Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Ulkomaat

Kesän kuivuudella ja kuumuudella raju vaikutus Saksassa: viljasadon vaje voi nousta kolmeen miljoonaan tonniin

14.8.2026 13:10
Lue lisää 
Varusmiehet
On syytä varmistaa, että varusmiespalveluksensa keskeyttävien tai päättävien henkisestä tuesta huolehditaan myös armeijan jälkeen, Mikko Kinnunen korostaa. (Kuva: Martti Kainulainen / Lehtikuva)

Keskustan Kinnuselta kirjallinen kysymys: Varusmiesten psyykkinen tuki on syytä varmistaa

Suomenmaa 17.6.2021 17:11, muokattu 17.6.2021 17:11
a– a+
Varusmiehet

Tilastokeskuksen mukaan vuonna 2020 varusmiespalveluksen aloitti 22 846 miestä ja 1100 vapaaehtoista naista. Palveluksen keskeytti 4081 henkilöä. Keskeyttämisistä noin 20 prosenttia on siviilipalvelukseen hakeutumisia, ja noin 75 prosenttia johtuu terveydellisistä syistä, keskustan kansanedustaja Mikko Kinnunen muistuttaa.

Pääesikunnan ja Sotilaslääketieteen keskuksen tilastojen mielenterveydellisten syiden osuus varusmiespalveluksen keskeyttämisistä terveydellisistä syistä on kasvanut kymmenen vuoden aikana 35 prosentista 45 prosenttiin, Kinnunen huomauttaa kannanotossaan.

Kehitys on hänen mielestään huolestuttava.

– Kyllä nämä luvut pysäyttävät. Mielenterveyshaasteet ovat lisääntyneet yhteiskunnassamme. Ne näkyvät kasvavissa määrin myös palveluksen keskeyttämisen taustasyinä. Palveluksen keskeyttäminen on vaikea tilanne nuorelle, erityisesti mielenterveyden haasteista kärsivälle. Keskeyttäminen on myös organisaation näkökulmasta epäonnistuminen, jos nuori haluaisi jatkaa palvelustaan.

Oulun vaalipiirin kansanedustaja haluaa nostaa keskusteluun kysymyksen, onko varusmiehille tarjolla riittävästi psyykkistä tukea?

– Puolustusvoimien mukaan palveluksen aikana varusmiehelle on tarjolla tukea esimerkiksi esimiehen, sosiaalikuraattorin, sotilaspastorin tai varuskunnan terveysaseman kautta. Vakavammissa tapauksissa Puolustusvoimat voi tukeutua kumppanuussairaalan erikoissairaanhoitoon. Vaikka tukimuotoja on erilaisia, herää silti kysymys, onko kaikissa varuskunnissa varusmiehillä mahdollisuus saada psykiatrian ammattilaisen, psykologin tai psykiatrisen sairaanhoitajan apua.

On syytä varmistaa, että varusmiespalveluksensa keskeyttävien tai päättävien henkisestä tuesta huolehditaan myös armeijan jälkeen, hän korostaa. Kinnusen mukaan psyykkisiin syihin palveluksen keskeyttämisen taustalla on puututtava.

– Myös psyykkisistä vaikeuksista voi selvitä palvelukuntoiseksi. Taistelukykyinen sodanajan joukko tarvitsee henkistä vahvuutta, sen kehittyminen on tarpeen varmistaa, Kinnunen toteaa.

Kinnunen on jättänyt varusmiesten mielenterveyden tukemisesta kirjallisen kysymyksen, jossa hän perää asianomaiselta ministeriltä vastausta seuraaviin kysymyksiin:

– Miten varusmiespalvelustaan suorittavien tilannetta voisi parantaa, jotta palvelusta ei tarvitsisi keskeyttää?

– Miten keskeytystä pohtivaa nuorta voidaan tukea, ettei tämä antaisi liian helpolla periksi?

– Voidaanko mielenterveyssyistä aiheutuvia palvelun keskeytyksiä ehkäistä varusmiehille suunnattujen mielenterveyden palveluja lisäämällä?

– Miten varusmiesten henkisen tuen jatkuvuus voidaan varmistaa palveluksen loppuessa?

– Mihin toimiin hallitus ryhtyy, jotta varusmiehille varmistetaan riittävä psyykkinen tuki jokaisessa varuskunnassa psykologien tai psykiatristen sairaanhoitajien kautta?

Asia on ajankohtainen juuri nyt erityisesti kotiutuneiden tuen osalta, sillä heinäkuussa 2020 täyden palveluksen sekä tammikuussa 2021 puolen vuoden palveluksen aloittaneet varusmiehet siirtyvät reserviin tänään, keskustaedustaja muistuttaa. Uusi saapumiserä astuu palvelukseen heinäkuussa.

Lue myös

Historia | Maailmankirjat menivät aivan sekaisin – seurauksena oli kalenterihistorian pisin vuosi

Vanha roomalainen kalenteri oli sekava. Vuodenaikojen luonnollista kiertoa ja kalenteria pyrittiin sovittamaan yhteen lisäämällä...
14.8.2026 22:30

Metsästä kerättyjen sienien verovapaus katoaa, kun ne pakastetaan – entä miten on puutarhan antimien laita?

Verohallinnon johtava asiantuntija kertoo, milloin luonnontuotteiden myynnistä kuuluisi maksaa verot. Myös Ruokavirastolla on säännöt luonnontuotteiden oikeaoppiselle eteenpäinmyynnille.
14.8.2026 19:22

Lukiolaista epäillään koulusurman yrityksestä Lohjalla – tulipalo ei syttynyt

Länsi-Uudenmaan poliisi tutkii epäiltyä koulusurman yritystä Lohjalla. Poliisin alustavien tietojen mukaan epäilty yritti sytyttää...
14.8.2026 18:32

Aihetunnisteet

jaksaminen mielenterveys nuoret varusmiehet varusmiespalvelus

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Tutkijat havaitsivat: Kova kahvinjuonti yhteydessä merkittäviin muutoksiin kehossa
Uutiset | 13.8.2026 9:00
Historia | Suomalainen ja venäläinen eversti yrittivät kukistaa toisensa – lepäävät tänäkin päivänä yhteisessä haudassa
Uutiset | 13.8.2026 22:15
Maailmassa on paikka, jossa ei ole satanut miljooniin vuosiin – karu kolkka antaa esimakua Maapallon tulevaisuudesta
Uutiset | 12.8.2026 22:30
Zelenskyi avoimena Ukrainan vaarallisesta ahdingosta: ”Minulla on muutama kuukausi aikaa”
Uutiset | 13.8.2026 21:03
Putinin röyhkeys ajoi Saksan kovaan ratkaisuun: Agenteille rajut toimivaltuudet
Uutiset | 13.8.2026 21:55
Rauhannobelisti varoittaa: Putin ei voita sotaa, mutta voi tuhota Ukrainan ydiniskulla
Uutiset | 13.8.2026 22:09
Japani tulistui Putinin matkasta
Uutiset | 13.8.2026 10:52
Luonnonsuojeluyhdistys vaati tapettujen karhujen ruhojen käyttökieltoa – hallinto-oikeus hylkäsi vaateen
Uutiset | 13.8.2026 11:19
Tältä näytti, kun aurinko pimeni
Tarinat | 13.8.2026 12:45
Näitä vahinkoja kotivakuutus ei korvaa – edes silloin, kun asialla oli ammattilainen
Uutiset | 12.8.2026 22:12
Tutkijat havaitsivat: Kova kahvinjuonti yhteydessä merkittäviin muutoksiin kehossa
Uutiset | 13.8.2026 9:00
Historia | Suomalainen ja venäläinen eversti yrittivät kukistaa toisensa – lepäävät tänäkin päivänä yhteisessä haudassa
Uutiset | 13.8.2026 22:15
Maksaliitto varoittaa: Juomisen lopettamisesta tuli juuri entistä vaikeampaa
Uutiset | 10.8.2026 20:42
Palautitko puistosta löydetyt pullot tai pakastitko marjat ennen myyntiä? Verottaja vaatii osansa
Uutiset | 7.8.2026 21:42
Maailmassa on paikka, jossa ei ole satanut miljooniin vuosiin – karu kolkka antaa esimakua Maapallon tulevaisuudesta
Uutiset | 12.8.2026 22:30
HS: Kaikkonen puoluejohtajien ykkönen
Uutiset | 8.8.2026 13:09
Miksi Ruotsin Daniel on pelkkä prinssi, mutta Norjan Mette-Marit on kruununprinsessa?
Uutiset | 3.8.2026 21:46
1972 on ihmiskunnan historian pisin vuosi – mutta miksi?
Uutiset | 9.8.2026 21:00
Zelenskyi avoimena Ukrainan vaarallisesta ahdingosta: ”Minulla on muutama kuukausi aikaa”
Uutiset | 13.8.2026 21:03
USU-gallup: SDP:n Lindtmanin suosio laskussa, kakkossijalla kova nousija
Uutiset | 11.8.2026 8:35
Miksi Ruotsin Daniel on pelkkä prinssi, mutta Norjan Mette-Marit on kruununprinsessa?
Uutiset | 3.8.2026 21:46
Kysely: Suosituin lisuke uuden perunan kanssa ei ole silli
Uutiset | 16.7.2026 21:30
Tiesitkö? – Maailmassa on paikka, jossa jylisee ikuinen ukkonen
Uutiset | 20.7.2026 22:05
Tutkijat havaitsivat: Kova kahvinjuonti yhteydessä merkittäviin muutoksiin kehossa
Uutiset | 13.8.2026 9:00
Montako kertaa Britannia on pommittanut Suomea? – Jatkosodan isku ei ollut yksittäistapaus
Uutiset | 19.7.2026 21:00
Kurvinen vaatii selontekoa: Hallituksen on kerrottava, kuka maksaa ennallistamisen miljardilaskun
Uutiset | 23.7.2026 9:11
70 vuotta sitten | Linja-auton jarrut pettivät Konnevedellä, 15 kuoli – selviytyjä pelkäsi puristuvansa, kauhunhetket jatkuivat ennen kuin sisko virkosi
Uutiset | 26.7.2026 20:50
Historia | Suomalainen ja venäläinen eversti yrittivät kukistaa toisensa – lepäävät tänäkin päivänä yhteisessä haudassa
Uutiset | 13.8.2026 22:15
Milloin Suomeen tehtiin ensimmäinen ilmahyökkäys? – Isku tehtiin jo vuosia ennen Neuvostoliiton aikaa
Uutiset | 24.7.2026 22:00
Lidlin juomahyllyillä uusi ilmiö
Uutiset | 15.7.2026 22:04

Uusimmat

Historia | Maailmankirjat menivät aivan sekaisin – seurauksena oli kalenterihistorian pisin vuosi
Uutiset | 14.8.2026 22:30
Metsästä kerättyjen sienien verovapaus katoaa, kun ne pakastetaan – entä miten on puutarhan antimien laita?
Uutiset | 14.8.2026 19:22
Lukiolaista epäillään koulusurman yrityksestä Lohjalla – tulipalo ei syttynyt
Uutiset | 14.8.2026 18:32
Uusi afrikkalaisen sikaruton tapaus todettu Kaakkois-Suomessa
Uutiset | 14.8.2026 17:49
Poliisi: Ulkomaalaiset kuriirit ovat huijanneet Suomessa käteistä rahaa ja kultaa
Uutiset | 14.8.2026 17:14
Ranskan perustuslakineuvosto kumosi alle 15-vuotiaiden somekiellon
Uutiset | 14.8.2026 17:08
Puolustusta tukevan verkkoteknologian kehittämiseen 4,8 miljoonaa valtionavustusta
Uutiset | 14.8.2026 17:06
Pääministeri Orpo Ylelle ja TS:lle: Peltokankaan some-julkaisu on asiaton
Uutiset | 14.8.2026 16:55
”Emme saa tehdä samaa virhettä”– Häkkänen ei lämpene Niinistön ehdotukselle Venäjä-yhteydestä
Uutiset | 14.8.2026 16:19
Euroopassa taistellaan uutta maastopalojen aaltoa vastaan
Uutiset | 14.8.2026 14:59
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Hallitus nostaa alijäämän tällä kaudella selvästi isommaksi kuin etukäteen arvioitiin, huomauttaa politiikan vaikuttaja
Uutiset | 6.8.2026 16:20
Iso osa keskustaa ja kokoomusta äänestäneistä on vielä katsomossa, paljastaa Ylen mittaus – ”Eivät oikein löydä puoluetta”
Uutiset | 6.8.2026 15:57
Keskustan Siika-aho kertoo, mikä hänestä on Ylen gallupin todellinen uutinen – ”Kokoomus maksaa siitä hintaa”
Uutiset | 6.8.2026 11:56

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Historia | Maailmankirjat menivät aivan sekaisin – seurauksena oli kalenterihistorian pisin vuosi
Uutiset | 14.8.2026 22:30
Metsästä kerättyjen sienien verovapaus katoaa, kun ne pakastetaan – entä miten on puutarhan antimien laita?
Uutiset | 14.8.2026 19:22
Lukiolaista epäillään koulusurman yrityksestä Lohjalla – tulipalo ei syttynyt
Uutiset | 14.8.2026 18:32
Tutkijat havaitsivat: Kova kahvinjuonti yhteydessä merkittäviin muutoksiin kehossa
Uutiset | 13.8.2026 9:00
Historia | Suomalainen ja venäläinen eversti yrittivät kukistaa toisensa – lepäävät tänäkin päivänä yhteisessä haudassa
Uutiset | 13.8.2026 22:15
Maksaliitto varoittaa: Juomisen lopettamisesta tuli juuri entistä vaikeampaa
Uutiset | 10.8.2026 20:42

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Keskusta uhkaa tippua vaalikelkasta
Mielipide | 14.8.2026 15:24
Lukijalta: Jaakko Pelimanni puoluevaltuuston johtoon
Mielipide | 13.8.2026 15:36
Lukijalta: Ryhdytään kasvatustoimiin
Mielipide | 13.8.2026 15:33
Lukijalta: Karhun kannanhoidollinen metsästys on toteutettava viipymättä
Mielipide | 13.8.2026 9:16

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Jaakko Pelimanni ehdolle keskustan puoluevaltuuston puheenjohtajistoon
Uutiset | 12.8.2026 13:55
Savola vaatii hallitukselta välittömiä toimia sikaruttotilanteeseen – ”Viipymättä”
Uutiset | 3.8.2026 11:01
Garden-kohu on tarpeellinen opetus kaikille puolueille, keskustakonkari sanoo MT:ssä
Uutiset | 28.7.2026 13:18
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste