Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Kotimaa

PTT: Maaseudun kuntatalous sakkaa ja miesten koulutustaso jämähti 90-luvulle – pelastus voi löytyä vihreästä siirtymästä

29.4.2026 12:29
Lue lisää 
Sairaalavälikysymys
Keskustan Antti Kurvinen (kesk.) ja Hanna Kosonen sekä vihreiden Bella Forsgren kuuntelevat perussuomalaisten Pia Sillanpään puhetta eduskunnan välikysymyskeskustelussa. (Kuva: Lehtikuva/Emmi Korhonen)

Oppositio hohkasi tulipunaisena hallituksen sairaalasupistuksista – Juuson selitykset eivät kelvanneet

Pekka Pohjolainen 23.4.2024 18:22, muokattu 24.4.2024 14:43
a– a+
Sairaalavälikysymys

Opposition sote-poliitikot iskivät koko rintaman leveydellä hallituksen ja sen sosiaali- ja terveysministerin Kaisa Juuson (ps.) kimppuun, kun eduskunta pääsi väittelemään kehysriihen sairaalaleikkauksista välikysymyksen pohjalta.

Juuso perusteli laajalti kuohuttaneita sairaalapäivystysten supistamisia sillä, että hallituksen on pakko keskittää erikoissairaanhoidon vaativaa hoivaa henkilöstöpulan vuoksi.

Ministerin mukaan esimerkiksi välimatka Kemistä Rovaniemelle tai Ouluun ei ole ylitsepääsemätön, vaan vähän päälle sata kilometriä.

– Tällä toimenpiteellä Lapin hyvinvointialue saa taloudellisia säästöjä ja myöskin henkilöstöresursseja muihin palveluihin, hän perusteli.

Mikäli hoidon tarve on niin iso ja hätä on niin iso, että yöllä tarvitsee lähteä lääkäriin, on Juuson mukaan parempi mennä suurempaan sairaalaan, jossa ympärivuorokautinen leikkaussalivalmius muine toimintoineen.

Sosiaali- ja terveysministeri Kaisa Juuso (ps.) vastasi välikysymykseen hallituksen puolesta. (LEHTIKUVA / EMMI KORHONEN)

Keskustan Katri Kulmuni toivoi hallituksen edustajien kertovan, kuinka puoli miljoonaa suomalaista, joita sairaalakeskittäminen koskee, hyötyvät Kela-korvauksista yöllä, kun he eivät pääse enää lääkäriin.

– Ja, arvoisa hallitus, haluaisin kysyä myös perussuomalaisilta, tältä kokoomuksen apupuolueelta, että mitä te oikein saitte, kun te annoitte tältä puolelta miljoonalta suomalaiselta heikentää palveluita ja samalla te säilytitte ne samat yöpäivystyspalvelut Raaseporissa ja Pietarsaaressa ruotsinkielisyyden perusteella, Kulmuni sivalsi.

Vasemmistoliiton puheenjohtaja Li Andersson huomautti, että hallituksella näyttää olevan rahaa, vaikka se väittää muuta.

– Mutta onhan hallituksella rahaa: te olette juuri päättäneet käyttää 500 miljoonaa euroa yksityisen terveydenhuollon lääkärikäyntien rahoittamiseksi veronmaksajien rahoilla samanaikaisesti, kun te leikkaatte hyvinvointialueilta perusterveydenhuollosta ja vanhuspalveluista.

Anderssonin mukaan tällaisissa arvovalinnoissa ei ole mitään järkeä terveydenhuollon, kansanterveyden näkökulmasta, tasa-arvon näkökulmasta eikä myöskään taloudenpidon näkökulmasta.

Vasemmistoliiton puheenjohtaja Li Andersson ja eduskuntaryhmän puheenjohtaja Jussi Saramo välikysymyskeskustelussa. LEHTIKUVA / EMMI KORHONEN

Sosiaali- ja terveysministeri Sanni Grahn-Laasonen (kok.) perusteli Kela-korvausten lisärahoitusta hoitojonojen purkamisella.

– Onko se ylimääräistä, että ihmiset pääsevät esimerkiksi fysioterapiaan, ikääntyvät ihmiset, jotka tarvitsevat helpotusta toimintakykyynsä, että he pystyisivät paremmin tulemaan toimeen esimerkiksi kotona, pärjäämään ilman raskaampia palveluja? Tai vaikkapa tämä lapsettomien ihmisten asema? Tai vaikkapa hammashoito?

Pääministeri Petteri Orpo (kok.) näki hallituksensa perineen Sanna Marinin (sd.) hallitukselta kaksi jättimäistä haastetta: valtavan julkisen velan ja keskeneräisen sote-mallin, jonka kustannukset karkaavat käsistä.

Orpon mukaan yksi syy, miksi hallitus joutui nyt sopeuttamaan niin paljon, oli se, että hyvinvointialueet tarvitsevat lisää rahaa, jotta ne pystyvät huolehtimaan ihmisten peruspalveluista.

– Tänä vuonna 24,6 miljardia hyvinvointialueiden rahoitus, ensi vuonna 26,2. Siis suunnaton määrä lisää rahaa suunnataan hyvinvointialueille. Älkää väittäkö, että me leikkaamme emmekä anna rahaa. Se on kohtuutonta, se ei ole totta!

Valtiovarainvaliokunnan puheenjohtaja Markus Lohi (kesk.) huomautti valiokuntansa selvittäneen pari viikkoa sitten, mistä hyvinvointialueiden merkittävä kustannusten nousu ja alijäämä parina viime vuonna johtuvat.

– Keskeiset syyt olivat poikkeuksellinen palkkaratkaisu, poikkeuksellinen inflaatio ja henkilöstöpulasta johtuva kalliiden ostopalveluiden ja vuokrapalvelujen käyttö. Yksikään näistä syistä ei liity sote-uudistuksen toteuttamiseen tai valittuun malliin. Mutta siihen, että hallitus imuroi rahat ja aiheuttaa tämän kriisin imuroimalla ne sieltä, te voitte vaikuttaa, Lohi opasti.

Pääministeri Petteri Orpo (kok.) puolusti hallituksen sote-päätöksiä. (LEHTIKUVA / EMMI KORHONEN)

Pääministeri Orpo puolusti myös voimakkaasti ministeri Juusoa, jonka oppositio haluaa panna viralta epäluottamuslauseella heikkona pitämänsä johtamisen vuoksi.

– Ministeri Juuso suhtautuu erittäin vakavasti hänen työhönsä. Hän on ollut mukana keskusteluissa ja neuvotteluissa, hän on tuonut esiin voimakkaasti sosiaali- ja terveysministeriön näkökulmaa. Minusta pitäisi pystyä argumentoimaan asiaperusteisesti, ei henkilöön menevästi, pääministeri vetosi.

Juuso selvitti, että hänen ministeriönä alaisen sairaalaverkkotyöryhmän tammikuussa julkaistu raportti oli pelkkää virkatyötä, jonka kansliapäällikkö oli tilannut.

– Sen jälkeen asia on käsitelty ministerityöryhmässä, jonka puheenjohtajana toimin.

Juuson mukaan kehysriihessä oltiin etenemässä pidemmälle keskussairaalaverkkoon puuttuvan niin sanottuun kakkosvaiheeseen, mutta puolueiden puheenjohtajat päättivät lopulta luopua siitä.

– Minä olen siitä helpottunut ja uskon, että aika moni muukin on siitä helpottunut.

SDP:n Krista Kiurulle Juuson selitykset eivät kelvanneet.

– Monta kuukautta meni, mutta hallitus ei osannut sanoa, onko sairaalaverkkoratkaisu tekeillä vai ei. Katsokaa sitä pöytäkirjaa, kun pääministeri ei edes tiennyt, kenelle sosiaali- ja terveyspalvelut kuuluivat. Sanoitte siinä keskustelussa, että Ikoselle. Nyt on selvinnyt, että ne kuuluvatkin siis ministeri Juusolle, Kiuru pauhasi.

Kiuru kyseli, miten voi olla mahdollista, että hallitus ei löytänyt kehysriihessä muita kuin sosiaali- ja terveydenhuoltoa koskevia säästöjä.

– Tämä ei ole leikin asia, Purra. Puolet tästä sopeutustarpeesta tehtiin leikkaamalla, ja kaksi kolmasosaa on pääluokasta 33, sosiaali- ja terveyspalvelut sekä sosiaaliturva. On tämä käsittämätöntä, Kiuru julisti.

Oppositio äänestyttää perjantaina sekä hallituksen että ministeri Juuson luottamuksesta. Välikysymyksessä on mukana koko oppositio, mutta Harry Harkimon Liike Nyt ei aio äänestää Juusolle epäluottamusta.

.

Lue myös

Keskustan Kemppi välikysymyskeskustelussa: Sakset leikkaavat, mutta vastuunkantajia ei näy

Hallituksen valitsema linja sosiaali- ja terveyspalveluissa on kylmä, kova ja kallis, katsoo keskustan...
23.4.2024 15:07

Juuso: Meidän on pakko keskittää

Hallituksen on pakko keskittää erikoissairaanhoidon vaativaa hoivaa henkilöstöpulan vuoksi, sanoo sosiaali- ja terveysministeri...
23.4.2024 14:59

Kurvinen STT:lle: Keskustan eduskuntaryhmä esittää epäluottamusta Juusolle

Keskustan eduskuntaryhmän puheenjohtaja Antti Kurvinen kertoo STT:lle, että ryhmä aikoo esittää epäluottamusta sosiaali-...
23.4.2024 14:13

Aihetunnisteet

Eduskunta Politiikka

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Suomessa elää enää yksi Venäjän vallan aikana syntynyt ihminen
Uutiset | 28.4.2026 21:30
HUS varoittaa nuorten aikuisten suosimasta tavasta – ”Silmä voi puhjeta nopeasti”
Uutiset | 26.4.2026 21:31
Lidl tekee asiakkaiden toivoman muutoksen – voimaan 4. toukokuuta
Uutiset | 29.4.2026 8:59
Kela: Yleistä asumistukea saavat nyt työttömät ja pienituloiset – opiskelijat siirtyivät muiden tukien piiriin
Uutiset | 28.4.2026 6:00
Talvisodan veteraaneja enää kolme? – Sotaveteraaneja poistuu keskuudestamme tällä hetkellä yksi joka päivä
Uutiset | 27.4.2026 21:00
Ukraina: Israel päästi Venäjän varastaman viljakuljetuksen satamaansa
Uutiset | 28.4.2026 16:21
Orpo kommentoi eilistä A-studiota: ”En ikinä hyväksy tuollaista puhetta”
Uutiset | 28.4.2026 15:26
Hävittäjä, joka pystyi jopa pakittamaan – suomalaisten kadehtima Saab Viggen oli Ruotsin voimannäyte kylmän sodan taivaalla
Uutiset | 22.4.2026 21:41
Ruotsin hallitus varoitti polttoainepulasta: Kannattaa jättää lentoliput ostamatta
Uutiset | 28.4.2026 16:01
Ovatko rahasi OP:ssa? Tällaisen muutoksen pankki aikoo nyt tehdä kaikille tileille
Uutiset | 24.4.2026 21:31
HUS varoittaa nuorten aikuisten suosimasta tavasta – ”Silmä voi puhjeta nopeasti”
Uutiset | 26.4.2026 21:31
Suomessa elää enää yksi Venäjän vallan aikana syntynyt ihminen
Uutiset | 28.4.2026 21:30
Hävittäjä, joka pystyi jopa pakittamaan – suomalaisten kadehtima Saab Viggen oli Ruotsin voimannäyte kylmän sodan taivaalla
Uutiset | 22.4.2026 21:41
Tiedätkö, mikä on Suomen historian pisin ajanjakso ilman rajamuutoksia?
Uutiset | 21.4.2026 21:45
Venähtikö tuija-aita liian pitkäksi? Asiantuntija varoittaa ratkaisevasta virheestä
Uutiset | 21.4.2026 20:20
Ovatko rahasi OP:ssa? Tällaisen muutoksen pankki aikoo nyt tehdä kaikille tileille
Uutiset | 24.4.2026 21:31
Lidl tekee asiakkaiden toivoman muutoksen – voimaan 4. toukokuuta
Uutiset | 29.4.2026 8:59
Toinen maailmansota | Japani nousi maihin Alaskassa – piti aluetta hallussaan yli vuoden
Uutiset | 24.4.2026 21:45
Kela: Yleistä asumistukea saavat nyt työttömät ja pienituloiset – opiskelijat siirtyivät muiden tukien piiriin
Uutiset | 28.4.2026 6:00
Talvisodan veteraaneja enää kolme? – Sotaveteraaneja poistuu keskuudestamme tällä hetkellä yksi joka päivä
Uutiset | 27.4.2026 21:00
HUS varoittaa nuorten aikuisten suosimasta tavasta – ”Silmä voi puhjeta nopeasti”
Uutiset | 26.4.2026 21:31
Suomessa elää enää yksi Venäjän vallan aikana syntynyt ihminen
Uutiset | 28.4.2026 21:30
Sota pilasi Dubain maineen – tämä kaupunki on superrikkaiden uusi suosikkikohde
Uutiset | 7.4.2026 21:25
Prisman uutuustuotteen ostosta kilahtaa 274,95 euron bonukset
Uutiset | 1.4.2026 13:04
Sotahistoria | Maailman vahvimpiin kuulunut armeija luhistui muutamassa päivässä – mitä Ranskalle tapahtui keväällä 1940?
Uutiset | 18.4.2026 22:34
Alzheimer-riski saattaa näkyä jo keski-iässä – Yksi vitamiini nousee keskiöön
Uutiset | 7.4.2026 21:20
IS: Ravitsemusterapeutti vaihtaisi smoothien banaanin tähän kuitupommiin
Uutiset | 8.4.2026 21:46
Hävittäjä, joka pystyi jopa pakittamaan – suomalaisten kadehtima Saab Viggen oli Ruotsin voimannäyte kylmän sodan taivaalla
Uutiset | 22.4.2026 21:41
Tiedätkö, mikä on Suomen historian pisin ajanjakso ilman rajamuutoksia?
Uutiset | 21.4.2026 21:45
Ikä ei kerro kaikkea – tutkijat löysivät tavan ennustaa elinikää
Uutiset | 8.4.2026 22:17

Uusimmat

Moni nuori kokeilee vähintään kerran – huolestuttavaa tietoa sähköpotkulautailusta
Uutiset | 29.4.2026 22:23
Grillaatko vappuna? Asiantuntija varoittaa kriittisestä virheestä – ”Vaikuttaa makuun, kypsymiseen ja jopa turvallisuuteen”
Uutiset | 29.4.2026 22:00
Charlesilla oli USA:ssa yksi tärkeä tehtävä – Ja hän saattoi onnistua, kiitos vitsailun
Tarinat | 29.4.2026 21:01
Trump uhkaili taas Irania ja kehotti ryhtymään fiksuksi
Uutiset | 29.4.2026 20:00
Unkarin Magyar kertoi lakkauttavansa Orbanin aikaisen viraston poliittisena pelotteluvälineenä
Uutiset | 29.4.2026 19:45
Keskustakolmikko: Hallitus on sitoutunut Marinin hallitusta tiukempaan ilmastopolitiikkaan, vaikka ”mediassa monesti julistetaan jotain aivan muuta”
Uutiset | 29.4.2026 17:52
Norjassa löytyi historian suurin viikinkiajan kolikkoaarre
Uutiset | 29.4.2026 17:35
Oinas-Panuma: Suomessa ei tarvita raskaussyrjintää enää yhtään – ”Lapsia syntyy jo aivan liian vähän”
Uutiset | 29.4.2026 17:23
Israel vaatii Britanniaa puuttumaan kovalla kädellä antisemitismiin kahden juutalaisen puukotuksen jälkeen
Uutiset | 29.4.2026 17:15
Pitäisikö Otkesin tutkia Auer-prosessia? – Kansliapäällikkö: ”Tämä ei vaikuta sen tyyppiseltä tapahtumalta”
Uutiset | 29.4.2026 17:13
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Ikosen sote-säästöille täystyrmäys oppositiolta – Kiuru pauhasi ”umpilatinasta”
Uutiset | 28.4.2026 17:12
”Norsunluutornista tuleva mielipide” – Keskustalaiset tyrmäävät vanhusten hoivavastuun siirron läheisille
Uutiset | 26.4.2026 8:00
”Tunnelma on kuin lääkärin odotusaulassa” – Leikkaukset eivät riitä politiikan suunnaksi, keskustalaiset linjasivat
Uutiset | 25.4.2026 16:51

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Moni nuori kokeilee vähintään kerran – huolestuttavaa tietoa sähköpotkulautailusta
Uutiset | 29.4.2026 22:23
Grillaatko vappuna? Asiantuntija varoittaa kriittisestä virheestä – ”Vaikuttaa makuun, kypsymiseen ja jopa turvallisuuteen”
Uutiset | 29.4.2026 22:00
Charlesilla oli USA:ssa yksi tärkeä tehtävä – Ja hän saattoi onnistua, kiitos vitsailun
Tarinat | 29.4.2026 21:01
HUS varoittaa nuorten aikuisten suosimasta tavasta – ”Silmä voi puhjeta nopeasti”
Uutiset | 26.4.2026 21:31
Suomessa elää enää yksi Venäjän vallan aikana syntynyt ihminen
Uutiset | 28.4.2026 21:30
Hävittäjä, joka pystyi jopa pakittamaan – suomalaisten kadehtima Saab Viggen oli Ruotsin voimannäyte kylmän sodan taivaalla
Uutiset | 22.4.2026 21:41

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Lähialueella tuotettu kotimainen ruoka pitää tiellä
Mielipide | 29.4.2026 15:05
Lukijalta: Ajokortti ei saa olla postinumerosta kiinni
Mielipide | 29.4.2026 14:40
Lukijalta: Epävarmuudesta huolimatta käänteen merkit vahvistuvat
Mielipide | 28.4.2026 12:45
Lukijalta: Suomalainen diplomatia ansaitsee oman liputuspäivänsä
Mielipide | 28.4.2026 12:33
Lukijalta: Suomalainen hyvinvointivaltio käy kuolinkamppailuaan
Mielipide | 23.4.2026 12:05
Lukijalta: Kykeneekö sivistyspuolue keskusta korjaamaan tekemäänsä virhettä?
Mielipide | 27.4.2026 13:15
Lukijalta: Länsirataa ei ole syytä puolustaa
Mielipide | 27.4.2026 13:32
Vastine: Hakkuut ovat ilmastolain ongelma – eivät ratkaisu
Mielipide | 28.4.2026 10:51

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustakolmikko: Hallitus on sitoutunut Marinin hallitusta tiukempaan ilmastopolitiikkaan, vaikka ”mediassa monesti julistetaan jotain aivan muuta”
Uutiset | 29.4.2026 17:52
Keskustan Polviselta esitys: Suomi edelläkävijäksi koko kansan tekoälyajokortilla
Uutiset | 27.4.2026 9:34
Keskustan Honkoselta vaatimus: Pankkien ylisääntely on tutkittava viipymättä
Uutiset | 27.4.2026 9:32
Mehtälä: Perussuomalaiset tekevät pilkkaa turvetuottajien kustannuksella – ”Hävettää ja harmittaa”
Uutiset | 24.4.2026 18:17
Keskustan Honkoselta vaatimus: Pankkien ylisääntely on tutkittava viipymättä
Uutiset | 27.4.2026 9:32
Savola: Perussuomalaiset on pettänyt kaikki maaseudulle antamansa lupaukset
Uutiset | 24.4.2026 15:41
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste