Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Venäjä

Reuters: Nato sai Venäjän kiinni rysän päältä – merikaapeleiden sabotaasisuunnitelma paljastui

12.9.2026 16:59
Lue lisää 
Meri-Lappi
Tornion kaupunginvaltuuston puheenjohtaja Katri Kulmuni ei pidä aiheellisena pelkoa, että yksityisiä synnytyssairaaloita tulisi lisää. (Kuva: Jari Laukkanen)

Meri-Lapin yksityisen synnytyssairaalan jatko ministeriön pöydällä­ – Kulmuni: "Keskustalaisten arvojen vastaista, jos jatkolupaa ei tule"

Norminpurkuhengessä tuhannen synnytyksen rajasta voisi luopua, Tornion kaupunginvaltuustoa johtava kansanedustaja Katri Kulmuni sanoo
Pauliina Pohjala 3.8.2018 21:00, muokattu 4.8.2018 10:33
a– a+
Meri-Lappi

Mehiläiselle ulkoistetussa Länsi-Pohjan keskussairaalassa Kemissä toimii tällä hetkellä Suomen ainoa yksityinen synnytyssairaala.

Länsi-Pohjan keskussairaala on tarvinnut synnytyksilleen poikkeusluvan jo ennen ulkoistusta, koska viime vaalikaudella tehty päivystysasetus edellyttää, että synnytysyksikössä on vähintään tuhat synnytystä vuodessa. Meri-Lapissa synnytykset jäävät noin puoleen siitä.

Vuodenvaihteessa katkolla oleva synnytyslupa ei välttämättä saa jatkoa, koska sosiaali- ja terveysministeriössä ei tervehditä yksityistä synnytyssairaalaa ilolla.

Tornion kaupunginvaltuuston puheenjohtajana toimivan keskustan varapuheenjohtajan ja kansanedustajan Katri Kulmunin mielestä asiaa pitäisi katsoa ennen muuta paikallisten äitien näkökulmasta.

Oulun ja Rovaniemen sairaaloihin on kahden tunnin ajomatka, hän muistuttaa.

– On hyvin valitettavaa ja surullista, jopa keskustalaisten arvojen vastaista, jos jatkolupaa ei tule.

Kulmuni kertoo, että alueella on erittäin vahva tahto säilyttää synnytysosasto. Muutama vuosi sitten seutukunnalta kerättiin kansalaisaloitteeseen yli 26 000 nimeä pienten synnytyssairaaloiden puolesta.

– Kemi-Tornio -alueen ihmisiä ei kiinnosta kuka palvelun tuottaa, kunhan he sen saavat. Sen pitäisi olla myös keskustan näkökulma tässä asiassa.

Kulmuni tietää ministeriön pelkäävän, että yksityisiä synnytyssairaaloita tulisi lisää.

– Synnyttäminen ei ole talousmielessä kovin hyvä bisnes, en usko että yksityisiä synnytyssairaaloita tulisi muualle. On myös huomattava, että poikkeusluvan hakijana on tässäkin yksiselitteisesti julkinen toimija eli sairaanhoitopiiri.

Tuhannen synnytyksen vaatimus tehtiin viime vaalikaudella, kun peruspalveluministerinä oli Susanna Huovinen (sd.).

– Norminpurkuhengessä tuhannen synnytyksen rajasta voisi luopua. Vaaditut laatukriteerit synnytysosastomme on aina täyttänyt kirkkaasti, Kulmuni sanoo.

– Sosiaali- ja terveysministeriössä on valitettavasti ollut vallalla suuriin yksiköihin tähtäävä keskittämisideologia virkamieskunnassa jo pidemmän aikaa, Kulmuni toteaa.

Poikkeuslupia alle tuhannen synnytyksen sairaaloille on tosin tähän mennessä myönnetty, viimeksi pari viikkoa sitten Oulaskankaalle.

Länsi-Pohjan synnytysten jatko on nyt perhe- ja peruspalveluministeri Annika Saarikon (kesk.) pöydällä. Päätös tulee mahdollisesti elo-syyskuussa, Kulmuni arvioi.

Mehiläisen mielestä Länsi-Pohja Oy ei edes tarvitse poikkeuslupaa, koska se ei ole julkinen toimija. Jos ministeriöltä ei heltiä jatkolupaa synnytyksille, edessä on pitkä ja vaikea oikeusprosessi.

– Silloin asia testattaisiin oikeudessa. Kunnat ja Mehiläinen ovat sopineet, että synnytykset jatkuvat täällä. Asia menisi varmasti hallinto-oikeuteen ja korkeimpaan hallinto-oikeuteen, Kulmuni sanoo.

Lue myös

Synnytykset jatkuvat Länsi-Pohjan sairaalassa poikkeusluvalla

Sosiaali- ja terveysministeriö on myöntänyt Länsi-Pohjan sairaanhoitopiirin kuntayhtymälle poikkeusluvan synnytysten jatkamiselle Länsi-Pohjan keskussairaalassa. Synnytykset...
4.9.2018 9:30

Aihetunnisteet

meri-Lappi synnytyssairaala

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Hallitus sai runtua terveydenhuollon maksukorotuksista – ”Suomessa on uusi hinnasto, ja sen nimi on ”Rydmanin hinnat”
Uutiset | 10.9.2026 19:07
Sodan järisyttävät seuraukset paljastuvat: ”Järjetöntä haaskausta”
Uutiset | 11.9.2026 21:03
Tällainen puhetapa voi paljastaa aivojen kunnon
Uutiset | 9.9.2026 21:39
Purra ei suostu puuttumaan bensan ja dieselin hintaan – keskusta muistutti viime vaalikauden puheista
Uutiset | 10.9.2026 18:08
Sotilasilmailu | Ceaușescun ”korppikotka” näytti pitkää nokkaa Neuvostoliitolle – Vultur-suihkuhävittäjä oli sosialistileirin kapinallisten yhteisponnistus
Uutiset | 9.9.2026 21:08
Huthikapinalliset ottivat merenkululle tärkeän Bab el-Mandebin salmen alueen kokonaan haltuunsa
Uutiset | 11.9.2026 17:58
”Lennokkeja oli kaikkialla” – Amnestyn selvitys kertoo, miten Venäjä huijaa ulkomaalaisia sotilaiksi Ukrainaan
Uutiset | 10.9.2026 12:00
Olivia Oras kuoli vasta useita päiviä hoitotoimenpiteen jälkeen
Uutiset | 11.9.2026 12:57
Historia | ”Karpaattien Maradona” tohti kurittaa Ceausescun suosikkeja – diktaattorin kotikylästä muokattiin sosialistinen betoniutopia
Uutiset | 10.9.2026 21:40
Yhdysvallat muisti syyskuun terrori-iskujen uhreja 25 vuotta tragedian jälkeen – Trump jätti New Yorkin muistotilaisuuden väliin
Uutiset | 11.9.2026 18:23
Sotahistoria | Lontoon pyssy tuli tarpeeseen – kaameasti potkinut pst-kivääri puri talvisodan neuvostotankkeihin
Uutiset | 4.9.2026 21:27
Minkä tähden kuningas Charles jättää sukulaisensa kuningas Haraldin hautajaiset väliin?
Uutiset | 7.9.2026 21:50
Tällainen puhetapa voi paljastaa aivojen kunnon
Uutiset | 9.9.2026 21:39
Luonto | Tasmanialaisen eläintarhan häkki tyhjeni 90 vuotta sitten – pussihukan surullinen kohtalo ei jätä ihmiskuntaa rauhaan
Uutiset | 6.9.2026 21:01
Sotilasilmailu | Ceaușescun ”korppikotka” näytti pitkää nokkaa Neuvostoliitolle – Vultur-suihkuhävittäjä oli sosialistileirin kapinallisten yhteisponnistus
Uutiset | 9.9.2026 21:08
Tietty vitamiini voi hidastaa valtimoiden kalkkeutumista – Näistä ruoista sitä saa
Uutiset | 4.9.2026 21:15
Sotahistoria | Brittihävittäjä syntyi vanhana – ”Viimeinen kaksitaso” Gloster Gladiator teki mahdottomasta mahdollista
Uutiset | 7.9.2026 21:12
Pohjois-Korean johtajan lapsitilanteesta tihkuu uusia arvioita
Uutiset | 10.9.2026 11:52
Täystyrmäys sotasuunnitelmalle: Putinille valehdellaan
Uutiset | 7.9.2026 22:05
Hallitus sai runtua terveydenhuollon maksukorotuksista – ”Suomessa on uusi hinnasto, ja sen nimi on ”Rydmanin hinnat”
Uutiset | 10.9.2026 19:07
Suomi sai jatkosodassa vangiksi yhden kenraalin – kohtalo oli kova, kun sota päättyi
Uutiset | 1.9.2026 22:30
Sotahistoria | Lontoon pyssy tuli tarpeeseen – kaameasti potkinut pst-kivääri puri talvisodan neuvostotankkeihin
Uutiset | 4.9.2026 21:27
Tätä eurooppalaista lilliputtivaltiota ei moni edes tiedä, vaikka se sanoo olevansa maailman vanhin tasavalta
Uutiset | 2.9.2026 21:46
Toimittajalta | Ministeri Rydman julisti sodan ”järjestörälssille” – nyt yhteiskunnan heikoimmilta viedään tuki ja turva
Uutiset | 26.8.2026 9:35
Tutkijat havaitsivat: Kova kahvinjuonti yhteydessä merkittäviin muutoksiin kehossa
Uutiset | 13.8.2026 9:00
Maailman lyhin sota kesti vain 38 minuuttia – Verinen sekin silti oli
Uutiset | 24.8.2026 21:31
Historia | Suomalainen ja venäläinen eversti yrittivät kukistaa toisensa – lepäävät tänäkin päivänä yhteisessä haudassa
Uutiset | 13.8.2026 22:15
Koiran nuolaisu voi olla vaarallinen – THL kertoo ”erityisen pelätystä” bakteerista
Uutiset | 28.8.2026 22:30
Aurinkokunnassa oli joskus planeetta, jota harva edes muistaa
Uutiset | 22.8.2026 22:30
Jatkosota | Suomen jättimotti oli sinetti Kannaksen takaisinvaltaukselle – jähmeä neuvostokomento jätti Suomelle valtavan sotasaaliin
Uutiset | 31.8.2026 22:00

Uusimmat

Painava varoitus: Putinin bottiarmeija iskee Saksan ja Ranskan kimppuun
Uutiset | 12.9.2026 22:02
Pata porisemaan: Yllättävä apu rasvamaksaan voi löytyä kaupan hyllyltä
Uutiset | 12.9.2026 21:07
Kiinan ja Intian johtajat tapasivat: pyrkivät vuosikymmeniä hiertäneen rajakiistan ratkaisuun
Uutiset | 12.9.2026 17:21
Ruotsissa käytiin tiukan vaalitaistelun loppusuoraa
Uutiset | 12.9.2026 17:21
Iäkäs mies hukkui Iisalmessa
Uutiset | 12.9.2026 17:16
Reuters: Nato sai Venäjän kiinni rysän päältä – merikaapeleiden sabotaasisuunnitelma paljastui
Uutiset | 12.9.2026 16:59
Laskuvarjohyppääjä pelastettiin puusta 15 metrin korkeudesta Alavudella
Uutiset | 12.9.2026 16:49
Poliisi yhytti mopoilijan kanssa kuolettavasti kolaroineen tukkirekan kuljettajan
Uutiset | 12.9.2026 16:19
Datakeskuskuntien odotukset ovat kovia, mutta suunnitelmista ollaan hiljaisia: ”Teijän täytyy kysyä Googlelta”
Uutiset | 12.9.2026 15:01
Kiinan Xi kehottaa Brics-maita osallistumaan rakentavasti konfliktien ratkaisuun
Uutiset | 12.9.2026 14:40
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

”Pitävät maaseutua takapihana” – Hallituspuolueet pettivät viljelijät, keskusta syyttää
Uutiset | 11.9.2026 12:15
Tutkija: Moni liberaalioikeistolainen äänestää Ruotsin vaaleissa nyt keskustaa – tässä syy
Uutiset | 10.9.2026 7:37
40-vuotias | Jatkuva kulttuurisota kyllästyttää – Jouni Ovaska taistelee ”tylsän” politiikan puolesta
Uutiset | 9.9.2026 7:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Painava varoitus: Putinin bottiarmeija iskee Saksan ja Ranskan kimppuun
Uutiset | 12.9.2026 22:02
Pata porisemaan: Yllättävä apu rasvamaksaan voi löytyä kaupan hyllyltä
Uutiset | 12.9.2026 21:07
Kiinan ja Intian johtajat tapasivat: pyrkivät vuosikymmeniä hiertäneen rajakiistan ratkaisuun
Uutiset | 12.9.2026 17:21
Sotahistoria | Lontoon pyssy tuli tarpeeseen – kaameasti potkinut pst-kivääri puri talvisodan neuvostotankkeihin
Uutiset | 4.9.2026 21:27
Minkä tähden kuningas Charles jättää sukulaisensa kuningas Haraldin hautajaiset väliin?
Uutiset | 7.9.2026 21:50
Tällainen puhetapa voi paljastaa aivojen kunnon
Uutiset | 9.9.2026 21:39

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Jäsenäänestys on keskustalaista kansanvaltaa puhtaimmillaan
Mielipide | 12.9.2026 13:58
Lukijalta: Vielä niistä eläkkeistä
Mielipide | 12.9.2026 12:57
Lukijalta: Perheiden on saatava päättää itse lasten hoivasta
Mielipide | 11.9.2026 12:07
Lukijalta: Onko meillä varaa jättää pojat oman onnensa nojaan?
Mielipide | 11.9.2026 11:59

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keski-Suomen Keskusta nimesi kaksi uutta kansanedustajaehdokasta – Joonas Könttä pyrkii takaisin eduskuntaan
Uutiset | 7.9.2026 10:11
”Lyödään lyötyä” – Kansanedustaja syyttää Purraa köyhien mollaamisesta
Uutiset | 31.8.2026 14:14
Keskustan Siika-aho kummastelee Helsingin kaupungin linjaa – ”Lapsiperheille on luvassa kylmää kyytiä”
Uutiset | 31.8.2026 12:27
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste