Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Indonesia

Äärimmäisen uhanalaiset borneonorangit vaarassa metsäpalojen vuoksi

26.9.2026 11:40
Lue lisää 
Eduskuntavaalit
Maahanmuuttajien seksirikokset näyttävät ruokkivan Jussi Halla-ahon johtamien perussuomalaisten gallupnostetta. (Kuva: Mathieu Cugnot)

Analyysi: Maahanmuuttajien seksuaalirikokset tarjoavat perussuomalaisille iskun paikan – kantaako gallupnoste eduskuntavaaleihin saakka?

Oulussa ja Helsingissä paljastuneet ulkomaalaistaustaisten seksirikosepäilyt enteilevät maahanmuuttovaaleja. Perussuomalaisten vahvistuminen osoittaa, että laitaoikeisto on Suomessa jäädäkseen, toimittaja Santeri Lampi kirjoittaa.
Santeri Lampi 18.1.2019 16:00, muokattu 18.1.2019 16:14
a– a+
Eduskuntavaalit

Vuosien 2011 ja 2015 jytkyvaalien jälkijäristykset ravistelivat suomalaista puoluekenttää, kun perussuomalaiset hajosi kahtia Jyväskylän puoluekokouksen jälkeen.

Puolueen puheenjohtajaksi valitulle, maahanmuuttokriitikoiden pääideologille Jussi Halla-aholle jäi luotsattavaksi porukka, joka on aiempaa lähempänä eurooppalaisia oikeistopopulistisia puolueita.

Toinen puoli oli riittävän salonkikelpoinen jatkaakseen hallitustaivalta keskustan ja kokoomuksen rinnalla Sinisenä tulevaisuutena.

Perussuomalaisten gallupkannatus on sahannut kymmenen prosentin tietämillä, kun profiililtaan epäselvä Sininen tulevaisuus on valahtanut mielipidemittauksissa perikadon partaalle.

Perussuomalaiset tuskin yltävät aivan viime eduskuntavaalien kaltaiseen äänivyöryyn, vaikka puoluetta Brysselistä käsin luotsannut Halla-aho aikoo johtaa joukkojaan ensi vuoden vaalikamppailuissa paikan päällä Suomessa.

Ennustamista vaikeuttaa kuitenkin se, että puolueen kannatuksella on tapana pompata, jos maahanmuuttajat syyllistyvät kuohuttaviin rikoksiin.

Esimerkiksi perussuomalaisten kahden prosenttiyksikön nousu viimeisimmässä Ylen gallupissa johtui ilmeisesti ulkomaalaistaustaisten alaikäisiin kohdistuneista raiskauksista.

Helsingin Sanomien tuoreessa gallupissa kannatusharppaus oli maltillisempi, sillä puolueen tulos parani edellisestä mittauksesta hieman yli prosenttiyksikön 9,7 prosenttiin.

Eduskuntavaalien jälkeen perussuomalaiset pääsevät tarjoamaan äänestäjille muista puolueista erottuvaa vaihtoehtoaan toukokuun eurovaaleissa.

Puolueen EU-linjasta saatiin joulun alla eduskunnassa esimakua, kun kansanedustaja Ville Tavio (ps.) vertasi yhdentyvää EU:ta natsi-Saksaan aiheuttaen salissa syvää paheksuntaa.

Nostalgisten tuntojen herättely vetoaa niihin, jotka toivovat paluuta kansallisvaltioiden Eurooppaan – mitä se sitten tarkoittaakaan.

Laura Huhtasaaren (ps.) presidentinvaalien kolmas sija lähes seitsemän prosentin äänisaaliilla on osoitus perussuomalaisten esillä pitämien sosiokulttuuristen teemojen houkuttelevuudesta.

Rajat kiinni -puhe sekä globalisaatiolla ja EU:lla pelottelu tehoavat, kun klassiset tulonjakokiistat painuvat taka-alalle.

Nykyisten perussuomalaisten populismissa kaikuu kuitenkin myös SMP:läinen retoriikka. Heitot Brysselin kasvottomasta päätöksenteosta ovat sukua Veikko Vennamon korostamalle ”unohdetulle kansalle”.

Puolueen varapuheenjohtaja Huhtasaari kampanjoi presidentinvaaleissa sloganilla ”Suomi takaisin”.

Nostalgisten tuntojen herättely vetosi niihin, jotka toivovat paluuta kansallisvaltioiden Eurooppaan – mitä se sitten tarkoittaakaan.

Tavoitteena on ilmeisesti ihannetila, jossa kulttuurimarxistit, suvakit ja muut mädättäjät eivät jatkuvasti rapauttaisi yhteistä moraalipohjaa ja sotkisi perinteistä järjestystä.

Globalisaatioon pettynyt ja elitistisille poliitikoille katkeroitunut arvokonservatiivinen duunariluokka onkin jo näpäyttänyt vallanpitäjiä niin Yhdysvaltain presidentinvaaleissa kuin Britannian brexit-kansanäänestyksessä.

Spekulaatio ensi toukokuun eurovaaleista on poikkeuksellisen vilkasta, sillä eurooppalainen puoluekenttä on ollut viime vuodet kovassa myllerryksessä.

Ennen melko hajanaiset populistiliikkeet ovat löytäneet maahanmuuton vastustamisesta yhteisen nimittäjän.

Lisäksi presidentti Donald Trumpin ex-neuvonantaja Steve Bannon on saapunut Eurooppaan orkestroimaan populistien uusinta vallankumousta.

Vaikka oikeistopopulistien rahkeet eivät riittäisi aivan eurovaalien kärkitiloihin, EU-kriittiset mepit voivat tulevaisuudessa kampittaa EU-lainsäädäntöä ja vaikeuttaa esimerkiksi yhteisen maahanmuuttopolitiikan muodostamista.

Halla-aho kertoi elokuussa Helsingin Sanomille , että perussuomalaiset haluaa lopettaa kokonaan humanitaarisen maahanmuuton.

Yhteiskunnan tukiverkoista nauttiva asiakaskunta tulisi siis rajata koskemaan vain omaa kansaa.

Kolmannen maailman köyhiä pitäisi puoluejohtajan mielestä tukea tekemällä bisnestä esimerkiksi Afrikassa.

Paljon kohkattuun Suomen väestön ikääntymiseen puolue on suhtautunut pidättyväisesti: ainakaan maahanmuuttoa lisäämällä ei syntyvyyskäyriä pidä kammeta nousuun.

Tällä viikolla kaikki eduskuntapuolueet päättivät yksissä tuumin ajaa ripeästi uusia lakeja, joilla tiukennetaan seksuaalirikoksista määrättäviä rangaistuksia.

Älykkötohtorin luotsaamana perussuomalaiset on katkonut kahleita soinilaiseen menneisyyteensä talouspolitiikan saralla.

Timo Soinin perussuomalaiset halusi esiintyä työväenpuolueena ilman sosialismia, mutta Halla-ahon aikana talouslinja on tiukentunut.

Nyt puolue kantaa huolta valtion velkaantumisesta ja vaatii leikkauksia julkisiin menoihin.

Vaikka lupaus paluusta kansallismieliseen lintukotoon on epämääräinen, sillä on kaikupohjaa kansan keskuudessa.

”Mokuttajat” eli monikulttuurisuuden tuputtajat ja vihapuheen vastustajat saavat herkästi täyslaidallisen lokaa niskaansa verkon syövereissä.

Supervaalivuoden kynnyksellä vakiintuneiden puolueiden onkin tärkeää pysähtyä pohtimaan, miten oikeistopopulistien haasteeseen tulee vastata.

Oulussa ja Helsingissä paljastuneet ulkomaalaistaustaisten seksirikosepäilyt tarjoaa kevään eduskuntavaaleissa perussuomalasille iskun paikan.

Kun hallitus yritti luovia perustuslain, kansainvälisten sopimusten ja pakolaispaineen puristuksissa, oppositioon häädetyt perussuomalaiset saivat asemoitua kaikessa rauhassa ”haittamaahanmuuton” vastustajiksi.

Lopulta tällä viikolla kaikki eduskuntapuolueet päättivät yksissä tuumin ajaa ripeästi uusia lakeja, joilla tiukennetaan seksuaalirikoksista määrättäviä rangaistuksia.

Lisäksi hallitus aikoo tarkentaa laittomasti maassa olevien säilöönoton perusteita.

Vaalikojuilla perussuomalainen retoriikka voikin kuulostaa aikaisempaa laimeammalta, kun muidenkin puolueiden linjat ovat koventuneet.

Lue myös

Orpo: On syytä vertailla, vastaavatko ihmisoikeus- ja pakolaissopimukset alkuperäistä tarkoitustaan

Sellaisia muutoksia ”ei tietenkään” ole tulossa, että ihmisiä palautettaisiin maihin, joissa heitä uhkaa kuolemantuomio, kokoomusjohtaja vakuuttaa
19.1.2019 17:15

Ulkoministeriö perkaa maahanmuuttoa koskevat kansainväliset sopimukset – Pääministeri Sipilä: "Teemme huolellisen selvityksen siitä, miten näitä pitäisi tulkita"

Ulkoministeriö käy läpi kansainväliset sopimukset ja selvittää, voitaisiinko niitä muuttamalla hallita maahanmuuttopolitiikkaa nykyistä...
18.1.2019 13:19

Aihetunnisteet

Perussuomalaiset populismi vaalit2019

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Zelenskyi: Trump on antanut Ukrainalle luvan valmistaa Patriot-ilmatorjuntaohjuksia
Uutiset | 25.9.2026 12:14
Ensin kuoli kuningas, sitten prinsessa ja nyt myös kuninkaallinen koira
Uutiset | 24.9.2026 21:31
Espanjan kuningaspari saapuu Suomeen – Edellinen vierailu melkein 40 vuotta sitten
Uutiset | 25.9.2026 13:24
Kreml kimpaantui, kun venäläinen mediakommentaattori joutui EU:n pakotelistalle
Uutiset | 25.9.2026 15:25
Nukutko näin? Lääkäri kertoo IL:ssä oireista, joita ei kannata ohittaa
Uutiset | 25.9.2026 22:45
Kenelle tämä titteli nyt kuuluu, kun kuningas Haraldia ei enää ole?
Uutiset | 23.9.2026 22:15
Oikeustieteen professori: Suomen käännytyslaki on ”kurssikirjaesimerkki” perussopimusrikkomuksesta
Uutiset | 23.9.2026 18:21
Saksalainen Stefan sai viime joulukuussa puhelun: Venäjä haluaa tappaa hänet – ”Oli se aluksi shokki”
Uutiset | 25.9.2026 20:01
Volkswagen kutsuu lähes 2,9 miljoonaa autoa korjattavaksi – Suomessa kutsu koskee lähes 20 000:ta ajoneuvoa
Uutiset | 25.9.2026 15:45
Mustia sukkia ei koskaan kannata laittaa lentokoneeseen – Turvallisuusriski
Uutiset | 23.9.2026 21:11
Tutkimus: Tämä tekijä ennustaa pitkää ikää
Uutiset | 19.9.2026 21:15
Nato-maan johtaja lyttää 5. artiklan: ”Tilanne ei ole koskaan ollut näin vakava”
Uutiset | 18.9.2026 21:30
Metsästys | Kehno laukaus Utahin vuorilla synnytti magnum-imperiumin – Roy Weatherby myi ylitehokkaita luksuskivääreitä Hollywood-tähdille
Uutiset | 19.9.2026 21:40
Poliisit poistuivat räjähteen luota ja räjähde katosi – Nyt kahta poliisia epäillään virkavelvollisuuden rikkomisesta
Uutiset | 22.9.2026 17:47
Kenelle tämä titteli nyt kuuluu, kun kuningas Haraldia ei enää ole?
Uutiset | 23.9.2026 22:15
Mustia sukkia ei koskaan kannata laittaa lentokoneeseen – Turvallisuusriski
Uutiset | 23.9.2026 21:11
Googlen ex-pomolta hyytävä varoitus Venäjästä – tekoäly ohjaa pian ”tuhannen droonin parvia”
Uutiset | 20.9.2026 21:02
Oikeustieteen professori: Suomen käännytyslaki on ”kurssikirjaesimerkki” perussopimusrikkomuksesta
Uutiset | 23.9.2026 18:21
Trump lataa tylyn arvion Kremlistä: ”Menettänyt hallinnan”
Uutiset | 21.9.2026 21:02
Diabeteksen ja muistisairauden yhdistelmä yleistyy Suomessa, kertoo Diabetes-lehti
Uutiset | 22.9.2026 19:32
Suomi sai jatkosodassa vangiksi yhden kenraalin – kohtalo oli kova, kun sota päättyi
Uutiset | 1.9.2026 22:30
Sotahistoria | Lontoon pyssy tuli tarpeeseen – kaameasti potkinut pst-kivääri puri talvisodan neuvostotankkeihin
Uutiset | 4.9.2026 21:27
Tätä eurooppalaista lilliputtivaltiota ei moni edes tiedä, vaikka se sanoo olevansa maailman vanhin tasavalta
Uutiset | 2.9.2026 21:46
Sotahistoria | Hitler vedätti Stalinia aikansa härskeimmällä asekaupalla – keskeneräinen saksalaisristeilijä päätyi puolustamaan Leningradia
Uutiset | 14.9.2026 21:20
Koiran nuolaisu voi olla vaarallinen – THL kertoo ”erityisen pelätystä” bakteerista
Uutiset | 28.8.2026 22:30
Elokuvat | Kauriinmetsästäjä on maailman parhaita elokuvia – mutta siinä on liuta mielenkiintoisia virheitä
Uutiset | 17.9.2026 22:24
Jatkosota | Suomen jättimotti oli sinetti Kannaksen takaisinvaltaukselle – jähmeä neuvostokomento jätti Suomelle valtavan sotasaaliin
Uutiset | 31.8.2026 22:00
Nato-maan johtaja lyttää 5. artiklan: ”Tilanne ei ole koskaan ollut näin vakava”
Uutiset | 18.9.2026 21:30
Jyrsijät | Nyt tuli varoitus vitsauksesta, jota kukaan ei halua riesakseen – ”Merkkeihin kannattaa suhtautua vakavasti”
Uutiset | 15.9.2026 21:21
Minkä tähden kuningas Charles jättää sukulaisensa kuningas Haraldin hautajaiset väliin?
Uutiset | 7.9.2026 21:50

Uusimmat

Kaikkonen: Kouluruokailun epäkohdat korjattava, lapselle pitää antaa aikaa syödä – keskusta esittää rajaa jättikouluille ja -päiväkodeille
Uutiset | 26.9.2026 13:08
Äärimmäisen uhanalaiset borneonorangit vaarassa metsäpalojen vuoksi
Uutiset | 26.9.2026 11:40
Dieselautojen käyttövoimavero on poistettava, vaatii keskustan Anne Kalmari
Uutiset | 26.9.2026 11:24
Uhaako tekoälyn kehitys oikeasti ihmiskuntaa? Kyseessä voi olla teknologiajättien informaatio-operaatio, uskoo asiantuntija
Uutiset | 26.9.2026 10:02
Paavo Arhinmäki aikoo ehdolle ensi kevään eduskuntavaaleissa
Uutiset | 26.9.2026 9:58
Viherpesulaki raivaa pian heppoiset ympäristöleimat kauppojen hyllyiltä
Uutiset | 26.9.2026 9:01
Iisalmen villisiat poistuivat, vaara ohi
Uutiset | 26.9.2026 8:53
Trump tyrmäsi Iranin ehdotuksen aselevoksi ja Hormuzinsalmen aukaisemiseksi
Uutiset | 26.9.2026 6:27
Eva: Suomalaiset odottavat Ukrainalta aiempaa enemmän joustoa – Venäjältä penätään rikosvastuuta
Uutiset | 26.9.2026 6:01
Tänään sataa laajalti, huomenna luvassa aurinkoa
Uutiset | 26.9.2026 2:01
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Mutta kun Hormuz – hallitukselta ei löydy vieläkään keinoja bensan hinnan alentamiseen
Uutiset | 24.9.2026 18:32
Hallitus hehkutti työllisyyden käännettä ja kuittaili oppositiolle – keskusta ja SDP jyrähtivät velkataakasta ja yhteisöverosta
Uutiset | 22.9.2026 16:06
Velkajarru | Vesa Vihriälä pitää jättisäästöjä mahdollisena, mutta varoittaa sahaamasta itseään jalkaan
Uutiset | 20.9.2026 8:16

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Kaikkonen: Kouluruokailun epäkohdat korjattava, lapselle pitää antaa aikaa syödä – keskusta esittää rajaa jättikouluille ja -päiväkodeille
Uutiset | 26.9.2026 13:08
Äärimmäisen uhanalaiset borneonorangit vaarassa metsäpalojen vuoksi
Uutiset | 26.9.2026 11:40
Dieselautojen käyttövoimavero on poistettava, vaatii keskustan Anne Kalmari
Uutiset | 26.9.2026 11:24
Tutkimus: Tämä tekijä ennustaa pitkää ikää
Uutiset | 19.9.2026 21:15
Nato-maan johtaja lyttää 5. artiklan: ”Tilanne ei ole koskaan ollut näin vakava”
Uutiset | 18.9.2026 21:30
Metsästys | Kehno laukaus Utahin vuorilla synnytti magnum-imperiumin – Roy Weatherby myi ylitehokkaita luksuskivääreitä Hollywood-tähdille
Uutiset | 19.9.2026 21:40

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Kokouskahvit on juotu, nyt tehdään politiikkaa
Mielipide | 26.9.2026 13:42
Lukijalta: Tekoälydystopia valtaa yhteiskuntia
Mielipide | 25.9.2026 14:17
Lukijalta: Lappeenrannan kauppatori 70 vuotta
Mielipide | 25.9.2026 14:11
Lukijalta: Miksi emme ole torilla? Nörtit ovat tehneet jotain, mitä koko maailma haluaa ostaa
Mielipide | 25.9.2026 13:59

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Kaikki uomamerkinnät peruttava valmisteilla olevasta maakuntakaavasta, vaatii Varsinais-Suomen Keskustan maaseututoimikunta
Keskusta | 25.9.2026 19:33
Etelä-Hämeen keskustapiiri nimesi Roosa Grönbergin ja Asko Niemelän kansanedustajaehdokkaiksi
Uutiset | 25.9.2026 14:15
Keskustan Uudenmaan piiri esittää Antti Heikkilää puoluevaltuuston johtoon
Uutiset | 25.9.2026 9:30
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste