Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Historia

Historia |”Kaivosmiehen kuolema” huuhtoi sosialismin murheet ja hiilipölyn pois – karmiva alkoholijuoma oli DDR:n virallinen tärpätti työläisten turrutukseen

17.4.2026 21:20
Lue lisää 
Väestöennuste
Tilastokeskuksen väestöennusteen mukaan vuonna 2035 väkiluku kasvaisi enää Uudenmaan ja Pirkanmaan maakunnissa sekä Ahvenanmaalla. (Kuva: Jari Laukkanen)

Näkökulma: Kolmekymppiset lykkäävät suuria päätöksiä – syntyvyys sukeltaa, kun nuoret ovat varpaillaan

Itsekeskeisyydeksi tulkittu innottomuus yrittää lastensaantia lienee pitkälti huolta huomisesta, toimittaja Santeri Lampi kirjoittaa.
Santeri Lampi 30.9.2019 18:40, muokattu 1.10.2019 9:33
a– a+
Väestöennuste

Väki harmaantuu, työtä tekevistä käsipareista tulee yhä kovempi pula ja eläkejärjestelmä natisee liitoksissaan.

Jos väestön kehittyminen pysyy nykyisellä tasolla, Tilastokeskus povaa Suomen väkiluvun kääntyvän laskuun vuonna 2031.

Syntyvyyslukujen sukellus huolestuttaa ja hämmentää – vastaava vauvakato muistuttaa surullisen kuuluisaa Japanin tapausta.

Jostain syystä suurella osalla nuorista tulevaisuususko tuntuu hiipuneen.

Elämän suuria päätöksiä lykätään tuonnemmaksi, kunnes ne monen kohdalla uhkaavat karata ulottumattomiin.

Mielikuvat vauva- ja lapsiarjesta eivät houkuttele vilkasta sosiaalista elämää viettäviä, urbaaneja yli ja alle kolmekymppisiä.

Tämä käy nopeasti ilmi, kun istahdan yliopistoaikaisten ikätovereideni kanssa kalliolaisen kuppilan pöytään parantamaan maailmaa.

Ensimmäisenä monille tulevat mieleen rapaiset kurahousut, tahritut tapetit, parkuminen ja zombiksi tekevä unettomuus. Sitten ei enää poiketakaan tuosta vain lasillisille tai tapaksille.

Silti epäilemättä suurin osa nuorista toivoo saavansa lapsia jonakin päivänä – mutta ei mieluusti ihan vielä.

Moni kokee, että biologisesti ideaalein hetki yrittää saada lapsia tulee vastaan aivan liian varhain.

Ajatus vanhempainvapaalle jäämisestä puistattaa, kun on vasta päässyt työuran alkuun vuosikausien kovan opiskelun päätteeksi.

Monelle hivuttautuminen mukaan työelämään tarkoittaa harjoitteluiden, määräaikaisuuksien, pätkien ja muiden silppuhommien kahlaamista.

Vain ani harva voi suunnitella tulevaisuuttaan vakituisen pestin turvin, levollisin mielin.

Suuri osa epävarmassa työelämässä seilaavista kolmekymppisistä haluaa välttää viimeiseen saakka tilanteen, jossa he putoaisivat perheellisinä yhteiskunnan tukiverkoston varaan.

Vain ani harva voi suunnitella tulevaisuuttaan vakituisen pestin turvin, levollisin mielin.

Kansallisen lapsistrategian valmistelu ei käynnistynytkään yhtään liian aikaisin.

Sen tavoitteiksi on listattu muun muassa alhaisen syntyvyyden ja lapsiperheköyhyyden haasteiden ratkominen.

Ehkä nykypäivän kolmekymppiset päätyvät punnitsemaan vaihtoehtoisia elämänvalintoja ahkerammin kuin ennen.

Pähkäiltävää riittää yllin kyllin, sillä vaihtoon voi panna kohtuullisen vaivattomasti niin ammatin, kotimaan kuin elämänkumppaninkin.

Erityisesti perinteisen suoraviivaisesta elämänkulusta näyttävät luopuneen suurten kaupunkien nuoret, kuten muuallakin maailmassa.

Helsingissä asuvista 28-vuotiaista naisista 17 prosenttia asuu lapsen kanssa, samanikäisistä miehistä vain noin 8 prosenttia (Yle ).

Heistä moni haluaa todennäköisesti asua lähellä palveluita, vaikka kantakaupungin asuntojen hinnat ovat pilvissä.

Henkinen siirtymä niin kutsuttuun ”Prisma-arkeen” voi olla kova pala.

Tunnen vain harvoja kolmekymppisiä, joilla on lapsia. Yhteiset menot heidän kanssaan sovitaan yleensä kuukausia etukäteen.

Jos isovanhemmat ennen vanhaan ottivat lastenlapsensa avosylin vastaan, moni 2000-luvun ikäihminen täyttää kalenterinsa kirjakerhoilla, golfilla ja matkustelulla.

Vapaaehtoiset lapsenvahdit tuntuvat olevan todella kiven alla.

Monella kaupunkilaisnuorella ei ole juuri minkäänlaista sidettä vauva- tai pikkulapsiarkeen.

Minä ja korkeakoulutettu kaveripiirini taidammekin kuulua siihen itsekeskeisten hedonistien ryhmään, jota on kovasti mätkitty huoltosuhteen romahtamisesta.

Sitoutumiskammoisuus, työorientoituneisuus, taloudellinen niukkuus – syitä perheellistymisen lykkäämiseen on moneen lähtöön.

Suurten päätösten tekemistä voi olla houkuttelevaa paeta työkiireisiin, deittisovellus Tinderiin tai surffileirille Balille.

Kun lapset olisivat vihdoin tervetulleita, biologian asettamat reunaehdot voivat olla musertavan tylyt.

Elämän rakennuspalikoiden on oltava tukevasti paikallaan, ennen kuin kolmekymppinen uskaltaa hypätä tuntemattomaan ja yrittää lastensaantia.

Yleisesti käytetty termi lasten ”hankkiminen” on ongelmallinen, sillä kyse ei ole ilmoitusluonteisesta asiasta.

Kun lapset olisivat vihdoin tervetulleita, biologian asettamat reunaehdot voivat olla musertavan tylyt.

Väestökadon ratkaisuksi on esitetty niin perhevapaauudistusta, perustuloa, työaikajoustoja ja nykyistä parempaa varhaiskasvatusta.

Tilanne edellyttääkin konkreettisia tekoja, joilla valetaan työn murroksen ja ilmastokriisin stressaamiin kolmekymppisiin tulevaisuuden uskoa.

Ehkä itsekeskeisyydeksi tulkittu innottomuus perheenperustamiseen onkin pitkälti huolta huomisesta.

Kolmekymppisten kokemia ongelmia on turha vähätellä, vaikka ne tuntuisivat kuinka vähäpätöisiltä. Lopulta jokaisella sukupolvella on omat haasteensa.

Lue myös

Tilastokeskus: Vuonna 2035 väkiluku kasvaa enää Uudellamaalla, Pirkanmaalla ja Ahvenanmaalla

Tilastokeskuksen tuoreimman väestöennusteen mukaan Suomessa ei 15 vuoden kuluttua ole enää yhtään maakuntaa...
30.9.2019 8:17

Saarikko: Syntyvyys ei nouse etuuksia viilaamalla, vaan ruuhkavuosihuokailut ja voimia vievä onnistumisten vertailu täytyy lopettaa – "Sovitaan yhdessä, että riitämme"

Edellisen hallituksen perhe- ja peruspalveluministeri Annika Saarikko (kesk.) ei jaksa enää hätkähtää Tilastokeskuksen...
30.9.2019 15:36

Keskustan Kemppi: Syntyvyys vaatii nyt jakamattoman huomion – "Apatian sijaan on aika laittaa tuulemaan"

Kansanedustaja Hilkka Kempin (kesk.) mukaan Suomessa tulee pitää huolta siitä, ettei yksikään lapsi...
30.9.2019 12:44

Asiantuntija väestöennusteesta: Karumpi ja jäätävämpi kuin osasin odottaa

Alue- ja väestökehityksen asiantuntija Timo Aro aluekehittämisen konsulttitoimisto MDI:stä sanoo, että Tilastokeskuksen tuoreen...
30.9.2019 10:15

Aihetunnisteet

syntyvyys vauvakato väestö väestöennuste

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Tutkimus paljasti ikävän näkymän tulevaisuudesta
Uutiset | 16.4.2026 21:43
Ne olivat vuosisadan häät, hehkutettiin – Kaikki päättyi katastrofiin
Uutiset | 17.4.2026 22:16
Olkiluoto 2 palasi valtakunnan sähköverkkoon
Uutiset | 17.4.2026 12:08
Moskova julkaisi osoitteita – ”Potentiaalisia maaleja”
Uutiset | 17.4.2026 21:45
Lidl avaa uusia myymälöitä
Uutiset | 16.4.2026 8:51
Historia |”Kaivosmiehen kuolema” huuhtoi sosialismin murheet ja hiilipölyn pois – karmiva alkoholijuoma oli DDR:n virallinen tärpätti työläisten turrutukseen
Uutiset | 17.4.2026 21:20
Miten ihmeessä harrastajarumpali voidaan lukea yrittäjäksi? Keskustan Kosonen vaati rotia byrokratiaan
Uutiset | 16.4.2026 18:22
Kriisimaan johtaja soittaa hälytyskelloja: Meidät on piiritetty
Uutiset | 17.4.2026 22:02
Tiedätkö, kuinka moni ihminen on kuollut avaruudessa? Vastaus voi yllättää
Uutiset | 14.4.2026 21:01
Tutkimus: Atlantin merivirtojen järjestelmä voi romahtaa huomattavasti luultua aikaisemmin
Uutiset | 16.4.2026 21:57
Suomalaisässien arvostama ”Sussu” haastoi punahävittäjät Itä-Karjalan taivaalla – Curtiss P-36 oli seuraajaansa ketterämpi kone
Uutiset | 11.4.2026 21:29
Tiedätkö, kuinka moni ihminen on kuollut avaruudessa? Vastaus voi yllättää
Uutiset | 14.4.2026 21:01
Tutkimus: Lihavuuslääkkeet voivat vaikuttaa myös mielialaan
Uutiset | 11.4.2026 21:46
Historia | Tutkan alla tuomiopäivään – pelätyt V-pommittajat olivat RAF:n strateginen nyrkki
Uutiset | 10.4.2026 21:20
Historia | Laukaus kuin maailman laidalta – legendaarinen biisonikivääri pelasti intiaanien piirittämät metsästäjät Texasin takamailla
Uutiset | 14.4.2026 21:20
Lidl avaa uusia myymälöitä
Uutiset | 16.4.2026 8:51
Iran: Yksikään lähialueiden satama ei ole turvassa, jos Iranin satamat saarretaan
Uutiset | 13.4.2026 11:05
Tutkimus paljasti ikävän näkymän tulevaisuudesta
Uutiset | 16.4.2026 21:43
IS: Ravitsemusterapeutti vaihtaisi smoothien banaanin tähän kuitupommiin
Uutiset | 8.4.2026 21:46
Kohujen keskellä rypenyt prinsessa Mette-Marit edusti ensimmäistä kertaa happiviiksissä
Uutiset | 11.4.2026 17:15
Simo Häyhän myyttiset suoritukset vääristävät kuvaa – venäläisten tarkka-ampujat olivat suomalaisia selvästi edellä
Uutiset | 20.3.2026 21:20
Varoitus: Kreml käynnistänyt massiivisen operaation Baltiassa
Uutiset | 28.3.2026 21:02
Sota pilasi Dubain maineen – tämä kaupunki on superrikkaiden uusi suosikkikohde
Uutiset | 7.4.2026 21:25
Prisman uutuustuotteen ostosta kilahtaa 274,95 euron bonukset
Uutiset | 1.4.2026 13:04
Venäjän valtava ”lihamyllyhyökkäys” päättyi katastrofiin – paljastus järkyttävistä tappioista
Uutiset | 24.3.2026 21:11
Se on alkanut, uutisoi riippumaton venäläismedia maanantaina – ”Kukaan ei välitä meistä,” sanoo Aleksei
Uutiset | 21.3.2026 12:26
Tyly arvio brittiarmeijasta: ”Pystyisi hyvänä päivänä valtaamaan pikkukaupungin”
Uutiset | 25.3.2026 21:28
Alzheimer-riski saattaa näkyä jo keski-iässä – Yksi vitamiini nousee keskiöön
Uutiset | 7.4.2026 21:20
IS: Ravitsemusterapeutti vaihtaisi smoothien banaanin tähän kuitupommiin
Uutiset | 8.4.2026 21:46
Tiedätkö Musandamin? Hormuzinsalmen Arabian puolella sijaitsee yksi maailman oudoimmista niemimaista
Uutiset | 24.3.2026 22:32

Uusimmat

Iran ja USA jatkoivat toistensa uhkailemista – Iran: ”Saarron jatkuessa Hormuzinsalmi ei pysy avoinna”
Uutiset | 18.4.2026 10:39
Suurten järvien matalasta vedenpinnasta eduskuntakysely – ”Tilanne on poikkeuksellinen”
Uutiset | 18.4.2026 9:46
Kaksi kuoli rajussa nokkakolarissa Tuusulassa
Uutiset | 18.4.2026 9:36
Hallitus kokoontuu viimeiseen kehysriiheensä – budjettipäällikkö rajaa liikkumavaran niukaksi
Uutiset | 18.4.2026 9:01
EU-alueen väkiluku kutistuu noin 12 prosenttia vuoteen 2100 mennessä, arvioi Eurostat
Uutiset | 18.4.2026 4:01
Ne olivat vuosisadan häät, hehkutettiin – Kaikki päättyi katastrofiin
Uutiset | 17.4.2026 22:16
Kriisimaan johtaja soittaa hälytyskelloja: Meidät on piiritetty
Uutiset | 17.4.2026 22:02
Moskova julkaisi osoitteita – ”Potentiaalisia maaleja”
Uutiset | 17.4.2026 21:45
Mediat: Trumpista tuli taakka Euroopan äärioikeistolle
Uutiset | 17.4.2026 21:32
Yli miljoona suomalaista kärsii nyt oireista – asiantuntija varoittaa pahimmasta virheestä
Uutiset | 17.4.2026 21:30
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

”Kehitys on ollut hirveä” – Palveluiden katoaminen on perussuomalaisten vastuulla, keskustalaiset sanovat
Uutiset | 13.4.2026 16:33
Aatteen mukana ei tarvitse ostaa vaatteita, sanoo äärilaitoja karsastava keskustan puoluesihteeri
Uutiset | 12.4.2026 8:00
Moraalifilosofi: Trump on oikeasti vaarallinen – Eurooppa joutuu ajamaan kaksilla rattailla
Uutiset | 9.4.2026 21:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Iran ja USA jatkoivat toistensa uhkailemista – Iran: ”Saarron jatkuessa Hormuzinsalmi ei pysy avoinna”
Uutiset | 18.4.2026 10:39
Suurten järvien matalasta vedenpinnasta eduskuntakysely – ”Tilanne on poikkeuksellinen”
Uutiset | 18.4.2026 9:46
Kaksi kuoli rajussa nokkakolarissa Tuusulassa
Uutiset | 18.4.2026 9:36
Suomalaisässien arvostama ”Sussu” haastoi punahävittäjät Itä-Karjalan taivaalla – Curtiss P-36 oli seuraajaansa ketterämpi kone
Uutiset | 11.4.2026 21:29
Tiedätkö, kuinka moni ihminen on kuollut avaruudessa? Vastaus voi yllättää
Uutiset | 14.4.2026 21:01
Tutkimus: Lihavuuslääkkeet voivat vaikuttaa myös mielialaan
Uutiset | 11.4.2026 21:46

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Koulussa rakennetaan lasten tulevaisuutta
Mielipide | 16.4.2026 15:06
Lukijalta: Heikommista huolehtiminen on sivistystä
Mielipide | 16.4.2026 14:43
Lukijalta: Se eläkepata
Mielipide | 16.4.2026 14:31
Lukijalta: Eläkkeiden leikkaaminen veisi ostovoimaa ja loisi työttömyyttä
Mielipide | 16.4.2026 14:22
Lukijalta: Oikeutta äänestäjille
Mielipide | 10.4.2026 12:16
Lukijalta: Eläkepata porisee yli
Mielipide | 14.4.2026 10:46
Lukijalta: Kuopiossa on vahvistettava paikallista yrittäjyyttä ja markkinaa
Mielipide | 11.4.2026 16:08
Lukijalta: Kunnanjohtajat eivät johda politiikkaa
Mielipide | 7.4.2026 9:27

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Kymenlaakson keskusta nimesi eduskuntaehdokkaansa, vaatii hallitusta muistamaan Itäisen Suomen ohjelman
Uutiset | 17.4.2026 12:24
Keskustan Siika-aho puoluebarometrista: Muutoshalu väreilee ilmassa
Uutiset | 16.4.2026 14:28
Keskustan Etelä- ja Itä-Savon piiri nimesi ensimmäiset eduskuntavaaliehdokkaansa – Itä-Suomeen halutaan parempia näkymiä
Uutiset | 16.4.2026 12:03
Markku Siponen äimistelee Nasima Razmyarin toimintaa – ”Vastuutonta”
Uutiset | 13.4.2026 9:12
Kaikkonen paaluttaa vaalitavoitteitaan – Hakee jatkopaikkaa eduskunnasta
Uutiset | 13.4.2026 10:57
Keskustan Siponen: Luken pitää ottaa nopeasti käyttöön uudet menetelmät peltojen hiilinielulaskennassa
Uutiset | 11.4.2026 12:34
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste