Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Politiikka

IL: Kansanedustaja tuli julkisuuteen – ”Muutama viikko sitten kotiini selkeästi tultiin sisälle”

14.10.2026 12:11
Lue lisää 

Trump aikoo julistaa hätätilan saadakseen muurinsa – demokraatit syyttävät vallan väärinkäytöstä

Vuolaasti hallintoaan ylistänyt presidentti kehui Kiinan kuolemanrangaistusta huumerikollisille
Anne Salomäki, STT 15.2.2019 18:43, muokattu 15.2.2019 19:20
a– a+
Yhdysvallat

Yhdysvalloissa presidentti Donald Trump on ilmoittanut julistavansa tänään kansallisen hätätilan saadakseen muurin etelärajalle.

Trump totesi puheessaan ”kaikkien tietävän, että muurit toimivat” ja että esimerkkejä löytyy vaikka millä mitalla muun muassa Israelista.

Julkisuudessa esitettyjä tietoja siitä, että suuri osa esimerkiksi Yhdysvaltoihin tulevista huumeista ja ihmiskaupasta kulkee laillisten rajanylityspaikkojen kautta, Trump kutsui ”suuriksi valheiksi”.

– Meillä on kyvykkäitä ihmisiä rajalla töissä. He avaavat autojen ovet ja huomaavat, jos kyydissä on naisia teippiä suullaan tai kädet sidottuina, presidentti sanoi.

Lehdistötilaisuudessa yksi toimittajista kertoi Yhdysvaltain huumepoliisin tietojen osoittavan, että huumeet kulkevat nimenomaan virallisten rajanylityspaikkojen kautta ja pyysi Trumpia kertomaan, mihin hän perustaa omat väitteensä.

Trump sanoi käyttävänsä ”monia tilastoja” ja ensisijaisesti kotimaan turvallisuudesta vastaavan viraston tietoja. Toimittajan jatkokysymyksiin hän kieltäytyi vastaamasta ja kovaäänisesti käski toimittajaa istuutumaan ja antamaan puheenvuoron seuraavalle.

Tänään Valkoisen talon puutarhassa puhunut Trump ilmoitti myös olevansa hyvin tietoinen siitä, että ratkaisu menee vielä oikeuteen.

Näin näyttää todella myös käyvän: New Yorkin osavaltio ilmoitti Trumpin vielä puhuessa aikovansa ryhtyä oikeustoimiin vastustaakseen julistusta. Osavaltion oikeuskansleri Letitia James sanoo lausunnossaan, että hätätilan julistaminen ilman todellista syytä voi aiheuttaa perustuslaillisen kriisin.

Lausunnon mukaan presidentin päätös haittaa kaikkia yhdysvaltalaisia ohjaamalla oikeaan hätään tarkoitettuja varoja presidentin henkilökohtaisten tavoitteiden edistämiseen. James sanoo presidentin väärinkäyttävän valtaansa ja aikovansa taistella tätä vastaan kaikin lain mahdollistamin työkaluin.

Trump totesi kuitenkin uskovansa vakaasti päätöksensä voittavan lopulta. Hän korosti, että olisi halunnut tehdä päätöksen muurista jo aiemmin, mutta oli aiemmin ”uusi tehtävässään” eikä saanut tukea ihmisiltä, joiden olisi pitänyt tukea häntä.

Trumpilta kysyttiin lehdistötilaisuudessa, mistä muusta hän aikoo uudelleenohjata rahoituksen muuriin. Hän vastasi keskustelleensa sotilasviranomaisten kanssa niille varatuista rahoista ja sanoi, etteivät monetkaan rahoituskohteet kuulostaneet hänestä ”kovin tärkeiltä”.

Trumpin ratkaisu on herättänyt huolta maailmanmahdin päättäjissä. Demokraatit ovat syyttäneet presidenttiä vallan väärinkäytöstä, ja myös monet Trumpin omista republikaaneista ovat pitäneet ratkaisua vaarallisena.

Trump viittasi puheessaan Nancy Pelosiin ja senaatin demokraattien johtajaan Chuck Schumeriin etunimillä ja sanoi heidänkin tietävän, että muurit toimivat sataprosenttisesti.

– Ei ole pakko olla tosi fiksu tajutakseen, että jos pystytät muurin, ihmiset eivät voi tulla siitä läpi.

Schumer ja Pelosi julkaisivat välittömästi Trumpin puheen jälkeen yhteisen lausunnon, jossa he kutsuivat laittomaksi julistusta, koska kriisiä ei ole edes olemassa.

Heidän mukaansa hätätilajulistus rikkoo perustuslakia ja tekee maasta entistä turvattomamman, kun kipeästi tarvittuja puolustusvaroja ohjataan muualle.

Pelosi ja Schumer kutsuvat Trumpia pettyneeksi presidentiksi, joka on ylittänyt lain rajat yrittäessään saavuttaa jotain, mitä ei onnistunut perustuslaillisessa prosessissa saamaan läpi

He pyysivät republikaanikollegoitaan mukaan puolustamaan perustuslakia ja lupaavat käyttää kaikkia mahdollisia keinoja.

Puheessaan Trump puhui myös Kiinan ja Yhdysvaltain kauppasopimuksen etenemisestä ja tulevasta tapaamisestaan Pohjois-Korean Kim Jong-unin kanssa.

Trump muun muassa ylisti Kiinan tapaa tuomita huumekauppiaita kuolemaan, mikä on presidentin mielestä syy siihen, ettei Kiinassa ole Yhdysvaltojen kaltaista huumeongelmaa. Pohjois-Korean tulevaisuudelle presidentti ennakoi kaupallista menestystä.

Trump myös ilmoitti kaupankäynnin Britannian kanssa lisääntyvän merkittävästi ja että tulevan vuorokauden aikana tiedossa on uutisia Isisin vastaisesta taistelusta.

Terveisiä meni myös etelärajan ylitse Meksikoon. Trump kiitteli naapuria yhteistyöstä ”hirviömäisten karavaanien” pysäyttämisessä. Karavaaneilla hän viittaisi Yhdysvaltoihin pyrkiviin siirtolaisryhmiin.

UUTISTA TÄYDENNETTY – LISÄÄ TIETOJA LEHDISTÖTILAISUUDESTA SEKÄ PELOSIN JA SCHUMERIN SEKÄ NEW YORKIN LAUSUNNOT

Lue myös

Onko brexit vihdoinkin valmis? EU ja Britannia pääsivät sopuun Pohjois-Irlannista

Pääministeri Sunak kehui uuden Windsorin puitesopimuksen aloittavat uuden luvun Britannian suhteissa EU:hun. EU-laille ja EU:n tuomioistuimelle jää kuitenkin vielä oma roolinsa Pohjois-Irlannissa
27.2.2023 19:19

"Neptunuksen keihäs" iski 10 vuotta sitten – vihattu terroristijohtaja kohtasi tiensä pään erikoisjoukkojen iskussa

Yhdysvallat sai kauan janoamansa koston, kun maailman tuhoisimman terrori-iskun johtaja Osama bin Laden...
1.5.2021 21:00

Intian koronakriisissä pahin on vielä edessä, uskoo Suomen suurlähettiläs

Intian koronakriisi pahenee päivä päivältä, eikä tautihuippua ole edes vielä saavutettu, sanoo Suomen...
1.5.2021 14:05

Aihetunnisteet

Meksiko muuri USA

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Trump toisti väitteensä tulitauosta Ukrainan ja Venäjän välillä – ”He suostuivat, koska minä sanoin, että he suostuivat”
Uutiset | 13.10.2026 8:12
Tutkimus: Miljoonien syöpien taustalta paljastuivat samat syylliset – olisivat estettävissä
Uutiset | 13.10.2026 21:46
Historia | Kun natsijohtajat marssivat hirttolavalle, ei paluuta vanhaan enää ollut
Uutiset | 13.10.2026 22:15
Sota-ajan kuva kiinnittää huomion: Mitä sotilaat oikein tekevät?
Uutiset | 13.10.2026 21:31
”Tuntemattoman sotilaan paraatista” 85 vuotta – juhlavodkat hankittiin panssarintorjuntatykillä
Uutiset | 12.10.2026 21:15
Kiovasta katkera lausunto: Liittolaiset eivät varoittaneet
Uutiset | 13.10.2026 13:46
Hallitus sai haukut eläkevarojen imuroinnista budjetin tilkkeeksi – keskusta tyrmäsi rahaministeriön eläkeiän nostohaaveet
Uutiset | 13.10.2026 18:14
Unohdettu olympiavoittaja sivakoi Suomen maaliin huimalla erolla muihin
Uutiset | 12.10.2026 21:45
Pohjois-Savon Keskusta valitsi kaksi uutta kansanedustajaehdokasta
Uutiset | 13.10.2026 15:45
Historia | Varsovan radiomasto oli maailman korkein rakennelma ja sosialistinen ihme – loppu tuli sekunneissa
Uutiset | 13.10.2026 21:15
Sotahistoria | Miksi saksalaiset hävittäjä-ässät näyttävät niin ylivoimaisilta? Asialle löytyy harvoin esiin nostettu selitys
Uutiset | 7.10.2026 21:31
Jatkosota | Britannian työväenliike tylytti sotivia suomalaistovereita – SDP vastasi viileästi
Uutiset | 10.10.2026 22:30
Milloin tulee lunta? – Näin kuuluu ennuste
Uutiset | 7.10.2026 15:05
Jyrsijät ovat jopa vaarallisia tuholaisia – kotitalossa paras keino eivät ole loukut, autoilijan kannattaa katsoa, minne pysäköi
Uutiset | 10.10.2026 21:15
Trump toisti väitteensä tulitauosta Ukrainan ja Venäjän välillä – ”He suostuivat, koska minä sanoin, että he suostuivat”
Uutiset | 13.10.2026 8:12
Sotahistoria | Panssarikauhu toi avun Kannaksen tulihelvettiin – tehokas saksalaisase puri järeäänkin neuvostotankkiin
Uutiset | 9.10.2026 21:16
Toimittajalta | Kokoomus löisi Ylen polvilleen – sivistysporukan pakoa on turha enää ihmetellä
Uutiset | 6.10.2026 21:30
Tass: Witkoff ja Kushner suunnittelevat yhä Moskovan-vierailua, mutta haluavat selvennystä Ukrainan kantaan
Uutiset | 12.10.2026 12:24
Lahdessa etsitty kehitysvammainen poika löytyi kuolleena
Uutiset | 10.10.2026 10:22
”Tuntemattoman sotilaan paraatista” 85 vuotta – juhlavodkat hankittiin panssarintorjuntatykillä
Uutiset | 12.10.2026 21:15
Sotahistoria | Miksi saksalaiset hävittäjä-ässät näyttävät niin ylivoimaisilta? Asialle löytyy harvoin esiin nostettu selitys
Uutiset | 7.10.2026 21:31
Sotahistoria | Hitler vedätti Stalinia aikansa härskeimmällä asekaupalla – keskeneräinen saksalaisristeilijä päätyi puolustamaan Leningradia
Uutiset | 14.9.2026 21:20
Yhden vitamiinin puute voi aiheuttaa toistuvia flunssia, kertoo lääkäri Seurassa
Uutiset | 26.9.2026 20:56
Elokuvat | Kauriinmetsästäjä on maailman parhaita elokuvia – mutta siinä on liuta mielenkiintoisia virheitä
Uutiset | 17.9.2026 22:24
Jatkosota | Britannian työväenliike tylytti sotivia suomalaistovereita – SDP vastasi viileästi
Uutiset | 10.10.2026 22:30
Nato-maan johtaja lyttää 5. artiklan: ”Tilanne ei ole koskaan ollut näin vakava”
Uutiset | 18.9.2026 21:30
Milloin tulee lunta? – Näin kuuluu ennuste
Uutiset | 7.10.2026 15:05
Jyrsijät ovat jopa vaarallisia tuholaisia – kotitalossa paras keino eivät ole loukut, autoilijan kannattaa katsoa, minne pysäköi
Uutiset | 10.10.2026 21:15
Jyrsijät | Nyt tuli varoitus vitsauksesta, jota kukaan ei halua riesakseen – ”Merkkeihin kannattaa suhtautua vakavasti”
Uutiset | 15.9.2026 21:21
Yksityistielakiin tulossa muutos: Luvattoman puomin tai veräjän poistaminen helpottuu
Uutiset | 14.9.2026 14:20

Uusimmat

IL: Kansanedustaja tuli julkisuuteen – ”Muutama viikko sitten kotiini selkeästi tultiin sisälle”
Uutiset | 14.10.2026 12:11
Keskustan Polvinen: Liikenne- ja viestintäministeriö on irti todellisuudesta
Uutiset | 14.10.2026 11:58
”Ei Suomen pitänyt olla tällainen maa” – Kansanedustaja järkyttyi: ihmisillä ei ole enää varaa leikkauksiin
Uutiset | 14.10.2026 11:21
Zelenskyi: Venäjä rikkoo tietoisesti Yhdysvaltojen ilmoittamaa energiatulitaukoa
Uutiset | 14.10.2026 11:05
Digi- ja väestötietovirasto haluaa tietoja yli tuhannesta 100 vuotta täyttäneestä – elossaolevia pyydetään ilmoittautumaan
Uutiset | 14.10.2026 10:59
Keskusta linjasi kaivoksista: ”Ympäristövaikutukset on otettava vakavasti”
Uutiset | 14.10.2026 10:45
Keskustan Siponen: Hallituksen ”polttoainesotku” kertoo kaiken sen päätöksenteko- ja toimintakyvystä
Uutiset | 14.10.2026 10:39
Saudi-Arabia torjui huthien ohjuksia – pääkaupungissa kuultiin taas räjähdyksiä
Uutiset | 14.10.2026 10:35
Valtion koulutyömaalla Helsingissä maksettu ulkomaalaisille työntekijöille liian vähän palkkaa – ylityöt ja sunnuntailisät jätetty maksamatta
Uutiset | 14.10.2026 10:05
Älähdys maakuntalentojen kohtalosta: PS-ministeriltä vaaditaan välitöntä väliintuloa
Uutiset | 14.10.2026 9:55
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

”Tämä on sellainen sukuvika” – Kymmenen tunnin työpäivä merellä paljastaa, mikä katoavassa ammatissa kiehtoo yhä
Uutiset | 11.10.2026 8:06
Kirja: Politiikassa on ilmiö, josta ei juuri puhuta – Vaikutukset näkyvät ”hitaasti ja vaivihkaa”
Uutiset | 11.10.2026 10:07
Toimittajalta | Kokoomus löisi Ylen polvilleen – sivistysporukan pakoa on turha enää ihmetellä
Uutiset | 6.10.2026 21:30

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
IL: Kansanedustaja tuli julkisuuteen – ”Muutama viikko sitten kotiini selkeästi tultiin sisälle”
Uutiset | 14.10.2026 12:11
Keskustan Polvinen: Liikenne- ja viestintäministeriö on irti todellisuudesta
Uutiset | 14.10.2026 11:58
”Ei Suomen pitänyt olla tällainen maa” – Kansanedustaja järkyttyi: ihmisillä ei ole enää varaa leikkauksiin
Uutiset | 14.10.2026 11:21
Sotahistoria | Miksi saksalaiset hävittäjä-ässät näyttävät niin ylivoimaisilta? Asialle löytyy harvoin esiin nostettu selitys
Uutiset | 7.10.2026 21:31
Jatkosota | Britannian työväenliike tylytti sotivia suomalaistovereita – SDP vastasi viileästi
Uutiset | 10.10.2026 22:30
Milloin tulee lunta? – Näin kuuluu ennuste
Uutiset | 7.10.2026 15:05

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Terveelliset elämäntavat pidentävät työuraa ja lisäävät työssä jaksamista
Mielipide | 13.10.2026 13:40
Lukijalta: Öljylläkö teemme sitten sähköä?
Mielipide | 13.10.2026 12:16
Lukijalta: Liikkuuko datakeskusjuna liian kovaa vauhtia?
Mielipide | 13.10.2026 12:06
Lukijalta: Rokotetaan edelleen kaikki halukkaat
Mielipide | 12.10.2026 15:46
Lukijalta: Hävittäjähurmos – keinotekoista kehuskelua
Mielipide | 5.10.2026 10:32

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Pohjois-Savon Keskusta valitsi kaksi uutta kansanedustajaehdokasta
Uutiset | 13.10.2026 15:45
Perussuomalaisten ehdokas loikkasi keskustaan Uudellamaalla – Piirikokous nimesi viisi uutta ehdokasta
Uutiset | 12.10.2026 11:25
Lapin Keskusta nimesi kahdeksan eduskuntavaaliehdokasta – Lohi ja Riipi mukana listalla
Uutiset | 12.10.2026 10:47
Lapin Keskusta nimesi kahdeksan eduskuntavaaliehdokasta – Lohi ja Riipi mukana listalla
Uutiset | 12.10.2026 10:47
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste