsittämätöntä” – Tällainen summa suomalaisilla on käyttötileillään
Uutiset | 18.8.2026 21:59
Miksi Ruotsin Daniel on pelkkä prinssi, mutta Norjan Mette-Marit on kruununprinsessa?
Uutiset | 3.8.2026 21:46
Tutkijat havaitsivat: Kova kahvinjuonti yhteydessä merkittäviin muutoksiin kehossa
Uutiset | 13.8.2026 9:00
Historia | Suomalainen ja venäläinen eversti yrittivät kukistaa toisensa – lepäävät tänäkin päivänä yhteisessä haudassa
Uutiset | 13.8.2026 22:15
Aurinkokunnassa oli joskus planeetta, jota harva edes muistaa
Uutiset | 22.8.2026 22:30
Maailman kuivimmassa asutussa paikassa vietettiin 14 vuotta ilman sateen pisaraakaan – vaikka meri on aivan vieressä
Uutiset | 16.8.2026 21:30
Maailman lyhin sota kesti vain 38 minuuttia – Verinen sekin silti oli
Uutiset | 24.8.2026 21:31
Huoli leviää taistelumoraalista – Kreml lähettää rintamalle jotain omituista
Uutiset | 24.8.2026 21:11
70 vuotta sitten | Linja-auton jarrut pettivät Konnevedellä, 15 kuoli – selviytyjä pelkäsi puristuvansa, kauhunhetket jatkuivat ennen kuin sisko virkosi
Uutiset | 26.7.2026 20:50
Lentotukialus, jonka historia unohti – USS Ranger palveli kaukana Tyynenmeren suurtaisteluista
Uutiset | 17.8.2026 21:20
Kreml pillastui: USA:n jättihankkeella ”tuhoisat seuraukset koko ihmiskunnalle”
Uutiset | 22.8.2026 21:12

Uusimmat

MTV: Hotelliyöpyjää kohtasi järkyttävä näky
Uutiset | 26.8.2026 21:02
Lähes jokaisen yli 40-vuotiaan olkapäästä löytyy ”vikaa”, paljastaa väitöstutkimus
Uutiset | 26.8.2026 21:02
SDP:n Räsänen ryöpyttää Häkkästä: Puolustusministerillä ei ole haisuakaan kasvavien menojen rahoituksesta
Uutiset | 26.8.2026 18:27
Johtamisselvitys: Kelassa ilmeistä luottamuspulaa viime syksynä
Uutiset | 26.8.2026 17:32
”Laskut erääntyvät tänään” – Markku Siponen syyttää hallitusta maatalouden ahdingosta
Uutiset | 26.8.2026 16:22
Ulkoministeriö selvittää, onko Tiibetin tuhoalueella suomalaisia
Uutiset | 26.8.2026 16:06
Hallituspuolueet eri linjoilla lasten somekiellosta – kokoomusministeri syyttää perussuomalaisia pykälien taakse piiloutumisesta
Uutiset | 26.8.2026 14:56
Orpo STT:lle: Supo-selvityksestä on ollut tieto sisäministeriössä
Uutiset | 26.8.2026 14:49
SDP haluaa puuttua tuottamattomien tilojen maataloustukiin – ”Se on se ensimmäinen viesti”
Uutiset | 26.8.2026 14:48
Sisäministeri Rantanen vaatii pelisääntökeskustelua Orpon toiminnasta
Uutiset | 26.8.2026 13:28
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Toimittajalta | Ministeri Rydman julisti sodan ”järjestörälssille” – nyt yhteiskunnan heikoimmilta viedään tuki ja turva
Uutiset | 26.8.2026 9:35
Hyytävä uhkakuva Venäjästä julki – Puolustuspolitiikan kärkinimien mukaan tuore raportti vastaa todellisuutta
Uutiset | 26.8.2026 13:21
Emeritusprofessori: Kotihoidon tuki voi joutua veitsenterälle
Uutiset | 24.8.2026 16:47

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
MTV: Hotelliyöpyjää kohtasi järkyttävä näky
Uutiset | 26.8.2026 21:02
Lähes jokaisen yli 40-vuotiaan olkapäästä löytyy ”vikaa”, paljastaa väitöstutkimus
Uutiset | 26.8.2026 21:02
SDP:n Räsänen ryöpyttää Häkkästä: Puolustusministerillä ei ole haisuakaan kasvavien menojen rahoituksesta
Uutiset | 26.8.2026 18:27
Aurinkokunnassa oli joskus planeetta, jota harva edes muistaa
Uutiset | 22.8.2026 22:30
Maailman lyhin sota kesti vain 38 minuuttia – Verinen sekin silti oli
Uutiset | 24.8.2026 21:31
Huoli leviää taistelumoraalista – Kreml lähettää rintamalle jotain omituista
Uutiset | 24.8.2026 21:11

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Kiihtyykö kapitalismin kierre kevätvaalien jälkeen?
Mielipide | 26.8.2026 13:31
Lukijalta: Suomi ei tunnista skaalautuvan bisneksen etuja ja vaaroja
Mielipide | 26.8.2026 10:10
Lukijalta: Liikunta kuuluu kaikille eläkeläisille – rakennetaan valtakunnallinen senioriliikuntaetu.
Mielipide | 25.8.2026 17:22
Lukijalta: Vantaan Kilterin koulun parakista kaupunginvaltuustoon
Mielipide | 25.8.2026 16:35

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustan eräkerho tyrmää vapaa-ajankalastajien myyntikiellon – ”Hallitus tekee muikusta ja ravuista rikkaiden ruokaa”
Uutiset | 25.8.2026 10:31
Katri Kulmuni ei lähde ehdolle eduskuntavaaleissa – ”Työ on kesken”
Uutiset | 21.8.2026 10:05
Keskustajohtajan muistolaatta paljastettiin Tampereella
Uutiset | 19.8.2026 18:08
Keskustanuoret tyrmää vastikkeellisuuden: Mihin kaikkosi keskustan ajatus kahden kuukauden takaisesta?
Uutiset | 18.8.2026 17:50
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste