Pelkosenniemen keskustan syyskokous: Koko maan pitäminen asuttuna on tahtokysymys
Keskusta
Pelkosenniemen keskustan syyskokouksessa keskusteltiin pienten kuntien elinvoimasta ja niiden tulevaisuudesta.
– Maaseudun Tulevaisuuden teettämän kyselyn mukaan lähes miljoona suomalaista miettii vakavasti maallemuuttoa. Myös Helsingin Sanomien kyselyn mukaan suomalaisten enemmistö kannattaa koko maan pitämistä asuttuna. Tämä on tahtokysymys, meidän on nyt huolehdittava, että elämisen edellytykset ovat kunnossa myös Pelkosenniemellä, keskustalaiset korostavat.
Pelkosenniemen keskusta valitsi syyskokouksessaan puheenjohtajakseen Tero Luoma-ahon, varapuheenjohtajaksi Aino Kulpakon ja sihteeriksi Heikki Honkasen.
Yhdistyksen hallitukseen valittiin Jani Jaakkola, Ahti Isojärvi, Marko Poikela, Pekka Strand, Elina Suopanki ja Jouni Tervo.