Eduskunnasta tukea ravintoloiden sulkemiselle – edustajat ruotivat keinoja konkurssiaallon patoamiseksi
Kansanedustajat pääsivät keskiviikkona kertomaan, mitä he ajattelevat ravintoloiden sulkemisesta toukokuun loppuun asti.
Hallituksen antama asetus sulkisi ravitsemusliikkeet tulevana lauantaina.
Lähetekeskustelussa hanketta pidettiin pakollisena pahana.
Työministeri Tuula Haataisen (sd.) mukaan ravintoloiden sulkeminen perustuu THL:n sekä sosiaali- ja terveysministeriön asiantuntijoiden arvioihin.
Niissä on suositeltu ravintoloiden sulkemista koko maassa koronavirusepidemian pysäyttämiseksi.
– Alueellisia tartuntaketjuja voi ilmaantua asiantuntijoiden mukaan hyvin nopeasti missäpäin Suomea tahansa. Epidemiapesäkkeiden ilmaantumista ei voi etukäteen ennustaa, Haatainen kuvaili viruksen käyttäytymistä.
Haatainen kuitenkin totesi, että rajoituksia voidaan purkaa jo ennen toukokuun loppua, jos tautitilanteen kehittyminen sen sallii.
Ministerin mukaan asiaa arvioidaan jokaisen maakunnan kohdalla erikseen. Myös rajoituksia voidaan purkaa maakunnittain.
Kansanedustajat pitivät ravintoloiden sulkemista perusteltuna, mutta kantoivat huolta yrittäjien taloudellisista ongelmista.
Myös perustuslakivaliokunta edellytti hallitukselta toimia, joilla kompensoidaan ravintoloitsijoille koituvia tappioita. Mietinnön asiasta tekee talousvaliokunta.
Ministeri Haataisen mukaan yritysten tukeminen kuuluu työ- ja elinkeinoministeri Mika Lintilän (kesk.) työpöydälle.
Samalla hän muistutti, että hallitus on kasvattanut erityisrahoitusyhtiö Finnveran valtuuksia ja yksinyrittäjät voivat hakea kunnilta 2000 euron tukea koronavaikeuksiin.
Lisäksi apua voi hakea Business Finlandilta ja ely-keskuksilta.
Keskustan kansanedustaja Pasi Kivisaari korosti, että hallituksen on seurattava tarkasti, milloin rajoituksia voidaan alkaa purkaa.
Hänen mukaansa rajoitustoimilla on mittavia taloudellisia vaikutuksia.
– Tämä on sekä terveyteen että talouteen kohdistuva painajainen, Kivisaari tiivisti.
Kansanedustaja Arto Pirttilahti (kesk.) puolestaan kiitti kaikki niitä ravintoloitsijoita, jotka ovat jo sulkeneet ovensa.
Hänen mukaansa yrittäjillä on tällä hetkellä suuri tarve saada lisää tietoa valtiovallan tarjoamista apukeinoista.