Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Ilmastonmuutos

Peräkkäisiä helleaaltoja ja äärimmäistä kuivuutta – Länsi-Euroopassa mittaushistorian tukalin kesä-heinäkuu

10.8.2026 9:00
Lue lisää 
Henkilö
(Kuva: Jaakko Martikainen)

Johanna Korhonen antaa huutia hokemalle, jonka mukaan jokainen mielipide on yhtä arvokas – "Mielipide ei ole minkään arvoinen, jos se ei perustu mihinkään"

Ihmisestä on kivaa valita faktat, joihin uskoo, Maahengen toimitusjohtaja sanoo
Pauliina Pohjala 7.6.2018 8:30, muokattu 8.6.2018 13:01
a– a+
Henkilö

Donald Trump ei tullut tyhjästä Amerikan presidentiksi, Maaseudun Sivistysliiton omistaman kirjankustantamo Maahengen kustantaja ja toimitusjohtaja Johanna Korhonen korostaa.

– Ihmisestä on kivaa valita ne faktat, joihin uskoo. Ennen internetiä tätä ilmiötä hillitsi se, että ihmisen yhteisöt olivat pieniä.

– Nyt mille tahansa hullutukselle löytää heti internetistä 500 kannattajaa, englanninkielisillä alueilla heitä löytyy jo tuhansia tai miljoonia. Tämä kaikki tukee ihmisen yhä harhaisemmaksi käyvää todellisuuskuvaa, Korhonen sanoo.

Hän pitää virheellisenä hokemaa, jonka mukaan jokainen mielipide on yhtä arvokas.

– Mielipide ei ole minkään arvoinen, jos se ei perustu mihinkään.

Ihmiskunta on Korhosen mielestä nyt siinä vaiheessa, että ihmisen pitäisi ruveta ymmärtämään ihmistä.

– Muutenhan me vain katsomme silmät pyöreinä, että minkä kiven takaa tällaisia kaheleita ryömii.

Korhonen selittää ihmisten erilaisia ajattelutapoja amerikkalaisen kielitieteen professorin George Lakoffin teorialla, jonka mukaan ihmisten aivojen syvärakenteissa on kaksi erilaista ajatuskehystä. Kaikilla ihmisillä on molemmat kehykset, mutta toiset ovat päässeet valtaan.

Korhonen suomentaa ajatuskehykset lasiaivoiksi ja muovailuvaha-aivoiksi. Lasiaivoille tärkeitä asioita ovat esimerkiksi kuri, järjestys ja perinteet. Muovailuvaha-aivot kykenevät joustamaan uuden tiedon myötä.

Lasiaivoille voi esimerkiksi olla vaikea ajatus, että avioliitto on muiden kuin miehen ja naisen välinen. Lasiaivo saattaa myös torjua tiedon, joka ei sovi hänen maailmankuvaansa.

– Jos Trumpin porukka haluaa uskoa, että ilmastonmuutosta ei ole, niin silloin paras keino on totta kai torjua kaikki tieto tai väittää sitä salaliitoksi.

Korhosen mielestä lohdullista on se, että jokaisen aivoissa on sekä lasia että muovailuvahaa. Siksi meidän pitäisi ymmärtää, miten toisille kannattaa puhua.

(Kuva: Jaakko Martikainen)

Korhosella on jo 35-vuotinen suhde Suomenmaahan, johon hän kirjoittaa yhä kolumneja.

Korhosella oli yläasteella työnsä vakavasti ottava opinto-ohjaaja, joka hommasi toimittajan ammatista kiinnostuneelle tytölle tet-harjoittelupaikan Suomenmaan edeltäjästä, oululaisesta sanomalehti Liitosta.

Korhosella meni tetissä hyvin, koska hänet palkattiin Liittoon kesätoimittajaksi.

– Ja kun olin ollut siellä monta kesää, niin oli luontevaa pyrkiä opiskelemaan journalismia, Tampereen yliopistossa ja Sanoman toimittajakoulussa oppinsa saanut Korhonen kertoo.

Opintojen jälkeen hän työskenteli muun muassa Helsingin Sanomissa taloustoimittajana ja päätoimittajana Journalisti-lehdessä.

Vantaalle perheensä kanssa asettunut Korhonen nimitettiin Lapin Kansan päätoimittajaksi syksyllä 2008. Korhonen kuitenkin irtisanottiin jo ennen pestin alkamista luottamuspulaan vedoten.

Korhosen mielestä todellinen syy oli hänen parisuhteensa naisen kanssa, ja korkein oikeuskin päätyi syrjintätuomioon vuonna 2015.

Korhonen on ollut julkisuuden valokeilassa jälleen tänä vuonna Helsingin hiippakuntavaltuuston puheenjohtajana, joka setvi Helsingin tuoreen piispan Teemu Laajasalon rahankäyttöä. Korhosen mielestä hänen täytyy luottamushenkilönä valvoa, että kirkollisveron käyttö on eettistä ja läpinäkyvää.

Oma poliittinen riippumattomuus on Korhoselle tärkeää, vaikka hän olikin keskustan listan sitoutumaton ehdokas eurovaaleissa vuonna 2009.

– Olin silloin työtön. Työttömänhän kuuluu olla aktiivinen ja saada itselleen jokin työpaikka, Korhonen virnistää.

Hän kertoo, että mepin työ olisi ollut mieluista ja luontevaa, koska hän tuntee hyvin EU:n hallinnon kiemurat ja osaa kieliä. 6 295 ääntä ei kuitenkaan vienyt Brysselin koneeseen. Uusi yritys ei innosta.

– Olen tyytyväinen kaikkiin nykyisiin töihini, enkä ole kiinnostunut vaaliehdokkuuksista.

Korhosen eurovaalikampanjan aikaan eduskunnassa väännettiin sattumoisin samaa sukupuolta olevien parien perheensisäisestä adoptiosta.

Aihe kosketti suoraan Korhosen omaa elämää, mutta jakoi voimakkaasti mielipiteitä keskustan eduskuntaryhmässä.

Korhosella ja hänen puolisollaan Pirkko Kotilalla on vuonna 2004 syntyneet kaksoset. Lapset kutsuvat Kotilaa äidiksi ja Korhosta emoksi.

Lasten huoltajuus oli kuitenkin ainoastaan Kotilalla.

– Puolisoni on synnyttänyt lapset, eikä ollut mitään keinoa, jolla olisin voinut olla heidän juridinen vanhempansa. Enintään olisin voinut hakea käräjäoikeudelta oheishuoltajuutta.

Korhonen kutsui samaa sukupuolta olevien parien perheensisäistä adoptiota vastustavat keskustalaiset kansanedustajat kotiinsa ”siedätyshoitoon”.

Kaksi kansanedustajaa tuli kylään kukkapuskan kanssa. Aikuiset joivat kahvia keittiön pöydän ääressä ja lapset esittelivät lelujaan.

– Ehkä se vähän heidän kauhuaan vähensi, kun he havaitsivat, että koti on ihan normaali ja lapset hyvävointisia.

Korhonen sanoo, että osasyy keskustan listalla olemiseen oli juuri se, että hän pääsi joukkoon, jossa pystyi vaikuttamaan asenteisiin.

Laki samaa sukupuolta olevien perheen sisäisestä adoptiosta astui voimaan syyskuussa 2009. Nyt esillä on äitiyslaki, jossa lapsen voisi tunnustaa jo neuvolassa.

Korhonen adoptoi lapsensa vasta kaksi vuotta lain voimaantulon jälkeen.

– Halusimme, että viranomaiset ensin opettelevat systeemin, koska emme jaksa aina opettaa viranomaisia.

Korhosen, Kotilan ja ekaluokkalaisten poikien kotiin tuli sosiaalityöntekijä tutkimaan perheen olosuhteita.

Taas istuttiin keittiön pöydän ääressä. Sosiaalityöntekijä kyseli lapsilta, miten he kokevat suhteensa emoon.

Kysymyksenasettelu oli pikkupojille vaikea, joten he alkoivat kertoa jostain ajankohtaisesta sattumuksesta.

Korhosen mielestä koko tilanne oli ”pölijä”, kuten oululaiset sanovat. Lapsille kun on aina ollut päivänselvää, ketkä heidän vanhempansa ovat.

– Lapset ovat syntyneet minun syliini, he ovat olleet meillä vauvasta asti eikä heillä ole ketään muita vanhempia. Biologinen isä on tuntematon soluluovuttaja.

Lapset saivat juhlallisesti allekirjoittaa suostumuksensa adoptoitavaksi. Lomakkeeseen ruksattiin, että lapset ymmärtävät toimenpiteen merkityksen.

– Ihan varmasti eivät ymmärtäneet, Korhonen naurahtaa.

Hän ja Kotila ovat nähneet myös allekirjoituksen hauskan puolen.

– Siihen voi vedota sitten, kun teinin kanssa tulee suukopua ja hän sanoo, että mä vihaan sua. Voin vastata, että olet kultaseni itse allekirjoittanut asiakirjan, jossa suostut olemaan minun lapseni.

Korhonen pitää kummallisena sitä, että lainsäädäntö ei vuosiin tunnistanut heidän perhettään.

– Lainsäätäjän tehtävähän on tunnistaa, mitä yhteiskunnassa on.

Korhosen mukaan heidän lapsensa eivät ole joutuneet kiusatuiksi perheensä vuoksi. Hän muistuttaa, että lapset ottavat mallia aikuisten käyttäytymisestä.

– Jos vaikkapa päiväkodissa olisi ollut joku mulkoileva aikuinen, niin ehkä hän olisi levittänyt asennettaan.

Kirkon jäsenille on tärkeää, että he saavat juhlia avioliittojaan kirkossa.

Korhonen ja Kotila rekisteröivät parisuhteensa vuonna 2004 ja muuttivat sen avioliitoksi uuden avioliittolain tultua voimaan viime vuonna.

Perheenjäsenten kesken pidettiin kirkolliset juhlat tämän vuoden alussa.

– Se oli merkityksellistä. Kirkon jäsenille on tärkeää, että he saavat juhlia avioliittojaan kirkossa.

Korhosen mielestä homoparien kirkkohäissä on olennaista vain se, mitä laki sanoo. Kirkko ei ole säätänyt poikkeusta Suomen lainsäädännöstä avioliittoasiassa.*

Tilanne on kuitenkin jumissa. Piispat eivät hyväksy samaa sukupuolta olevien vihkimistä kirkossa.

Korhonen muistuttaa, että Raamatun suuret viestit sisältyvät Jumalan rakkauteen luomakuntaa kohtaan.

– Siihen ei sisälly ideaa siitä, että vainotkaamme toisiamme erilaisilla perusteilla ja kyylätkäämme, millaisia perheitä on itse kullakin.

Korhosen mielestä olennaista on, että toisin ajattelevat eivät saa rajoittaa muiden elämää.

– Nyt yritetään löytää tapoja, joilla kirkossa voivat elää rinnakkaiset näkemykset ilman, että ne häiritsevät toisiaan. Se edellyttää vastaantuloa, joustavuutta, sopeutumista. Ne ovat joillekin hirvittävän paljon vaikeampia asioita.

*Avioliittoasiasta on kirkon sisällä kaksi erilaista tulkintaa. Jutussa kerrotaan Johanna Korhosen tulkinnasta. Kirkon virallinen kanta perustuu kirkkolakiin, jonka mukaan kirkollisista toimituksista säädetään kirkkokäsikirjassa ja kirkkojärjestyksessä. Kirkkokäsikirjan osana on kirkollisten toimitusten kirja, ja sen mukaan avioliittoon voidaan vihkiä vain mies ja nainen. Näin kirkon virallinen kanta voidaan johtaa kirkkolaista. Eduskunta on vielä erikseen päättänyt hyväksyessään samaa sukupuolta olevien avioliittoa koskevan lain, että lainmuutoksella ei mitenkään puututa uskonnollisten yhdyskuntien oikeuteen määrätä vihkimisen ehdoista.

Haastattelu ilmestyi kokonaisuudessaan Suomenmaan viikkolehdessä 16.2. Lehden voi tilata täältä .

Lue myös

Maksaliitto varoittaa: Juomisen lopettamisesta tuli juuri entistä vaikeampaa

Kuuluiko kesän päiväohjelmaan valkoista lounaalla, punaista grillatessa ja kuohuvaa auringonlaskussa? Jos alkoholi on maistunut...
10.8.2026 20:42

MTK: Valtion käynnistettävä välittömästi viljan osto afrikkalaisen sikaruton tartunta-alueelta – "Puinnit ovat jo käynnissä"

Maa- ja metsätaloustuottajain keskusliitto MTK vaatii valtiolta pikaisia toimia afrikkalaisen sikaruton (ASF) tartunta-alueen...
10.8.2026 18:36

Ruotsin turvallisuuspalvelu paljasti venäläisen vakoiluoperaation

Ruotsissa maan turvallisuuspoliisi Säpo kertoi maanantaina paljastaneensa venäläisen vakoiluoperaation, jonka tarkoituksena oli heikentää...
10.8.2026 18:12

Aihetunnisteet

homoliitot kirkko

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
1972 on ihmiskunnan historian pisin vuosi – mutta miksi?
Uutiset | 9.8.2026 21:00
Miksi Ruotsin Daniel on pelkkä prinssi, mutta Norjan Mette-Marit on kruununprinsessa?
Uutiset | 3.8.2026 21:46
HS: Kaikkonen puoluejohtajien ykkönen
Uutiset | 8.8.2026 13:09
Palautitko puistosta löydetyt pullot tai pakastitko marjat ennen myyntiä? Verottaja vaatii osansa
Uutiset | 7.8.2026 21:42
Uusi junayhteys Oulusta Haaparantaan saapui ensimmäistä kertaa Ruotsiin – näin usein vuoroja ajetaan
Uutiset | 10.8.2026 8:28
Timo Laaninen julistaa Wille Rydmanin Suomen taitavimmaksi poliitikoksi
Uutiset | 7.8.2026 18:09
Helle kurittaa Pohjois-Koreaa – valtionmedia kehottaa syömään koiranlihasoppaa
Uutiset | 8.8.2026 22:06
Historia | Sensaatiolehti piti piilottaa olympiayleisöltä – oli liian raju myös natseille itselleen
Uutiset | 8.8.2026 22:15
Suomessa näkyy keskiviikkona osittainen auringonpimennys
Uutiset | 8.8.2026 11:30
Katseet yötaivaalle – tämä on paras hetki nähdä perseideja
Uutiset | 10.8.2026 9:12
Miksi Ruotsin Daniel on pelkkä prinssi, mutta Norjan Mette-Marit on kruununprinsessa?
Uutiset | 3.8.2026 21:46
Palautitko puistosta löydetyt pullot tai pakastitko marjat ennen myyntiä? Verottaja vaatii osansa
Uutiset | 7.8.2026 21:42
Ihmiset kahmivat nyt näitä tuotteita Lidleistä – ”Hittitrendi”
Uutiset | 5.8.2026 21:21
HS: Kaikkonen puoluejohtajien ykkönen
Uutiset | 8.8.2026 13:09
Nämä ihmiset sairastuvat muita herkemmin sydän- ja verisuonitauteihin, sanoo tutkimus
Uutiset | 5.8.2026 22:01
Krimillä sotilas ampui kuoliaaksi neljä ihmistä, kertoo paikallinen kuvernööri
Uutiset | 4.8.2026 10:36
Timo Laaninen julistaa Wille Rydmanin Suomen taitavimmaksi poliitikoksi
Uutiset | 7.8.2026 18:09
Ruotsin kuningas vihkii kalatien käyttöön Ylitorniolla
Uutiset | 4.8.2026 11:02
1972 on ihmiskunnan historian pisin vuosi – mutta miksi?
Uutiset | 9.8.2026 21:00
Murska-arvio: Nato on vuosikymmenen jäljessä Venäjän suorituskyvystä
Uutiset | 5.8.2026 22:15
Miksi Ruotsin Daniel on pelkkä prinssi, mutta Norjan Mette-Marit on kruununprinsessa?
Uutiset | 3.8.2026 21:46
Kysely: Suosituin lisuke uuden perunan kanssa ei ole silli
Uutiset | 16.7.2026 21:30
Tiesitkö? – Maailmassa on paikka, jossa jylisee ikuinen ukkonen
Uutiset | 20.7.2026 22:05
Onko kotonasi muurahaisia? – Pikku kikalla voi katkaista niiden reitin ja tulohalut
Uutiset | 13.7.2026 22:07
Montako kertaa Britannia on pommittanut Suomea? – Jatkosodan isku ei ollut yksittäistapaus
Uutiset | 19.7.2026 21:00
Kurvinen vaatii selontekoa: Hallituksen on kerrottava, kuka maksaa ennallistamisen miljardilaskun
Uutiset | 23.7.2026 9:11
70 vuotta sitten | Linja-auton jarrut pettivät Konnevedellä, 15 kuoli – selviytyjä pelkäsi puristuvansa, kauhunhetket jatkuivat ennen kuin sisko virkosi
Uutiset | 26.7.2026 20:50
Milloin Suomeen tehtiin ensimmäinen ilmahyökkäys? – Isku tehtiin jo vuosia ennen Neuvostoliiton aikaa
Uutiset | 24.7.2026 22:00
Lidlin juomahyllyillä uusi ilmiö
Uutiset | 15.7.2026 22:04
Pelottava paljastus aurinkokunnan lähimenneisyydestä: Vieras tähti kulki läheltä
Uutiset | 18.7.2026 22:22

Uusimmat

Maksaliitto varoittaa: Juomisen lopettamisesta tuli juuri entistä vaikeampaa
Uutiset | 10.8.2026 20:42
MTK: Valtion käynnistettävä välittömästi viljan osto afrikkalaisen sikaruton tartunta-alueelta – ”Puinnit ovat jo käynnissä”
Uutiset | 10.8.2026 18:36
Ruotsin turvallisuuspalvelu paljasti venäläisen vakoiluoperaation
Uutiset | 10.8.2026 18:12
Nainen löytyi kuolleena Kirkkonummelta
STT | 10.8.2026 18:09
Äärioikeistolaisen AfD:n suosio kasvoi Saksassa entisestään – tutkijan mukaan syynä on ”yleinen kriisimieliala”
Uutiset | 10.8.2026 17:44
Kokoomuksen kansanedustaja Noora Fagerström mukana alkavalla Erikoisjoukot-kaudella
Uutiset | 10.8.2026 17:24
Stora Enso aloittaa muutosneuvottelut Uimaharjun tehtailla – 35 työpaikkaa uhattuna
Uutiset | 10.8.2026 16:39
Kansanedustaja järkyttyi Tuusulan tapauksesta – muistelee omaa takaa-ajotilannettaan 
Uutiset | 10.8.2026 15:28
Venäjä sanoo ampuneensa alas lähes 500 ukrainalaisdroonia yöllä – useita ihmisiä kuoli
Uutiset | 10.8.2026 15:01
Suomen ensimmäiset afrikkalaisen sikaruton tapaukset vahvistettiin EU-laboratoriossa
Uutiset | 10.8.2026 13:52
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Hallitus nostaa alijäämän tällä kaudella selvästi isommaksi kuin etukäteen arvioitiin, huomauttaa politiikan vaikuttaja
Uutiset | 6.8.2026 16:20
Iso osa keskustaa ja kokoomusta äänestäneistä on vielä katsomossa, paljastaa Ylen mittaus – ”Eivät oikein löydä puoluetta”
Uutiset | 6.8.2026 15:57
Keskustan Siika-aho kertoo, mikä hänestä on Ylen gallupin todellinen uutinen – ”Kokoomus maksaa siitä hintaa”
Uutiset | 6.8.2026 11:56

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Maksaliitto varoittaa: Juomisen lopettamisesta tuli juuri entistä vaikeampaa
Uutiset | 10.8.2026 20:42
MTK: Valtion käynnistettävä välittömästi viljan osto afrikkalaisen sikaruton tartunta-alueelta – ”Puinnit ovat jo käynnissä”
Uutiset | 10.8.2026 18:36
Ruotsin turvallisuuspalvelu paljasti venäläisen vakoiluoperaation
Uutiset | 10.8.2026 18:12
Miksi Ruotsin Daniel on pelkkä prinssi, mutta Norjan Mette-Marit on kruununprinsessa?
Uutiset | 3.8.2026 21:46
Palautitko puistosta löydetyt pullot tai pakastitko marjat ennen myyntiä? Verottaja vaatii osansa
Uutiset | 7.8.2026 21:42
Ihmiset kahmivat nyt näitä tuotteita Lidleistä – ”Hittitrendi”
Uutiset | 5.8.2026 21:21

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Onko palometsänhoitomme riittävää – olemmeko varautuneet tuleviin mahdollisesti helteisiin kesäkausiin?
Mielipide | 10.8.2026 13:46
Lukijalta: Osallistava kansanvalta -toimintamalli
Mielipide | 10.8.2026 13:30
Lukijalta: Elintasovelan kasvu on katkaistava
Mielipide | 10.8.2026 13:21
Lukijalta: Kiusaamisen paras suoja on vahva itsetunto
Mielipide | 10.8.2026 13:03

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Savola vaatii hallitukselta välittömiä toimia sikaruttotilanteeseen – ”Viipymättä”
Uutiset | 3.8.2026 11:01
Garden-kohu on tarpeellinen opetus kaikille puolueille, keskustakonkari sanoo MT:ssä
Uutiset | 28.7.2026 13:18
Antti Kurvinen vaatii hallitukselta toimia Carunan saamiseksi suomalaisomistukseen: ”Herätys Multala ja Orpo!”
Uutiset | 24.7.2026 12:48
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste