Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Sää

Tällaista säätä on luvassa viikonlopulle

17.10.2025 18:15
Lue lisää 
Historia
Ensimmäinen maailmansota muistetaan ahtaista ja likaisista juoksuhaudoista kuraisten taistelukenttien keskellä. Kuva Sommesta vuodelta 1916. (Kuva: John Warwick Brooke, PD-BritishGov, CC BY-SA 3.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0) / Wikimedia Commons)

Ensimmäinen maailmansota syttyi 110 vuotta sitten – merkittävä askel Suomen itsenäisyyden tiellä

Monimutkaiset liittosopimukset laukaisivat maailmanpalon
Lauri Heikkilä 28.7.2024 10:00, muokattu 26.7.2024 17:50
a– a+
Historia

Ensimmäinen maailmansota alkoi päivälleen 110 vuotta sitten. Tuolloin Itävalta-Unkari julisti sodan Serbialle.

Maailmansota ei alkanut välittömästi Sarajevon laukauksista, kuten usein saatetaan muistella.

28. kesäkuuta serbianarkisti Gavrilo Princip ampui Itävallan kruununperijä Frans Ferdinandin sekä tämän puolison arkkiherttuatar Sophien.

Itävalta-Unkari vaati asianosaisten luovuttamista käsiinsä myös Serbiasta, josta käsin Principin edustama terroristijärjestö Musta Käsi toimi. Serbia ei suostunut, ja kuukausi murhien jälkeen Itävalta-Unkari julisti maalle sodan. Liittosopimusviidakko lähti kuhisemaan tämän jälkeen, ja Venäjä julisti sodan Itävalta-Unkarille.

Venäjän liikekannallepano johti siihen, että Saksa julisti sodan Venäjälle. Saksa pelkäsi kahden rintaman sotaa, ja hoitaakseen länsirintaman ajoissa alta pois se hyökkäsi Ranskaan Belgian kautta. Iso-Britannia julisti tämän myötä sodan Saksalle.

Monimutkaisten liittosopimusten myötä ruutitynnyri räjähti sodaksi hyvin nopeasti.

Ensimmäinen maailmansota tunnetaan sotana, joka ei juuri edennyt. Vuosien ajan tilanne sekä idässä että etenkin lännessä pysyi staattisena.

Länsirintama, jossa Saksa oli yksi osapuoli vastassaan Yhdistynyt kuningaskunta ja Ranska, sekä myöhemmin Yhdysvallat, on jäänyt kuvastoltaan historiaan aivan erityisesti.

Etenemistä ei juuri tapahtunut, ja jos tapahtui, se lyötiin myöhemmin takaisin. Tykistötuli oli valtavaa, ja länsirintaman kuvastoon kuuluvatkin mutaiset, tykkitulen möyhimät maastot ja vetiset juoksuhaudat, joissa sotilaat elivät vuosia.

Venäjä vetäytyi maailmansodasta sisäisten levottomuuksiensa takia vuonna 1917, ja itärintaman sodat jatkuivat pienemmällä tasolla sodan loppuun asti. Itävalta-Unkari oli tuolloin jo täysin riippuvainen Saksasta, ja sodan lopussa Itävalta-Unkari hajosi useampiin kansallisvaltioihin.

Länsirintamalla ratkaisevaa oli Yhdysvaltojen mukaantulo vuonna 1917. Saksa ei enää jaksanut taistella, ja kun marraskuuhun 1918 tultaessa lukuisia joukkoja oli alkanut antautua liittoutuneille, Saksa päätti antautua.

Ensimmäinen maailmansota päättyi tunnetun lukurimpsun hetkellä eli 11.11. kello 11.

Ensimmäinen maailmansota oli ensimmäinen teollisen mittakaavan sota. Ase- ja ammustuotanto oli massiivista, ja etenkin tykistöä käytettiin paljon. Uusia aselajeja olivat panssarivaunut sekä ensimmäistä kertaa merkittävästi sotilastoiminnassa käytetyt lentokoneet.

Viimeiset ensimmäisen maailmansodan veteraanit kuolivat 2010-luvun alussa.

Ympärysvallat käyttivät panssarivaunuja ensimmäisen kerran Cambrain taistelussa vuonna 1917. (Kuva: Bundesarchiv, CC BY-SA 3.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0) / Wikimedia Commons)

Suomelle ensimmäinen maailmansota oli ratkaiseva tapahtuma itsenäistymisen tiellä.

Vuonna 1809 Suomesta oli tullut autonominen suuriruhtinaskunta Venäjän voitettua Suomen alueen Ruotsilta itselleen.

Autonomiassa Suomen hallitsija oli Venäjän keisari, mutta Suomi sai itse päättää merkittävästä määrästä sisäisiä asioitaan.

Myöhemmin Venäjä yritti saada Suomen tiiviimmin osaksi itseään. Puhutaan niin sanotuista sortokausista 1800-luvun lopulla ja 1900-luvun alussa.

Itsenäistymistä ajava liike oli Suomessa olemassa jo tuolloin, mutta harva piti itsenäisyyttä realistisena mahdollisuutena.

Kun ensimmäinen maailmansota syttyi, itsenäistymisajatukset ottivat tuulta alleen.

Lukuisia suomalaismiehiä lähti sotilaskoulutukseen Saksaan, joka soti Venäjää vastaan. Nämä jääkäreiksi kutsutut sotilaat saivat Saksan riveissä myös tulikasteen Venäjää vastaan.

Erityisesti Venäjän vallankumoukset 1917 auttoivat Suomen itsenäistymistä.

Jääkäripataljoona 27:n 3. komppania. Suomalaiset jääkärit hakivat sotilaskoulutusta Saksasta, ja taistelivatkin koulutusretkellään venäläisjoukkoja vastaan. (Kuva: J. Suomalainen, J. Sundvall, E. Olsoni, A. Jaatinen (toim.) Suomen Jääkärit, Oy Sotakuvia Kuopio 1933, CC BY-SA 3.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0) / Wikimedia Commons)

Kun keisarinvalta Venäjällä oli kukistettu, ei juridista suhdetta Venäjään katsottu olevan kuten ennen. Suomi julistautui itsenäiseksi 6. joulukuuta 1917.

Vuoden 1918 taitteessa Suomi sai Venäjän johtajaksi katsotun vallankumousjohtaja Vladimir Leninin tunnustuksen itsenäisyydelleen. Lenin katsoi, että Suomen työväestön piti itse tehdä kommunistinen vallankumous ja päättää sitten Neuvostoliittoon liittymisestä.

Kommunistista vallankumousta ei tullut valkokaartien voitettua talven ja kevään 1918 sisällissodan.

Suomi sai tunnustuksen itsenäisyydelleen muilta ulkovalloilta vuosien 1918–1919 aikana.

Muita itsenäistyneitä valtioita Suomen lisäksi ensimmäisen maailmansodan myötä olivat esimerkiksi Viro, Latvia, Liettua, Puola, Itävalta ja Unkari, Tsekkoslovakia ja Jugoslavia. Näistä Jugoslavia oli poikkeuksellisesti usean valtion tai kansakunnan yhteenliittymä, kun taas muut erosivat jostain suuremmasta valtiosta.

Lue myös

"Liian moni nainen uhraa omaa aikaansa" – Näistä asioista äidit potevat syyllisyyttä

Valtaosa naisista potee huonoa omaatuntoa, jos ei liiku riittävästi tai syö “oikein”. Noin kaksi...
17.10.2025 21:51

Ex-neuvonantaja vertaa Trumpia Staliniin

Boltonin mukaan Trumpin toimissa on kaikuja Josif Stalinin salaisen poliisin päällikön ajatuksesta: ”Näytä minulle mies, ja minä näytän sinulle rikoksen”
17.10.2025 21:39

Siika-aho: Maalaisliiton nimen vaihtaminen keskustapuolueeksi oli onnistunut ratkaisu

Keskustan puoluesihteerin Antti Siika-ahon mukaan puolueen kokema nimenvaihdos tasan 60 vuotta sitten oli...
17.10.2025 18:48

Aihetunnisteet

ensimmäinen maailmansota Historia sodat

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
WHO varoittaa vakavasta terveysuhasta − ”Meiltä loppuvat hoitovaihtoehdot”
Uutiset | 13.10.2025 21:29
Tyrmistys vapaaehtoisen pullanpaiston kieltämisestä leviää: ”En voi ymmärtää”
Uutiset | 15.10.2025 13:24
Riipaiseva tutkimustulos: ”Vaikutukset voivat olla pitkäaikaisia”
Uutiset | 16.10.2025 21:30
Kreml räyhää: ”Äärimmäisen vaarallista”
Uutiset | 16.10.2025 14:51
Trumpilta paljastus: ”He haluavat hyökätä”
Uutiset | 16.10.2025 21:04
Suomen uhanalaisimman kalan titteli menee nyt uuteen osoitteeseen
Uutiset | 17.10.2025 8:20
Tuore tutkimus: Karkista yllättävä helpotus syysflunssaan
Uutiset | 14.10.2025 22:03
FSB-pomolta hurja väite: Nato-maa iskenyt Venäjälle
Uutiset | 17.10.2025 0:35
Yllättävän helppo kikka saattaa karkottaa monen kodin inhottavan vieraan
Uutiset | 14.10.2025 21:45
Sota iski Venäjän kotirintamalle – siviiliuhrien määrä kasvaa
Uutiset | 14.10.2025 2:56
Nouseva terveysuhka: Jo tölkki päivässä vaarantaa maksan
Uutiset | 8.10.2025 23:45
Tutkimus: Pelätty syöpä yleistyy jatkossakin, jos mitään ei tehdä – Keino kyllä olisi
Uutiset | 13.10.2025 23:01
WHO varoittaa vakavasta terveysuhasta − ”Meiltä loppuvat hoitovaihtoehdot”
Uutiset | 13.10.2025 21:29
Tämä lapsuuden kokemus voi aiheuttaa ikävän sairauden aikuisena, kertoo tutkimus
Uutiset | 12.10.2025 21:45
Tyrmistys vapaaehtoisen pullanpaiston kieltämisestä leviää: ”En voi ymmärtää”
Uutiset | 15.10.2025 13:24
Muistatko ”kansanmaastureiden” verovapaan kultakauden? Valtiovalta ja ruoste lopettivat lystin lyhyeen
Uutiset | 11.10.2025 21:10
Tuore tutkimus: Karkista yllättävä helpotus syysflunssaan
Uutiset | 14.10.2025 22:03
Ceausescun ”velkajarru” oli vertaansa vailla – Romanian diktaattori näännytti kansansa melkein hengiltä, mutta ulkomaanvelkakin suli
Uutiset | 13.10.2025 21:10
Sota iski Venäjän kotirintamalle – siviiliuhrien määrä kasvaa
Uutiset | 14.10.2025 2:56
Riipaiseva tutkimustulos: ”Vaikutukset voivat olla pitkäaikaisia”
Uutiset | 16.10.2025 21:30
Nouseva terveysuhka: Jo tölkki päivässä vaarantaa maksan
Uutiset | 8.10.2025 23:45
Yksi muutos lautasella laski kolesterolia ja painoa – tutkijatkin yllättyivät
Uutiset | 17.9.2025 21:33
IS: Lääkäriltä täystyrmäys yleiselle terveysväitteelle: ”Suurin turhake”
Uutiset | 30.9.2025 22:03
Verkkopankissa maksaminen muuttuu torstaista alkaen
Uutiset | 7.10.2025 8:28
Tutkimus paljasti vakavan terveysriskin – Lähes jokainen altistuu
Uutiset | 5.10.2025 22:12
Tutusta marjasta tehtiin uusi löytö – voi torjua jopa syöpää
Uutiset | 24.9.2025 22:00
Tutkimus: Pelätty syöpä yleistyy jatkossakin, jos mitään ei tehdä – Keino kyllä olisi
Uutiset | 13.10.2025 23:01
Tämä tuttu supermauste alentaa kolesterolia
Uutiset | 30.9.2025 0:30
Tutkimus: Kuntosaleilla yleistyvä ilmiö aiheuttaa sydänmuutoksia
Uutiset | 28.9.2025 21:15
Tutusta yrtistä paljastui terveyshyötyjä – etenkin aivot kiittävät
Uutiset | 23.9.2025 21:07

Uusimmat

”Liian moni nainen uhraa omaa aikaansa” – Näistä asioista äidit potevat syyllisyyttä
Uutiset | 17.10.2025 21:51
Ex-neuvonantaja vertaa Trumpia Staliniin
Uutiset | 17.10.2025 21:39
Siika-aho: Maalaisliiton nimen vaihtaminen keskustapuolueeksi oli onnistunut ratkaisu
Uutiset | 17.10.2025 18:48
Jos taksamittareille löytyy vakuuttavia vaihtoehtoja, voidaan katsoa nekin, sanoo ministeri
Uutiset | 17.10.2025 18:20
Tällaista säätä on luvassa viikonlopulle
Uutiset | 17.10.2025 18:15
YK: Gazan nälänhädän taltuttaminen vie aikaa
Uutiset | 17.10.2025 18:10
Poikaa epäillään tuntemattoman miehen julmasta murhasta – Määrättiin mielentilatutkimukseen
Uutiset | 17.10.2025 18:04
Presidentti Stubb armahti törkeästä petoksesta tuomitun naisen – Kymmenkunta anomusta sai hylkäyksen
Uutiset | 17.10.2025 17:59
Syyttäjät: Securitaksen ex-turvallisuuspäällikkö oli syystä huolissaan kunniaväkivallan uhkaamasta perheestä
Uutiset | 17.10.2025 17:50
Puola ei luovuta ukrainalaismiestä Saksaan – Epäillään Nord Stream -sabotaasista
Uutiset | 17.10.2025 17:45
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Gallupit | Mikä saa seisovan veden liikkeelle? ”Omintakeinen profiili saisi näkyä”
Uutiset | 16.10.2025 11:58
Työttömyyskeskustelu sai jo raamatulliset mitat – ”Kuin Joosefin neuvo faaraolle”
Uutiset | 17.10.2025 8:30
”Selittäkää vähemmän”– keskustan vetämä oppositio mankeloi hallituksen suurtyöttömyydestä
Uutiset | 15.10.2025 17:21

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
”Liian moni nainen uhraa omaa aikaansa” – Näistä asioista äidit potevat syyllisyyttä
Uutiset | 17.10.2025 21:51
Ex-neuvonantaja vertaa Trumpia Staliniin
Uutiset | 17.10.2025 21:39
Siika-aho: Maalaisliiton nimen vaihtaminen keskustapuolueeksi oli onnistunut ratkaisu
Uutiset | 17.10.2025 18:48
Nouseva terveysuhka: Jo tölkki päivässä vaarantaa maksan
Uutiset | 8.10.2025 23:45
Tutkimus: Pelätty syöpä yleistyy jatkossakin, jos mitään ei tehdä – Keino kyllä olisi
Uutiset | 13.10.2025 23:01
WHO varoittaa vakavasta terveysuhasta − ”Meiltä loppuvat hoitovaihtoehdot”
Uutiset | 13.10.2025 21:29

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Politiikan ja yritystoiminnan johtaminen ovat eri lajeja
Mielipide | 17.10.2025 12:11
Lukijalta: Voitaisiinko Petteri Orpon tahto toteuttaa perustamalla ”Länsi-Euroopan unioni” uudelleen?
Mielipide | 17.10.2025 12:05
Lukijalta: Ukrainalaisista Suomessa
Mielipide | 17.10.2025 12:01
Lukijalta: Torstai 6.11. on toivoa täynnä myös ”tieteiden kuningattarelle”
Mielipide | 17.10.2025 11:53
Vastine: Faktoja KELA:n kuntoutuspsykoterapiasta ja palvelujärjestelmästämme
Mielipide | 16.10.2025 10:06
Vastine: Kelan kuntoutuspsykoterapia on osa toimivaa mielenterveyden hoitoa
Mielipide | 16.10.2025 10:09
Vastine: Politiikkaa mielenterveyden kustannuksella?
Mielipide | 16.10.2025 10:15
Lukijalta: Kelan kuntoutuspsykoterapia on mielenterveyspolitiikan kuuma peruna
Mielipide | 14.10.2025 10:09

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Anne Kalmari vaatii oikeudenmukaisuutta sote-rahoituksen laskentaan: ”Järjestelmä on vanhentunut”
Uutiset | 17.10.2025 11:56
Keskustakolmikko tyrmää autojen romutuspalkkion – ”Suosisi taas kerran hyvin toimeentulevia”
Uutiset | 16.10.2025 14:56
Vakava varoitus velkaantumisesta – Vantaan keskusta pysäyttäisi ratikkahankkeen
Uutiset | 16.10.2025 11:30
Vakava varoitus velkaantumisesta – Vantaan keskusta pysäyttäisi ratikkahankkeen
Uutiset | 16.10.2025 11:30
”Onko hullumpaa hallituksen päätöstä” – Keskustaedustaja kertoo, mitä yöpäivystysten loppuminen tarkoittaa
Uutiset | 10.10.2025 13:55
Kaleva: Keskustan piiripomo kiistää Purran rajut syytökset
Uutiset | 13.10.2025 15:56
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste