Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Venäjä

Putin voitonpäivän puheessaan: Venäjä taistelee Ukrainassa Naton tukemaa aggressiivista joukkoa vastaan

9.5.2026 11:24
Lue lisää 
Keskustan puoluekokous
Keskustan puoluekokous kokoontuu kuluvana viikonloppuna Lappeenrannan kisapuiston jäähallissa. (Kuva: Jari Laukkanen)

Näin keskustaväki rummutti puoluekokouksen ehdokkaita – myös kahden vuoden takaisista lupauksista muistutettiin

Lauri Heikkilä 11.6.2022 15:19, muokattu 11.6.2022 16:12
a– a+
Keskustan puoluekokous

Puoluekokouslauantain henkilövaalien alla keskustaväki intoutui kehumaan kokouksessa eri tehtäviin ehdolla olevia.

Annika Saarikon jatkokausi puheenjohtajana näyttää täysin varmalta, ainakin kannatuspuheenvuorojen määrän perusteella. Paavo Väyrysen valinnan puolesta on ollut vain jokunen puheenvuoro, kun Saarikkoa ovat tukeneet lukuisat puoluekokousedustajat.

– Saarikko on kokenut ja valovoimainen keskustalainen. Hän tekee täydellä sydämellä ja vahvalla esiintymisellä, Pekka Kuusisto Varsinais-Suomesta kiitti puheessaan.

– Annika on upea esimerkki. Hänen tapansa kuunnella ja kohdata saa kiitosta yli puoluerajojen, Eevakaisa Lehtosalo-Lönnberg Päijät-Hämeestä kehui.

Paavo Väyrystä puheenjohtajaksi esitti Merja Rintamäki keskustan kaksikielisestä piiristä.

Riikka Pirkkalaisen jatkoa puoluesihteerinä ei ole haastettu ollenkaan. Häntä kiitettiin eri puheenvuoroissa vahvasta järjestöosaamisesta.

Kriittisen puheenvuoron istuvaa johtoa kohtaan käytti Mari Yliahtela Etelä-Pohjanmaalta.

– Olivatko lupaukset kaksi vuotta sitten vain sanahelinää? Lupailtiin, että uusi puheenjohtaja kääntää kannatuskehityksen kääntää kannatuskehityksen, ja että varapuheenjohtaja ottaa ay-asiat vastuulleen. Näin ei ole käynyt.

Varapuheenjohtajakisaan kokousväki suuntaa ehkä jännittyneimmillä mielillä. Siinä ehdokkaita on peräti kuusi, kun valituksi tulee kolme.

Uusina varapuheenjohtajuutta tavoittelevat kansanedustaja Mikko Savola, keskustanuorten puheenjohtaja Aleksi Sandroos sekä leppävirtalainen aktiivi Juho Satti. Istuvat varapuheenjohtajat Petri Honkonen, Markus Lohi ja Riikka Pakarinen tavoittelevat jatkokausia.

Eniten puheenvuoroja keskustalaiset ovat käyttäneet istuvien varapuheenjohtajien sekä Mikko Savolan puolesta.

Honkosen kannattajat korostivat ehdokkaan ahkeruutta.

– Hän on roolissaan kiertänyt ahkerasti, vetänyt työryhmiä, on selväsanainen ja sivistynyt, Tahvo Anttila Keski-Suomesta kuvasi.

– Petri kuuntelee ja laittaa itsensä likoon. Hän on ollut kiitettävästi tavoitettavissa. Yhteistyökyky ja vastuullisuus ovat sanoja, jotka kuvaavat häntä, Johanna Häggman Etelä-Hämeestä sanoi.

Lohen kohdalla kiitettiin asiaosaamista.

– Lohi on hoitanut tehtävänsä hyvin. Tv-esiintymiset puhuvat puolestaan, osaaminen ja kokemus varmasti ovat hyödyksi puolueelle ja puoluejohdolle, Petteri Salmijärvi Lapista kommentoi.

– Lohi on varapuheenjohtajana osoittautunut yhteistyökykyiseksi pohjoisen Suomen edustajaksi. Puolue tarvitsee hänen talous-, yrittäjyys- ja sote-osaamista, Suvi Suonsivu Pohjois-Pohjanmaalta korosti.

Pakarisen vahvuudeksi mainittiin koko Suomen, pääkaupunkiseutu mukaan lukien tai erityisesti, tunteminen.

– Keskustan pitää tavoittaa ruuhka-Suomeen muuttaneilta kadonnut keskustalaisuus. Riikka on pääkaupunkiseudun arjessa elävä yhdistäjä, Päivi Mononen-Mikkilä keskustanaisista puhui.

– Kaupunkipolitiikassa sekä ulko- ja turvallisuuspolitiikassa ansioitunut Riikka Pakarinen on osaava, kokenut, turvallinen valinta epävarmoina aikoina. Hänellä on kykyä ja osaamista katsoa vahvasti tulevaisuuteen, Tuomo Suihkonen Uudeltamaalta kiitti.

Savolassa katsottiin yhdistyvän maatalouden sekä ulko- ja turvallisuuspolitiikan osaaminen.

– Mikko on vahva ja välittävä, vaikuttava, rautainen ulko- ja turvallisuuspolitiikan osaaja vailla vertaa. Maa- ja metsätaloudessa hänessä yhdistyy käytännön osaaminen ja eduskunnan valiokuntatyö, Susanna Laitila Etelä-Pohjanmaalta lausui.

– Maatalous on huoltovarmuuden peruspilari. Valitaan Savola puolustamaan sitä, Merja Paloniemi Pohjois-Pohjanmaalta toivoi.

Nuorten puheenvuoroissa rummutettiin vahvasti Aleksi Sandroosia. Alkiolainen liberaalius vilisi terminä monessa Sandroosin valintaa rummuttaneessa puheessa.

– Keskusta näyttäytyy menneen maailman edunvalvojana. Puolue etsii nopeita voittoja vaaliprosenteista ja gallupeista. Rohkealle alkiolaisuudelle on tilaa, siksi varapuheenjohtajaksi Aleksi Sandroos, Milla Veteläinen Kainuusta puhui.

– Ei ole mahdotonta olla alkiolainen liberaali. Äänestetään sellainen varapuheenjohtajaksi, Vilho Hakala Satakunnasta vetosi Sandroosin puolesta.

Satti sai selvästi vähinten tukea. Häntä kiitettiin tuoreiden ideoiden esille nostajana.

Juttua täydennetty varapuheenjohtajaehdokkaiden kannatuspuheilla klo 15.26.

Lue myös

Lapset muistuttavat pelkällä olemassaolollaan, mikä elämässä on tärkeintä, sanoo Hilkka Kemppi

Suomessa kaivattaisiin lisää perheystävällisyyttä työelämään, keskustaedustaja summaa äitienpäivähaastattelussa.
10.5.2026 9:01

Elon Muskin laite saattaa pudota Kuuhun – "Osoittaa tietynlaista välinpitämättömyyttä"

Kuuhun laskeutuvia luotaimia kuljettaneen Falcon 9 -kantoraketin vaihe näyttää olevan törmäyskurssilla kohti Kuuta....
9.5.2026 21:30

Orpo: Kokoomukselta oma ehdotus velkajarrusta syksyyn mennessä

Kokoomus valmistelee omaa ehdotustaan velkajarrusta, ja se valmistuu viimeistään syksyllä. Pääministeri, kokoomuksen Petteri...
9.5.2026 18:20

Aihetunnisteet

Keskusta keskustan puoluejohto keskustan puoluekokous Lappeenrannan puoluekokous

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Kela-huijaus leviää – katso esimerkki
Uutiset | 6.5.2026 17:16
Venäjä rikkoi ilmoittamansa tulitauon
Uutiset | 8.5.2026 10:00
Hiljainen tappaja lymyilee luustossa – Tutkimus vahvisti miljoonia kuolemia maailmalla
Uutiset | 8.5.2026 22:39
Tämä pelätty syöpä alkaa usein huomaamatta – Ole tarkka näiden oireiden kanssa
Uutiset | 8.5.2026 21:31
Keskustan Honkonen järkyttyi islaminopetuksen tunnustuksellisuudesta – ”Ei voi sivuuttaa olankohautuksella”
Uutiset | 8.5.2026 10:43
Janoiset Iljushinit ryystivät Itä-Saksan ylpeyden puille paljaille – luokkaviholliselta hankitut koneet eivät pelastaneet Interflugia
Uutiset | 4.5.2026 21:15
Kansanedustaja vaatii selvitystä cashewpähkinän kuorien polttamisesta
Uutiset | 7.5.2026 11:48
”Laiduntaako” nuori pitkin päivää? Tästä se johtuu
Uutiset | 6.5.2026 22:00
Miksi poliisin tunnusväri on juuri tummansininen? – Asiantuntija kertoo syyn
Uutiset | 5.5.2026 21:31
Trump sähisee Iranille: ”Räjäytimme heidät pois”
Uutiset | 8.5.2026 8:33
Kela-huijaus leviää – katso esimerkki
Uutiset | 6.5.2026 17:16
Janoiset Iljushinit ryystivät Itä-Saksan ylpeyden puille paljaille – luokkaviholliselta hankitut koneet eivät pelastaneet Interflugia
Uutiset | 4.5.2026 21:15
Miksi poliisin tunnusväri on juuri tummansininen? – Asiantuntija kertoo syyn
Uutiset | 5.5.2026 21:31
Marttojen uusi keulakuva ei osaa neuloa villasukkaa, mutta hänellä on asiaa järjestöiltä leikkaamisesta
Uutiset | 3.5.2026 8:00
US: THL:n Mika Salminen lyttää hallituksen Kela-korvauslinjan
Uutiset | 4.5.2026 10:32
Toimittajalta | Pasilan kuplasta ei näe enää edes kehätien yli – TV2:n sokaisu oli suomalaisen mediamaailman typerin virhe
Uutiset | 3.5.2026 13:00
Jääkärit saivat nimensä 110 vuotta sitten
Uutiset | 2.5.2026 21:30
Pohjois-Korea poisti perustuslaista maininnan, joka on ollut Koreoiden tavoite vuosikymmeniä
Uutiset | 6.5.2026 9:33
Venäjä rikkoi ilmoittamansa tulitauon
Uutiset | 8.5.2026 10:00
Suomessa elää enää yksi Venäjän vallan aikana syntynyt ihminen
Uutiset | 28.4.2026 21:30
Suomessa elää enää yksi Venäjän vallan aikana syntynyt ihminen
Uutiset | 28.4.2026 21:30
HUS varoittaa nuorten aikuisten suosimasta tavasta – ”Silmä voi puhjeta nopeasti”
Uutiset | 26.4.2026 21:31
Lidl tekee asiakkaiden toivoman muutoksen – voimaan 4. toukokuuta
Uutiset | 29.4.2026 8:59
Kela-huijaus leviää – katso esimerkki
Uutiset | 6.5.2026 17:16
Sotahistoria | Maailman vahvimpiin kuulunut armeija luhistui muutamassa päivässä – mitä Ranskalle tapahtui keväällä 1940?
Uutiset | 18.4.2026 22:34
Janoiset Iljushinit ryystivät Itä-Saksan ylpeyden puille paljaille – luokkaviholliselta hankitut koneet eivät pelastaneet Interflugia
Uutiset | 4.5.2026 21:15
Hävittäjä, joka pystyi jopa pakittamaan – suomalaisten kadehtima Saab Viggen oli Ruotsin voimannäyte kylmän sodan taivaalla
Uutiset | 22.4.2026 21:41
IS: Ravitsemusterapeutti vaihtaisi smoothien banaanin tähän kuitupommiin
Uutiset | 8.4.2026 21:46
Tiedätkö, mikä on Suomen historian pisin ajanjakso ilman rajamuutoksia?
Uutiset | 21.4.2026 21:45
Venähtikö tuija-aita liian pitkäksi? Asiantuntija varoittaa ratkaisevasta virheestä
Uutiset | 21.4.2026 20:20

Uusimmat

Lapset muistuttavat pelkällä olemassaolollaan, mikä elämässä on tärkeintä, sanoo Hilkka Kemppi
Uutiset | 10.5.2026 9:01
Elon Muskin laite saattaa pudota Kuuhun – ”Osoittaa tietynlaista välinpitämättömyyttä”
Uutiset | 9.5.2026 21:30
Orpo: Kokoomukselta oma ehdotus velkajarrusta syksyyn mennessä
Uutiset | 9.5.2026 18:20
Purra hyökkäsi Lindtmania vastaan ja esitteli uuden voikukkalogon – ”En halua Suomeen espanjalaista sosialismia”
Uutiset | 9.5.2026 17:31
Pääministeri Orpo: Valtioneuvoston istunto hantaviruksesta tarvittaessa jo maanantaina
Uutiset | 9.5.2026 14:27
Kokoomus karsisi hyvinvointialueita ja luopuisi terveyskeskusajattelusta
Uutiset | 9.5.2026 14:22
Kettunen vetoaa voimalaitoksiin: Pitäkää luukut kiinni
Uutiset | 9.5.2026 11:35
Kurvinen: Hallitus on murentanut suomalaisten luottamuksen tulevaisuuteen
Uutiset | 9.5.2026 11:30
Keskustan Ovaska: Euroopan on vahvistettava omavaraisuutta, puolustusta ja huoltovarmuutta tukevia liikenneyhteyksiä
Uutiset | 9.5.2026 11:28
Putin voitonpäivän puheessaan: Venäjä taistelee Ukrainassa Naton tukemaa aggressiivista joukkoa vastaan
Uutiset | 9.5.2026 11:24
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Asiantuntija: Peltojen hiilinieluja voidaan mitata uudella menetelmällä jo parin vuoden päästä – ”Nykyinen aliarvioi”
Uutiset | 5.5.2026 13:41
Toimittajalta | Pasilan kuplasta ei näe enää edes kehätien yli – TV2:n sokaisu oli suomalaisen mediamaailman typerin virhe
Uutiset | 3.5.2026 13:00
Marttojen uusi keulakuva ei osaa neuloa villasukkaa, mutta hänellä on asiaa järjestöiltä leikkaamisesta
Uutiset | 3.5.2026 8:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lapset muistuttavat pelkällä olemassaolollaan, mikä elämässä on tärkeintä, sanoo Hilkka Kemppi
Uutiset | 10.5.2026 9:01
Elon Muskin laite saattaa pudota Kuuhun – ”Osoittaa tietynlaista välinpitämättömyyttä”
Uutiset | 9.5.2026 21:30
Orpo: Kokoomukselta oma ehdotus velkajarrusta syksyyn mennessä
Uutiset | 9.5.2026 18:20
Kela-huijaus leviää – katso esimerkki
Uutiset | 6.5.2026 17:16
Janoiset Iljushinit ryystivät Itä-Saksan ylpeyden puille paljaille – luokkaviholliselta hankitut koneet eivät pelastaneet Interflugia
Uutiset | 4.5.2026 21:15
Miksi poliisin tunnusväri on juuri tummansininen? – Asiantuntija kertoo syyn
Uutiset | 5.5.2026 21:31

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Huomio työttömyyden hoidosta työpaikkojen luomiseen
Mielipide | 7.5.2026 14:46
Lukijalta: Hallitus leikkaa sieltä, missä säästäminen maksaa eniten
Mielipide | 7.5.2026 13:43
Lukijalta: Suora puhe kirpaisee mutta vapauttaa
Mielipide | 7.5.2026 10:41
Lukijalta: Mikä oikeusjärjestelmäämme vaivaa?
Mielipide | 7.5.2026 10:40
Lukijalta: Lappi ei anna valtaa, vaan valtio sen ottaa
Mielipide | 5.5.2026 11:28
Lukijalta: Suora puhe kirpaisee mutta vapauttaa
Mielipide | 7.5.2026 10:41
Lukijalta: Hävetkää – väkivalta ei ole isänmaallisuutta
Mielipide | 6.5.2026 15:07
Lukijalta: Suomi kuntoon arvojen kautta
Mielipide | 5.5.2026 14:45

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Petri Roininen jättääkin keskustan varapuheenjohtajakisan väliin
Uutiset | 8.5.2026 11:01
Kempille tukea jatkoon eduskunnassa ja puoluejohdossa – Keskustan Päijät-Hämeen piiri teki valintoja vuosikokouksessaan
Uutiset | 7.5.2026 13:01
Varsinais-Suomen Keskusta nimesi ehdokkaita eduskuntaan – Mauri Kontu hakee jatkokautta
Uutiset | 4.5.2026 9:40
Petri Roininen jättääkin keskustan varapuheenjohtajakisan väliin
Uutiset | 8.5.2026 11:01
Kempille tukea jatkoon eduskunnassa ja puoluejohdossa – Keskustan Päijät-Hämeen piiri teki valintoja vuosikokouksessaan
Uutiset | 7.5.2026 13:01
Varsinais-Suomen Keskusta nimesi ehdokkaita eduskuntaan – Mauri Kontu hakee jatkokautta
Uutiset | 4.5.2026 9:40
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste