Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Lapsiperheet

Keskustan sote-valiokuntalaiset: Perheiden toimivia lastenhoitoratkaisuja ei pidä rikkoa

9.10.2026 9:01
Lue lisää 
Saamelaiskäräjälaki
Saamelaiskäräjien täyskokous Saamelaiskulttuurikeskus Sajoksessa Inarissa syyskuussa 2018. (Kuva: Lehtikuva / Tarmo Lehtosalo)

Varoitus Marinille historiaan jäämisestä "ihmisoikeuksien poistajana" – Saamelaiskäräjien jäseniä hakemassa YK:lta täytäntöönpanokieltoa

”Haluaako pääministeri Sanna Marin todella tulla merkityksi historiankirjoihin henkilönä, joka yritti poistaa osan saamelaisten ihmisoikeudet?”
Suomenmaa 14.11.2022 9:57, muokattu 14.11.2022 9:57
a– a+
Saamelaiskäräjälaki

Saamelaiskäräjien jäsenet Inka Kangasniemi ja Pigga Keskitalo kertovat tiedotteessa hakevansa YK:lta täytäntöönpanokieltoa pääministeri Sanna Marinin (sd.) ja oikeusministeri Anna-Maja Henrikssonin (r.) saamelaiskäräjälakiesitykselle.

– Katsomme, että esitys on nykymuodossaan saamelaisia syrjivä ja se antaisi saamelaiskäräjien valtaa pitävälle ryhmittymälle oikeuden päättää, ketkä saavat äänestää tulevissa vaaleissa. Tällainen ei mielestämme kuulu demokratiaan, Kangasniemi ja Keskitalo kirjoittavat.

– Saamelaiskäräjälakiesityksessä ehdotetaan poistaa osalta saamelaisia äänioikeus saamelaiskäräjävaaleissa. Se käytännössä merkitsisi, että he eivät osallistua itseä koskevaan päätöksentekoon ja heidän alkuperäiskansaoikeutensa poistetaan.

Tällä olisi kaksikon mukaan laajakantoisia seurauksia Suomen alkuperäiskansan perustuslailliseen oikeuteen harjoittaa ja kehittää saamelaisten kulttuuria ja kieliä. He huomauttavat tällä olevan merkitystä saamelaisten maankäyttöön ja elinkeinoihin, mukaan lukien luontaiselinkeinot.

– Uusi esitys saamelaiskäräjälaiksi betonoisi valtasuhteet lopullisesti. Emme voi hyväksyä tätä ja vaadimme, että saamelaiskäräjälaki uudistetaan aitojen demokratian periaatteiden mukaisesti ja laajasti kuullen saamelaisryhmiä yhdenvertaisesti huolehtien kaikkien saamelaisten ihmisoikeuksista ja alkuperäiskansojen itsemääräämisoikeudesta.

Kangasniemi ja Keskitalo vetoavat hallitukseen sekä kaikkiin hallituspuolueiden eduskuntaryhmiin, että ne keskeyttävät omaehtoisesti syrjivän lain etenemisen eduskunnan käsiteltäväksi.

– Tässä on kyseessä vakava ihmisoikeuskysymys. Mikäli laki jollain taikatempulla tulisi hyväksyttyä, olisi kolaus Suomen kansainväliselle maineelle ihmisoikeuksien mallimaana. Asian käsittelyä jatkettaisiin EU:n ihmisoikeustuomioistuimessa, joka todennäköisesti kumoaisi lain. Haluaako pääministeri Sanna Marin todella tulla merkityksi historiankirjoihin henkilönä, joka yritti poistaa osan saamelaisten ihmisoikeudet?

Kangasniemen ja Keskitalon lisäksi kolme muuta saamelaiskäräjien jäsentä on hakemassa YK:lta täytäntöönpanokieltoa saamelaiskäräjälakiesitykselle.

Asia on jakanut Marinin hallitusta. Keskusta on kritisoinut muiden ajamaa saamelaiskäräjälakiesitystä siitä, että se poistaisi usealta vähemmistösaamelaiselta näiden oikeuden saamelaisstatukseensa. Laaja yhteisymmärrys on siitä, että laki tulee kuitenkin uudistaa.

Lue myös

Keskusta torppasi saamelaiskäräjälain jälleen

Oikeusministeri Henriksson sanoo tekevänsä töitä sen eteen, että voi antaa lakiesityksen eduskunnalle alkavan viikon aikana.
13.11.2022 20:15

Lappilainen ex-ministeri syyttää saamelaisasiassa: Pääministeri provosoi ja media hurskastelee

Hannes Manninen varoittaa taannehtivan lainsäädännön laatimisesta
13.11.2022 14:41

Peräpohjolan piiri ihmetteli ja kritisoi keskustan hallituskumppaneiden toimia ennallistamisasetuksessa ja saamelaiskäräjälain uudistuksessa

Piiri lähtee eduskuntavaaleihin vielä vajaalla listalla, kun Paavo Väyrynenkin kieltäytyi ehdokkuudesta
13.11.2022 13:41

Perustuslakivaliokunnan puheenjohtaja Ojala-Niemelä: En voi luvata, että saamelaiskäräjälaki ehdittäisiin käsitellä

Ojala-Niemelän mukaan tilanteen tekee entistä haastavammaksi se, jos hallituksen sisällä on asiasta erimielisyyttä
12.11.2022 13:59

Putositko kärryiltä, miksi hallitus riitelee saamelaisten asioista? Tästä on kyse

Hallitus riitelee nyt saamelaiskäräjälaista, ja erimielisyys koskee lakiesityksessä tiukentuvaa määritelmää siitä, ketkä saisivat...
11.11.2022 15:22

Ministeri Henriksson HS:ssa: Kansainvälisen oikeuden kehitys patistaa saamelaiskäräjälain uudistamiseen

Saamelaiskäräjälain uudistaminen olisi nyt välttämätöntä saamelaisten oikeuksien takaamiseksi sekä kulttuurin elinvoimaisuuden säilyttämiseksi, vetoaa...
11.11.2022 10:41

Aihetunnisteet

ihmisoikeudet marinin hallitus saamelaiset saamelaiskäräjälaki saamelaiskäräjät Yhdistyneet kansakunnat (YK)

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Sotahistoria | Miksi saksalaiset hävittäjä-ässät näyttävät niin ylivoimaisilta? Asialle löytyy harvoin esiin nostettu selitys
Uutiset | 7.10.2026 21:31
Milloin tulee lunta? – Näin kuuluu ennuste
Uutiset | 7.10.2026 15:05
USA:n Rubio näkee synkkiä merkkejä: Ukrainan sota voi levitä nopeasti
Uutiset | 8.10.2026 19:59
Miten juot kahvisi? Sillä on tutkitusti iso merkitys terveydelle
Uutiset | 7.10.2026 22:30
Reuters: Venäjä ja Yhdysvallat neuvottelevat Nord Stream -putkistosta
Uutiset | 8.10.2026 9:35
Toimittajalta | Kokoomus löisi Ylen polvilleen – sivistysporukan pakoa on turha enää ihmetellä
Uutiset | 6.10.2026 21:30
Isovanhemmilta viedään mahdollisuus hoitaa lasta kotihoidon tuella – Keskusta vaati hallitukselta selitystä kyselytunnilla
Uutiset | 8.10.2026 19:35
Ville Niinistö ruoskii armotta gallupissa tyrmättyä kokoomusta: ”Sitä saa mitä tilaa”
Uutiset | 8.10.2026 18:06
Yhdysvaltain laivaston ohjushävittäjä Helsingissä
Uutiset | 8.10.2026 8:42
PS kiilasi kokoomuksen edelle – professori: ”Toistuuko tämä kuvio?”
Uutiset | 8.10.2026 13:19
Sotahistoria | Miksi saksalaiset hävittäjä-ässät näyttävät niin ylivoimaisilta? Asialle löytyy harvoin esiin nostettu selitys
Uutiset | 7.10.2026 21:31
Milloin tulee lunta? – Näin kuuluu ennuste
Uutiset | 7.10.2026 15:05
Toimittajalta | Kokoomus löisi Ylen polvilleen – sivistysporukan pakoa on turha enää ihmetellä
Uutiset | 6.10.2026 21:30
Vilnan lentokenttä suljettu – Nato-hävittäjät ilmaan
Uutiset | 3.10.2026 11:35
Sixten Korkman tylyttää HS:ssä hallituksen leikkauslinjaa: ”Harvoin on mikään hallitus niin lyhyessä ajassa tuhonnut heikossa asemassa olevien palveluja”
Uutiset | 5.10.2026 13:38
Akuutti Venäjä-varoitus: ”Tämä koskee suoraan myös Suomea”
Uutiset | 3.10.2026 13:04
”Naurettavaa pelleilyä” – Puhoksen lähellä asuvalla keskustan Anne Kalmarilla on nyt ehdotus PS:n Pekka Aittakummulle
Uutiset | 6.10.2026 18:50
Stubb: Ilman Venäjän hyökkäystä Ukrainaan eivät Suomi ja Ruotsi olisi koskaan liittyneet Natoon
Uutiset | 2.10.2026 16:02
Miten juot kahvisi? Sillä on tutkitusti iso merkitys terveydelle
Uutiset | 7.10.2026 22:30
Autot | Legendaarinen ”Prostata-Volvo” ei vähästä hätkähdä – patarautainen ruotsalaisauto vakuutti lääkärit, poliisit ja DDR:n eliitin
Uutiset | 1.10.2026 21:48
Sotahistoria | Hitler vedätti Stalinia aikansa härskeimmällä asekaupalla – keskeneräinen saksalaisristeilijä päätyi puolustamaan Leningradia
Uutiset | 14.9.2026 21:20
Yhden vitamiinin puute voi aiheuttaa toistuvia flunssia, kertoo lääkäri Seurassa
Uutiset | 26.9.2026 20:56
Sotahistoria | Miksi saksalaiset hävittäjä-ässät näyttävät niin ylivoimaisilta? Asialle löytyy harvoin esiin nostettu selitys
Uutiset | 7.10.2026 21:31
Elokuvat | Kauriinmetsästäjä on maailman parhaita elokuvia – mutta siinä on liuta mielenkiintoisia virheitä
Uutiset | 17.9.2026 22:24
Nato-maan johtaja lyttää 5. artiklan: ”Tilanne ei ole koskaan ollut näin vakava”
Uutiset | 18.9.2026 21:30
Jyrsijät | Nyt tuli varoitus vitsauksesta, jota kukaan ei halua riesakseen – ”Merkkeihin kannattaa suhtautua vakavasti”
Uutiset | 15.9.2026 21:21
Milloin tulee lunta? – Näin kuuluu ennuste
Uutiset | 7.10.2026 15:05
Yksityistielakiin tulossa muutos: Luvattoman puomin tai veräjän poistaminen helpottuu
Uutiset | 14.9.2026 14:20
Tutkimus: Tämä tekijä ennustaa pitkää ikää
Uutiset | 19.9.2026 21:15
Tällainen puhetapa voi paljastaa aivojen kunnon
Uutiset | 9.9.2026 21:39

Uusimmat

Susikannan hoitosuunnitelma ja asetus suden kiintiömetsästyksestä lausunnoille
Uutiset | 9.10.2026 14:24
YK tuomitsee USA:n aikeet näyttää teloitus suorassa lähetyksessä – ”Rikkoisi kidutuksen ehdotonta kieltoa”
Uutiset | 9.10.2026 13:36
Nämä viisi suomalaishanketta nimettiin raaka-aineiden tarjonnan kannalta strategisesti tärkeiksi EU-hankkeiksi
Uutiset | 9.10.2026 13:29
Suomelta miljoonan euron arvosta kiireellistä tarvikeapua Ukrainaan
Uutiset | 9.10.2026 13:23
Saksassa levisi tyrmistys: Ex-liittokansleri osallistui Putinin syntymäpäiväjuhliin
Uutiset | 9.10.2026 13:19
Metsästys voi lisätä susien pihakäyntejä ja heikentää niiden geenipohjaa, kertoo suurpetoprofessori
Uutiset | 9.10.2026 13:13
Kaikkonen vaatii lakimuutosta: Googlen kaltaisesta YVA-rikkomuksesta on seurattava sanktio – ”Tilanne on kestämätön”
Uutiset | 9.10.2026 12:48
Nobelin rauhanpalkinto eteläafrikkalaiselle juristille Navi Pillaylle
Uutiset | 9.10.2026 12:32
Savola esittää Eurooppaan yhteisiä jäänmurtajahankintoja – ”Olisi Suomelle merkittävä mahdollisuus”
Uutiset | 9.10.2026 12:26
EU:lta tukea Uudenkaupungin autotehtaan irtisanotuille
Uutiset | 9.10.2026 10:30
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Toimittajalta | Kokoomus löisi Ylen polvilleen – sivistysporukan pakoa on turha enää ihmetellä
Uutiset | 6.10.2026 21:30
”Naurettavaa pelleilyä” – Puhoksen lähellä asuvalla keskustan Anne Kalmarilla on nyt ehdotus PS:n Pekka Aittakummulle
Uutiset | 6.10.2026 18:50
Lapin kauppakamaria johtanut Liisa Ansala teki yllättävän liikkeen urallaan – ”Työ ei ole enää kaikki kaikessa”
Uutiset | 4.10.2026 7:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Susikannan hoitosuunnitelma ja asetus suden kiintiömetsästyksestä lausunnoille
Uutiset | 9.10.2026 14:24
YK tuomitsee USA:n aikeet näyttää teloitus suorassa lähetyksessä – ”Rikkoisi kidutuksen ehdotonta kieltoa”
Uutiset | 9.10.2026 13:36
Nämä viisi suomalaishanketta nimettiin raaka-aineiden tarjonnan kannalta strategisesti tärkeiksi EU-hankkeiksi
Uutiset | 9.10.2026 13:29
Sotahistoria | Miksi saksalaiset hävittäjä-ässät näyttävät niin ylivoimaisilta? Asialle löytyy harvoin esiin nostettu selitys
Uutiset | 7.10.2026 21:31
Milloin tulee lunta? – Näin kuuluu ennuste
Uutiset | 7.10.2026 15:05
Toimittajalta | Kokoomus löisi Ylen polvilleen – sivistysporukan pakoa on turha enää ihmetellä
Uutiset | 6.10.2026 21:30

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Liberaali juntti ei löydä ystävää kaupungin sykkeestä
Mielipide | 8.10.2026 13:21
Lukijalta: Maalaisjärki eläkeuudistukseen
Mielipide | 8.10.2026 11:06
Lukijalta: Vantaata ei pidä häivyttää Helsingin kylkeen
Mielipide | 8.10.2026 10:57
Lukijalta: Eväskeskustelu on merkki varhaiskasvatuksen työolojen ongelmista
Mielipide | 6.10.2026 14:35
Lukijalta: Hävittäjähurmos – keinotekoista kehuskelua
Mielipide | 5.10.2026 10:32
Lukijalta: Eväskeskustelu on merkki varhaiskasvatuksen työolojen ongelmista
Mielipide | 6.10.2026 14:35
Lukijalta: Vielä eläkkeiden leikkauksista
Mielipide | 2.10.2026 15:32
Lukijalta: Kokoomuksen tavoite on yövartijavaltio – oletko valmis?
Mielipide | 2.10.2026 15:42

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustanuoret: Orpon hallituksen opintoseteli viilaa nuoria linssiin
Uutiset | 6.10.2026 9:38
Savola: Etelä-Pohjanmaan tiestön rapistuminen on pysäytettävä
Uutiset | 5.10.2026 13:25
Keskustan Pohjois-Karjalan piiri äänesti eduskuntaehdokkaistaan
Uutiset | 5.10.2026 9:52
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste