Keskusta ei hyväksy Finavian ja VR:n yksityistämisiä – vaatii laajaa keskustelua asiasta
Toiseksi suurin oppositiopuolue keskusta ei hyväksy yksityisen omituksen lisäämisiä valtionyhtiöissä hallituksen esittämällä tavalla.
– Hallitus ei ole esittänyt perusteluita sille, miksi Finavia Oyj:ssä ja VR Yhtymä Oyj:ssä eduskunnan tulisi mahdollistaa 49,9 prosentin omistusosuuden myyntimahdollisuus sijoittajille, keskusta katsoo vastalauseessaan valtiovarainvaliokunnan lisäbudjettimietintöön.
Nykyisin valtion omistus Finaviasta ja VR:stä on sata prosenttia. Keskustan Markus Lohen ja Eeva Kallin vastalauseen mukaan hallitus esittää merkittäviä muutoksia liikennejärjestelmän toimivuuden kannalta keskeisten yhtiöiden omistusrajoihin ilman huolellisia perusteluja tai laaja-alaista julkista keskustelua.
Keskusta ei tässä vaiheessa pidä muutoksia tarkoituksenmukaisina. Se huomauttaa, että hallitus on rahoittamassa investointiohjelmaansa valtion omaisuudesta luopumalla, mutta ei ole avannut tarkemmin suunnitelmiaan julkisuudessa.
Keskustan mukaan kyse on niin merkittävistä toimijoista, että muutosta ei pidä toteuttaa ainakaan ilman painavia perusteluita ja laajapohjaista parlamentaarista keskustelua yhtiöiden osittaisen yksityistämisen hyödyistä suhteessa riskeihin.
– Kummatkin yhtiöt ovat Suomen liikennejärjestelmän toimivuuden ja sen alueellisen kattavuuden kannalta keskeisiä.
Keskustalle sen sijaan sopii hallituksen esittämällä tavalla, että Gasum Oy:ssä, Kemijoki Oy:ssä ja Posti Group Oyj:ssä valtion omistusosuudeksi jää kaikkien osakkeiden tuottamasta äänivallasta vähintään kolmannes eli 33,4 prosenttia.
Keskusta haluaa myös, että hallitus käy merkittävien valtionyhtiöiden omistusosuuksien muutoksista avoimen ja laajapohjaisen parlamentaarisen keskustelun.
Suurin oppositioryhmä SDP katsoo omassa vastalauseessaan, että valtion omistusosuus Gasum Oy:ssä, Kemijoki Oy:ssä ja Posti Group Oyj:ssä on pidettävä vähintään 50,1 prosentissa. Finaviaan ja VR:ään SDP ei vastalauseessaan ota kantaa.