Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Ennallistaminen

Keskustan varapuheenjohtaja Kemppi: Maanomistajan pitää voida päättää, mitä metsillään tekee

25.6.2026 16:46
Lue lisää 
Hannes-myrsky
Matkustajien jättämiä roskia Rovaniemen lentoasemalla 29. joulukuuta 2025. (Kuva: Str / Lehtikuva)

Myrsky nosti esiin kysymyksen, onko Rovaniemen lentokentän kapasiteetti riittävä – Näin vastaa Finavian johtaja

Viime viikonloppu olisi ollut yksi talven vilkkaimmista Rovaniemen lentokentällä ilman myrskyn tuomia lisähaasteita.
Suomenmaa–STT/Ville Väänänen 29.12.2025 16:48, muokattu 29.12.2025 17:51
a– a+
Hannes-myrsky

Lauantain Hannes-myrsky sai aikaan Lapin lentokentillä useiden lentojen perumisia ja varakentille ohjaamisia, kun Lapin kentistä Rovaniemi, Kittilä ja Ivalo olivat kaikki suljettuina neljästä tunnista aina kuuteen ja puoleen tuntiin.

Esimerkiksi Rovaniemen lentokentältä peruttiin tai ohjattiin varakentälle parisenkymmentä lentoa.

Lentojen perumiset ja varakentille ohjaamiset aiheuttivat niin sanotun dominoefektin, joka näkyi kaaoksena ja väentungoksena lentoasemarakennuksen sisällä sunnuntaina.

Suomen lentoasemia hallinnoivan Finavian lentoasemaverkoston johtaja Henri Hansson kertoo, että Rovaniemen lentoaseman liikenteessä on käytössä slot-koordinaatio, joka on käytössä myös esimerkiksi Helsingissä.

– Sillä rajoitetaan liikennettä tiettyyn määrään, jotta lentoaseman kokonaiskapasiteetti pysyy tasapainossa. Kun liikennettä oli sunnuntaina vilkkaasti, niin haasteeksi muodostui se, että lentokentälle saapui runsaasti matkustajia.

Normaalin aikataulutetun liikenteen lisäksi Rovaniemelle saapui myös peruttuja ja muualle ohjattuja lentoja eli matkustajamäärät kentällä olivat normaalista poikkeavia.

Hansson kertoo, että lentoasemalle tuli myös sellaisia matkustajia, jotka pyrkivät vain saamaan tietoa lennoistaan. Ihmismäärä kentällä aiheutti silloin haasteita.

Finavia avasi kaaoksen alettua myös Rovaniemen lentoaseman vanhan terminaalirakennuksen käyttöön väistötilaksi.

– Lentoasemayhtiönä vastaamme kenttäinfrastruktuurin toimimisesta ja turvallisuudesta. Me muiden sidosryhmien kanssa haluamme, että asiakkailla on mahdollisimman turvallinen olo, jos lentoasemalla joudutaan viipymään pitkään. Osa asiakkaista halusi jäädä lentoasemalle.

Väistämättä viikonlopun tapahtumat ovat herättäneet ajatuksen, onko Rovaniemen lentokentän kapasiteetti riittävä.

– Se on riittävä silloin, kun on normaali tilanne. On toinen asia, että minkälaisiin poikkeusolosuhteisiin pitää ja ylipäätänsä voi varautua infrastruktuurin näkökulmasta.

Rovaniemen lentokentälle on Hanssonin mukaan viime kesänä tehty lukuisia toimenpiteitä ja yhtenä niistä oli terminaalien laajentaminen kuluvan vuoden aikana kolmella miljoonalla eurolla.

Lentomatkustajia Rovaniemen lentoasemalla 29. joulukuuta 2025. Hannes-myrsky siirsi, peruutti ja käännytti useita lentoja viikonloppuna. JOUNI PORSANGER / LEHTIKUVA / STR

Rovaniemen alueen matkailumarkkinointiin keskittyvän Visit Rovaniemen toimitusjohtaja Sanna Kärkkäinen kertoo, että viikonlopun tilanne oli haastava, sillä se osui yhteen pääsesonkiin ja yhteen sen kovimmista viikonlopuista.

– Tällaiset poikkeukselliset sään ääri-ilmiöt valitettavasti varmasti toistuvat. Huono talvisää ei yllätä, mutta tuossa laajuudessa myrsky oli ennakoimattoman suuri. 

Kärkkäinen kertoo, että viikonlopun majoituskapasiteetti oli Rovaniemellä hyvin pitkälti täynnä.

– On tyypillistä, että meidän käyttöaste on tuohon aikaan yli 90 prosenttia. Uutta kapasiteettia on rakennettu, mutta kyllä se 6 600 vuodepaikkaa on ollut aika täyteen varattu silloin.

Mahdolliseen mainehaittaan Kärkkäinen sanoo, että aina tällaiset tilanteet ovat harmillisia.

– Olemme äärimmäisen pahoillaan, että näin tapahtui. Toisaalta sään ilmiöt ovat ennustamattomia.

Sekä Kärkkäisen että Hanssonin viesti on selkeä siitä, kenelle kuuluu vastuu poikkeustilanteissa: lentoyhtiöille ja matkanjärjestäjille.

Lue myös

Sadat Hannes-myrskyn takia jumiin jääneet odottavat edelleen lentoa Rovaniemellä

Kymmenettuhannet asiakkaat ovat edelleen ilman sähköjä erityisesti maan länsi- ja keskiosissa.
29.12.2025 14:27

VR: Hannes-myrskyn aiheuttamista myöhästymisistä voi hakea korvausta

Hannes-myrskyn aiheuttamat viivästykset ovat vaikuttaneet noin kymmeneen tuhanteen VR:n junamatkustajaan Suomessa. Asiasta kertoo...
29.12.2025 16:52

Hannes-myrskyn katkaisemien sähköjen korjaukset voivat viedä päiviä

Talvimyrskyn jälkipyykki on pitänyt myös vakuutusyhtiöitä kiireisinä.
29.12.2025 17:51

Aihetunnisteet

Kotimaa

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Tutkimus: Insuliinilla ja Alzheimerin taudilla yhteys
Uutiset | 23.6.2026 22:15
Mykkäelokuvien aika päättyi melkein sata vuotta sitten – yksi näyttelijä yhä elossa
Uutiset | 24.6.2026 22:30
Moskovan ylpeys jäi kakkoseksi – maailman korkein vapaasti seisova rakennelma avattiin 50 vuotta sitten
Uutiset | 23.6.2026 21:30
Kurvinen: Hallitus teki historiallisen törkytempun maanomistajille
Uutiset | 24.6.2026 10:57
Voit nähdä pian asteroidin
Uutiset | 24.6.2026 23:00
Jatkosota alkoi Suomen suurmenestyksellä – kuvat kertovat hyökkäysvaiheen tarinan
Tarinat | 21.6.2026 15:00
Valtio aikoo luopua useista kansallispuistojen kiinteistöistä – ministeri Multala perustelee Luontopalvelujen ydintehtävien suojaamisella
Uutiset | 24.6.2026 12:27
Käytätkö jatkojohtoja väärin? – Palonvaara
Uutiset | 23.6.2026 21:44
Toimittajalta | Hallituksen tekohengitys maksaa miljardeja – olisiko jo aika ottaa poliittiset lelut ja natsat pois?
Uutiset | 24.6.2026 13:45
Kohulaki läpi – Alko laajentaa aukioloaan
Uutiset | 23.6.2026 11:55
Tutkimus: Insuliinilla ja Alzheimerin taudilla yhteys
Uutiset | 23.6.2026 22:15
Kuningaslohen lyhyt vierailu päättyi surkeasti – Tyynenmeren jättiläistä yritettiin istuttaa Suomeen suurin odotuksin
Uutiset | 20.6.2026 13:00
Luonto | Amerikantulokas valtasi Suomen ja katosi – Mitä rannoilla oikein tapahtui?
Uutiset | 18.6.2026 21:30
Tekniikka | Taistelu Englannista loi lentokonemoottorien legendan – Rolls-Royce Merlin käänsi toisen maailmansodan kulun
Uutiset | 17.6.2026 21:13
Jatkosota alkoi Suomen suurmenestyksellä – kuvat kertovat hyökkäysvaiheen tarinan
Tarinat | 21.6.2026 15:00
Haltialan kotieläinpiha heräsi uuteen eloon, kun Lumijoen Lännentila laajeni Helsinkiin
Uutiset | 20.6.2026 8:00
Historia | Kun Salora loisti ja Valco romahti – väritelevisio muutti suomalaisten kodit ja unelmat
Uutiset | 21.6.2026 13:00
Liina Tiusanen teki asumisratkaisun, jota moni hämmästelee – ”Perheet ovat hirveän yksin”
Uutiset | 19.6.2026 8:31
Mykkäelokuvien aika päättyi melkein sata vuotta sitten – yksi näyttelijä yhä elossa
Uutiset | 24.6.2026 22:30
Moskovan ylpeys jäi kakkoseksi – maailman korkein vapaasti seisova rakennelma avattiin 50 vuotta sitten
Uutiset | 23.6.2026 21:30
Suomessa on järvi, jossa elää kampeloita – tiedätkö missä?
Uutiset | 10.6.2026 21:23
Voimaharjoittelu ei riitä – Tutkimus paljasti, mitä ikääntyvän askel vaatii
Uutiset | 10.6.2026 22:02
Ikäviä uutisia aamukahvin ystäville
Uutiset | 28.5.2026 22:03
Ennätys, joka jäi ikuiseksi – DDR-jätti sinkosi keihäänsä sadan metrin ja urheiluhistorian tuolle puolen
Uutiset | 9.6.2026 21:10
Luulitko, että Euroopan korkein vuori sijaitsee Alpeilla? – Näin ei ole
Uutiset | 5.6.2026 21:15
Tutkimus: Insuliinilla ja Alzheimerin taudilla yhteys
Uutiset | 23.6.2026 22:15
Mitä ihmettä? – Suomen järvien syvin kohta ei sittenkään ehkä tiedossa
Uutiset | 4.6.2026 21:45
Pohjoismaiden korkein huippu ei sijaitse Pohjoismaissa – tiedätkö paikan?
Uutiset | 12.6.2026 22:00
Kuningaslohen lyhyt vierailu päättyi surkeasti – Tyynenmeren jättiläistä yritettiin istuttaa Suomeen suurin odotuksin
Uutiset | 20.6.2026 13:00
Turkin sodan torrakolla taisteltiin vielä talvisodassa –”Pertaani” oli koitua Suomen hirvikannan tuhoksi
Uutiset | 1.6.2026 21:29

Uusimmat

Nämä olivat ensimmäisen maailmansodan tappavimmat taistelut – verisin päivä oli aivan omaa luokkaansa
Uutiset | 25.6.2026 22:00
Koiran perustarvike voi olla vesillä hengenvaarallinen
Uutiset | 25.6.2026 21:30
Ronald Reagan oli tunneälyn suuri mestari – karismaattinen presidentti myi kovaa talouspolitiikkaa kuin jääkaappeja
Uutiset | 25.6.2026 21:15
Munaxin sopimustuottajan tilalla aiempaa laajempia salmonellaepäilyjä
Uutiset | 25.6.2026 17:37
Lakiesitys helpottaisi deaktivoitujen ja pysyvästi ampumakelvottomien aseiden säilytystä
Uutiset | 25.6.2026 17:31
Israel sanoo vetävänsä joukkonsa Libanonista vasta sen jälkeen kun Hizbollah on riisuttu aseista
Uutiset | 25.6.2026 17:24
Keskustan varapuheenjohtaja Kemppi: Maanomistajan pitää voida päättää, mitä metsillään tekee
Uutiset | 25.6.2026 16:46
Rubio: Israelin ja Libanonin neuvottelut etenevät hyvin, aiesopimus lähellä
Uutiset | 25.6.2026 16:19
STM:n kansliapäällikkö: Ehdotus Stea-avustuskriteereistä valmistuu alkuviikosta
Uutiset | 25.6.2026 16:16
Poliisi varoittaa valepoliiseista videopuheluissa
Uutiset | 25.6.2026 15:59
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Toimittajalta | Hallituksen tekohengitys maksaa miljardeja – olisiko jo aika ottaa poliittiset lelut ja natsat pois?
Uutiset | 24.6.2026 13:45
Liina Tiusanen teki asumisratkaisun, jota moni hämmästelee – ”Perheet ovat hirveän yksin”
Uutiset | 19.6.2026 8:31
Haltialan kotieläinpiha heräsi uuteen eloon, kun Lumijoen Lännentila laajeni Helsinkiin
Uutiset | 20.6.2026 8:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Nämä olivat ensimmäisen maailmansodan tappavimmat taistelut – verisin päivä oli aivan omaa luokkaansa
Uutiset | 25.6.2026 22:00
Koiran perustarvike voi olla vesillä hengenvaarallinen
Uutiset | 25.6.2026 21:30
Ronald Reagan oli tunneälyn suuri mestari – karismaattinen presidentti myi kovaa talouspolitiikkaa kuin jääkaappeja
Uutiset | 25.6.2026 21:15
Tutkimus: Insuliinilla ja Alzheimerin taudilla yhteys
Uutiset | 23.6.2026 22:15
Kuningaslohen lyhyt vierailu päättyi surkeasti – Tyynenmeren jättiläistä yritettiin istuttaa Suomeen suurin odotuksin
Uutiset | 20.6.2026 13:00
Luonto | Amerikantulokas valtasi Suomen ja katosi – Mitä rannoilla oikein tapahtui?
Uutiset | 18.6.2026 21:30

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Maksamme itsemme kipeiksi vääristä asioista – sote-laivan on käännyttävä ennen kuin se uppoaa
Mielipide | 25.6.2026 13:17
Lukijalta: Ostovoima ratkaisee – tavallisen perheen arki ei saa jäädä sivuun
Mielipide | 25.6.2026 13:10
Lukijalta: Paula Risikko nosti esiin Suomen sokean pisteen
Mielipide | 25.6.2026 13:06
Lukijalta: Suomi on EU:n yhteiskunnallisen kehityksen seurannassa
Mielipide | 25.6.2026 12:17
Lukijalta: Uudet perunat eivät ole vain ruokaa, vaan osa huoltovarmuutta
Mielipide | 18.6.2026 13:05
Lukijalta: Seisomme Laura Lakson takana – yhdistyksen etua vahingoittanut toiminta johti eroihin
Mielipide | 23.6.2026 13:18
Lukijalta: Keskustan perhepoltiikka kaipaa uutta linjaa
Mielipide | 18.6.2026 13:12
Lukijalta: Terveysjärjestöjen kansallinen neuvontatyö on tärkeää
Mielipide | 18.6.2026 12:50

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Nuorkeskusta: Ihmisarvo ei ole mielipidekysymys
Uutiset | 23.6.2026 18:32
Keskustanaiset: Keskustan kannatuksen on noustava, jos puolue mielii hallitukseen
Uutiset | 23.6.2026 12:40
”Arvokas hautaaminen on yhteiskunnan tehtävä”, keskusta linjaa seurakuntavaaliohjelmassaan
Uutiset | 18.6.2026 13:46
Keskustanaiset: Keskustan kannatuksen on noustava, jos puolue mielii hallitukseen
Uutiset | 23.6.2026 12:40
”Arvokas hautaaminen on yhteiskunnan tehtävä”, keskusta linjaa seurakuntavaaliohjelmassaan
Uutiset | 18.6.2026 13:46
Nuorkeskusta: Ihmisarvo ei ole mielipidekysymys
Uutiset | 23.6.2026 18:32
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste