MI5: Neuvostovakooja vaikutti brittihovissa vuosikymmeniä – kuningatar Elisabet pidettiin pimennossa
Britannian salaisen palvelun MI5:n dokumenttien mukaan kuningatar Elisabet pidettiin lähes kymmenen vuotta pimennossa siitä, että brittihovissa vuosikymmeniä työskennellyt Anthony Blunt oli Neuvostoliiton kaksoisagentti.
Bluntia koskevat asiakirjat ovat olleet tähän saakka salassa pidettäviä, mutta MI5 on nyt poistanut niiden salassapitoluokituksen. Asiasta kertovat muun muassa Guardian, BBC ja Euronews.
Arvostettu taidehistorioitsija Blunt työskenteli kuningattaren taidekokoelman parissa ja oli yksi hänen neuvonantajistaan vuodesta 1945 aina eläköitymiseensä saakka vuonna 1972.
Blunt oli välittänyt tietoja Neuvostoliiton tiedustelupalvelulle KGB:lle työskennellessään MI5:n virkailijana toisen maailmansodan aikana. Hän oli ollut yhteydessä KGB:hen myös sodan jälkeen.
Blunt tunnusti työskennelleensä Neuvostoliitolle vuonna 1964 tehtyään sopimuksen syytesuojasta, mutta kuningatar Elisabet sai tietää asiasta vasta vuonna 1973.
Britannian hallitus päätti paljastaa Bluntin vakoojataustan kuningattarelle sen jälkeen kun Blunt oli sairastunut syöpään. Hallituksen pelkona oli, että media julkaisisi tietoja Bluntin taustasta tämän kuoleman jälkeen.
Neljä kuukautta aikaisemmin MI5:n silloinen pääjohtaja Michael Hanley oli kehottanut palatsia katkaisemaan välinsä Bluntiin, joka oli saanut pitää virkansa hovissa ja jopa ritarin arvonimen tunnustuksensa jälkeen.
Elisabetin yksityissihteeri Martin Charter kertoo tämän ottaneen uutisen ”hyvin rauhallisesti”. Kuningatar oli muistanut, että Bluntia oli epäilty kaksoisagentiksi jo 1950-luvun alussa.
Blunt, joka kuoli 75-vuotiaana vuonna 1983, oli yksi pahamaineisen Cambridgen vakoojarenkaan jäsenistä yhdessä Kim Philbyn, Donald Macleanin, Guy Burgessin ja John Cairncrossin kanssa. Neuvostoliitto oli rekrytoinut viisikon Cambridgen yliopistossa 1930-luvulla.