Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
Haku
Politiikka

Keskustan Mattila: Ministeri Rydman käyttää Kainuun sairaalaa poliittisen kilpensä kiillottamiseen

22.10.2026 18:10
Lue lisää 
Sairaalavälikysymys
Keskustan Antti Kurvinen (kesk.) ja Hanna Kosonen sekä vihreiden Bella Forsgren kuuntelevat perussuomalaisten Pia Sillanpään puhetta eduskunnan välikysymyskeskustelussa. (Kuva: Lehtikuva/Emmi Korhonen)

Oppositio hohkasi tulipunaisena hallituksen sairaalasupistuksista – Juuson selitykset eivät kelvanneet

Pekka Pohjolainen 23.4.2024 18:22, muokattu 24.4.2024 14:43
a– a+
Sairaalavälikysymys

Opposition sote-poliitikot iskivät koko rintaman leveydellä hallituksen ja sen sosiaali- ja terveysministerin Kaisa Juuson (ps.) kimppuun, kun eduskunta pääsi väittelemään kehysriihen sairaalaleikkauksista välikysymyksen pohjalta.

Juuso perusteli laajalti kuohuttaneita sairaalapäivystysten supistamisia sillä, että hallituksen on pakko keskittää erikoissairaanhoidon vaativaa hoivaa henkilöstöpulan vuoksi.

Ministerin mukaan esimerkiksi välimatka Kemistä Rovaniemelle tai Ouluun ei ole ylitsepääsemätön, vaan vähän päälle sata kilometriä.

– Tällä toimenpiteellä Lapin hyvinvointialue saa taloudellisia säästöjä ja myöskin henkilöstöresursseja muihin palveluihin, hän perusteli.

Mikäli hoidon tarve on niin iso ja hätä on niin iso, että yöllä tarvitsee lähteä lääkäriin, on Juuson mukaan parempi mennä suurempaan sairaalaan, jossa ympärivuorokautinen leikkaussalivalmius muine toimintoineen.

Sosiaali- ja terveysministeri Kaisa Juuso (ps.) vastasi välikysymykseen hallituksen puolesta. (LEHTIKUVA / EMMI KORHONEN)

Keskustan Katri Kulmuni toivoi hallituksen edustajien kertovan, kuinka puoli miljoonaa suomalaista, joita sairaalakeskittäminen koskee, hyötyvät Kela-korvauksista yöllä, kun he eivät pääse enää lääkäriin.

– Ja, arvoisa hallitus, haluaisin kysyä myös perussuomalaisilta, tältä kokoomuksen apupuolueelta, että mitä te oikein saitte, kun te annoitte tältä puolelta miljoonalta suomalaiselta heikentää palveluita ja samalla te säilytitte ne samat yöpäivystyspalvelut Raaseporissa ja Pietarsaaressa ruotsinkielisyyden perusteella, Kulmuni sivalsi.

Vasemmistoliiton puheenjohtaja Li Andersson huomautti, että hallituksella näyttää olevan rahaa, vaikka se väittää muuta.

– Mutta onhan hallituksella rahaa: te olette juuri päättäneet käyttää 500 miljoonaa euroa yksityisen terveydenhuollon lääkärikäyntien rahoittamiseksi veronmaksajien rahoilla samanaikaisesti, kun te leikkaatte hyvinvointialueilta perusterveydenhuollosta ja vanhuspalveluista.

Anderssonin mukaan tällaisissa arvovalinnoissa ei ole mitään järkeä terveydenhuollon, kansanterveyden näkökulmasta, tasa-arvon näkökulmasta eikä myöskään taloudenpidon näkökulmasta.

Vasemmistoliiton puheenjohtaja Li Andersson ja eduskuntaryhmän puheenjohtaja Jussi Saramo välikysymyskeskustelussa. LEHTIKUVA / EMMI KORHONEN

Sosiaali- ja terveysministeri Sanni Grahn-Laasonen (kok.) perusteli Kela-korvausten lisärahoitusta hoitojonojen purkamisella.

– Onko se ylimääräistä, että ihmiset pääsevät esimerkiksi fysioterapiaan, ikääntyvät ihmiset, jotka tarvitsevat helpotusta toimintakykyynsä, että he pystyisivät paremmin tulemaan toimeen esimerkiksi kotona, pärjäämään ilman raskaampia palveluja? Tai vaikkapa tämä lapsettomien ihmisten asema? Tai vaikkapa hammashoito?

Pääministeri Petteri Orpo (kok.) näki hallituksensa perineen Sanna Marinin (sd.) hallitukselta kaksi jättimäistä haastetta: valtavan julkisen velan ja keskeneräisen sote-mallin, jonka kustannukset karkaavat käsistä.

Orpon mukaan yksi syy, miksi hallitus joutui nyt sopeuttamaan niin paljon, oli se, että hyvinvointialueet tarvitsevat lisää rahaa, jotta ne pystyvät huolehtimaan ihmisten peruspalveluista.

– Tänä vuonna 24,6 miljardia hyvinvointialueiden rahoitus, ensi vuonna 26,2. Siis suunnaton määrä lisää rahaa suunnataan hyvinvointialueille. Älkää väittäkö, että me leikkaamme emmekä anna rahaa. Se on kohtuutonta, se ei ole totta!

Valtiovarainvaliokunnan puheenjohtaja Markus Lohi (kesk.) huomautti valiokuntansa selvittäneen pari viikkoa sitten, mistä hyvinvointialueiden merkittävä kustannusten nousu ja alijäämä parina viime vuonna johtuvat.

– Keskeiset syyt olivat poikkeuksellinen palkkaratkaisu, poikkeuksellinen inflaatio ja henkilöstöpulasta johtuva kalliiden ostopalveluiden ja vuokrapalvelujen käyttö. Yksikään näistä syistä ei liity sote-uudistuksen toteuttamiseen tai valittuun malliin. Mutta siihen, että hallitus imuroi rahat ja aiheuttaa tämän kriisin imuroimalla ne sieltä, te voitte vaikuttaa, Lohi opasti.

Pääministeri Petteri Orpo (kok.) puolusti hallituksen sote-päätöksiä. (LEHTIKUVA / EMMI KORHONEN)

Pääministeri Orpo puolusti myös voimakkaasti ministeri Juusoa, jonka oppositio haluaa panna viralta epäluottamuslauseella heikkona pitämänsä johtamisen vuoksi.

– Ministeri Juuso suhtautuu erittäin vakavasti hänen työhönsä. Hän on ollut mukana keskusteluissa ja neuvotteluissa, hän on tuonut esiin voimakkaasti sosiaali- ja terveysministeriön näkökulmaa. Minusta pitäisi pystyä argumentoimaan asiaperusteisesti, ei henkilöön menevästi, pääministeri vetosi.

Juuso selvitti, että hänen ministeriönä alaisen sairaalaverkkotyöryhmän tammikuussa julkaistu raportti oli pelkkää virkatyötä, jonka kansliapäällikkö oli tilannut.

– Sen jälkeen asia on käsitelty ministerityöryhmässä, jonka puheenjohtajana toimin.

Juuson mukaan kehysriihessä oltiin etenemässä pidemmälle keskussairaalaverkkoon puuttuvan niin sanottuun kakkosvaiheeseen, mutta puolueiden puheenjohtajat päättivät lopulta luopua siitä.

– Minä olen siitä helpottunut ja uskon, että aika moni muukin on siitä helpottunut.

SDP:n Krista Kiurulle Juuson selitykset eivät kelvanneet.

– Monta kuukautta meni, mutta hallitus ei osannut sanoa, onko sairaalaverkkoratkaisu tekeillä vai ei. Katsokaa sitä pöytäkirjaa, kun pääministeri ei edes tiennyt, kenelle sosiaali- ja terveyspalvelut kuuluivat. Sanoitte siinä keskustelussa, että Ikoselle. Nyt on selvinnyt, että ne kuuluvatkin siis ministeri Juusolle, Kiuru pauhasi.

Kiuru kyseli, miten voi olla mahdollista, että hallitus ei löytänyt kehysriihessä muita kuin sosiaali- ja terveydenhuoltoa koskevia säästöjä.

– Tämä ei ole leikin asia, Purra. Puolet tästä sopeutustarpeesta tehtiin leikkaamalla, ja kaksi kolmasosaa on pääluokasta 33, sosiaali- ja terveyspalvelut sekä sosiaaliturva. On tämä käsittämätöntä, Kiuru julisti.

Oppositio äänestyttää perjantaina sekä hallituksen että ministeri Juuson luottamuksesta. Välikysymyksessä on mukana koko oppositio, mutta Harry Harkimon Liike Nyt ei aio äänestää Juusolle epäluottamusta.

.

Lue myös

Keskustan Kemppi välikysymyskeskustelussa: Sakset leikkaavat, mutta vastuunkantajia ei näy

Hallituksen valitsema linja sosiaali- ja terveyspalveluissa on kylmä, kova ja kallis, katsoo keskustan...
23.4.2024 15:07

Juuso: Meidän on pakko keskittää

Hallituksen on pakko keskittää erikoissairaanhoidon vaativaa hoivaa henkilöstöpulan vuoksi, sanoo sosiaali- ja terveysministeri...
23.4.2024 14:59

Kurvinen STT:lle: Keskustan eduskuntaryhmä esittää epäluottamusta Juusolle

Keskustan eduskuntaryhmän puheenjohtaja Antti Kurvinen kertoo STT:lle, että ryhmä aikoo esittää epäluottamusta sosiaali-...
23.4.2024 14:13

Aihetunnisteet

Eduskunta Politiikka

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Moskova ja Peking jyrähtävät: Ulkopuolisten ei pidä sotkeutua
Uutiset | 22.10.2026 9:00
Rubio: Witkoffin ja Zelenskyin keskustelussa ei yllätyksiä – Trump kävi uuteen hyökkäykseen Zelenskyiä vastaan
Uutiset | 21.10.2026 8:44
Witkoff esitteli Putinille ”uusia ideoita” sodan lopettamiseksi Ukrainassa ja sai myös vapaaksi yhdysvaltalaisen opettajan
Uutiset | 21.10.2026 12:38
Keskustasta tyrmäys Purran taloushehkutukselle: Ihmiset myyvät Tori. fi:ssä omia tavaroitaan, kun rahat ovat loppu
Uutiset | 20.10.2026 16:14
Wall Street Journal: Elon Musk antoi määräyksen Starshield-yhteyksien rajoittamisesta Ukrainassa
Uutiset | 21.10.2026 5:36
Maailmankaikkeuden olisi pitänyt tuhoutua heti synnyttyään – tuore laskelma kertoo, miksi näin ei käynyt
Uutiset | 21.10.2026 22:30
Tutkimus: Lapin sodan jäljet näkyvät yhä ihmisten elämässä – ”Osasta vaiettiin”
Uutiset | 21.10.2026 20:31
Toinen maailmansota | Liittoutuneetkin tekivät rikoksia – Laconian tapaus käynnisti julman kierteen merisodassa
Uutiset | 19.10.2026 21:50
Historia | ”Venäläinen tikka” hermostutti kylmän sodan radioaalloilla – jättiläismäinen tutka tarkkaili tuomiopäivän pasuunoita
Uutiset | 19.10.2026 21:22
Keskustan Siponen vaatii Orpoa julkistamaan Googlen viestit: ”Laki on laki myös pääministerille”
Uutiset | 22.10.2026 14:41
Kymmenen natsijohtajaa joutui hirteen tasan 80 vuotta sitten – nämä olivat kunkin viimeiset sanat
Uutiset | 16.10.2026 22:15
Hawker Hurricane olisi hallinnut talvisodan taivasta, mutta sota ehti loppua – legendaarinen brittihävittäjä jäi Suomessa pikkurooliin
Uutiset | 16.10.2026 21:36
Moskova ja Peking jyrähtävät: Ulkopuolisten ei pidä sotkeutua
Uutiset | 22.10.2026 9:00
Keskustasta tyrmäys Purran taloushehkutukselle: Ihmiset myyvät Tori. fi:ssä omia tavaroitaan, kun rahat ovat loppu
Uutiset | 20.10.2026 16:14
Välirikko syvenee: Zelenskyiltä uusi piikki Trumpille
Uutiset | 16.10.2026 10:30
Trump puolustelee päätöksiään: En halua ajaa Venäjää neuvottelupöydästä
Uutiset | 19.10.2026 17:36
Lapin sota | Suomi juonitteli Saksan ja Neuvostoliiton välissä – hankitulla ajalla pelastettiin Oulu
Uutiset | 18.10.2026 19:30
Rubio: Witkoffin ja Zelenskyin keskustelussa ei yllätyksiä – Trump kävi uuteen hyökkäykseen Zelenskyiä vastaan
Uutiset | 21.10.2026 8:44
”Putinin ymmärtäjille ei ole paikkaa puolueessa”
Uutiset | 19.10.2026 18:30
Toinen maailmansota | Liittoutuneetkin tekivät rikoksia – Laconian tapaus käynnisti julman kierteen merisodassa
Uutiset | 19.10.2026 21:50
Sotahistoria | Miksi saksalaiset hävittäjä-ässät näyttävät niin ylivoimaisilta? Asialle löytyy harvoin esiin nostettu selitys
Uutiset | 7.10.2026 21:31
Kymmenen natsijohtajaa joutui hirteen tasan 80 vuotta sitten – nämä olivat kunkin viimeiset sanat
Uutiset | 16.10.2026 22:15
Yhden vitamiinin puute voi aiheuttaa toistuvia flunssia, kertoo lääkäri Seurassa
Uutiset | 26.9.2026 20:56
Hawker Hurricane olisi hallinnut talvisodan taivasta, mutta sota ehti loppua – legendaarinen brittihävittäjä jäi Suomessa pikkurooliin
Uutiset | 16.10.2026 21:36
Jatkosota | Britannian työväenliike tylytti sotivia suomalaistovereita – SDP vastasi viileästi
Uutiset | 10.10.2026 22:30
Jyrsijät ovat jopa vaarallisia tuholaisia – kotitalossa paras keino eivät ole loukut, autoilijan kannattaa katsoa, minne pysäköi
Uutiset | 10.10.2026 21:15
Milloin tulee lunta? – Näin kuuluu ennuste
Uutiset | 7.10.2026 15:05
Historia | Kun natsijohtajat marssivat hirttolavalle, ei paluuta vanhaan enää ollut
Uutiset | 13.10.2026 22:15
Trump toisti väitteensä tulitauosta Ukrainan ja Venäjän välillä – ”He suostuivat, koska minä sanoin, että he suostuivat”
Uutiset | 13.10.2026 8:12
Tutkimus: Miljoonien syöpien taustalta paljastuivat samat syylliset – olisivat estettävissä
Uutiset | 13.10.2026 21:46

Uusimmat

Unkari 1956 | Lännen radioasema ruokki kapinoivien unkarilaisten toivoa – apua ei koskaan tullut
Uutiset | 22.10.2026 22:37
Miten Hermann Göring sai syanidikapselin selliinsä? – 80-vuotias mysteeri ihmetyttää edelleen, vaikka vuonna 2005 saatiinkin tunnustus
Uutiset | 22.10.2026 22:00
Lapin sota | Hyppymiina oli saksalaisten pirullisimpia yllätyksiä pohjoisen teillä, pihoissa ja metsissä – ”Mies meni kahtia”
Uutiset | 22.10.2026 21:30
Orpo vieraili koetellussa Kiovassa ja tapasi Zelenskyin
Uutiset | 22.10.2026 18:39
Keskustan Mattila: Ministeri Rydman käyttää Kainuun sairaalaa poliittisen kilpensä kiillottamiseen
Uutiset | 22.10.2026 18:10
Hallitukselta esitys raskaan liikenteen ammattidieselistä
Uutiset | 22.10.2026 17:23
Lupa- ja valvontavirasto teki Muhoksen datakeskushankkeesta tutkintapyynnön poliisille
Uutiset | 22.10.2026 17:07
Pitkäaikaistyöttömien osaamissetelille hyväksyntä
Uutiset | 22.10.2026 16:49
Purralta kehut keskustan sähköpaketille: ”Erittäin hyviä elementtejä”
Uutiset | 22.10.2026 16:41
Lohi ruotii PS:n leikkauslistaa: ”Otsikoksi olisi voinut panna, että empatia ei kuulu politiikkaan”
Uutiset | 22.10.2026 16:17
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Voivatko poliitikot päättää etätyöstä? – Professorin mukaan lähivuosien trendejä on vaikea ennustaa
Uutiset | 18.10.2026 10:00
Miksi uusia syöpälääkkeitä tulee Suomeen vähemmän kuin muualle Eurooppaan? – ”Potilas saa vähän vanhempaa hoitoa”
Uutiset | 18.10.2026 12:01
”Tämä on sellainen sukuvika” – Kymmenen tunnin työpäivä merellä paljastaa, mikä katoavassa ammatissa kiehtoo yhä
Uutiset | 11.10.2026 8:06

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Unkari 1956 | Lännen radioasema ruokki kapinoivien unkarilaisten toivoa – apua ei koskaan tullut
Uutiset | 22.10.2026 22:37
Miten Hermann Göring sai syanidikapselin selliinsä? – 80-vuotias mysteeri ihmetyttää edelleen, vaikka vuonna 2005 saatiinkin tunnustus
Uutiset | 22.10.2026 22:00
Lapin sota | Hyppymiina oli saksalaisten pirullisimpia yllätyksiä pohjoisen teillä, pihoissa ja metsissä – ”Mies meni kahtia”
Uutiset | 22.10.2026 21:30
Kymmenen natsijohtajaa joutui hirteen tasan 80 vuotta sitten – nämä olivat kunkin viimeiset sanat
Uutiset | 16.10.2026 22:15
Hawker Hurricane olisi hallinnut talvisodan taivasta, mutta sota ehti loppua – legendaarinen brittihävittäjä jäi Suomessa pikkurooliin
Uutiset | 16.10.2026 21:36
Moskova ja Peking jyrähtävät: Ulkopuolisten ei pidä sotkeutua
Uutiset | 22.10.2026 9:00

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Perusuomalaisten teot ovat katastrofaalisia
Mielipide | 22.10.2026 14:37
Lukijalta: Itseluottamuksen puute omiin kykyihin – yksi koulumenestyksen jarru
Mielipide | 22.10.2026 9:49
Lukijalta: Vantaa päätti pysyä Vantaana
Mielipide | 22.10.2026 9:37
Lukijalta: Riittävät kotiin vietävät palvelut kuuluvat jokaiselle ikääntyneelle
Mielipide | 22.10.2026 9:32
Lukijalta: On tämä hullua hommaa
Mielipide | 20.10.2026 10:11

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Nuorisojärjestö läimäyttäisi ”eläkepommia persauksille”: Työurille pituutta ja tuottavuus kasvuun!
Uutiset | 22.10.2026 9:20
Vantaan Keskusta ei kannata kaupungin yhdistämistä Helsinkiin
Uutiset | 19.10.2026 10:00
Keskustan Kalmari: Pienten yhdistysten rahat eivät saa huveta pankkimaksuihin ja byrokratiaan
Uutiset | 19.10.2026 9:46
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata