Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Politiikka

”Raskaussyrjintää on vähennettävä, ei lisättävä”– Kaikkonen kehottaa hallitusta vetämään kohulakinsa pois eduskunnasta

9.3.2026 9:21
Lue lisää 
Analyysi
Koulujen joulujuhlien järjestäminen kirkoissa on herättänyt paljon keskustelua. (Kuva: Maria Seppälä)

Näkökulma: Joulujuhlakeskustelu osoittaa, kuinka vaikeaa suomalaisten on puhua uskonnosta – Moni pelkää, ettei kristillisille arvoille ja perinteelle jää tilaa nyky-yhteiskunnassa

Apulaisoikeusasiamiehen linjaus jättää joidenkin toimivien käytäntöjen tulevaisuuden epäselväksi, toimittaja Samuli Vänttilä kirjoittaa
Samuli Vänttilä 13.11.2019 11:15, muokattu 13.11.2019 18:27
a– a+
Analyysi

Politiikan asiantuntija Erkka Railo jakoi tiistaina Twitterissä osuvan kuvan maalauksesta, jossa keskiaikaiset sotilaat läimivät toisiaan raivopäissään miekoilla. Tunnelma on kaoottinen.

Kuvan alle Railo on kirjoittanut: ”Havainnollistava kuva normaalista arkipäivästä #Twitter’ssä”.

Näinpä. Twitteristä on tullut sotatanner, jossa jokainen kiljuu kilpaa, sohii sanaisilla aseillaan sumeilematta ja antaa raivon näkyä. Huolestuttavinta on se, että keskustelua käyvät he, joita toisinaan sivistyneistöksikin kutsutaan.

Tyypillistä keskustelulle on se, ettei kukaan edes yritä ymmärtää toista.

Niin kävi taas viikonloppuna, kun apulaisoikeusasiamies Pasi Pölönen linjasi, että koulujen joulujuhlien järjestäminen kirkoissa on lainvastaista.

Toiset riensivät huutamaan, että just näin, ei todellakaan joulujuhlia kirkkoihin, toiset jankuttivat, että joulukirkkoon on päästävä kouluissa jatkossakin. Lopulta tapeltiin siitä, mitä apulaisoikeusasiamies itse asiassa oli sanonut.

Uskonto on suomalaisille vaikea aihe, sen joulujuhlakeskustelu taas osoittaa.

Aiheeseen liittyy niin paljon tunteita, että keskustelu äityy miltei väkisinkin yleiseksi älämölöksi.

Toisille kirkko Raamattuineen edustaa parituhatta vuotta vanhaan taruun pohjautuvaa höpöhöpöä, toisille se on tärkeä elämän ohjenuora ja koko maailmankatsomuksen perusta.

Vaikka suomalaisista suurimman osan ajattelu osuu jonnekin ääripäiden välimaastoon, silti keskustelu on hyvin polarisoitunutta.

Ehkä juuri siksi uskontoteemoissa olisi syytä nojata erityisen voimakkaasti maltillisuuteen ja kiihkottomuuteen.

Maallistuneessa yhteiskunnassa uskontotietämys on ohentunut voimakkaasti. Uskontokeskustelussa kovinta ääntä pitävät usein he, joilla ei ole aiheesta tarpeeksi tietoa tai omakohtaista kosketusta. Näkemykset pohjautuvat hyvin pitkälti mielikuviin.

Toisella puolen aitaa on syytä tunnustaa se tosiasia, että Suomesta on tullut moniarvoinen yhteiskunta. Kirkko ja sen sanoma on monille vieras, eivätkä he halua sitä arkeensa. Näkemystä on syytä kunnioittaa.

Samalla täytyy kunnioittaa sitä, että toiset haluavat edelleen harjoittaa uskontoaan tai kokevat kristinuskon merkittäväksi kulttuuriseksi perinnöksi.

Apulaisoikeusasiamiehen linjaukseen liittyvässä keskustelussa sekoittui kaksi erillistä asiaa.

Näkemys siitä, että kaikille koulun opiskelijoille tarkoitettu yhteinen joulujuhla ei voi olla luonteeltaan uskonnollinen, on perusteltu ja ymmärrettävä.

Koulussa joulua pitää voida juhlia niin, että siihen osallistuminen tuntuu kaikista hyvältä. Sen päälle voidaan järjestää joulukirkkoja entiseen tapaan, kunhan ne eivät ole pakollisia.

Yhtä lailla kouluissa täytyy olla tilaa myös sille, että toiset opiskelijat eivät osallistu tunnustuksellisista syistä esimerkiksi tanssitunneille tai teatterivierailuihin. Toivottavasti suvaitsevaisuuden puolestapuhujat eivät unohda heitäkään, sillä arkitodellisuus voi heidän kohdallaan olla usein melko karu.

Apulaisoikeusasiamiehen linjaus jätti kuitenkin ilmaan epäselvyyden siitä, että saako kirkoissa järjestää enää ollenkaan koulujen tilaisuuksia. Pölönen piti kirkkosalia lähtökohtaisesti uskonnollisena tilana, jossa koulujen päättäjäistilaisuuksien järjestäminen on vähintäänkin ongelmallista.

Moni hätääntynyt keskustelija otti Twitterissä kantaa nimenomaan tästä näkökulmasta.

Apulaisoikeusasiamiehen tulkinta onkin hämmentävä ja monitulkintainen. Moni suomalaislukio järjestää esimerkiksi lakkiaisjuhlansa täysin ei-uskonnollisella sisällöllä kirkoissa, koska lukioiden omat juhlasalit ovat siihen tarkoitukseen auttamatta liian pieniä.

Joutuvatko lukiot nyt muuttamaan toimivia käytäntöjään, kysyi moni.

Muiden uskonnollisten yhteisöjen tiloissa toimii arkipäivisin muun muassa kunnallisia päiväkoteja, kun pääasiassa viikonloppukäyttöön rakennetut tilat ovat silloin tyhjäkäytöllä. Tiloissa järjestetään myös esimerkiksi kutsuntoja.

Yhteiskäyttö on järkevää jo ilmastonmuutoksen kannalta, mutta apulaisoikeusasiamiehen näkemys jättää epäselväksi sen, onko sellainen jatkossa enää mahdollista.

Keskustan puheenjohtaja Katri Kulmuni huomauttikin Helsingin Sanomille , etteivät kirkon seinät vielä tee tilaisuudesta uskonnollista.

Kirkkoasioista vastaava tiede- ja kulttuuriministeri Hanna Kosonen (kesk.) totesi Suomenmaan blogissaan , että eduskunnan perustuslakivaliokunta joutuu vielä linjaamaan asiasta, koska apulaisoikeusasiamiehen perusteluista jää niin paljon avoimia kysymyksiä.

Joulujuhlakeskustelun voi liittää myös osaksi laajempaa yhteiskunnallista murrosta, jossa kirkko menettää rajusti asemaansa.

Kirkkoon kuuluu enää alle 70 prosenttia suomalaisista. Kirkosta eroaminen on kiihtyvä ilmiö. Suomi maallistuu ja kirkon opit (mitä ne kunkin mielestä ovatkaan) eivät ole muodissa.

Vanhasta valta-aseman ylläpitäjästä ja ideologisesta vallankäyttäjästä on tulossa marginaalisempi ilmiö, joka joutuu suhteuttamaan asemaansa isompiin valtaideologioihin.

Murroksen keskellä kristinuskon yhä omakseen kokevia pelottaa ja ahdistaa, että onko heille tilaa maallistuneessa yhteiskunnassa.

Julkisen vallan edustajat ovat lyhyen ajan sisällä ilmaisseet useampia kannanottoja, joissa uskonnolliset ovat kokeneet joutuvansa ahtaalle. Tästä esimerkkinä käyköön vaikkapa kansanedustaja Päivi Räsäseen (kd.) kohdistuvat esitutkinnat kiihottamisesta kansanryhmää vastaan.

Pelkoa vain vahvistaa aiheista nouseva raivopäinen keskustelu, jossa lynkkausmielialat eivät ole kaukana.

Se on huolestuttava ilmiö. Kirkolla itsellään ei ole mairitteleva historia eri tavalla ajattelevien ymmärtäjänä, mutta sortajasta ei silti voi tehdä sorrettua.

Uskonnot pitäisi nähdä osana yhteiskuntaa, jossa tilaa on kaikille, myös niille, jotka ajattelevat eri tavalla kuin valtaväestö.

   

Juttua korjattu 13.11.2019 kello 13. Päivi Räsästä vastaan ei ole nostettu syytteitä kiihottamisesta kansanryhmää vastaan, kuten jutussa aiemmin todettiin. Räsäseen kohdistuu kaksi esitutkintaa kiihottamisesta kansanryhmää vastaan.

Lue myös

Apulaisoikeusasiamiehen joulujuhlaratkaisu nousi esille täysistunnossa – Räsänen ja Essayah toivovat perustuslakivaliokunnan kannanottoa

Eduskunnan täysistunnossa käytiin lyhyt debatti apulaisoikeusasiamiehen tuoreesta joulujuhlaratkaisusta. Kristillisdemokraattien kansanedustajat Päivi Räsänen ja Sari Essayah...
13.11.2019 18:19

Opetushallitus päivittänee koulun joulujuhlista annettua ohjeistusta vuoden loppuun mennessä

Suomen noin 3 000 koulusta arviolta alle sadassa järjestetään joulujuhla kirkossa
15.11.2019 8:15

Aihetunnisteet

joulu joulujuhla joulujuhlakohu kirkko uskonto

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Kun taivaalle piti päästä pystysuoraan – näin suomalaislentäjät taltuttivat ensimmäiset neuvostokopterit
Uutiset | 7.3.2026 21:27
Tappajahain hyytävin tarina on totta – USS Indianapolis kuljetti tuomiopäivän aseen ja kohtasi karmivan lopun
Uutiset | 3.3.2026 21:20
Öljyn hinta rikkoi 100 dollarin rajan ja nousee yhä – Trump: ”Hyvin pieni hinta turvallisuudesta”
Uutiset | 9.3.2026 8:30
Lewis Hamiltonilta raju ulostulo: Kehottaa Afrikkaa nousemaan entisiä siirtomaavaltoja vastaan
Uutiset | 8.3.2026 20:15
Essee: Elinikäinen oppiminen riskiyhteiskunnassa – missä menee kohtuuden raja?
Uutiset | 8.3.2026 18:00
Jopa 14 suomalaista naista saa rintasyöpädiagnoosin joka päivä – moni ei tunnista näitä oireita
Uutiset | 7.3.2026 18:03
Surmatun ajatollahin poika nousi valtaan – Iran ja Israelin moukaroivat toisiaan
Uutiset | 9.3.2026 12:30
Vaihdetaanko asfaltti hiekkaan maaseudulla? Ovaskalta tyrmäys VM:n budjettipäällikön puheille
Uutiset | 9.3.2026 11:54
Iran: Euroopan maat auttoivat sotaan johtaneiden olosuhteiden luomisessa
Uutiset | 9.3.2026 13:01
Trump: Kuuban valtion viimeiset hetket ovat käsillä – ”Heillä on paha hallinto”
Uutiset | 7.3.2026 18:46
Tappajahain hyytävin tarina on totta – USS Indianapolis kuljetti tuomiopäivän aseen ja kohtasi karmivan lopun
Uutiset | 3.3.2026 21:20
Tyly uhkaus Kremlin liittolaiselle: ”Kuin hammaslääkärikäynti”
Uutiset | 1.3.2026 21:03
Iran ampui ballistisen ohjuksen kohti Turkkia
Uutiset | 4.3.2026 14:22
Iranin vallankumouskaarti uhkaa polttaa laivat Hormuzinsalmella
Uutiset | 3.3.2026 8:40
Kun taivaalle piti päästä pystysuoraan – näin suomalaislentäjät taltuttivat ensimmäiset neuvostokopterit
Uutiset | 7.3.2026 21:27
Iran iskenyt Omaniin
Uutiset | 3.3.2026 10:25
Venäjä varoittaa ydinkatastrofista – Kansainvälinen atomienergiajärjestö koolle
Uutiset | 2.3.2026 8:50
Katkera tilitys Trumpin tempoilusta – ”Marco Rubio juoksi ulos huoneesta”
Uutiset | 3.3.2026 21:03
Trumpin liittolaiselta raju paljastus: Seuraava kohde jo valittu
Uutiset | 3.3.2026 22:05
Useita Yhdysvaltain hävittäjiä on pudonnut Kuwaitissa, kertoo Kuwaitin puolustusministeriö
Uutiset | 2.3.2026 10:02
Kremlistä raju viesti: ”Silloin meidän ydinaseemme kohdistetaan Viroon”
Uutiset | 23.2.2026 22:02
Maailman vaarallisin juusto? Tämän herkun syöminen voi johtaa hirvittäviin seurauksiin
Uutiset | 12.2.2026 22:13
Kalastaja huomasi jäällä jotain outoa – salakuljettajien röyhkeä yritys paljastui
Uutiset | 18.2.2026 22:02
Suuroperaatio: Ukraina paljasti Venäjän salamurhajuonen
Uutiset | 20.2.2026 21:45
Historia | Japanin tarkimmin varjeltu sotasalaisuus ilmestyi suoraan piikille – amerikkalaisen vedenalaisen päälliköllä kävi satumainen tuuri marraskuussa 1944
Uutiset | 21.2.2026 21:35
Mitä tehdä, jos joku nuuskii takapuskuriasi? Asiantuntija vastaa
Uutiset | 26.2.2026 21:50
Autot | Mercedes-Benz W123 oli kuin pankkiholvi pyörillä – mutta ohitukseen piti valmistautua jo edellisessä pitäjässä
Uutiset | 11.2.2026 21:09
Kohuväite: Johannes Kläbo voisi vaihtaa lajia
Uutiset | 25.2.2026 21:32
Lihavuusekspertti: Ylipainoisuuden syy on aivoissa – nämä ovat painonhallinnan ”kultaiset säännöt”
Uutiset | 13.2.2026 22:09
Tutkimus: Tämä määrä kahvia päivässä voi alentaa dementiariskiä lähes viidenneksellä
Uutiset | 10.2.2026 21:35

Uusimmat

Demarikonkarilta tyly ulostulo: ”Ei millään pahalla, Sanna Marin”
Uutiset | 9.3.2026 19:22
Kulmuni hallituksen ydinasesalailusta: ”Kokoomuksen homma alkaa keulia”
Uutiset | 9.3.2026 19:12
Markkinoille iski öljynmusta maanantai – WSJ: Pahin energiasektorin kriisi sitten 1970-luvun
Uutiset | 9.3.2026 18:51
Mika Salminen: Seuraava pandemia voi olla ”musta hevonen” – Tämän korona opetti
Uutiset | 9.3.2026 18:41
Keskustanuoret vaatii: Lasten käyttämisestä rikoksiin tehtävä ankarasti rangaistavaa
Uutiset | 9.3.2026 18:02
Työministeri vaatii tolkkua ”krääsäralliin” – Työryhmä listasi keinoja halpatuonnin ongelmiin
Uutiset | 9.3.2026 17:21
Jääkiekossa virisi Pride-kohu – Pelaajayhdistys vaatii perusoikeuksien kunnioittamista
Uutiset | 9.3.2026 17:10
Macron: Ranska valmistautuu saattamaan aluksia Hormuzinsalmessa liittolaisten kanssa
Uutiset | 9.3.2026 16:13
Nato torjui Iranista laukaistun ohjuksen Turkin ilmatilassa
Uutiset | 9.3.2026 15:43
Keskustan Kurvinen ei niele hallituksen ydinaseselityksiä – ”Menettelytapa oli väärä”, hän sanoo HS:ssa
Uutiset | 9.3.2026 15:29
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

50 vuotta | Koronan jälkipyykki on jäänyt Suomessa pesemättä, sanoo poikkeusajan ministeri Hanna Kosonen
Uutiset | 1.3.2026 9:01
”Hirvittää” – PTT:n Markus Lahtinen kertoo, mitä velkajarrutyöryhmän laskelma sopeutuksesta oikeasti tarkoittaisi
Uutiset | 25.2.2026 19:11
”Voiko tämä olla tottakaan?” – Keskusta antoi Orpolle kaksi vaihtoehtoa työttömyyskatastrofissa
Uutiset | 24.2.2026 19:51

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Demarikonkarilta tyly ulostulo: ”Ei millään pahalla, Sanna Marin”
Uutiset | 9.3.2026 19:22
Kulmuni hallituksen ydinasesalailusta: ”Kokoomuksen homma alkaa keulia”
Uutiset | 9.3.2026 19:12
Markkinoille iski öljynmusta maanantai – WSJ: Pahin energiasektorin kriisi sitten 1970-luvun
Uutiset | 9.3.2026 18:51
Tappajahain hyytävin tarina on totta – USS Indianapolis kuljetti tuomiopäivän aseen ja kohtasi karmivan lopun
Uutiset | 3.3.2026 21:20
Tyly uhkaus Kremlin liittolaiselle: ”Kuin hammaslääkärikäynti”
Uutiset | 1.3.2026 21:03
Iran ampui ballistisen ohjuksen kohti Turkkia
Uutiset | 4.3.2026 14:22

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Emma-gaala ja eduskunnan kulissikapitalismi
Mielipide | 9.3.2026 16:05
Lukijalta: Muistisairas ei voi äänestää – mutta hänen omaisensa voi
Mielipide | 9.3.2026 15:57
Lukijalta: Ollaanko hyvinvointivaltiota romuttamassa?
Mielipide | 9.3.2026 15:53
Lukijalta: Hieno ajatus, liian kallis arki – Yhteisöllinen asuminen kaipaa lakimuutosta
Mielipide | 9.3.2026 15:47
Lukijalta: Vastaus Verohallinnon pääjohtaja Markku Heikuralle 
Mielipide | 3.3.2026 11:51
Lukijalta: Julkinen talous on sopeutettava – mutta hyvinvoinnin tuo vain talouskasvu
Mielipide | 2.3.2026 13:53
Lukijalta: Kuka hyötyy, jos lähihoitajat ajetaan ulos?
Mielipide | 4.3.2026 13:29
Lukijalta: Naistenpäivän marssi on kannanotto kyynistymistä vastaan
Mielipide | 8.3.2026 7:45

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustanuoret vaatii: Lasten käyttämisestä rikoksiin tehtävä ankarasti rangaistavaa
Uutiset | 9.3.2026 18:02
Kansanedustaja vaatii: Turpeen tuki täytyy palauttaa
Uutiset | 9.3.2026 15:22
Siika-aho vaatii loppua naisiin kohdistuvalle väkivallalle: Tekijät heti lukkojen taakse
Uutiset | 3.3.2026 18:04
Siika-aho vaatii loppua naisiin kohdistuvalle väkivallalle: Tekijät heti lukkojen taakse
Uutiset | 3.3.2026 18:04
Savola: Postin kohtuuttomat hinnankorotukset uhkaavat maaseudun tiedonsaantia 
Uutiset | 27.2.2026 12:51
Hilkka Kemppi pyrkii jatkokaudelle kansanedustajana: ”Minulla on palo hakea ratkaisuja”
Uutiset | 26.2.2026 10:13
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste