Lopetammeko omilla aivoilla ajattelun kokonaan?
Olenko vastarannan kiiski ja kalkkis, kun en ole yhtään innostunut tekoälystä? Käytän mieluummin tiedon hakuun Googlea ilman AI-toimintoa, haen haluamani tiedon kyseiseltä nettisivuilta tai sitten mietin ja muistelen, miten asia on.
Haluan käyttää omia aivojani, ehkäistä dementiaa ja pitää yleissivistystä yllä.
Tuttavapiirissäni sen sijaan on täysin hullaannuttu tekoälyyn jopa niin paljon, että sen kanssa keskustellaan kuin ystävälle ja toivotetaan hyvät yöt.
Tuntuu, ettei kukaan mieti haittapuolia. Mistä saamme kaiken materiaalin ja millä hinnalla datakeskuksiin, joita tekoälyä varten tarvitaan? Millaiset ympäristövaikutukset datakeskuksilla on?
Miettiikö kukaan, miten tavallisen ihmisen kukkaro kestää kohoavat sähkölaskut tuulettomina pakkaspäivinä? Onko tekoälyn tuottama data aina luotettavaa?
Onneksi on kuitenkin puhuttu työn muuttumisesta ja ammattien katoamisesta. On puhuttu työn tuottavuuden paranemisesta, kahden kuukauden työ saadaan tehtyä kahdessa viikossa.
Emme voi kuitenkaan mitata kaikkea vain tuottavuusprosenteilla. Ihmisen hyvinvoinnilla ja toisten kanssa kommunikoinnilla on myös arvonsa.
Todennäköisesti myös minun ammattini kirjanpitäjänä tulee katoamaan tai muuttumaan radikaalisti. Muutosvauhti viime kuukausina on ollut hurja. Onneksi olen yrittäjä ja pystyn itse vaikuttamaan, käytänkö tekoälyä ja jos käytän, niin mihin ja minkä verran. Satun rakastamaan työtäni, jota tällä hetkellä teen.
Suurimman osan työtehtävistäni pystyisi tekoäly jo tekemään. Olen puhunut asiakkaideni kanssa, ja he ovat sitä mieltä, että mieluummin puhuvat minun kanssani kuin kommunikoivat tekoälybotin kanssa.
Kun minä olen itse tehnyt jonkin kirjauksen, niin kysyttäessä pystyn vastaamaan nopeasti kyselyihin. Jos taas sen olisi tehnyt tekoäly, niin asia pitäisi kysyä tekoälyltä.
Mielestäni ihmisen työn pitää jatkossakin olla sellaista, mistä hän pitää, vaikka sen voisi tekoäly korvatakin. Älkäämme hullaantuko täysin tekoälystä, vaan pidetään oikean ihmisen kriittinen ajattelu mukana.