Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Politiikka

Työryhmä: Tietosuojalain suostumuksen ikärajaa voitaisiin nostaa 13:sta 16 vuoteen sosiaalisen median osalta

10.6.2026 15:03
Lue lisää 
Keskustan puoluekokous
Nuorkeskusta liputti vahvasti perustulon puolesta Lappeenrannan puoluekokouksessa. (Kuva: Jari Laukkanen)

Honkonen menetti uskonsa perustuloon – Nuorkeskusta pillastui: "Puoluejohto talloo kentän päälle"

Keskustan varapuheenjohtaja Petri Honkonen sanoo kannattaneensa perustuloa aikanaan keskustanuorissa, mutta sittemmin asiaa on tutkittu enemmän
Pauliina Pohjala 11.6.2022 15:16, muokattu 11.6.2022 16:07
a– a+
Keskustan puoluekokous

Sosiaali- ja työttömyysturvaa tulee kehittää osallistavaan, kannustavaan ja
vastikkeelliseen suuntaan, keskusta linjaa eduskuntavaaliohjelmansa päätavoitteissa.

Sosiaaliturvan vastikkeellisuuden korostaminen ja perustulon unohtaminen sai nuorkeskustalaiset pillastumaan.

– Puoluejohto talloo kentän päälle isoilla saappaillaan. Puoluehallitus pienessä kabinetissaan on kumoamassa parin tuhannen hengen puoluekokouksen sekä kentän syviä rivejä edustavan puoluevaltuuston päätökset. Eikö teitä hävetä, keskustaopiskelijoiden puheenjohtaja Arttu Laaksonen tivasi puhujapöntöstä.

Keskusta otti vuoden 2018 puoluekokouksessa selkeän kannan perustulon puolesta.

Vuoden 2023 eduskuntavaalien ohjelman päätavoitteet ovat puoluehallituksen esityksiä, ja niitä käsitellään Lappeenrannan puoluekokouksessa sunnuntaina.

Vaaliohjelman päätavoitteet laadittiin keskustan varapuheenjohtajan, tiede- ja kulttuuriministeri Petri Honkosen johdolla.

Honkonen sanoo Suomenmaalle, että hänen mielestään lähtökohdan tulee olla se, että jokaisen suomalaisen pitää osallistua yhteiskunnan rakentamiseen tekemällä työtä.

– Itse uskon, että sosiaaliturva, jossa on myös vastikkeellisuutta, sen parhaiten hoitaa.

Keskustan varapuheenjohtaja Petri Honkonen kertoo pitävänsä nuorkeskustan kritiikkiä puoluedemokratiaan kuuluvana asiana. LEHTIKUVA / LAURI HEINO

Honkosen mukaan kokeilut osoittavat, että työntekoa ei saada lisättyä perustulolla.

– OIen itsekin kannattanut perustuloa aikanaan keskustanuorissa, mutta nythän sitä on kokeiltu ja tutkittu enemmän.

Honkosen mukaan on kuitenkin ymmärrettävää, että nuorkeskusta ajaa yhä perustuloa.

– Olen itsekin nuorisoaikaan ajanut monenlaisia asioita. Tämä on normaalia puoluedemokratiaa. Sitten äänestetään, Honkonen toteaa.

Eikö teitä hävetä?

Arttu Laaksonen

Arttu Laaksonen puolestaan vaati puheessaan, että keskustan on lopetettava ”Suomen merkittävimmän yhteiskunnallisen innovaation kanssa venkoilu, väheksyntä ja epäröinti”.

– Perustulo, perkele, Laaksonen sanoi painokkaasti.

Puheen aikana nuoret keskustalaiset marssivat mielenilmauksessa lavan ohi.

– Ei vastikkeellisuutta vaan lisää varmuutta kansalaisille. Luottamusta siitä, että tarpeen tullen yhteiskunta kannattelee, ilman sotkuista ja vaikeaa tukien viidakkoa, Laaksonen totesi.

Perustulon puolesta kuultiin useita muitakin puheenvuoroja.

– Kepu pettää aina, tällä kertaa ihmisen, Matti Linna sanoi.

– Yhdellä kirjauksella heitämme romukoppaan vuodesta toiseen vahvistetut perustulolinjaukset. Yhdellä kirjauksella me pilkkaamme puoluedemokratiaa ja annamme vallan pienen piirin käsiin.

Keskustanuorten Otto Suhonen muistutti puoluekokousta ylimpien päättävien elimien vahvistamasta linjasta, jonka mukaan keskusta kannattaa perustuloa.

– Saimme kuitenkin tällä viikolla lukea mediasta, että edustajamme ei ollut mukana kannattamassa sosiaaliturvan vastikkeettomuutta asiaa pohtineessa parlamentaarisessa komiteassa, Suhonen sanoi puhujapöntöstä.

– Kysynkin, miksi edustajaksemme komiteaan on valittu henkilö, joka ei ole valmis edistämään puolueen virallista linjaa asiassa, Suhonen kysyi.

Sosiaaliturvaa uudistavassa komiteassa keskustaa edustavat kansanedustaja Katri Kulmuni ja tämän vanhempaanvapaan sijaisena kansanedustaja Pekka Aittakumpu. 

– Vaadin puoluekokousaloitteiden ja puolueen virallisen linjan kunnianpalautusta. Ilman sitä aloitteita laatineiden, niitä käsitelleiden ja niistä huomenna täällä äänestävien työllä niiden puolesta ei ole merkitystä, Suhonen sanoi.

Kaisa Oinas-Panuma on sitä mieltä, että perustulo, jossa vastike, on vain ”hengetön torso”.

– Ei palata 50-luvulle, noudatetaan puoluekokouksessa päätettyä linjaa. Ei eletä itsepetoksessa, vaan toteutetaan vastikkeettomuus.

Lue myös

Sosiaaliturvasta nousi haloo – Keskustan Aittakumpu odottaa puoluekokoukselta linjausta: "Perustulon idea on vastikkeettomuus"

Helsingin Sanomien mukaan sosiaaliturvauudistusta valmisteleva parlamentaarinen komitea on erimielinen siitä, voiko Suomen sosiaaliturvaa...
8.6.2022 13:53

"Keskustan lopetettava venkoilu perustulon kanssa", vaativat nuorkeskustan puheenjohtajat

Keskustanuorten puheenjohtaja Aleksi Sandroos ja Keskustaopiskelijoiden puheenjohtaja Arttu Laaksonen kertovat olevansa tyrmistyneitä keskustan...
10.6.2022 17:28

"Liian moni lapsi ja nuori jää ilman tukea" – Perheiden tilanne puhutti keskustalaisia yleiskeskustelussa

Keskustan puoluekokouksen ensimmäisen kokouspäivän yleiskeskustelussa nousivat esille muun muassa lapsiperheiden asiat. Perheteemoista oli...
11.6.2022 9:50

Aihetunnisteet

perustulo Petri Honkonen

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Ennätys, joka jäi ikuiseksi – DDR-jätti sinkosi keihäänsä sadan metrin ja urheiluhistorian tuolle puolen
Uutiset | 9.6.2026 21:10
OP:n ja Nordean verkkopankeissa toimivaan palveluun iso muutos
Uutiset | 8.6.2026 11:12
Mitä ihmettä? – Suomen järvien syvin kohta ei sittenkään ehkä tiedossa
Uutiset | 4.6.2026 21:45
Kun taivaalla jylisi kymmenen moottoria – Convair B-36 Peacemaker oli aikansa hurjin ydinpelote
Uutiset | 4.6.2026 21:22
Tätä moni ei hoksaa lomareissulla – Voi tulla todella kalliiksi
Uutiset | 9.6.2026 22:01
Kela laski: Lapsilisän ostovoima romahti
Uutiset | 9.6.2026 6:00
Luulitko, että Euroopan korkein vuori sijaitsee Alpeilla? – Näin ei ole
Uutiset | 5.6.2026 21:15
Palauteryöpyn saanut Silja Silvasti seisoo sanojensa takana: ”Velkajarruun ei sitoutunut Suomen Keskusta r.p.”
Uutiset | 9.6.2026 13:58
Nyt sekin on selvitetty: Täältä saa Suomen parhaat burgerit
Uutiset | 9.6.2026 21:01
Karhukiista repesi – keskusta väläyttää jo epäluottamusta Essayahille
Uutiset | 8.6.2026 17:48
Luulitko, että Euroopan korkein vuori sijaitsee Alpeilla? – Näin ei ole
Uutiset | 5.6.2026 21:15
Mitä ihmettä? – Suomen järvien syvin kohta ei sittenkään ehkä tiedossa
Uutiset | 4.6.2026 21:45
Kun taivaalla jylisi kymmenen moottoria – Convair B-36 Peacemaker oli aikansa hurjin ydinpelote
Uutiset | 4.6.2026 21:22
Ennätys, joka jäi ikuiseksi – DDR-jätti sinkosi keihäänsä sadan metrin ja urheiluhistorian tuolle puolen
Uutiset | 9.6.2026 21:10
Mannerheim johti venäläisiä kohti voittoa 110 vuotta sitten – kaikki romuttui alle vuotta myöhemmin
Uutiset | 3.6.2026 21:30
OP:n ja Nordean verkkopankeissa toimivaan palveluun iso muutos
Uutiset | 8.6.2026 11:12
Lääkäriltä tyly arvio – ”Viimeinen oljenkorsi”
Uutiset | 2.6.2026 22:01
Prinssi Haakon synkkänä median edessä – ”Mette-Marit ei voi hyvin”
Uutiset | 1.6.2026 20:30
Turkin sodan torrakolla taisteltiin vielä talvisodassa –”Pertaani” oli koitua Suomen hirvikannan tuhoksi
Uutiset | 1.6.2026 21:29
Öljyn hinnat ampaisivat nousuun
Uutiset | 8.6.2026 1:57
Suomen korkein huippu ei ole Halti – Tiedätkö tunturin nimen?
Uutiset | 18.5.2026 21:45
Tiedätkö, mihin Suomen sisällissota lopulta päättyi?
Uutiset | 14.5.2026 21:15
Ikäviä uutisia aamukahvin ystäville
Uutiset | 28.5.2026 22:03
Vuonoissa vaaninut Tirpitz oli Muurmanskin saattueiden kauhu – nähtiin Suomen vesillä 1941
Uutiset | 12.5.2026 21:13
Luulitko, että Euroopan korkein vuori sijaitsee Alpeilla? – Näin ei ole
Uutiset | 5.6.2026 21:15
Maailman korkein vuori ei olekaan Everest – Maapallon ominaisuus hämää
Uutiset | 21.5.2026 21:30
Sotasaalis idästä näki tulijyrän taakse: Stalinin vankileirillä syntynyt ”Pekka-Eemeli” oli aikansa huipputekninen peto
Uutiset | 13.5.2026 21:17
Turkin sodan torrakolla taisteltiin vielä talvisodassa –”Pertaani” oli koitua Suomen hirvikannan tuhoksi
Uutiset | 1.6.2026 21:29
Maailmanhistorian kovin ääni ei ollut enää edes ”ääni”
Uutiset | 12.5.2026 21:45
Mitä ihmettä? – Suomen järvien syvin kohta ei sittenkään ehkä tiedossa
Uutiset | 4.6.2026 21:45

Uusimmat

Israelin Netanjahu asettuu ehdolle seuraavissa vaaleissa
Uutiset | 10.6.2026 17:20
USA:n inflaatio nousi korkeimmalle tasolle sitten kevään 2023
Uutiset | 10.6.2026 17:19
HS: Ulkoministeriön valtiosihteeriksi nousemassa Tuomas Tapio
Uutiset | 10.6.2026 17:14
Viestinnän keskittäminen valtioneuvostoon huolettaa ministeriöiden viestijöitä
Uutiset | 10.6.2026 15:40
Alkoholilain käsittely siirtyi eduskunnassa
Uutiset | 10.6.2026 15:05
Työryhmä: Tietosuojalain suostumuksen ikärajaa voitaisiin nostaa 13:sta 16 vuoteen sosiaalisen median osalta
Uutiset | 10.6.2026 15:03
Ulkoasiainvaliokunta on erimielinen selonteon ydinasekirjauksesta
Uutiset | 10.6.2026 14:41
Opiskelijoiden luottamus uranäkymiin heikentynyt, talousvaikeudet yleistyneet – ”Viime vuodet ovat olleet vaikeita”
Uutiset | 10.6.2026 14:23
”Suomella ei ole hätäpäivää” – Stubb: Naton tulevassa huippukokouksessa on enemmän mahdollisuuksia kuin uhkia
Uutiset | 10.6.2026 13:48
Kenian ja Suomen presidentit haluavat Afrikan äänen paremmin kuuluviin
Uutiset | 10.6.2026 13:43
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Puolustusvaliokunnan varapuheenjohtaja Mikko Savola ydinaserajoitusten poistosta: ”Varautuminen on tehtävä hyvän sään aikana”
Uutiset | 9.6.2026 15:03
Toimittajalta | Keskustan Tampereen kokous oli leppoisa kesäinen kansanjuhla – vaali-ilmeen haku jää syksyn viimoihin
Uutiset | 7.6.2026 12:48
”Me emme heitä ketään bussin alle” – Keskustaväki kypsyi hallituksen leikkauksiin
Uutiset | 6.6.2026 17:35

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Israelin Netanjahu asettuu ehdolle seuraavissa vaaleissa
Uutiset | 10.6.2026 17:20
USA:n inflaatio nousi korkeimmalle tasolle sitten kevään 2023
Uutiset | 10.6.2026 17:19
HS: Ulkoministeriön valtiosihteeriksi nousemassa Tuomas Tapio
Uutiset | 10.6.2026 17:14
Luulitko, että Euroopan korkein vuori sijaitsee Alpeilla? – Näin ei ole
Uutiset | 5.6.2026 21:15
Mitä ihmettä? – Suomen järvien syvin kohta ei sittenkään ehkä tiedossa
Uutiset | 4.6.2026 21:45
Kun taivaalla jylisi kymmenen moottoria – Convair B-36 Peacemaker oli aikansa hurjin ydinpelote
Uutiset | 4.6.2026 21:22

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Vastine blogikirjoitukseen ”Pelto on luonnon oma aurinkopaneeli”
Mielipide | 9.6.2026 13:14
Lukijalta: Keskustan johto
Mielipide | 9.6.2026 12:49
Lukijalta: Puheista tekoihin – Vaalivoitto pääkaupunkiseudulla vaatii taloudellista panosta
Mielipide | 9.6.2026 12:33
Lukijalta: Turhaa vai tarpeellista?
Mielipide | 9.6.2026 12:30
Lukijalta: Haloo, kuuleeko kenttä?
Mielipide | 3.6.2026 13:51
Lukijalta: Keskustanuoret, tutkikaa puolueen historiaa
Mielipide | 6.6.2026 14:37
Lukijalta: Nato-sopimus ei vaadi Suomen ydinasekieltolakien muuttamista
Mielipide | 8.6.2026 13:12
Lukijalta: Kaappikepulaisuus metropolialueella
Mielipide | 3.6.2026 14:02

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskusta haluaa selvittää useamman juridisen vanhemman mallia – ilotulite- ja tekoälykannat muuttuivat
Uutiset | 8.6.2026 12:10
Millä lohkaisulla keskusta voisi osallistua lippisnokitteluun? – ”Saatanan tunarit”, ehdottaa puoluekokousvieras
Uutiset | 7.6.2026 20:30
Keskustan liput täyttivät Tampereen kadut ja Keskustorin – Kaikkonen kampeaisi rakennusalan nousuun
Uutiset | 7.6.2026 17:50
Keskusta haluaa selvittää useamman juridisen vanhemman mallia – ilotulite- ja tekoälykannat muuttuivat
Uutiset | 8.6.2026 12:10
Keskustan puoluekokouslauantain suora lähetys on päättynyt
Uutiset | 6.6.2026 9:59
Keskustan puoluekokous käynnissä Tampereella
Uutiset | 5.6.2026 14:05
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste