Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Aluevaalit
Alue- ja kuntavaaleissa äänestettiin sunnuntaina 13. huhtikuuta. SDP voitti vaalit, kokoomus oli toiseksi suurin ja keskusta kolmanneksi suurin puolue. Muut jäivät selvästi perinteisten suurten taakse. (Kuva: Vesa Moilanen / Lehtikuva)

Kiminkinen nosti keskustan palkintopallille ääniharavakisassa – katso suhteelliset ääniharavat alueittain

Keskusta vei ääniharavan tittelin neljällä hyvinvointialueella
Lauri Heikkilä 21.4.2025 10:00, muokattu 24.4.2025 12:11
a– a+
Aluevaalit

Suhteellisesti lasketut ääniharavat löytyvät ennemmin kunta- kuin aluevaaleista, mutta kovia tuloksia tehtiin aluevaaleissakin.

Suhteellinen ääniharava on henkilö, joka on saanut prosenttiosuuksilla mitattuna suurimman potin. Kuntavaaleissa suhteellinen ääniharava oli keskustalainen Laura Lakso, joka sai 27,3 prosenttia Pelkosenniemen äänistä. Tähän riitti 144 pienen kunnan ääntä.

Mutta millaisia suhteellisia äänipotteja kerättiin aluevaaleissa?

Suomenmaa laski kunkin hyvinvointialueen ääniharavan suhteellisen osuuden alueensa hyväksytyistä äänistä. Toisin kuin kuntavaaleissa, aluevaaleissa ei päästy kaksinumeroisiin prosentteihin suhteellisissa äänipoteissa.

Määrällisesti eniten ääniä aluevaaleissa keräsi RKP:n Henrik Wickström Länsi-Uudenmaan hyvinvointialueella. Hän sai 7805 ääntä. Alueiden suhteellisten ääniharavien listauksessa hän on seitsemännellä sijalla 3,86 prosentin osuudellaan.

Paras suhteellinen tulos oli Itä-Uudenmaan hyvinvointialueen ääniharavalla Otto Anderssonilla. RKP:n kansanedustaja sai aluevaaleissa 6,73 prosenttia alueensa äänistä.

Maalaislääkärinä tunnettu Tapani Kiminkinen sai aluevaaleissa huikean 6259 äänen tuloksen. (Kuva: Maria Seppälä)

Keskustalaisille paitsi Keski-Suomessa myös koko maassa on ollut suurena ilonaiheena Tapani Kiminkisen huikea äänipotti. 6259 ääntä Keski-Suomessa on absoluuttisesti koko maan kärkipäätä.

Keskusta otti Keski-Suomessa kolmen paikan voiton nostaen kannatustaan 2,8 prosenttiyksikköä.

Suhteellisestikin maalaislääkärinä tunnettu Kiminkinen pärjäsi hyvin. Hän keräsi 5,69 prosenttia Keski-Suomen aluevaaliäänistä. Tämä tuo hänelle pronssisijan suhteellisten äänipottien vaalissa. Absoluuttisissa äänissä Kiminkinen on maanlaajuisesti kuudes. Keski-Suomessa Kiminkinen oli aivan omissa luvuissaan, toiseksi suurin äänipotti oli selvästi pienempi, kokoomuksen ehdokkaan 1542 ääntä.

Keskustalaisista Kiminkinen oli Suomen ykkönen sekä absoluuttisissa että suhteellisissa äänissä.

Hopeasijan suhteellisessa äänimäärässä ottaa hieman yllättävän puolueen ehdokas. Liike Nytin Panu Peitsaro keräsi 6,09 prosenttia Etelä-Savon hyvinvointialueen äänistä. Muualla puolue menestyi huonosti.

Kiminkisen lisäksi keskustalainen oli alueensa ääniharava kolmella alueella. Keski-Suomen lisäksi keskusta nappasi ääniharavuudet Lapissa, Satakunnassa ja Päijät-Hämeessä.

Keskustan kansanedustaja Eeva Kalli sai 3,68 prosenttia Satakunnan äänistä. 3120 ääntä SDP:n voittamalla alueella on hyvä tulos, joka osaltaan kasvatti keskustan pottia kahdella paikalla ja 2,5 prosenttiyksiköllä. Kalli sai yli tuplasti enemmän ääniä kuin toiseksi tullut SDP:n Heidi Viljanen.

Lapissa keskusta piti ylivoimaisesti suurimman puolueen asemansa, vaikka ääniosuus olikin hivenen edellisvaaleja pienempi. Paikkamäärä pysyi, ja puolueen varapuheenjohtaja, kansanedustaja Markus Lohi sai alueen suurimman äänimäärän. Hän sai 2251 ääntä, mikä on 3,15 prosenttia Lapin äänistä. Äänimäärä on reilu 300 enemmän kuin seuraavaksi tulevalla ehdokkaalla.

Sitoutumattomana keskustan listalla ollut Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksen ylilääkäri Hanna Nohynek oli Päijät-Hämeen hyvinvointialueen ääniharava. 2722 ääntä on 3,36 prosenttia alueen kaikista äänistä. Keskustan kannatus Päijät-Hämeessä nousi 1,3 prosenttiyksiköllä 16,6 prosenttiin ja aluevaltuutettuja puolue sai 12 eli yhden paikan verran lisäystä.

Nohynek jätti toiseksi tulleen ehdokkaan yli 800 äänen päähän.

THL:n ylilääkäri Hanna Nohynek menestyi keskustan ehdokkaana Päijät-Hämeessä. (Kuva: LEHTIKUVA / MARKKU ULANDER)

Eniten ääniharavia keräsi SDP. Puolueen ehdokas sai suurimman potin seitsemällä hyvinvointialueella.

Toisena tulevat keskusta ja kokoomus. Molemmat saivat ääniharavan neljällä alueella.

Sekä kristillisdemokraatit että RKP ottivat ääniharavan paikat kahdella hyvinvointialueella. Yhdet alueet menivät äänikuninkuuskisassa vasemmistoliiton ja Liike Nytin ehdokkaiden nimiin.

Myös moni entinen kansanedustaja menestyi hyvin. Lasse Hautala ja Jari Leppä tekivät alueidensa parhaat keskustalaiset tulokset. (Kuva: Maria Seppälä / Jari Laukkanen)

Keskustan listalla suurimmat potit keräsivät neljän alueellisen ääniharavan lisäksi Liisa Kylmänen Pohjois-Pohjanmaalla, Mikko Kanniainen Kainuussa, Sari Innanen Keski-Pohjanmaalla, Markku Siponen Pohjois-Savossa, Tarja Hyykky Pohjois-Karjalassa, Jari Leppä Etelä-Savossa, Lasse Hautala Etelä-Pohjanmaalla, Pasi Keskinen Pohjanmaalla, Petra Schulze-Steinen Pirkanmaalla, Johanna Häggman Kanta-Hämeessä, Leeni-Elina Haimi Kymenlaaksossa, Vesa Örmark Etelä-Karjalassa, Annika Saarikko Varsinais-Suomessa, Marjut Frantsi-Lankia Länsi-Uudellamaalla, Riikka Raekannas Keski-Uudellamaalla, Timo Laaninen Vantaa-Keravalla ja Outi Lankia Itä-Uudellamaalla.

Lähellä alueensa ääniharavuutta oli Siponen, mutta kristillisdemokraattien Sari Essayah veti hieman pidemmän korren Pohjois-Savossa. Molemmat ylittivät ainoina pohjoissavolaisina sekä 2000 että 3000 äänen rajapyykin.

Ääniharavat hyvinvointialueittain, prosenttiosuus hyväksytyistä alueen äänistä (alue–nimi–puolue–ääniosuus)

Lappi – Markus Lohi (kesk.) 3,15

Pohjois-Pohjanmaa – Hanna Sarkkinen (vas.) 2,21

Kainuu – Sami Kilpeläinen (kd.) 2,07

Keski-Pohjanmaa – Janne Jukkola (kok.) 3,12

Keski-Suomi – Tapani Kiminkinen (kesk.) 5,69

Pohjois-Savo – Sari Essayah (kd.) 3,29

Pohjois-Karjala – Merja Mäkisalo-Ropponen (sd.) 4,22

Etelä-Savo – Panu Peitsaro (liik.) 6,09

Etelä-Pohjanmaa – Paula Risikko (kok.) 4,30

Pirkanmaa – Lauri Lyly (sd.) 2,28

Kanta-Häme – Tarja Filatov (sd.) 4,73

Pohjanmaa – Kim Berg (sd.) 3,39

Satakunta – Eeva Kalli (kesk.) 3,68

Varsinais-Suomi – Aki Lindén (sd.) 3,69

Länsi-Uusimaa – Henrik Wickström (r.) 3,86

Keski-Uusimaa – Kalle Ikkelä (kok.) 1,52

Itä-Uusimaa – Otto Andersson (r.) 6,73

Päijät-Häme – Hanna Nohynek (kesk.) 3,36

Kymenlaakso – Inka Häkkinen (sd.) 3,39

Etelä-Karjala – Jukka Kopra (kok.) 3,59

Vantaa-Kerava – Sirkka-Liisa Kähärä (sd.) 2,45

Keskustalaiset ääniharavat (Hyvinvointialue–nimi–äänimäärä)

KOKO HYVINVOINTIALUEEN ÄÄNIHARAVAT

Lappi – Markus Lohi (2251)

Keski-Suomi – Tapani Kiminkinen (6259)

Satakunta – Eeva Kalli (3120)

Päijät-Häme – Hanna Nohynek (2722)

KESKUSTAN PARAS TULOS (ei alueen ääniharava)

Pohjois-Pohjanmaa – Liisa Kylmänen (2021)

Kainuu – Mikko Kanniainen (448)

Keski-Pohjanmaa – Sari Innanen (764)

Pohjois-Savo – Markku Siponen (3043)

Pohjois-Karjala – Tarja Hyykky (1666)

Etelä-Savo – Jari Leppä (1431)

Etelä-Pohjanmaa – Lasse Hautala (1504)

Pirkanmaa – Petra Schulze-Steinen (2376)

Kanta-Häme – Johanna Häggman (2194)

Pohjanmaa – Pasi Keskinen (724)

Varsinais-Suomi – Annika Saarikko (2906)

Länsi-Uusimaa – Marjut Frantsi-Lankia (1237)

Keski-Uusimaa – Riikka Raekannas (945)

Itä-Uusimaa – Outi Lankia (790)

Kymenlaakso – Leeni-Elina Haimi (945)

Etelä-Karjala – Vesa Örmark (994)

Vantaa-Kerava – Timo Laaninen (523)

Lue myös

Tapani Kiminkinen erottaisi soten puoluepolitiikasta – "Isot poliitikot eivät usko tiedettä"

Ääniharava toteaa keskustan uhranneen itsensä soteuudistuksessa
20.4.2025 10:01

Hanna Nohynek aikoo puolustaa aluevaltuustossa lähipalveluita – "Tarvitaan luovaa ajattelua"

Kyse tulevissa päätöksissä on tutkitun tiedon jalkauttamisesta, THL:n ylilääkärinäkin toimiva ääniharava toteaa
19.4.2025 10:01

Tällaiset äänisaaliit kansanedustajat toivat keskustan vaalipottiin

Kansanedustajat ovat yleensä puolueilleen tärkeä valtti eduskuntavaalien lisäksi myös paikallisvaaleissa. Moni edustaja istuu...
18.4.2025 9:00

Aihetunnisteet

Alue- ja kuntavaalit Aluevaalit ehdokkaat hyvinvointialueet vaalit ääniharavat

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Milloin Suomeen tehtiin ensimmäinen ilmahyökkäys? – Isku tehtiin jo vuosia ennen Neuvostoliiton aikaa
Uutiset | 24.7.2026 22:00
Tiesitkö, että Urholla ja Sisulla on kolme sisarta Ruotsissa? Sotilaallinen kytkös poikkesi Suomen jäänmurtomallista
Uutiset | 24.7.2026 21:12
Kurvinen vaatii selontekoa: Hallituksen on kerrottava, kuka maksaa ennallistamisen miljardilaskun
Uutiset | 23.7.2026 9:11
Ukraina jatkoi iskujaan ”Venäjän Amazoniin” Pietarissa ja Krimillä
Uutiset | 24.7.2026 11:11
Oikeuskansleri pitää asetusluonnosta Stea-avustuksista hähmäisenä
Uutiset | 24.7.2026 13:30
Kulmuni vaatii hallitukselta vastauksia Carunan omistuksesta: ”Selvittikö hallitus konsortion rakentamista Caruna-ostolle?”
Uutiset | 23.7.2026 14:07
Yhdysvallat tuhosi tankkerin, joka yritti kiertää Iranin satamien saartoa
Uutiset | 25.7.2026 9:52
Tutkijat mittasivat komeetan koostumuksen – todennäköisesti äärimmäisen muinainen
Uutiset | 24.7.2026 22:20
Montako kertaa Britannia on pommittanut Suomea? – Jatkosodan isku ei ollut yksittäistapaus
Uutiset | 19.7.2026 21:00
Ylivieskassa pakkasta viime yönä
Uutiset | 24.7.2026 13:21
Tiesitkö? – Maailmassa on paikka, jossa jylisee ikuinen ukkonen
Uutiset | 20.7.2026 22:05
Kysely: Suosituin lisuke uuden perunan kanssa ei ole silli
Uutiset | 16.7.2026 21:30
Montako kertaa Britannia on pommittanut Suomea? – Jatkosodan isku ei ollut yksittäistapaus
Uutiset | 19.7.2026 21:00
Kurvinen vaatii selontekoa: Hallituksen on kerrottava, kuka maksaa ennallistamisen miljardilaskun
Uutiset | 23.7.2026 9:11
Pelottava paljastus aurinkokunnan lähimenneisyydestä: Vieras tähti kulki läheltä
Uutiset | 18.7.2026 22:22
Tieku: Aivojen ikääntymiseen voi vaikuttaa itse – tutkijat löysivät uuden mittarin
Uutiset | 20.7.2026 21:15
Kaikkonen: Carunan kotimainen omistus on selvitettävä
Uutiset | 22.7.2026 13:13
Milloin Suomeen tehtiin ensimmäinen ilmahyökkäys? – Isku tehtiin jo vuosia ennen Neuvostoliiton aikaa
Uutiset | 24.7.2026 22:00
Kulmuni vaatii hallitukselta vastauksia Carunan omistuksesta: ”Selvittikö hallitus konsortion rakentamista Caruna-ostolle?”
Uutiset | 23.7.2026 14:07
Kannattaako syöpää hoitaa päivällä vai yöllä? – Uudet tutkimustulokset osoittavat, että asialla on väliä
Uutiset | 18.7.2026 20:45
Kysely: Suosituin lisuke uuden perunan kanssa ei ole silli
Uutiset | 16.7.2026 21:30
Tutkimus: Insuliinilla ja Alzheimerin taudilla yhteys
Uutiset | 23.6.2026 22:15
Tiesitkö? – Maailmassa on paikka, jossa jylisee ikuinen ukkonen
Uutiset | 20.7.2026 22:05
Onko kotonasi muurahaisia? – Pikku kikalla voi katkaista niiden reitin ja tulohalut
Uutiset | 13.7.2026 22:07
Epäpätevä ja ihmishengistä välittämätön ihmishirviö? – Brittikenraali Haig on ensimmäisen maailmansodan kyseenalaisimpia komentajia
Uutiset | 3.7.2026 22:40
Historian ensimmäinen panssaritaistelu alkoi 110 vuotta sitten – järjetön teurastus opetti liittoutuneille lopulta, miten sota voitetaan
Uutiset | 29.6.2026 21:30
Montako kertaa Britannia on pommittanut Suomea? – Jatkosodan isku ei ollut yksittäistapaus
Uutiset | 19.7.2026 21:00
Kurvinen vaatii selontekoa: Hallituksen on kerrottava, kuka maksaa ennallistamisen miljardilaskun
Uutiset | 23.7.2026 9:11
Nämä olivat ensimmäisen maailmansodan tappavimmat taistelut – verisin päivä oli aivan omaa luokkaansa
Uutiset | 25.6.2026 22:00
Lidlin juomahyllyillä uusi ilmiö
Uutiset | 15.7.2026 22:04

Uusimmat

Historia | Saksan ilmaherruus muistetaan, mutta aluksi neuvostokoneet hallitsivat Espanjan taivaita – Messerschmitt Bf 109 unohtui hetkeksi tuhoisin seurauksin
Uutiset | 25.7.2026 21:30
Hutilointi ilmalämpöpumppujen kanssa yllättävän yleistä – kannattaa olla tietoinen asentavasta firmasta
Uutiset | 25.7.2026 21:10
Mitä jos pudotat puhelimen tai avaimet keräyssäiliöön roskienvientireissulla? – Toimi näin
Uutiset | 25.7.2026 20:15
Huthit sanovat iskeneensä Saudi-Arabian öljyntuotantoon Punaisellamerellä
Uutiset | 25.7.2026 16:27
Epävakainen sää jatkuu, lännessä ehkä ukkostaa
Uutiset | 25.7.2026 16:23
Syksyllä ei ehkä enää saa tietoa siitä, onko naapurin tulipalosta ilmoitettu hätäkeskukseen
Uutiset | 25.7.2026 12:30
Ukraina iski jälleen syvälle Venäjälle
Uutiset | 25.7.2026 12:25
Jaakko heittää tänään kylmän kiven liian aikaisin – vesien viileneminen alkaa vasta elokuussa
Uutiset | 25.7.2026 10:30
Nasa joutui evakuoimaan viestintäasemansa maastopalojen tieltä Espanjassa
Uutiset | 25.7.2026 10:04
Sää jatkuu viikonloppuna vaihtelevana, helle kiertämässä Suomen
Uutiset | 25.7.2026 10:01
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Kirjat | Muualta muuttava on maaseudulla aina outolintu, uutuuskirja väittää
Uutiset | 19.7.2026 9:00
Kylmän sodan ja modernisoituvan maailman keskustajohtaja – tutkija korostaa Johannes Virolaisen merkitystä aatteellisena uudistajana
Uutiset | 18.7.2026 9:00
40-vuotias | Antti Kurvisella on keskustalle vakava viesti – ”Vain isoa kuunnellaan”
Uutiset | 11.7.2026 8:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Historia | Saksan ilmaherruus muistetaan, mutta aluksi neuvostokoneet hallitsivat Espanjan taivaita – Messerschmitt Bf 109 unohtui hetkeksi tuhoisin seurauksin
Uutiset | 25.7.2026 21:30
Hutilointi ilmalämpöpumppujen kanssa yllättävän yleistä – kannattaa olla tietoinen asentavasta firmasta
Uutiset | 25.7.2026 21:10
Mitä jos pudotat puhelimen tai avaimet keräyssäiliöön roskienvientireissulla? – Toimi näin
Uutiset | 25.7.2026 20:15
Tiesitkö? – Maailmassa on paikka, jossa jylisee ikuinen ukkonen
Uutiset | 20.7.2026 22:05
Kysely: Suosituin lisuke uuden perunan kanssa ei ole silli
Uutiset | 16.7.2026 21:30
Montako kertaa Britannia on pommittanut Suomea? – Jatkosodan isku ei ollut yksittäistapaus
Uutiset | 19.7.2026 21:00

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Datakeskukset – sähköverkon lisääntyvä päänvaiva?
Mielipide | 24.7.2026 18:12
Lukijalta: Miksi Vantaan pitäisi lakata olemasta Vantaa?
Mielipide | 24.7.2026 17:56
Lukijalta: Carunan sähköverkot suomalaiseen omistukseen
Mielipide | 24.7.2026 17:49
Lukijalta: Metsissämme mätänee joka vuosi miljoonia euroja – ja kansanterveyttä
Mielipide | 23.7.2026 11:32

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Antti Kurvinen vaatii hallitukselta toimia Carunan saamiseksi suomalaisomistukseen: ”Herätys Multala ja Orpo!”
Uutiset | 24.7.2026 12:48
Kulmuni vaatii hallitukselta vastauksia Carunan omistuksesta: ”Selvittikö hallitus konsortion rakentamista Caruna-ostolle?”
Uutiset | 23.7.2026 14:07
Carunan omistajavaihdos kuohuttaa: Keskustan Siponen vaatii hallitukselta toimia sähköverkkojen palauttamiseksi suomalaisomistukseen
Uutiset | 23.7.2026 12:27
Kulmuni vaatii hallitukselta vastauksia Carunan omistuksesta: ”Selvittikö hallitus konsortion rakentamista Caruna-ostolle?”
Uutiset | 23.7.2026 14:07
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste