Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Politiikka

Kulmuni ja Kyllönen vetoavat pääministeri Orpoon: Suomen on vaikutettava AdBlue-ongelman ratkaisemiseksi

5.6.2026 10:21
Lue lisää 
Ulkomaat
Aborttioikeuden puolustajat osoittivat mieltään ja muistuttivat äänestämisen tärkeydestä USA:n Korkeimman oikeuden edessä. (Kuva: AFP / Lehtikuva)

Aborttikysymys tuskin riittää pelastamaan demokraatteja Yhdysvaltain välivaaleissa, vaikka korkeimman oikeuden kiistelty päätös motivoi ihmisiä äänestämään – etenkin naiset vaihtaneet puolta

STT/Arttu Mäkelä 25.10.2022 7:00, muokattu 25.10.2022 8:47
a– a+
Ulkomaat

Yhdysvalloissa välivaalit lähenevät ja aborttioikeuteen keskittyminen ei ehkä riitä pelastamaan demokraatteja viimeaikaisten talousongelmien paineessa, kertoo muun muassa uutiskanava CNN.

Demokraattien vaalimenestyksen kannalta hyvä uutinen on kuitenkin se, että korkeimman oikeuden kiistelty aborttiratkaisu on saanut äänestäjiä jossain määrin liikkeelle. Jotkut ovat jopa vaihtaneet leiriä.

Korkein oikeus kumosi kesäkuussa vuoden 1973 Roe vastaan Wade -päätöksen, joka takasi aborttioikeuden liittovaltion tasolla.

Tuoreessa Kaiser Family Foundationin kyselytutkimuksessa 50 prosenttia vastaajista sanoi, että korkeimman oikeuden päätös on lisännyt heidän motivaatiotaan äänestää ensi kuussa. Näin vastanneiden määrä on kasvanut seitsemän prosenttiyksikköä heinäkuulta, jolloin sama kysymys esitettiin vain muutama viikko Roe vastaan Waden kumoamisen jälkeen. 

Korkeimman oikeuden päätös on motivoinut erityisesti naisia lähtemään vaaliuurnille. Noin kolme viidestä 18–49-vuotiaasta naisesta, jotka kertoivat äänestävänsä aiempaa suuremmalla todennäköisyydellä ensi kuussa, sanoivat juuri Roen olevan heidän äänestysintonsa takana.

Vaa’ankieliosavaltio Pennsylvaniassa taistelu aborttioikeudesta on nostettu vaalikampanjoinnin keskiöön. Uutistoimisto AFP kertoo Jen Sloanista, joka on äänestänyt republikaaneja koko elämänsä, mutta aikoo antaa tulevissa välivaaleissa äänensä demokraateille.

Pittsburghin esikaupunkialueella asuva 52-vuotias hoitaja kertoo, että Roe vastaan Waden kumoaminen muutti kaiken hänen osaltaan. Hän kuvailee maan konservatiivienemmistöisen korkeimman oikeuden päätöksen olleen isku kasvoille ja kertoo uskoneensa aborttioikeuden olevan jotain, mihin ei kajota.

–  En ikinä kuvitellut tämän tapahtuvan omana elinaikanani, hän kertoo AFP:lle.

Sloan kertoo äänestäneensä maan edellistä presidenttiä Donald Trumpia sekä vuoden 2016 että vuoden 2020 presidentinvaaleissa. Korkeimman oikeuden päätöksen jälkeen Sloan ei kuitenkaan koe enää näkevänsä asioita samalla tavalla.

–  En halunnut enää kannattaa sellaista.

Tuore CNN:n ja tutkimusyhtiö SSRS:n kyselytutkimus osoittaa, että päällimmäisenä äänestäjillä on kuitenkin aborttiasioiden sijaan mielessä talous. Se on demokraateille huono uutinen.

Presidentti Joe Bidenin hallintoa ja demokraattipuoluetta ovat varjostaneet muun muassa kolmannelle vuodelle levittäytynyt koronapandemia ja kuluttajahintojen nousu ennätyskorkean inflaation myötä.

CNN:n mukaan kyselyyn vastanneista 90 prosenttia kertoi, että talous on äärimmäisen tai erittäin tärkeä aihe heidän äänensä kannalta. Abortin osalta samaa sanoi 72 prosenttia vastaajista.

Talouden ja laukkaavan inflaation merkitys äänestyspäätökselle on suurempi alueilla, joissa kongressin paikoista on kovempi kilpailu. Valtakunnallisesti 59 prosenttia rekisteröityneistä äänestäjistä sanoo, että talous on äärimmäisen tärkeä aihepiiri heidän äänestyspäätöksensä kannalta.

Lukema kuitenkin nousee 67 prosenttiin äänestyspiireissä, joissa ehdokkailla on tasaväkisempi tilanne uurnille lähtiessä. Niissä demokraattien saama tuki laskenee ja äänestäjät suosivat todennäköisemmin republikaaniehdokkaita, CNN kertoo.

New York Timesin ja Siena Collegen tuore kyselytutkimus maalaa vastaavanlaista kuvaa äänestäjien ajatuksista vaalien alla. Vielä heinäkuussa 36 prosenttia vastaajista nosti talouteen liittyvät huolet Yhdysvaltoja koettelevien ongelmien listan kärkeen. Nyt osuus on 44 prosenttia.

Kyselytutkimukseen vastanneista 26 prosenttia koki taloustilanteen tärkeimmäksi ongelmaksi Yhdysvalloissa. Siihen luettiin mukaan ainakin työllisyystilanne ja arvopaperimarkkinat. Inflaation tai elinkustannukset nosti listan kärkeen 18 prosenttia vastaajista, kun taas aborttioikeuden merkitystä painotti viisi prosenttia. Demokratian tila nousi niin ikään aborttioikeuden yläpuolelle kahdeksan prosentin osuudella.

Republikaaniehdokkaat ympäri maata ovat uutistoimisto AFP:n mukaan vaienneet paljolti aborttiasioista siinä pelossa, että jyrkän kannan esille tuominen johtaisi äänestäjien kaikkoamiseen. Oikeiston vaalimainokset ovat keskittyneetkin pitkälti rikollisuuteen ja inflaatioon sekä nostaneet esille huumausaineiden laillistamisen uhan.

New York Timesin ja Siena Collegen kyselytutkimukseen vastanneista 49 prosenttia sanoi aikovansa äänestää republikaania marraskuun välivaaleissa. Demokraattiehdokasta suunnitteli äänestävänsä 45 prosenttia vastaajista. Edelliseen, syyskuussa julkaistuun kyselytutkimukseen nähden republikaanien suosio on kohentunut. Tuolloin demokraateilla oli prosenttiyksikön etulyöntiasema.

Suurin muutos äänestysaikeissa on näkynyt New York Timesin mukaan sitoutumattomiksi itseään kuvailevien naisten keskuudessa. Syyskuussa he suosivat demokraatteja 14 prosenttiyksiköllä republikaaneihin nähden. Nyt republikaaneilla oli puolestaan 18 prosenttiyksikön etulyöntiasema.

Muutos on lehden mukaan merkittävä, kun ottaa huomioon yhdysvaltalaisäänestäjien polarisaation ja demokraattien strategian. Demokraatit ovat keskittyneet kosiskelemaan juuri sitoutumattomia naisia ja painottamaan sitä, kuinka republikaanit uhkaavat aborttioikeutta.

Välivaaleissa päätetään ensisijaisesti kongressin valta-asetelmista. Näin määritellään myös se, pääsevätkö päättäjät edistämään istuvan presidentin aikeita vai heittämään kapuloita tämän rattaisiin.

Demokraattien erityisenä huolenaiheena on edustajainhuoneen enemmistöasemasta kiinni pitäminen. Monet puolueettomat analyytikot ovat arvioineet, että republikaaneilla on hyvät mahdollisuudet saada enemmistö edustajainhuoneessa. Senaatin osalta tilanne on vielä enemmän auki.

Vaikka kyselytutkimukset maalaavat demokraattien kannalta synkeää kuvaa, vaalikamppailut näyttävät pari viikkoa ennen äänestyspäivää odotettua tasaisemmilta.

Aiemmin tänä vuonna vaikutti vielä siltä, että republikaaneja odottaisi merkittävä äänivyöry. Presidentti Bidenin kannatus oli laskussa muun muassa inflaation, maahan pyrkivien siirtolaisten ennätysmäisen määrän sekä väkivaltarikollisuuden lisääntymisen vuoksi.

Demokraatit ovat yltäneet viime aikoina erinäisiin poliittisiin voittoihin, ja esimerkiksi polttoaineen hinta on Bidenin vahtivuorolla lähtenyt laskemaan huippulukemista. Republikaanit ovat puolestaan laittaneet ehdolle liudan trumpilaisia ehdokkaita. Heillä on ollut vaikeuksia varmistaa paikkoja, joiden arveltiin olevan helposti voitettavissa.

Useita tiukkoja vaalitaistoja on CNN:n mukaan tiedossa ainakin Arizonassa, Georgiassa, Michiganissa, Nevadassa, Pennsylvaniassa ja Wisconsinissa.

Lue myös

Jatkokaudelle haluava Biden: Voin kuolla vaikka huomenna

Jatkokaudelle Yhdysvaltain presidenttinä mielivä Joe Biden sanoo, että äänestäjillä on oikeus kyseenalaistaa hänen...
24.10.2022 10:17

Aihetunnisteet

aborttioikeus demokraatit joe biden republikaanit Ulkomaat vaalit Yhdysvallat

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Mannerheim johti venäläisiä kohti voittoa 110 vuotta sitten – kaikki romuttui alle vuotta myöhemmin
Uutiset | 3.6.2026 21:30
Kun taivaalla jylisi kymmenen moottoria – Convair B-36 Peacemaker oli aikansa hurjin ydinpelote
Uutiset | 4.6.2026 21:22
Mitä ihmettä? – Suomen järvien syvin kohta ei sittenkään ehkä tiedossa
Uutiset | 4.6.2026 21:45
Lääkäriltä tyly arvio – ”Viimeinen oljenkorsi”
Uutiset | 2.6.2026 22:01
Prinssi Haakon synkkänä median edessä – ”Mette-Marit ei voi hyvin”
Uutiset | 1.6.2026 20:30
Analyytikot: Ukraina pysäytti Venäjän keväthyökkäyksen – jyrkkä ero viime vuoteen
Uutiset | 4.6.2026 22:16
Turkin sodan torrakolla taisteltiin vielä talvisodassa –”Pertaani” oli koitua Suomen hirvikannan tuhoksi
Uutiset | 1.6.2026 21:29
Anna Kontulan poikkeuksellinen puheenvuoro hiljensi eduskunnan: ”Yksi hienoimmista, mitä tässä salissa on pitkään aikaan pidetty”
Uutiset | 27.5.2026 19:39
Politico: USA peräytynee ohjuskaupoista Saksan kanssa, koska pelkää Venäjän reaktiota
Uutiset | 5.6.2026 9:59
Fasisteja tukenut kuningas yritti pelastaa viime hetkellä maineensa – Se ei enää auttanut
Uutiset | 1.6.2026 21:01
Ikäviä uutisia aamukahvin ystäville
Uutiset | 28.5.2026 22:03
Turkin sodan torrakolla taisteltiin vielä talvisodassa –”Pertaani” oli koitua Suomen hirvikannan tuhoksi
Uutiset | 1.6.2026 21:29
Prinssi Haakon synkkänä median edessä – ”Mette-Marit ei voi hyvin”
Uutiset | 1.6.2026 20:30
Mannerheim johti venäläisiä kohti voittoa 110 vuotta sitten – kaikki romuttui alle vuotta myöhemmin
Uutiset | 3.6.2026 21:30
Fasisteja tukenut kuningas yritti pelastaa viime hetkellä maineensa – Se ei enää auttanut
Uutiset | 1.6.2026 21:01
Anna Kontulan poikkeuksellinen puheenvuoro hiljensi eduskunnan: ”Yksi hienoimmista, mitä tässä salissa on pitkään aikaan pidetty”
Uutiset | 27.5.2026 19:39
Lääkäriltä tyly arvio – ”Viimeinen oljenkorsi”
Uutiset | 2.6.2026 22:01
Maailman vanhin sotaveteraani on kuollut – koki sekä fasismin että kommunismin vuodet
Uutiset | 1.6.2026 14:10
Kun taivaalla jylisi kymmenen moottoria – Convair B-36 Peacemaker oli aikansa hurjin ydinpelote
Uutiset | 4.6.2026 21:22
Mitä ihmettä? – Suomen järvien syvin kohta ei sittenkään ehkä tiedossa
Uutiset | 4.6.2026 21:45
Suomen korkein huippu ei ole Halti – Tiedätkö tunturin nimen?
Uutiset | 18.5.2026 21:45
Tiedätkö, mihin Suomen sisällissota lopulta päättyi?
Uutiset | 14.5.2026 21:15
Kela-huijaus leviää – katso esimerkki
Uutiset | 6.5.2026 17:16
Ikäviä uutisia aamukahvin ystäville
Uutiset | 28.5.2026 22:03
Vuonoissa vaaninut Tirpitz oli Muurmanskin saattueiden kauhu – nähtiin Suomen vesillä 1941
Uutiset | 12.5.2026 21:13
Maailman korkein vuori ei olekaan Everest – Maapallon ominaisuus hämää
Uutiset | 21.5.2026 21:30
Sotasaalis idästä näki tulijyrän taakse: Stalinin vankileirillä syntynyt ”Pekka-Eemeli” oli aikansa huipputekninen peto
Uutiset | 13.5.2026 21:17
Maailmanhistorian kovin ääni ei ollut enää edes ”ääni”
Uutiset | 12.5.2026 21:45
Turkin sodan torrakolla taisteltiin vielä talvisodassa –”Pertaani” oli koitua Suomen hirvikannan tuhoksi
Uutiset | 1.6.2026 21:29
Tällainen ruokavalio on hyväksi muistille – Erityisesti keski-ikäisillä
Uutiset | 13.5.2026 21:31

Uusimmat

Miksi kaljan kanssa tekee mieli sipsiä? Tutkimus löysi mielenkiintoisen syyn
Uutiset | 5.6.2026 22:30
Kumman kaa? – Osaatko sanoa, onko keskusta ollut kimpassa useammin SDP:n vai kokoomuksen kanssa?
Uutiset | 5.6.2026 22:00
Kimalainen ratkaisi uuden ongelman kylmiltään – tutkimus todisti yllättäviä kykyjä
Uutiset | 5.6.2026 21:45
Luulitko, että Euroopan korkein vuori sijaitsee Alpeilla? – Näin ei ole
Uutiset | 5.6.2026 21:15
Putin hylkäsi Zelenskyin ehdotuksen tapaamisesta
Uutiset | 5.6.2026 19:12
Keskustan ympäristönsuojelijat ja metsätalousväki äänessä kokousperjantaina
Uutiset | 5.6.2026 17:45
Kurvinen syyttää muita puolueita keskittämisestä: ”Suomea viedään kohti vahvimpien valtaa”
Uutiset | 5.6.2026 16:55
Siika-aho: Keskustaan on liittynyt 3 100 uutta jäsentä – ”Meillä ei tarvitse todistaa itseään lippalakeilla”
Uutiset | 5.6.2026 16:30
Kaikkonen tarttui kokoomusta kravatista: ”Suomen kivijalkaa murennetaan nyt sellaisella vauhdilla, että heikompia hirvittää”
Uutiset | 5.6.2026 15:32
Mistä keskusta uskaltaa olla ylpeä? – Puoluekokous leimahti käyntiin aatteen palolla
Uutiset | 5.6.2026 15:28
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Keskustan johtopaikoille on pyrkyä – Tässä ovat ehdokkaiden lupaukset
Uutiset | 5.6.2026 8:00
Mistä keskusta uskaltaa olla ylpeä? – Puoluekokous leimahti käyntiin aatteen palolla
Uutiset | 5.6.2026 15:28
Toimittajalta | Isänmaallisuus sulaa lompakolla – oikeiston verokammo ajaa maanpuolustuksenkin edelle
Uutiset | 3.6.2026 14:38

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Miksi kaljan kanssa tekee mieli sipsiä? Tutkimus löysi mielenkiintoisen syyn
Uutiset | 5.6.2026 22:30
Kumman kaa? – Osaatko sanoa, onko keskusta ollut kimpassa useammin SDP:n vai kokoomuksen kanssa?
Uutiset | 5.6.2026 22:00
Kimalainen ratkaisi uuden ongelman kylmiltään – tutkimus todisti yllättäviä kykyjä
Uutiset | 5.6.2026 21:45
Ikäviä uutisia aamukahvin ystäville
Uutiset | 28.5.2026 22:03
Turkin sodan torrakolla taisteltiin vielä talvisodassa –”Pertaani” oli koitua Suomen hirvikannan tuhoksi
Uutiset | 1.6.2026 21:29
Prinssi Haakon synkkänä median edessä – ”Mette-Marit ei voi hyvin”
Uutiset | 1.6.2026 20:30

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Vanhuspalvelut eivät kestä enää yhtään tekosyytä
Mielipide | 5.6.2026 11:59
Lukijalta: Puolustusmenot Norjaan ja Viroon
Mielipide | 5.6.2026 10:55
Lukijalta: Luonto kuuluu myös kaupunkiin
Mielipide | 4.6.2026 14:53
Lukijalta: Ylimitoitetut puolustusmenot rapauttaisivat kansan puolustustahtoa
Mielipide | 4.6.2026 14:51
Lukijalta: Kriisikunnista erityistalousalueita – Vantaa kävisi pilotiksi
Mielipide | 28.5.2026 15:43
Lukijalta: Keskustan vaalivoitto ratkaistaan metropolialueella
Mielipide | 29.5.2026 15:09
Lukijalta: Haloo, kuuleeko kenttä?
Mielipide | 3.6.2026 13:51
Lukijalta: Keskustan on rakennettava alueellista tasa-arvoa ja tulevaisuudenuskoa myös Varsinais-Suomessa
Mielipide | 2.6.2026 12:30

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Siika-aho: Keskustaan on liittynyt 3 100 uutta jäsentä – ”Meillä ei tarvitse todistaa itseään lippalakeilla”
Uutiset | 5.6.2026 16:30
Keskustanuoret ja keskustaopiskelijat: Timo Soinille ei ole tilaa keskustassa
Uutiset | 5.6.2026 12:29
SDP:ssä vaikuttanut porilainen kuntapoliitikko Sonja Myllykoski siirtyy keskustaan
Keskusta | 4.6.2026 15:36
Suomen suurin puoluekokous tehdään ”tämmöisellä orkesterilla”
Uutiset | 31.5.2026 20:00
”Miksen ajatellut tätä jo aiemmin”, keskustaan loikannut Panu Peitsaro sanoo
Uutiset | 31.5.2026 9:02
Keskustan arkistosta jyrähdys: Kansallisarkisto näivettää historiantutkimusta
Uutiset | 28.5.2026 17:31
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste