Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Maahanmuutto
Maahanmuuttoviraston ylijohtaja Ilkka Haahtela esitteli vuoden 2024 maahanmuuttotilastoja Helsingissä torstaina. (Kuva: Emmi Korhonen / Lehtikuva)

Turvapaikkahakemusten määrä lähes puolittui – myös työperäisessä maahanmuutossa iso pudotus

Opiskelijahakemusten määrä oli viime vuonna ennätyskorkealla
STT / Ayla Albayrak 30.1.2025 10:10, muokattu 30.1.2025 10:29
a– a+
Maahanmuutto

Suomesta haettiin viime vuonna aiempaa huomattavasti vähemmän kansainvälistä suojelua maailman konflikteista ja kriiseistä huolimatta.

Asiasta kertoi tänään Maahanmuuttovirasto, joka on julkistanut tänään viime vuoden maahanmuuttotilastot.

– Turvapaikkahakemusten määrä on pysynyt konflikteista ja kriiseistä huolimatta maltillisena ja lähes puolittunut edelliseen vuoteen verrattuna. Lähi-idän tilanne ei ole näkynyt turvapaikkahakemusten määrissä Suomessa, kertoi Migrin ylijohtaja Ilkka Haahtela tiedotteessa.

Vuoden 2024 aikana Suomessa jätettiin yhteensä yli 12 600 tilapäisen suojelun hakemusta. Suurimman Suomeen saapuvan ryhmän muodostavat yhä ukrainalaiset, vaikka heidän määränsä onkin laskenut.

Turvapaikkahakemusten määrä oli Migrin mukaan 45 prosenttia pienempi edellisvuoteen verrattuna.

Viime vuonna Suomessa jätettiin vajaat 3 000 turvapaikkahakemusta, kun edellisvuonna niitä tuli yli 5 300. Eniten turvapaikkahakemuksia jättivät Somalian, Irakin, Afganistanin, Syyrian ja Nigerian kansalaiset.

Vuoden 2023 vuoden korkean turvapaikkahakemusten määrän taustalla oli Migrin mukaan osittain Venäjän käynnistämä maahanmuuton välineellistämisoperaatio itärajalla. Sen myötä Suomesta haki turvapaikkaa vuosina 2023 ja 2024 noin 1 300 ihmistä.

Tilapäinen suojelu eroaa turvapaikan hakemisesta. Tilapäistä suojelua myönnetään rajatulle kohderyhmälle, eikä siihen sovelleta yksilöllistä harkintaa suojelun tarpeesta kuten turvapaikanhakijoihin.

Syyrialaisten turvapaikkahakemusten käsittely on tällä hetkellä keskeytetty, sillä maatietoa päivitetään Bashar al-Assadin hallinnon kaaduttua joulukuussa.

Sen sijaan kiinnostus Suomea kohtaan jatkui jokseenkin korkealla tasolla työntekijöiden, opiskelijoiden ja heidän perheenjäsentensä osalta. Vaikka heiltä hakemuksia tuli ennätysmäärä, myönsi Migri heille viime vuonna vähemmän lupia kuin edellisvuonna.

Työperäisessä maahanmuutossa hakemusten kokonaismäärä putosi kuitenkin viime vuonna noin 12 prosenttia vuoden 2023 tasosta.

Viime vuonna ensimmäisiä työperusteisia oleskelulupahakemuksia jätettiin yhteensä yli 15 000, mikä oli kuitenkin edelleen selvästi enemmän kuin ennen koronapandemiaa.

Migrin tiedotteen mukaan hakemusten määrä on laskenut Suomen talouden taantuman, haastavan työllisyystilanteen sekä Venäjän Ukrainassa käymän hyökkäyssodan takia.

– Työperäisen maahanmuuton tasaantuminen johtuu ensisijaisesti Suomen talouden taantumasta ja haastavasta työllisyystilanteesta, kertoo kehitysjohtaja Johannes Hirvelä tiedotteessa.

– Talouskehityksen lisäksi työperäisen maahanmuuton kokonaisvolyymissa näkyy Venäjän kansalaisten romahtanut hakemusmäärä, minkä taustalla on todennäköisesti maiden välinen rajasulku, hän sanoo.

Käsittelyajoista Migri kertoo, että ulkomaalainen erityisasiantuntija saa myönteisen päätöksen keskimäärin yhdeksässä päivässä. Sama pätee ulkomaalaisiin opiskelijoihin.

Suurimmat kansalaisuudet työperusteisissa hakemuksissa olivat Thaimaa, Filippiinit, Intia, Kiina ja Vietnam.

Thaimaalaiset ovat viime vuoden tilastojen kärjessä, sillä luonnonmarjanpoimijat hakivat poikkeuksellisesti työntekijän oleskelulupaa. Noin 1 300 thaimaalaista tuli Suomeen lyhytaikaisesti töihin tällä luvalla, Migri kertoo.

Suomi houkuttelee silti yhä ulkomaalaisia, sillä samaan aikaan opiskelijahakemusten määrä oli ennätyskorkealla. Opiskelijoiden ensimmäisiä oleskelulupahakemuksia jätettiin viime vuonna yhteensä yli 14 000, kun edellisvuonna hakemuksia tuli reilut 12 800.

Opiskelijoille kuitenkin myönnettiin viime vuonna edellisvuotta vähemmän ensimmäisiä oleskelulupia, eli runsaat 12 000. Edellisvuonna oleskeluluvan saivat lähes kaikki hakijat.

Hakemusmäärän kasvun taustalla ovat Migrin mukaan esimerkiksi vuonna 2022 tehdyt muutokset opiskelija- ja tutkijalakiin, jotka ovat lisänneet Suomen houkuttelevuutta opiskelu- ja asuinmaana.

Suomeen haetaan tällä hetkellä opiskelemaan erityisesti Etelä-Aasiasta, kuten Bangladeshista ja Nepalista.

Kansainvälisten opiskelijoiden määrä on ollut selvässä kasvussa jo nelisen vuotta, Migri kertoo.

Myös erityisesti opiskelijoiden perheenjäsenten hakemukset ovat lisääntyneet viime vuosina voimakkaasti. Oleskelulupia perhesiteen perusteella hakivat eniten Filippiinien, Sri Lankan, Intian, Bangladeshin ja Nepalin kansalaiset, Migri kertoo.

Maahanmuuttovirastoon tuli kaiken kaikkiaan yli 196 000 eriperusteista hakemusta vuonna 2024 ja virasto teki yhteensä lähemmäs 188 500 päätöstä. Myönteisten päätösten määrä laski viime vuonna.

Vuonna 2024 tehdyistä kaikista Migrin päätöksistä 84 prosenttia oli myönteisiä ja seitsemän prosenttia kielteisiä, Migri kertoi.

Viraston mukaan myös lupien valvontaa on kehitetty ja laajennettu automaattisen jälkivalvonnan avulla. Maahanmuuttovirasto voi tehokkaammin puuttua oleskelulupien väärinkäytöksiin ja peruuttaa luvat, joille ei sen mielestä enää ole perustetta.

Lue myös

"Saunassa tietysti aina käydään" – Kyselimme ihmisiltä, miten he aikovat viettää juhannusta

Varhaisperunat, kala ja makkara kuuluvat monen suomalaisen juhannuspöytään.
19.6.2026 10:30

Liina Tiusanen teki asumisratkaisun, jota moni hämmästelee – "Perheet ovat hirveän yksin"

Elämä pääkaupunkiseudulla vaihtui lapsuudenkotiin Muhoksella. Samassa talossa asuu myös Tiusasen oma äiti.
19.6.2026 8:31

Lihavuuslääke tehoaa parhaiten yhteen ihmisryhmään

Lihavuuslääkkeet kuten Wegovy ja Ozempic voivat tuottaa jopa 15 prosentin painonlaskun vuodessa, mutta...
18.6.2026 22:53

Aihetunnisteet

Kotimaa maahanmuutto turvapaikanhakijat työperäinen maahanmuutto

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Tekniikka | Taistelu Englannista loi lentokonemoottorien legendan – Rolls-Royce Merlin käänsi toisen maailmansodan kulun
Uutiset | 17.6.2026 21:13
Luonto | Amerikantulokas valtasi Suomen ja katosi – Mitä rannoilla oikein tapahtui?
Uutiset | 18.6.2026 21:30
Missä ihmeessä oli Estelle, kun muut kuninkaalliset juhlivat Ruotsissa?
Uutiset | 15.6.2026 21:28
Jääkärien tulikasteesta 110 vuotta – ensimmäinen kaatunut oli torpparin poika Lappajärveltä
Uutiset | 16.6.2026 21:45
Ukraina iski Moskovaan – ainakin 17 haavoittunut
Uutiset | 18.6.2026 15:38
Lihavuuslääke tehoaa parhaiten yhteen ihmisryhmään
Uutiset | 18.6.2026 22:53
Venäjä uhkaili Ukrainaa uusilla iskuilla – Moskovassa paloi
Uutiset | 18.6.2026 18:40
Perheautoilun symboli joutui väistymään, kun suomalaiset hurahtivat katumaastureihin
Uutiset | 18.6.2026 22:13
Aivan tavallisessa omakotitalossa Virossa opetetaan siviileille droonitaitoja – ”Jos tappaa viisi venäläistä…”
Uutiset | 18.6.2026 13:32
Puu- vai sähkökiuas? Suomalaisten valinta on selvä, kertoo Prisma
Uutiset | 17.6.2026 23:00
Voimaharjoittelu ei riitä – Tutkimus paljasti, mitä ikääntyvän askel vaatii
Uutiset | 10.6.2026 22:02
Pohjoismaiden korkein huippu ei sijaitse Pohjoismaissa – tiedätkö paikan?
Uutiset | 12.6.2026 22:00
Missä ihmeessä oli Estelle, kun muut kuninkaalliset juhlivat Ruotsissa?
Uutiset | 15.6.2026 21:28
Sotahistoria | Liekinheitin oli kevään sana – mutta miten Suomen armeija käytti tuhovoimaista asetta viime sodissa?
Uutiset | 12.6.2026 21:15
Jääkärien tulikasteesta 110 vuotta – ensimmäinen kaatunut oli torpparin poika Lappajärveltä
Uutiset | 16.6.2026 21:45
Suomessa on järvi, jossa elää kampeloita – tiedätkö missä?
Uutiset | 10.6.2026 21:23
Tekniikka | Taistelu Englannista loi lentokonemoottorien legendan – Rolls-Royce Merlin käänsi toisen maailmansodan kulun
Uutiset | 17.6.2026 21:13
FBI paljasti Kiinan vakoilujuonen
Uutiset | 11.6.2026 22:12
Detroitin jättien varjostama AMC oli automaailman hullu altavastaaja – ”pula-ajan säästöjenkki” valloitti myös Suomen soratiet
Uutiset | 13.6.2026 21:20
Ennätys, joka jäi ikuiseksi – DDR-jätti sinkosi keihäänsä sadan metrin ja urheiluhistorian tuolle puolen
Uutiset | 9.6.2026 21:10
Suomessa on järvi, jossa elää kampeloita – tiedätkö missä?
Uutiset | 10.6.2026 21:23
Voimaharjoittelu ei riitä – Tutkimus paljasti, mitä ikääntyvän askel vaatii
Uutiset | 10.6.2026 22:02
Ikäviä uutisia aamukahvin ystäville
Uutiset | 28.5.2026 22:03
Ennätys, joka jäi ikuiseksi – DDR-jätti sinkosi keihäänsä sadan metrin ja urheiluhistorian tuolle puolen
Uutiset | 9.6.2026 21:10
Luulitko, että Euroopan korkein vuori sijaitsee Alpeilla? – Näin ei ole
Uutiset | 5.6.2026 21:15
Maailman korkein vuori ei olekaan Everest – Maapallon ominaisuus hämää
Uutiset | 21.5.2026 21:30
Mitä ihmettä? – Suomen järvien syvin kohta ei sittenkään ehkä tiedossa
Uutiset | 4.6.2026 21:45
Pohjoismaiden korkein huippu ei sijaitse Pohjoismaissa – tiedätkö paikan?
Uutiset | 12.6.2026 22:00
Turkin sodan torrakolla taisteltiin vielä talvisodassa –”Pertaani” oli koitua Suomen hirvikannan tuhoksi
Uutiset | 1.6.2026 21:29
Kun taivaalla jylisi kymmenen moottoria – Convair B-36 Peacemaker oli aikansa hurjin ydinpelote
Uutiset | 4.6.2026 21:22

Uusimmat

”Saunassa tietysti aina käydään” – Kyselimme ihmisiltä, miten he aikovat viettää juhannusta
Uutiset | 19.6.2026 10:30
Liina Tiusanen teki asumisratkaisun, jota moni hämmästelee – ”Perheet ovat hirveän yksin”
Uutiset | 19.6.2026 8:31
Lihavuuslääke tehoaa parhaiten yhteen ihmisryhmään
Uutiset | 18.6.2026 22:53
Perheautoilun symboli joutui väistymään, kun suomalaiset hurahtivat katumaastureihin
Uutiset | 18.6.2026 22:13
Luonto | Amerikantulokas valtasi Suomen ja katosi – Mitä rannoilla oikein tapahtui?
Uutiset | 18.6.2026 21:30
Venäjä uhkaili Ukrainaa uusilla iskuilla – Moskovassa paloi
Uutiset | 18.6.2026 18:40
Kainuun hyvinvointialue esittää koko henkilöstöään koskevia yt-neuvotteluita
Uutiset | 18.6.2026 18:36
Järjestö: Ebolahuippua ei ole vielä nähty – Yli 200 on kuollut Kongon demokraattisessa tasavallassa
Uutiset | 18.6.2026 18:29
Juhannusaattoa vietetään aurinkoisessa poutasäässä – Lauantaina jopa hellettä
Uutiset | 18.6.2026 18:26
USA:n Hegseth kritisoi liittolaisia ja poistui Nato-kokouksesta kesken kaiken
Uutiset | 18.6.2026 17:45
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Toimittajalta: Sofia Virta tarttui hillomunkkiin, jota moni muukin poliitikko olisi mieluusti maistanut
Uutiset | 17.6.2026 18:17
Unettomuus pakotti Minna Siiran jättämään keskustan piiritoimiston – ”Lopulta uskalsin”
Uutiset | 14.6.2026 8:01
Toimittajalta | Keskustan Tampereen kokous oli leppoisa kesäinen kansanjuhla – vaali-ilmeen haku jää syksyn viimoihin
Uutiset | 7.6.2026 12:48

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
”Saunassa tietysti aina käydään” – Kyselimme ihmisiltä, miten he aikovat viettää juhannusta
Uutiset | 19.6.2026 10:30
Liina Tiusanen teki asumisratkaisun, jota moni hämmästelee – ”Perheet ovat hirveän yksin”
Uutiset | 19.6.2026 8:31
Lihavuuslääke tehoaa parhaiten yhteen ihmisryhmään
Uutiset | 18.6.2026 22:53
Voimaharjoittelu ei riitä – Tutkimus paljasti, mitä ikääntyvän askel vaatii
Uutiset | 10.6.2026 22:02
Pohjoismaiden korkein huippu ei sijaitse Pohjoismaissa – tiedätkö paikan?
Uutiset | 12.6.2026 22:00
Missä ihmeessä oli Estelle, kun muut kuninkaalliset juhlivat Ruotsissa?
Uutiset | 15.6.2026 21:28

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Keskustan perhepoltiikka kaipaa uutta linjaa
Mielipide | 18.6.2026 13:12
Lukijalta: Uudet perunat eivät ole vain ruokaa, vaan osa huoltovarmuutta
Mielipide | 18.6.2026 13:05
Lukijalta: Terveysjärjestöjen kansallinen neuvontatyö on tärkeää
Mielipide | 18.6.2026 12:50
Lukijalta: Suomen ennallistamissuunnitelman valmistelussa vakavia puutteita
Mielipide | 17.6.2026 10:57
Lukijalta: Päättäjän tehtävä ei ole nyökytellä
Mielipide | 12.6.2026 15:18
Lukijalta: Uusiutuvan dieselin käyttäjää rangaistaan – missä on verottajan rehellisyys?
Mielipide | 12.6.2026 14:30
Lukijalta: Onko Suomen kansallinen etu hämärtynyt sähkömarkkinoilla? 
Mielipide | 15.6.2026 15:05
Lukijalta: Keskusta ja maakunnat näyttivät voimansa Tampereella
Mielipide | 15.6.2026 14:44

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
”Arvokas hautaaminen on yhteiskunnan tehtävä”, keskusta linjaa seurakuntavaaliohjelmassaan
Uutiset | 18.6.2026 13:46
Keskustaedustajat huolestuivat hakkuiden toteuttamisesta uuden lain myötä
Uutiset | 17.6.2026 19:13
Grahn-Räisänen, Harmanen, Karhu ja Lohko keskustan ehdokkaiksi Karjalassa
Uutiset | 17.6.2026 13:15
Grahn-Räisänen, Harmanen, Karhu ja Lohko keskustan ehdokkaiksi Karjalassa
Uutiset | 17.6.2026 13:15
Keskustaedustajat huolestuivat hakkuiden toteuttamisesta uuden lain myötä
Uutiset | 17.6.2026 19:13
”Arvokas hautaaminen on yhteiskunnan tehtävä”, keskusta linjaa seurakuntavaaliohjelmassaan
Uutiset | 18.6.2026 13:46
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste