IL: Marinin Hornet-puheet saivat tunteet lämpenemään vaalitentissä – Annika Saarikon mukaan Marin on karnevalisoinut keskustelua
Hornetit nousivat isoon asemaan Iltalehden järjestämässä puheenjohtajatentissä. Pääministeri Sanna Marinia tuurannut SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Antti Lindtman puolusti Marinin Hornet-kommentteja voimakkaasti.
– Sanna Marin on uuden ajan poliitikko, joka sanoo asiat suoraan, Lindtman painotti Iltalehden mukaan.
Lindtmanin mukaan keskustelua Horneteista ei pidä pelätä ja Suomen tulee olla mukana näissä keskusteluissa.
Keskustan puheenjohtajan Annika Saarikon mukaan Marin on karnevalisoinut keskustelua Horneteista.
– Se vastakkainasettelu, että muut haluavat auttaa Ukrainaa enemmän kuin toiset, ei ole oikea keskustelun sävy, Saarikko muistutti.
Saarikon mukaan Marin on tehnyt asiassa virheen eikä asiasta ole käyty yhteistä keskustelua.
Myös kokoomuksen puheenjohtaja Petteri Orpo oli sitä mieltä, että Marin on tehnyt Hornet-asiassa virheen.
Orpon mukaan Hornetien käyttöiän pidentäminen edellyttää miljardien panostuksen.
– Hänen olisi pitänyt tietää tämä asia, Orpo sanoi.
Hän sanoo, että Hornetien korvaamisen aikataulu perustuu käyttöikään ja ne eivät ole enää siinä vaiheessa lentokunnossa. Niiden käyttöiän pidentäminen edellyttäisi miljardien panostuksen. Orpo sanoo, että Marinin olisi pitänyt tietää tämä asia.
Perussuomalaisen puheenjohtajan Riikka Purran mukaan Marin puhui Kiovassa siihen tapaan, että ukrainalaiset luulevat saavansa Suomen hävittäjiä.