Ensi vuoden alusta esimerkiksi syöpäseulontakutsut voivat saapua sähköisesti
Ensi vuoden alusta viranomaisten kansalaisille lähettämä posti tulee olemaan ensisijaisesti sähköistä. Tämä tarkoittaa sitä, että jatkossa esimerkiksi hyvinvointialueen lähettämä syöpäseulontakutsu ei välttämättä tule paperikirjeenä vaan saapuu sähköiseen postilaatikkoon.
Jatkossakin viranomaisilta voi saada paperista postia, mutta tämä täytyy erikseen muuttaa palvelun asetuksista. Vuoden alusta olettamus on, että ihmiset saavat viranomaisviestit sähköisesti.
Tähän asti on tarvinnut antaa erillinen suostumus sille, että ottaa viranomaiskirjeitä vastaan sähköisesti. Oletuksena on ollut se, että kirjeen saa paperisena.
Muutos paperisesta viranomaisviestinnässä liittyy Digi ensin -hankkeeseen, jossa Suomi siirtyy hallitusohjelman mukaisesti ensisijaisesti digitaaliseen viranomaisviestintään.
Jos haluaa viranomaiskirjeensä paperisena, tulee asiasta ilmoittaa ensi vuonna sen jälkeen, kun muutos on tullut voimaan. Se tapahtuu kirjautumalla vahvan tunnistautumisen kautta Suomi.fi-palveluun. Tunnistautuminen tapahtuu pankkitunnuksilla, mobiilivarmenteella tai henkilökortin sähköisellä varmenteella.
Digi- ja väestöviraston (DVV) mukaan paperista viranomaispostia voi saada kuudeksi kuukaudeksi kerrallaan. Sähköisten viranomaisviestien ei kuitenkaan pitäisi tulla huomaamatta takaisin päälle.
DVV:n erityisasiantuntija Henriikka Eloluodon mukaan ensimmäisten kuuden kuukauden aikana järjestelmä ei tarjoa sähköisten viestien käyttöönottoa uudestaan, vaikka ihminen asioisi välillä jossakin viranomaisen digipalvelussa.
– Tällä hetkellä vaikuttaa siltä, hän sanoi DVV:n mediatilaisuudessa.
Käytännössä tämä tarkoittaisi sitä, että esimerkiksi jättäessä Kelalle sähköisesti tukihakemuksen niin, että tunnistautuu Suomi.fi:n kautta, voisi silti vastaanottaa paperisia kirjeitä, jos on erikseen valinnut haluavansa ne.
Eloluoto sanoo, että kuuden kuukauden jälkeen sähköisten viranomaisviestien käyttöönottoa ehdotettaisiin uudestaan. Jos kuitenkin edelleen haluaa käyttää paperipostia, sitä voi jatkaa.
Ensi vuoden tammikuusta jokainen saa käyttöön sähköisen Suomi.fi-postilaatikon, sanoi hankepäällikkö Annette Hotari mediatilaisuudessa.
Tällä hetkellä 4,3 miljoonaa ihmistä käyttää Suomi.fi-tunnistautumista sähköisessä asioinnissa viranomaisten kanssa. Lokakuun alkuun mennessä heistä noin puolet vastaanotti viranomaispostia sähköisesti Suomi.fi-postilaatikkoon.
2,1 miljoonaa ihmistä siirtyy uusiksi käyttäjiksi viimeistään ensi vuoden aikana. Muutos koskee täysi-ikäisiä ihmisiä, jotka tunnistautuvat viranomaispalveluihin. Jos ihminen ei asioi lainkaan sähköisesti, muutos ei tule häntä koskemaan. Jos asioi toisen ihmisen puolesta, Suomi.fi-viestit tulevat käyttöön asioivalle ihmiselle.
Tänä vuonna Suomi.fi-tunnistautumisen yhteydessä on ehdotettu Suomi.fi-viestin käyttöönottoa, ja Hotarin mukaan yli 600 000 ihmistä on ottanut viestit käyttöön.
– Itse asiassa tosi pieni osa on palannut paperiin, 0,8 prosenttia näistä toukokuun jälkeen tulleista, Hotari sanoo.
DVV korostaa, että sähköinen viranomaisposti tekee asioinnista sujuvampaa ja esimerkiksi viestin vastaanottaminen ei ole ajasta tai paikasta riippuvaista. Samalla DVV näkee, että on käytännöllistä, kun viestit löytyvät yhdestä paikasta. Lisäksi korostetaan, että Suomi.fi-viestipalvelu on turvallinen ja luottamuksellinen.
Suomi.fi-viestit on julkisen hallinnon yhteinen viestinvälityspalvelu, jonka kautta viranomaiset voivat lähettää myös arkaluonteisia henkilötietoja sisältäviä viestejä. Arkaluonteisia henkilötietoja ovat esimerkiksi terveystiedot.
Suomi.fi-viesteihin voi saapua yleisiä asiointiviestejä: esimerkiksi tieto päätöksestä tai saapuneesta asiakirjasta, muistutus varatusta ajasta tai ennakoiva ilmoitus vaikkapa ajokortin vanhenemisesta.
Jos digitaaliseen postilaatikkoon on tullut viesti, siitä voi saada ilmoituksen sähköpostiin.
Digitaalisen postilaatikon viesteistä ei voi saada tekstiviestiä. Suomi.fi-viestien palveluomistaja Maria Juka-Lahdenperä kehottaakin ihmisiä lataamaan älypuhelimeen Suomi.fi-sovelluksen, jota kautta viesteistä pitäisi saada ilmoitus puhelimeen.
Erityisasiantuntija Eloluoto sanoo, että kansalaisille suunnatuissa infotilaisuuksissa on tuotu esiin huoli siitä, jos ei käytä älylaitteita. Digipostilaatikon viestien lukemiseen ei kuitenkaan tarvita älylaitetta.
– Millä tahansa laitteella, jolla internetiin pääsee, pääsee lukemaan omia viestejään, Eloluoto sanoo.
Hankepäällikkö Hotarin mukaan sillä, että paperinen postitettava viranomaisposti vähenee, tullaan saamaan noin 40 miljoonan euron säästöt.
DVV järjestää eri puolilla Suomea infotilaisuuksia, joissa saa tietoa muutoksesta. Tilaisuuksia järjestetään ainakin syksyn aikana.
Tukea saa myös puhelimitse. Entisestä Kansalaisneuvonnasta, nykyisestä Suomi.fi-puhelinpalvelusta, voi saada neuvoja Suomi.fi-viestien käytöstä arkisin kello 9–15 numerossa 029 5000.
Lisätietoa muutoksesta on saatavilla suomen, ruotsin ja englannin lisäksi myös esimerkiksi ukrainaksi, arabiaksi ja somaliksi.