Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Kotimaa

PTT: Maaseudun kuntatalous sakkaa ja miesten koulutustaso jämähti 90-luvulle – pelastus voi löytyä vihreästä siirtymästä

29.4.2026 12:29
Lue lisää 
Työtaistelu
Ville Toivasen mielestä lakko-oikeutta ei pitäisi rajata, mutta oikein ei hänen mielestään ole sekään, että ammattiyhdistysliike puuttuu valtakunnan politiikkaan. (Kuva: Janika Tikkala)

Keskustaedustajat: Poliittiset lakot eivät sovi demokraattiseen järjestelmään – Keskustalaista prosessinhoitajaa jurppii SAK:n tekemä vaalityö SDP:lle

Meri Alaranta-Saukko 5.10.2018 19:45, muokattu 5.10.2018 21:42
a– a+
Työtaistelu

Työtaistelukenttä kuumenee. SAK suunnittelee jatkotoimia, sillä hallituksen alkuviikosta esittämä lievennys irtisanomissuojan heikentämiseen ei sille kelvannut. Samaan aikaan EK on astunut ulos hiljaisuudestaan ehdottamaan poliittisten lakko-oikeuksien rajoittamista.

Voimalaitoksen prosessinhoitajana toimiva, keskustan puoluehallituksen varajäsen Ville Toivanen Enosta ei lämpene tälle idealle.

– Lakko-oikeutta ei tulisi rajata. Vaikuttaa siltä, että työnantajapuoli haluaisi riisua työntekijöiltä kaikki aseet, hän sanoo.

Samaan hengenvetoon Toivanen kuitenkin toivoo myös työntekijöiltä harkintaa oikeutensa käyttämiseen. Ihan kepein perustein siihen ei pitäisi lähteä.

Irtisanomissuojan heikentäminen on hänen mukaansa tosin sen verran iso asia, että ammattiyhdistysliikkeen on vähän pakkokin nousta puolustamaan omiaan.

– Irtisanomissuojaan kajoaminen ei ollut hallitukselta fiksu veto. Ennemmin pitäisi käyttää kaikkia muita keinoja pienten yrittäjien työllistämisen tukemiseen.

Toivanen ei kuitenkaan pidä hyvänä sitä, että ammattiyhdistysliikkeet puuttuvat valtakunnan politiikkaan. Sekä työnantaja- että työntekijäjärjestöjen tehtävä olisi hänen mielestään ajaa jäsentensä asioita eikä politikoida.

Eniten keskusta-aktiivia jurppii se, että koko käynnissä oleva prosessi sataa demarien laariin.

– Asetelma julkisuudessa on luotu sellaiseksi. SAK rakentaa demareille voittopolkua eduskuntavaaleihin.

Henkilökohtaisella tasolla tilanne on Toivaselle ristiriitainen. Työntekijöiden pitäisikin hänen mielestään voida itse päättää, osallistuvatko poliittiseen lakkoon vai ei.

– Kärsin ideologisesti siitä, että liiton päätöksellä saatan joutua osallistumaan tähän työtaisteluun.

Hän toivoo hartaasti, että asiassa päästäisiin neuvotteluratkaisuun.

– Omissa nurkissa kyräily ei johda eteenpäin. Tosin näyttää pahasti siltä, ettei nyt edes haluta neuvotella. Lakko ei joka tapauksessa ole kenenkään kannalta hyvä asia.

Sirkka-Liisa Anttila toivoo, että osapuolet saadaan pikaisesti neuvottelupöytään. (Kuva: Jari Laukkanen)

Keskustan kansanedustajat sen sijaan tarttuisivat väkevämminkin oikeuteen järjestää poliittinen lakko. Antti Rantakangas, Ari Torniainen ja Sirkka-Liisa Anttila pitävät syntynyttä tilannetta hyvin harmillisena.

– Poliittiset lakot sopivat huonosti demokraattiseen järjestelmään. Parlamentin ulkopuolinen taho ei saisi pyrkiä kansalaisten valitsemien edustajien päätöksiä. Se on iso periaatteellinen asia, Rantakangas huomauttaa.

Torniainen lisää, että lakko-ase kuuluu normaalisti työnantaja- ja työntekijäosapuolten välisiin kiistoihin, ei taisteluun hallituksen esityksiä vastaan.

– Kyllä meidän kannattaa harkita lakkojärjestelmän muuttamista. Se saattaisi parantaa kaikkien osapuolten keskinäisiä välejä, hän katsoo.

Rantakangas pahoittelee sitä, että julkisuudessa irtisanomissuojaa koskeva asia on kääntynyt päälaelleen. Kyseessä ei hänen mukaansa ole työntekijöiden sortaminen vaan nimenomaan työllisyystilanteen parantaminen.

– Pienissä yrityksissä jokainen työntekijä on avainhenkilö. Riski pärstäkertoimen vaikuttamisesta on siksi teoreettinen.

Rantakangas peräänkuuluttaakin kaikilta osapuolilta malttia ja halua viedä Suomen hyvää talouskehitystä eteenpäin.

– Tässä on vaaran aineksia siihen, että talouden kasvu hyytyy. Se koituu viime kädessä työntekijöiden ja kaikkien suomalaisten vahingoksi.

– Kyllä meidän on harkittava lakko-järjestelmän muuttamista, Ari Torniainen katsoo. (Kuva: Päivi Vento)

Kansalaiset ovat ottaneet kansanedustajiin yhteyttä asian tiimoilta. Anttilan mukaan moni pitää kohtuuttomana sitä, että lasku työmarkkinhässäkästä kaatuu lopulta ulkopuolisten maksettavaksi. Konkariedustajan mielestä onkin syytä pelätä, että suuret suomalaiset menestystarinat, kuten Uudenkaupungin autotehdas tai Turun telakka ajautuvat hankaluuksiin.

– Helposti mietitään, onko Suomi sellainen maa, jossa kannattaa yrittää. Tässä ollaan liikkeellä aika vakavilla asioilla.

Siksi hallituksen pitäisikin Anttilan mielestä saada porukka neuvottelupöytään ja asia ratkaistuksi pikaisesti.

– Seuraavaan lakkoaaltoon meillä ei yksinkertaisesti ole varaa, hän sanoo.

Samaa korostaa Ari Torniainen. Lakkoilu koituu kaikkien häviöksi.

– Kannatan ehdottomasti kolmikantaa. Siellä nämä asiat ratkaistaan.

Antti Rantakangas perää SDP:ltä vastuunkantoa. (Kuva: Maria Seppälä)

Lähtökohta tilanteen purkamiseksi on Rantakankaan mielestä sikäli ongelmallinen, että SAK on lyönyt pöytään kaikki tai ei mitään -kortin.

Myös Anttila on erityisen pettynyt siihen, että ammattijärjestön vastaus jokaiseen ehdotukseen on: ei käy.

Jos hallitus taipuu SAK:n vaatimuksiin, Rantakangas pelkää demokratian pohjan murenevan. On vaikeaa löytää ulospääsytie, jossa kaikki osapuolet voisivat säilyttää kasvonsa.

– Toivon, että SDP tuntisi vastuunsa ja ottaisi sen sekä kulisseissa että julkisuudessa. Asioita on hoidettu erilaisilla kokoonpanoilla ennekin. Nyt kannattaisi välttää politikoinnin maksimointia.

Lue myös

Oinas-Panuma: Suomessa ei tarvita raskaussyrjintää enää yhtään – "Lapsia syntyy jo aivan liian vähän"

Kriitikoiden mukaan määräaikaisuuslakiesitys lisää epävarmuutta työmarkkinoilla sekä raskaus- ja perhevapaasyrjintää.
29.4.2026 17:23

Israel vaatii Britanniaa puuttumaan kovalla kädellä antisemitismiin kahden juutalaisen puukotuksen jälkeen

Israel vaati keskiviikkona Britanniaa toimimaan nopeasti ja päättäväisesti antisemitismiä vastaan sen jälkeen kun...
29.4.2026 17:15

Pitäisikö Otkesin tutkia Auer-prosessia? – Kansliapäällikkö: "Tämä ei vaikuta sen tyyppiseltä tapahtumalta"

Asiaa arvioidaan tuomion tultua lainvoimaiseksi, kertoo oikeusministeriön kansliapäällikkö Antti Leinonen STT:lle.
29.4.2026 17:13

Aihetunnisteet

anttila lakko rantakangas toivanen torniainen

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Suomessa elää enää yksi Venäjän vallan aikana syntynyt ihminen
Uutiset | 28.4.2026 21:30
HUS varoittaa nuorten aikuisten suosimasta tavasta – ”Silmä voi puhjeta nopeasti”
Uutiset | 26.4.2026 21:31
Kela: Yleistä asumistukea saavat nyt työttömät ja pienituloiset – opiskelijat siirtyivät muiden tukien piiriin
Uutiset | 28.4.2026 6:00
Talvisodan veteraaneja enää kolme? – Sotaveteraaneja poistuu keskuudestamme tällä hetkellä yksi joka päivä
Uutiset | 27.4.2026 21:00
Lidl tekee asiakkaiden toivoman muutoksen – voimaan 4. toukokuuta
Uutiset | 29.4.2026 8:59
Ukraina: Israel päästi Venäjän varastaman viljakuljetuksen satamaansa
Uutiset | 28.4.2026 16:21
Orpo kommentoi eilistä A-studiota: ”En ikinä hyväksy tuollaista puhetta”
Uutiset | 28.4.2026 15:26
Hävittäjä, joka pystyi jopa pakittamaan – suomalaisten kadehtima Saab Viggen oli Ruotsin voimannäyte kylmän sodan taivaalla
Uutiset | 22.4.2026 21:41
Ruotsin hallitus varoitti polttoainepulasta: Kannattaa jättää lentoliput ostamatta
Uutiset | 28.4.2026 16:01
Ovatko rahasi OP:ssa? Tällaisen muutoksen pankki aikoo nyt tehdä kaikille tileille
Uutiset | 24.4.2026 21:31
HUS varoittaa nuorten aikuisten suosimasta tavasta – ”Silmä voi puhjeta nopeasti”
Uutiset | 26.4.2026 21:31
Suomessa elää enää yksi Venäjän vallan aikana syntynyt ihminen
Uutiset | 28.4.2026 21:30
Hävittäjä, joka pystyi jopa pakittamaan – suomalaisten kadehtima Saab Viggen oli Ruotsin voimannäyte kylmän sodan taivaalla
Uutiset | 22.4.2026 21:41
Tiedätkö, mikä on Suomen historian pisin ajanjakso ilman rajamuutoksia?
Uutiset | 21.4.2026 21:45
Venähtikö tuija-aita liian pitkäksi? Asiantuntija varoittaa ratkaisevasta virheestä
Uutiset | 21.4.2026 20:20
Ovatko rahasi OP:ssa? Tällaisen muutoksen pankki aikoo nyt tehdä kaikille tileille
Uutiset | 24.4.2026 21:31
Toinen maailmansota | Japani nousi maihin Alaskassa – piti aluetta hallussaan yli vuoden
Uutiset | 24.4.2026 21:45
Kela: Yleistä asumistukea saavat nyt työttömät ja pienituloiset – opiskelijat siirtyivät muiden tukien piiriin
Uutiset | 28.4.2026 6:00
Asiantuntija: Puun polttaja voi tehdä kaikkein suurimmat virheet tässä perusasiassa
Uutiset | 19.4.2026 21:00
Talvisodan veteraaneja enää kolme? – Sotaveteraaneja poistuu keskuudestamme tällä hetkellä yksi joka päivä
Uutiset | 27.4.2026 21:00
HUS varoittaa nuorten aikuisten suosimasta tavasta – ”Silmä voi puhjeta nopeasti”
Uutiset | 26.4.2026 21:31
Suomessa elää enää yksi Venäjän vallan aikana syntynyt ihminen
Uutiset | 28.4.2026 21:30
Sota pilasi Dubain maineen – tämä kaupunki on superrikkaiden uusi suosikkikohde
Uutiset | 7.4.2026 21:25
Prisman uutuustuotteen ostosta kilahtaa 274,95 euron bonukset
Uutiset | 1.4.2026 13:04
Sotahistoria | Maailman vahvimpiin kuulunut armeija luhistui muutamassa päivässä – mitä Ranskalle tapahtui keväällä 1940?
Uutiset | 18.4.2026 22:34
Alzheimer-riski saattaa näkyä jo keski-iässä – Yksi vitamiini nousee keskiöön
Uutiset | 7.4.2026 21:20
IS: Ravitsemusterapeutti vaihtaisi smoothien banaanin tähän kuitupommiin
Uutiset | 8.4.2026 21:46
Hävittäjä, joka pystyi jopa pakittamaan – suomalaisten kadehtima Saab Viggen oli Ruotsin voimannäyte kylmän sodan taivaalla
Uutiset | 22.4.2026 21:41
Tiedätkö, mikä on Suomen historian pisin ajanjakso ilman rajamuutoksia?
Uutiset | 21.4.2026 21:45
Ikä ei kerro kaikkea – tutkijat löysivät tavan ennustaa elinikää
Uutiset | 8.4.2026 22:17

Uusimmat

Oinas-Panuma: Suomessa ei tarvita raskaussyrjintää enää yhtään – ”Lapsia syntyy jo aivan liian vähän”
Uutiset | 29.4.2026 17:23
Israel vaatii Britanniaa puuttumaan kovalla kädellä antisemitismiin kahden juutalaisen puukotuksen jälkeen
Uutiset | 29.4.2026 17:15
Pitäisikö Otkesin tutkia Auer-prosessia? – Kansliapäällikkö: ”Tämä ei vaikuta sen tyyppiseltä tapahtumalta”
Uutiset | 29.4.2026 17:13
Epäily: Taksikuski ajoi tahallaan ihmisen päälle
Uutiset | 29.4.2026 16:39
”Korsuhenki” koetuksella – keskusta paheksui hallituksen sooloilua ydinaselinjauksissa
Uutiset | 29.4.2026 15:50
Kahta ihmistä puukotettiin Lontoon juutalaisalueella, pääministeri esitti huolensa
Uutiset | 29.4.2026 15:18
Varusmies jäi kuorma-auton alle kasarmin pihalla vuosi sitten – Puolustusvoimien tutkinta valmistui
Uutiset | 29.4.2026 14:53
Rikosoikeuden professorien mielestä Auer-tuomio on hyvin perusteellinen – Riippumaton selvitys ei olisi missään nimessä huono asia, sanoo Sakari Melander
Uutiset | 29.4.2026 14:53
Useita epäillään rikoksesta lentoasemalla tapahtuneesta kuolemaan johtaneesta onnettomuudesta
Uutiset | 29.4.2026 14:47
EU sallii raskaana olevien ja synnyttäneiden meppien siirtää äänioikeutensa toiselle
Uutiset | 29.4.2026 14:44
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Ikosen sote-säästöille täystyrmäys oppositiolta – Kiuru pauhasi ”umpilatinasta”
Uutiset | 28.4.2026 17:12
”Norsunluutornista tuleva mielipide” – Keskustalaiset tyrmäävät vanhusten hoivavastuun siirron läheisille
Uutiset | 26.4.2026 8:00
”Tunnelma on kuin lääkärin odotusaulassa” – Leikkaukset eivät riitä politiikan suunnaksi, keskustalaiset linjasivat
Uutiset | 25.4.2026 16:51

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Oinas-Panuma: Suomessa ei tarvita raskaussyrjintää enää yhtään – ”Lapsia syntyy jo aivan liian vähän”
Uutiset | 29.4.2026 17:23
Israel vaatii Britanniaa puuttumaan kovalla kädellä antisemitismiin kahden juutalaisen puukotuksen jälkeen
Uutiset | 29.4.2026 17:15
Pitäisikö Otkesin tutkia Auer-prosessia? – Kansliapäällikkö: ”Tämä ei vaikuta sen tyyppiseltä tapahtumalta”
Uutiset | 29.4.2026 17:13
HUS varoittaa nuorten aikuisten suosimasta tavasta – ”Silmä voi puhjeta nopeasti”
Uutiset | 26.4.2026 21:31
Suomessa elää enää yksi Venäjän vallan aikana syntynyt ihminen
Uutiset | 28.4.2026 21:30
Hävittäjä, joka pystyi jopa pakittamaan – suomalaisten kadehtima Saab Viggen oli Ruotsin voimannäyte kylmän sodan taivaalla
Uutiset | 22.4.2026 21:41

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Lähialueella tuotettu kotimainen ruoka pitää tiellä
Mielipide | 29.4.2026 15:05
Lukijalta: Ajokortti ei saa olla postinumerosta kiinni
Mielipide | 29.4.2026 14:40
Lukijalta: Epävarmuudesta huolimatta käänteen merkit vahvistuvat
Mielipide | 28.4.2026 12:45
Lukijalta: Suomalainen diplomatia ansaitsee oman liputuspäivänsä
Mielipide | 28.4.2026 12:33
Lukijalta: Suomalainen hyvinvointivaltio käy kuolinkamppailuaan
Mielipide | 23.4.2026 12:05
Lukijalta: Kykeneekö sivistyspuolue keskusta korjaamaan tekemäänsä virhettä?
Mielipide | 27.4.2026 13:15
Lukijalta: Länsirataa ei ole syytä puolustaa
Mielipide | 27.4.2026 13:32
Lukijalta: Riskiraskaus ei ole valinta, miksi siitä rangaistaan maksulla?
Mielipide | 24.4.2026 9:29

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustan Polviselta esitys: Suomi edelläkävijäksi koko kansan tekoälyajokortilla
Uutiset | 27.4.2026 9:34
Keskustan Honkoselta vaatimus: Pankkien ylisääntely on tutkittava viipymättä
Uutiset | 27.4.2026 9:32
Mehtälä: Perussuomalaiset tekevät pilkkaa turvetuottajien kustannuksella – ”Hävettää ja harmittaa”
Uutiset | 24.4.2026 18:17
Mehtälä: Perussuomalaiset tekevät pilkkaa turvetuottajien kustannuksella – ”Hävettää ja harmittaa”
Uutiset | 24.4.2026 18:17
Keskustan Honkoselta vaatimus: Pankkien ylisääntely on tutkittava viipymättä
Uutiset | 27.4.2026 9:32
Savola: Perussuomalaiset on pettänyt kaikki maaseudulle antamansa lupaukset
Uutiset | 24.4.2026 15:41
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste