Demarivaikuttaja hehkuttaa Rehniä – "Presidentin oloinen Olli"
Tunnettu demarivaikuttaja Mikko Rönnholm hehkuttaa kirjoituksessaan presidenttiehdokas Olli Rehniä. Rönnholmin kirjoitus on julkaistu Naantalin sosiaalidemokraattien sivuilla.
Rönnholm toimi SDP:n kansanedustajana 1979–1987 sekä 1991–1995. Eduskunnan valitsemana europarlamentaarikkona hän toimi 1995–1996. Rönnholm on SDP:n edellisen puoluesihteerin Antton Rönnholmin isä.
Mikko Rönnholm kirjoittaa Rehnin olevan ”presidentin oloinen Olli”.
Rönnholmin mielestä Rehn olisi todennäköisesti seuraava presidentti, jos valinnan suorittaisivat edelleen valitsijamiehet ”eli henkilöitä lähemmin tuntevat kansalaiset”. Suomessa valitsijamiehet valitsivat presidentin vuoden 1982 vaaleihin saakka.
– Olli Rehn rakentaa yhteistyötä, mutta sitäkin merkittävämpää on, että Olli Rehn herättää vähemmän vastustusta. Hänestä on koko kansan presidentiksi, Rönnholm korostaa.
Rönnholmin mukaan Rehnin esiintyminen Ylen maanantaisessa tentissä oli hänen itsensä näköistä, rehellistä ja konstailematonta.
– Ja kun kysyttiin, syntyikö ilmiö, jota vaaleihin on odotettu, niin siihen sanoisin hänen olevan sellainen, Rönnholm summaa.
Rönnholmin mukaan Rehnin esiin nostamat asiakysymykset heijastelivat Suomen ja maailman tilannetta. Rehnin esittämiä ehdotuksia hän luonnehtii innovatiivisiksi ja rakentaviksi.
– Talous- ja työmarkkina-asioissa hän aivan oikein vaati malttia Hakaniemen suunnalta, mutta muistutti hallituksen jääräpäisyydestä ja työnantajien asialla olemisesta, Rönnholm summaa.