Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Sähkön hinta

Pörssisähkön hinta käy päivällä yli 26 sentissä

12.10.2026 1:46
Lue lisää 

Sanders antoi täyden tukensa Clintonille

”Hän ymmärtää, että monimuotoisuutemme on suurimpia voimavarojamme”
Riku Roslund, STT 26.7.2016 10:33, muokattu 26.7.2016 16:44
a– a+
USA vaalit

Bernie Sanders sai rokkitähden vastaanoton demokraattien puoluekokouksen avauspäivän pääpuhujana.

Sanders pääsi aloittamaan puheensa vasta pari minuuttia kokouslavalle saapumisensa jälkeen, kun raivokkaista aplodeista ei ollut tulla loppua.

Sanders kiitti kannustuksesta parikymmentä kertaa, ennen kuin yleisö lopulta hiljeni.

Sanders lupasi melkein puheensa aluksi sen, mitä kaikki osasivat odottaa: antaa täyden tukensa Hillary Clintonille. Hän sanoi, että Clinton täytyy valita presidentiksi, koska Yhdysvallat tarvitsee todellista johtajuutta, mikä tekee maasta entistä vahvemman.

Sanders sanoi republikaanien Donald Trumpiin viitaten, ettei tällaista johtajuutta voi olla erilaisten ihmisryhmien haukkuminen.

–  Trump solvaa ryhmää toisensa jälkeen, mutta Clinton ymmärtää, että monimuotoisuutemme on suurimpia voimavarojamme. Olen ylpeä seisoessani hänen rinnallaan, Sanders sanoi.

Sanders kamppaili pitkään demokraattien presidenttiehdokkuudesta Clintonia vastaan, mutta taipui lopulta pari viikkoa sitten tukemaan häntä.

Clinton nimitetään virallisesti puolueen ehdokkaaksi puoluekokouksessa.

Sanders painotti, että demokraatit eivät saa jakautua hänen ja Clintonin välillä, vaan on tärkeää saada yhdistettyä kaikki voimat Clintonin taakse.

Monet Sandersin kannattajat ovat ilmoittaneet, etteivät aio äänestää Clintonia.

– Jos kuvittelet, että tämä äänestys ei ole sinua varten, mieti uudestaan. Mieti minkälaisia valintoja Trump tekisi presidenttinä, Sanders jatkoi.

Vermontin senaattori Sanders sanoi, että hän varmasti on kaikkein pettynein henkilö, koska ei tullut valituksi. Hän kuitenkin painotti, ettei vaaleissa ole kyse hänestä, Clintonista tai Trumpista, vaan siitä, millaiseksi Yhdysvallat rakennetaan tuleville sukupolville.

Sandersin mukaan on päivänselvää, että hän on eri mieltä monista asioista Clintonin kanssa. Mutta he ovat myös samalla linjalla monissa isoissa kysymyksissä.

– Clinton ymmärtää, että meidän täytyy nostaa minimipalkkaa. Hän on myös päättänyt luoda miljoonia työpaikkoja parantamalla Yhdysvaltojen infrastruktuuria.

Sanders lisäsi, että hänen kannattajiensa pitää olla tyytyväisiä saavutuksiinsa. Sanders sanoi joukkojensa aloittaneen poliittisen vallankumouksen Yhdysvaltojen uudistamiseksi.

– Sitä työtä jatketaan.

Pitkin päivää Twitterissä aktiivisena ollut Trump sanoi olevansa pahoillaan Sandersin puolesta, joka ”myi itsensä kierolle Clintonille”. Hän kirjoitti seuranneensa surullisena, kuinka Sanders hylkäsi vallankumouksensa.

– Kaikki tuo työ, energia ja raha turhaan. Ajanhukkaa, Trump kirjoitti.

Ennen Sandersia puoluekokouksessa puhunut maan ensimmäinen nainen Michelle Obama ylisti Clintonin paineensietokykyä.

Obama sanoi puheessaan, ettei Clinton ole luovuttanut elämässään kertaakaan ryhdyttyään ajamaan jotain asiaa.

Michelle Obama sanoi uskovansa, että tulevissa vaaleissa Clinton on ainoa ehdokas, jolla on todellista pätevyyttä presidentin tehtävään.

Obaman mielestä on Clintonin ansiota, että hänen tyttärensä ja muut lapset ottavat itsestäänselvyytenä, että myös nainen voi olla Yhdysvaltain presidentti.

– Älkää antako kenenkään sanoa teille, että meidän täytyy taas tehdä tästä maasta mahtava, koska tämä maa on jo maailman paras, Obama sanoi ja sai Philadelphian puoluekokousyleisöltä raikuvat aplodit.

Kommentti viittasi Trumpin iskulauseeseen ”Tehdään Yhdysvalloista taas mahtava”.

Obama myös otti kantaa Trumpin puheisiin, vaikka ei maininnutkaan häntä nimeltä. Hän nimitti kuulemaansa kielenkäyttöä vastenmieliseksi.

– Kun joku on julma tai käyttäytyy kiusaajan tavoin, me emme alennu heidän tasolleen, Obama viestitti.

Presidentti Barack Obama kommentoi vaimonsa puhetta Twitterissä välittömästi. Hän sanoi, ettei voisi olla puolisostaan ylpeämpi.

– Uskomaton puhe uskomattomalta naiselta. Rakastan sinua, Michelle, Barack Obama kirjoitti.

Lue myös

Kysely: Nuoret suomalaiset haluaisivat jäädä eläkkeelle ennen virallista eläkeikää

Yli kaksi kolmannesta nuorista suomalaisista jäisi mieluiten eläkkeelle ennen virallista eläkeikää, ilmenee henkilöstöhallintoyhtiö...
12.10.2026 8:14

Polttoaineen kova hinta ajaa jo lopettamaan bussivuoroja

Hallitus auttaisi nopeimmin jakamalla suoraa tukea paljon dieseliä käyttäville yrityksille, katsoo Linja-autoliitto.
12.10.2026 7:30

Saudi-Arabiassa ainakin yksi ihminen kuoli uudessa iskussa Riadin lentoasemalle

Lauantaina Riadin lentoasemalle tehtiin isku, joka surmasi ainakin toistakymmentä ihmistä ja yli 300 haavoittui.
12.10.2026 6:44

Aihetunnisteet

Clinton sanders Trump Yhdysvallat

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Jatkosota | Britannian työväenliike tylytti sotivia suomalaistovereita – SDP vastasi viileästi
Uutiset | 10.10.2026 22:30
Jyrsijät ovat jopa vaarallisia tuholaisia – kotitalossa paras keino eivät ole loukut, autoilijan kannattaa katsoa, minne pysäköi
Uutiset | 10.10.2026 21:15
Luonto | Miljardit linnut pimensivät auringon – pian jäljellä oli enää lajinsa viimeinen
Uutiset | 10.10.2026 21:44
Sotahistoria | Panssarikauhu toi avun Kannaksen tulihelvettiin – tehokas saksalaisase puri järeäänkin neuvostotankkiin
Uutiset | 9.10.2026 21:16
Televisio | Muistatko tämän klassikkosarjan? Televisiohistorian ehkä vihatuin roisto jätti monelle trauman
Uutiset | 11.10.2026 21:37
Lahdessa etsitty kehitysvammainen poika löytyi kuolleena
Uutiset | 10.10.2026 10:22
Jos löydät sisältä papanoita, älä tee tätä yleistä virhettä
Uutiset | 11.10.2026 20:45
”Tämä on sellainen sukuvika” – Kymmenen tunnin työpäivä merellä paljastaa, mikä katoavassa ammatissa kiehtoo yhä
Uutiset | 11.10.2026 8:06
Kirja: Politiikassa on ilmiö, josta ei juuri puhuta – Vaikutukset näkyvät ”hitaasti ja vaivihkaa”
Uutiset | 11.10.2026 10:07
Trump: Ukraina tarvitsee presidentin, joka on valmis lopettamaan sodan
Uutiset | 10.10.2026 20:25
Sotahistoria | Miksi saksalaiset hävittäjä-ässät näyttävät niin ylivoimaisilta? Asialle löytyy harvoin esiin nostettu selitys
Uutiset | 7.10.2026 21:31
Milloin tulee lunta? – Näin kuuluu ennuste
Uutiset | 7.10.2026 15:05
Jatkosota | Britannian työväenliike tylytti sotivia suomalaistovereita – SDP vastasi viileästi
Uutiset | 10.10.2026 22:30
Jyrsijät ovat jopa vaarallisia tuholaisia – kotitalossa paras keino eivät ole loukut, autoilijan kannattaa katsoa, minne pysäköi
Uutiset | 10.10.2026 21:15
Sotahistoria | Panssarikauhu toi avun Kannaksen tulihelvettiin – tehokas saksalaisase puri järeäänkin neuvostotankkiin
Uutiset | 9.10.2026 21:16
Toimittajalta | Kokoomus löisi Ylen polvilleen – sivistysporukan pakoa on turha enää ihmetellä
Uutiset | 6.10.2026 21:30
Sixten Korkman tylyttää HS:ssä hallituksen leikkauslinjaa: ”Harvoin on mikään hallitus niin lyhyessä ajassa tuhonnut heikossa asemassa olevien palveluja”
Uutiset | 5.10.2026 13:38
Lahdessa etsitty kehitysvammainen poika löytyi kuolleena
Uutiset | 10.10.2026 10:22
”Naurettavaa pelleilyä” – Puhoksen lähellä asuvalla keskustan Anne Kalmarilla on nyt ehdotus PS:n Pekka Aittakummulle
Uutiset | 6.10.2026 18:50
USA:n Rubio näkee synkkiä merkkejä: Ukrainan sota voi levitä nopeasti
Uutiset | 8.10.2026 19:59
Sotahistoria | Miksi saksalaiset hävittäjä-ässät näyttävät niin ylivoimaisilta? Asialle löytyy harvoin esiin nostettu selitys
Uutiset | 7.10.2026 21:31
Sotahistoria | Hitler vedätti Stalinia aikansa härskeimmällä asekaupalla – keskeneräinen saksalaisristeilijä päätyi puolustamaan Leningradia
Uutiset | 14.9.2026 21:20
Yhden vitamiinin puute voi aiheuttaa toistuvia flunssia, kertoo lääkäri Seurassa
Uutiset | 26.9.2026 20:56
Elokuvat | Kauriinmetsästäjä on maailman parhaita elokuvia – mutta siinä on liuta mielenkiintoisia virheitä
Uutiset | 17.9.2026 22:24
Nato-maan johtaja lyttää 5. artiklan: ”Tilanne ei ole koskaan ollut näin vakava”
Uutiset | 18.9.2026 21:30
Milloin tulee lunta? – Näin kuuluu ennuste
Uutiset | 7.10.2026 15:05
Jyrsijät | Nyt tuli varoitus vitsauksesta, jota kukaan ei halua riesakseen – ”Merkkeihin kannattaa suhtautua vakavasti”
Uutiset | 15.9.2026 21:21
Jatkosota | Britannian työväenliike tylytti sotivia suomalaistovereita – SDP vastasi viileästi
Uutiset | 10.10.2026 22:30
Yksityistielakiin tulossa muutos: Luvattoman puomin tai veräjän poistaminen helpottuu
Uutiset | 14.9.2026 14:20
Tutkimus: Tämä tekijä ennustaa pitkää ikää
Uutiset | 19.9.2026 21:15

Uusimmat

Kysely: Nuoret suomalaiset haluaisivat jäädä eläkkeelle ennen virallista eläkeikää
Uutiset | 12.10.2026 8:14
Polttoaineen kova hinta ajaa jo lopettamaan bussivuoroja
Uutiset | 12.10.2026 7:30
Saudi-Arabiassa ainakin yksi ihminen kuoli uudessa iskussa Riadin lentoasemalle
Uutiset | 12.10.2026 6:44
Kanadasta ja Britanniasta tukea Venäjän ja Ukrainan energia-aselevolle – Zelenskyi: Venäjä iski voimalaitokseen Kiovassa
Uutiset | 12.10.2026 6:19
Pohjois-Korea laukaisi ballistisia ohjuksia Japaninmerta kohti
Uutiset | 12.10.2026 6:10
Kriittinen 1,5 asteen raja ylittyi jälleen syyskuun lämpötilastoissa
Uutiset | 12.10.2026 5:46
Pörssisähkön hinta käy päivällä yli 26 sentissä
Uutiset | 12.10.2026 1:46
Puolassa epäillään pääministerin salamurhayritystä, epäilty otettu kiinni
Uutiset | 11.10.2026 22:22
Televisio | Muistatko tämän klassikkosarjan? Televisiohistorian ehkä vihatuin roisto jätti monelle trauman
Uutiset | 11.10.2026 21:37
Jos löydät sisältä papanoita, älä tee tätä yleistä virhettä
Uutiset | 11.10.2026 20:45
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

”Tämä on sellainen sukuvika” – Kymmenen tunnin työpäivä merellä paljastaa, mikä katoavassa ammatissa kiehtoo yhä
Uutiset | 11.10.2026 8:06
Kirja: Politiikassa on ilmiö, josta ei juuri puhuta – Vaikutukset näkyvät ”hitaasti ja vaivihkaa”
Uutiset | 11.10.2026 10:07
Toimittajalta | Kokoomus löisi Ylen polvilleen – sivistysporukan pakoa on turha enää ihmetellä
Uutiset | 6.10.2026 21:30

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Kysely: Nuoret suomalaiset haluaisivat jäädä eläkkeelle ennen virallista eläkeikää
Uutiset | 12.10.2026 8:14
Polttoaineen kova hinta ajaa jo lopettamaan bussivuoroja
Uutiset | 12.10.2026 7:30
Saudi-Arabiassa ainakin yksi ihminen kuoli uudessa iskussa Riadin lentoasemalle
Uutiset | 12.10.2026 6:44
Sotahistoria | Miksi saksalaiset hävittäjä-ässät näyttävät niin ylivoimaisilta? Asialle löytyy harvoin esiin nostettu selitys
Uutiset | 7.10.2026 21:31
Milloin tulee lunta? – Näin kuuluu ennuste
Uutiset | 7.10.2026 15:05
Jatkosota | Britannian työväenliike tylytti sotivia suomalaistovereita – SDP vastasi viileästi
Uutiset | 10.10.2026 22:30

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Huomisen ruokaturva tulee ohjaamaan maatalouttamme
Mielipide | 10.10.2026 18:21
Lukijalta: Korkeakoulut tarvitsevat lisää vapautta
Mielipide | 10.10.2026 14:11
Lukijalta: Miksi osa ihmisistä kääntyy diktatuurien puoleen?
Mielipide | 10.10.2026 12:25
Lukijalta: Jotakin järkeä yritystukien jakoon
Mielipide | 10.10.2026 12:23
Lukijalta: Hävittäjähurmos – keinotekoista kehuskelua
Mielipide | 5.10.2026 10:32
Lukijalta: Eväskeskustelu on merkki varhaiskasvatuksen työolojen ongelmista
Mielipide | 6.10.2026 14:35

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Puheet hyvinvointialueiden määrän vähentämisestä pitää lopettaa, sanoo keskustan Pohjois-Karjalan piirihallitus
Uutiset | 9.10.2026 18:34
Keskustanuoret: Orpon hallituksen opintoseteli viilaa nuoria linssiin
Uutiset | 6.10.2026 9:38
Savola: Etelä-Pohjanmaan tiestön rapistuminen on pysäytettävä
Uutiset | 5.10.2026 13:25
Keskustan Pohjois-Karjalan piiri äänesti eduskuntaehdokkaistaan
Uutiset | 5.10.2026 9:52
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste