Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Ilmastonmuutos

Peräkkäisiä helleaaltoja ja äärimmäistä kuivuutta – Länsi-Euroopassa mittaushistorian tukalin kesä-heinäkuu

10.8.2026 9:00
Lue lisää 

STT:n tiedot: Perheen muuttohalukkuus ja asumisjärjestelyt esillä ainakin kolmen Aamulehden päätoimittajaehdokkaan kanssa

Rekrytointifirman edustaja: Perheasioista ei kysytä ehdokkailta
STT – Tuuli Oikarinen, Janne Huuskonen 28.7.2018 13:13, muokattu 28.7.2018 13:19
a– a+
Aamulehti

Aamulehdelle päätoimittajaa etsinyt rekrytointiyritys HRS Advisors puhui STT:n tietojen mukaan perheen asumisjärjestelyasioista ainakin kolmen päätoimittajakandidaatin kanssa.

Perheen muuttohalukkuus oli olennainen osa keskusteluja, joita rekrytointiyritys kävi päätoimittajaehdokkaiden kanssa.

Suomen Kuvalehti kertoi nykyisen valtioneuvoston viestintäjohtajan Päivi Anttikosken valinnan Aamulehden päätoimittajaksi kariutuneen viime vuonna siihen, ettei Anttikosken perhe olisi muuttanut Tampereelle.

STT:n tietojen mukaan myös HRS Advisors otti perheen asumisjärjestelyt esille Anttikosken kanssa. Perheasiat nousivat esille silloinkin, kun rekrytointiyrityksen edustaja soitti Helsingin Sanomien uutistuottajana työskentelevälle Tuomas Niskakankaalle ja tiedusteli halukkuutta päätoimittajapestiin.

HRS Advisorsin edustaja keskusteli perhetilanteesta ja asumisjärjestelyistä vielä kolmannenkin kandidaatin kanssa.

Tehtävään haastateltu ei enää muista, miten keskustelu aiheesta alkoi, mutta hänen mukaansa ajatus siitä, että perhe jäisi asumaan toiseen kaupunkiin, laskettiin hänelle rekrytoinnissa miinukseksi.

Rekrytoija katsoi sitoutumisen päätoimittajan tehtävään saattavan olla heikkoa, kun perhe ei lähtisi mukaan.

Niskakangas puolestaan kertoo, että heti ensimmäisessä puhelussa tuli selväksi, että tärkeä kriteeri valinnassa on täysivaltainen asuminen Tampereella eikä pendelöinti Helsinkiin kävisi päinsä.

Niskakangas ei muista, kysyikö headhunter suoraan perheen muuttohalukkuudesta vai ottiko hän itse esille sen, että muuttamisesta pitäisi keskustella perheen kanssa. Niskakankaan mukaan keskustelusta jäi kuitenkin olo, että perheellinen ei voisi pestiä käytännössä ottaa, ellei perhe muuttaisi perässä.

– Muuttohalukkuuden ehdot asetettiin sellaiseksi, että perheellisen tapauksessa se edellyttäisi käytännössä perheen muuttamista.

HRS Advisorsin yhteydenotot potentiaalisiin päätoimittajaehdokkaisiin on tehnyt henkilöstökonsultti Tarja Kohtamäki.

Hän kertoo, ettei hän asiakastoimeksiantojen luottamuksellisuuden vuoksi voi kommentoida, millaisen toimeksiannon ja ohjeet hän on saanut Alma Medialta, mutta kommentoi työskentelytapojaan yleisellä tasolla. Kohtamäen mukaan hän ei ota aktiivisesti esille perheen asumisjärjestelyihin liittyviä asioita.

– Olen kysynyt henkilöiltä, että kuinka he hoitavat työtä, jos asuvat muualla ja työ edellyttää toisella paikkakunnalla asumista. Vaikka en ole itse kysynyt mitään perhejärjestelystä, henkilöt ovat monta kertaa itse aktiivisesti kertoneet niistä.

Kohtamäen mukaan perheasioista ei kysytä, vaikka asiakas sitä pyytäisi.

–  Voihan asiakas pyytää kysymään vaikka mitä, mutta on meidän ammattitaitoa tietää, mitä voi kysyä ja mitä ei.

Kysyttäessä Tuomas Niskakankaan kanssa käydystä perhekeskustelusta Kohtamäki kuitenkin ensin kiisti olleensa yhteydessä Niskakankaaseen.

– Sen verran voin sanoa, että en ole tälle ihmiselle soittanut.

Seuraavana päivänä Kohtamäki kuitenkin kertoi, että on tehnyt kaikki yhteydenotot ja voi hyvin olla, että hän on ottanut yhteyttä Niskakankaaseen.

– Siitä on yhdeksän kuukautta aikaa, en voi millään muistaa kaikkia ihmisiä, joita olen kontaktoinut, varsinkin, jos jonkun henkilön kohdalla prosessi on päättynyt siihen ensimmäiseen keskusteluun.

Turun yliopiston työoikeuden professori Seppo Koskinen arvioi aiemmin STT:lle, ettei työnantajan asia ole määritellä työntekijänsä asuinpaikkaa tai sitä, miten tämä järjestää perhe-elämänsä.

Päätoimittajavalinnoissa on yleistä edellyttää päätoimittajan asuvan paikkakunnalla, mutta lain mukaan työnantaja ei voi työntekijää valitessaan ilman hyväksyttävää syytä asettaa työnhakijaa epäedulliseen asemaan perhesuhteiden takia.

Poliisi on aloittanut esitutkinnan Aamulehden päätoimittajavalinnasta ja tapausta tutkitaan työsyrjintänä. Poliisin alustavan ymmärryksen mukaan rekrytointiyritystä ei epäillä mistään, ja yrityksen työntekijöiden osuus tutkinnassa on toimia korkeintaan todistajana.

Lue myös

Maksaliitto varoittaa: Juomisen lopettamisesta tuli juuri entistä vaikeampaa

Kuuluiko kesän päiväohjelmaan valkoista lounaalla, punaista grillatessa ja kuohuvaa auringonlaskussa? Jos alkoholi on maistunut...
10.8.2026 20:42

MTK: Valtion käynnistettävä välittömästi viljan osto afrikkalaisen sikaruton tartunta-alueelta – "Puinnit ovat jo käynnissä"

Maa- ja metsätaloustuottajain keskusliitto MTK vaatii valtiolta pikaisia toimia afrikkalaisen sikaruton (ASF) tartunta-alueen...
10.8.2026 18:36

Ruotsin turvallisuuspalvelu paljasti venäläisen vakoiluoperaation

Ruotsissa maan turvallisuuspoliisi Säpo kertoi maanantaina paljastaneensa venäläisen vakoiluoperaation, jonka tarkoituksena oli heikentää...
10.8.2026 18:12

Aihetunnisteet

aamulehti rekrytointi työsyrjintä

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
1972 on ihmiskunnan historian pisin vuosi – mutta miksi?
Uutiset | 9.8.2026 21:00
Miksi Ruotsin Daniel on pelkkä prinssi, mutta Norjan Mette-Marit on kruununprinsessa?
Uutiset | 3.8.2026 21:46
HS: Kaikkonen puoluejohtajien ykkönen
Uutiset | 8.8.2026 13:09
Palautitko puistosta löydetyt pullot tai pakastitko marjat ennen myyntiä? Verottaja vaatii osansa
Uutiset | 7.8.2026 21:42
Uusi junayhteys Oulusta Haaparantaan saapui ensimmäistä kertaa Ruotsiin – näin usein vuoroja ajetaan
Uutiset | 10.8.2026 8:28
Timo Laaninen julistaa Wille Rydmanin Suomen taitavimmaksi poliitikoksi
Uutiset | 7.8.2026 18:09
Helle kurittaa Pohjois-Koreaa – valtionmedia kehottaa syömään koiranlihasoppaa
Uutiset | 8.8.2026 22:06
Historia | Sensaatiolehti piti piilottaa olympiayleisöltä – oli liian raju myös natseille itselleen
Uutiset | 8.8.2026 22:15
Suomessa näkyy keskiviikkona osittainen auringonpimennys
Uutiset | 8.8.2026 11:30
Katseet yötaivaalle – tämä on paras hetki nähdä perseideja
Uutiset | 10.8.2026 9:12
Miksi Ruotsin Daniel on pelkkä prinssi, mutta Norjan Mette-Marit on kruununprinsessa?
Uutiset | 3.8.2026 21:46
Palautitko puistosta löydetyt pullot tai pakastitko marjat ennen myyntiä? Verottaja vaatii osansa
Uutiset | 7.8.2026 21:42
Ihmiset kahmivat nyt näitä tuotteita Lidleistä – ”Hittitrendi”
Uutiset | 5.8.2026 21:21
HS: Kaikkonen puoluejohtajien ykkönen
Uutiset | 8.8.2026 13:09
Nämä ihmiset sairastuvat muita herkemmin sydän- ja verisuonitauteihin, sanoo tutkimus
Uutiset | 5.8.2026 22:01
Krimillä sotilas ampui kuoliaaksi neljä ihmistä, kertoo paikallinen kuvernööri
Uutiset | 4.8.2026 10:36
Timo Laaninen julistaa Wille Rydmanin Suomen taitavimmaksi poliitikoksi
Uutiset | 7.8.2026 18:09
Ruotsin kuningas vihkii kalatien käyttöön Ylitorniolla
Uutiset | 4.8.2026 11:02
1972 on ihmiskunnan historian pisin vuosi – mutta miksi?
Uutiset | 9.8.2026 21:00
Murska-arvio: Nato on vuosikymmenen jäljessä Venäjän suorituskyvystä
Uutiset | 5.8.2026 22:15
Miksi Ruotsin Daniel on pelkkä prinssi, mutta Norjan Mette-Marit on kruununprinsessa?
Uutiset | 3.8.2026 21:46
Kysely: Suosituin lisuke uuden perunan kanssa ei ole silli
Uutiset | 16.7.2026 21:30
Tiesitkö? – Maailmassa on paikka, jossa jylisee ikuinen ukkonen
Uutiset | 20.7.2026 22:05
Onko kotonasi muurahaisia? – Pikku kikalla voi katkaista niiden reitin ja tulohalut
Uutiset | 13.7.2026 22:07
Montako kertaa Britannia on pommittanut Suomea? – Jatkosodan isku ei ollut yksittäistapaus
Uutiset | 19.7.2026 21:00
Kurvinen vaatii selontekoa: Hallituksen on kerrottava, kuka maksaa ennallistamisen miljardilaskun
Uutiset | 23.7.2026 9:11
70 vuotta sitten | Linja-auton jarrut pettivät Konnevedellä, 15 kuoli – selviytyjä pelkäsi puristuvansa, kauhunhetket jatkuivat ennen kuin sisko virkosi
Uutiset | 26.7.2026 20:50
Milloin Suomeen tehtiin ensimmäinen ilmahyökkäys? – Isku tehtiin jo vuosia ennen Neuvostoliiton aikaa
Uutiset | 24.7.2026 22:00
Lidlin juomahyllyillä uusi ilmiö
Uutiset | 15.7.2026 22:04
Pelottava paljastus aurinkokunnan lähimenneisyydestä: Vieras tähti kulki läheltä
Uutiset | 18.7.2026 22:22

Uusimmat

Maksaliitto varoittaa: Juomisen lopettamisesta tuli juuri entistä vaikeampaa
Uutiset | 10.8.2026 20:42
MTK: Valtion käynnistettävä välittömästi viljan osto afrikkalaisen sikaruton tartunta-alueelta – ”Puinnit ovat jo käynnissä”
Uutiset | 10.8.2026 18:36
Ruotsin turvallisuuspalvelu paljasti venäläisen vakoiluoperaation
Uutiset | 10.8.2026 18:12
Nainen löytyi kuolleena Kirkkonummelta
STT | 10.8.2026 18:09
Äärioikeistolaisen AfD:n suosio kasvoi Saksassa entisestään – tutkijan mukaan syynä on ”yleinen kriisimieliala”
Uutiset | 10.8.2026 17:44
Kokoomuksen kansanedustaja Noora Fagerström mukana alkavalla Erikoisjoukot-kaudella
Uutiset | 10.8.2026 17:24
Stora Enso aloittaa muutosneuvottelut Uimaharjun tehtailla – 35 työpaikkaa uhattuna
Uutiset | 10.8.2026 16:39
Kansanedustaja järkyttyi Tuusulan tapauksesta – muistelee omaa takaa-ajotilannettaan 
Uutiset | 10.8.2026 15:28
Venäjä sanoo ampuneensa alas lähes 500 ukrainalaisdroonia yöllä – useita ihmisiä kuoli
Uutiset | 10.8.2026 15:01
Suomen ensimmäiset afrikkalaisen sikaruton tapaukset vahvistettiin EU-laboratoriossa
Uutiset | 10.8.2026 13:52
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Hallitus nostaa alijäämän tällä kaudella selvästi isommaksi kuin etukäteen arvioitiin, huomauttaa politiikan vaikuttaja
Uutiset | 6.8.2026 16:20
Iso osa keskustaa ja kokoomusta äänestäneistä on vielä katsomossa, paljastaa Ylen mittaus – ”Eivät oikein löydä puoluetta”
Uutiset | 6.8.2026 15:57
Keskustan Siika-aho kertoo, mikä hänestä on Ylen gallupin todellinen uutinen – ”Kokoomus maksaa siitä hintaa”
Uutiset | 6.8.2026 11:56

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Maksaliitto varoittaa: Juomisen lopettamisesta tuli juuri entistä vaikeampaa
Uutiset | 10.8.2026 20:42
MTK: Valtion käynnistettävä välittömästi viljan osto afrikkalaisen sikaruton tartunta-alueelta – ”Puinnit ovat jo käynnissä”
Uutiset | 10.8.2026 18:36
Ruotsin turvallisuuspalvelu paljasti venäläisen vakoiluoperaation
Uutiset | 10.8.2026 18:12
Miksi Ruotsin Daniel on pelkkä prinssi, mutta Norjan Mette-Marit on kruununprinsessa?
Uutiset | 3.8.2026 21:46
Palautitko puistosta löydetyt pullot tai pakastitko marjat ennen myyntiä? Verottaja vaatii osansa
Uutiset | 7.8.2026 21:42
Ihmiset kahmivat nyt näitä tuotteita Lidleistä – ”Hittitrendi”
Uutiset | 5.8.2026 21:21

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Onko palometsänhoitomme riittävää – olemmeko varautuneet tuleviin mahdollisesti helteisiin kesäkausiin?
Mielipide | 10.8.2026 13:46
Lukijalta: Osallistava kansanvalta -toimintamalli
Mielipide | 10.8.2026 13:30
Lukijalta: Elintasovelan kasvu on katkaistava
Mielipide | 10.8.2026 13:21
Lukijalta: Kiusaamisen paras suoja on vahva itsetunto
Mielipide | 10.8.2026 13:03

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Savola vaatii hallitukselta välittömiä toimia sikaruttotilanteeseen – ”Viipymättä”
Uutiset | 3.8.2026 11:01
Garden-kohu on tarpeellinen opetus kaikille puolueille, keskustakonkari sanoo MT:ssä
Uutiset | 28.7.2026 13:18
Antti Kurvinen vaatii hallitukselta toimia Carunan saamiseksi suomalaisomistukseen: ”Herätys Multala ja Orpo!”
Uutiset | 24.7.2026 12:48
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste