Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Politiikka

Keskusta haluaa parantaa alokkaiden asemaa – ”Aikooko hallitus korottaa päivärahoja?”

29.6.2026 13:20
Lue lisää 
Aluevaalit
Alue- ja kuntavaaleissa äänestettiin sunnuntaina 13. huhtikuuta. SDP voitti vaalit, kokoomus oli toiseksi suurin ja keskusta kolmanneksi suurin puolue. Muut jäivät selvästi perinteisten suurten taakse. (Kuva: Vesa Moilanen / Lehtikuva)

Kiminkinen nosti keskustan palkintopallille ääniharavakisassa – katso suhteelliset ääniharavat alueittain

Keskusta vei ääniharavan tittelin neljällä hyvinvointialueella
Lauri Heikkilä 21.4.2025 10:00, muokattu 24.4.2025 12:11
a– a+
Aluevaalit

Suhteellisesti lasketut ääniharavat löytyvät ennemmin kunta- kuin aluevaaleista, mutta kovia tuloksia tehtiin aluevaaleissakin.

Suhteellinen ääniharava on henkilö, joka on saanut prosenttiosuuksilla mitattuna suurimman potin. Kuntavaaleissa suhteellinen ääniharava oli keskustalainen Laura Lakso, joka sai 27,3 prosenttia Pelkosenniemen äänistä. Tähän riitti 144 pienen kunnan ääntä.

Mutta millaisia suhteellisia äänipotteja kerättiin aluevaaleissa?

Suomenmaa laski kunkin hyvinvointialueen ääniharavan suhteellisen osuuden alueensa hyväksytyistä äänistä. Toisin kuin kuntavaaleissa, aluevaaleissa ei päästy kaksinumeroisiin prosentteihin suhteellisissa äänipoteissa.

Määrällisesti eniten ääniä aluevaaleissa keräsi RKP:n Henrik Wickström Länsi-Uudenmaan hyvinvointialueella. Hän sai 7805 ääntä. Alueiden suhteellisten ääniharavien listauksessa hän on seitsemännellä sijalla 3,86 prosentin osuudellaan.

Paras suhteellinen tulos oli Itä-Uudenmaan hyvinvointialueen ääniharavalla Otto Anderssonilla. RKP:n kansanedustaja sai aluevaaleissa 6,73 prosenttia alueensa äänistä.

Maalaislääkärinä tunnettu Tapani Kiminkinen sai aluevaaleissa huikean 6259 äänen tuloksen. (Kuva: Maria Seppälä)

Keskustalaisille paitsi Keski-Suomessa myös koko maassa on ollut suurena ilonaiheena Tapani Kiminkisen huikea äänipotti. 6259 ääntä Keski-Suomessa on absoluuttisesti koko maan kärkipäätä.

Keskusta otti Keski-Suomessa kolmen paikan voiton nostaen kannatustaan 2,8 prosenttiyksikköä.

Suhteellisestikin maalaislääkärinä tunnettu Kiminkinen pärjäsi hyvin. Hän keräsi 5,69 prosenttia Keski-Suomen aluevaaliäänistä. Tämä tuo hänelle pronssisijan suhteellisten äänipottien vaalissa. Absoluuttisissa äänissä Kiminkinen on maanlaajuisesti kuudes. Keski-Suomessa Kiminkinen oli aivan omissa luvuissaan, toiseksi suurin äänipotti oli selvästi pienempi, kokoomuksen ehdokkaan 1542 ääntä.

Keskustalaisista Kiminkinen oli Suomen ykkönen sekä absoluuttisissa että suhteellisissa äänissä.

Hopeasijan suhteellisessa äänimäärässä ottaa hieman yllättävän puolueen ehdokas. Liike Nytin Panu Peitsaro keräsi 6,09 prosenttia Etelä-Savon hyvinvointialueen äänistä. Muualla puolue menestyi huonosti.

Kiminkisen lisäksi keskustalainen oli alueensa ääniharava kolmella alueella. Keski-Suomen lisäksi keskusta nappasi ääniharavuudet Lapissa, Satakunnassa ja Päijät-Hämeessä.

Keskustan kansanedustaja Eeva Kalli sai 3,68 prosenttia Satakunnan äänistä. 3120 ääntä SDP:n voittamalla alueella on hyvä tulos, joka osaltaan kasvatti keskustan pottia kahdella paikalla ja 2,5 prosenttiyksiköllä. Kalli sai yli tuplasti enemmän ääniä kuin toiseksi tullut SDP:n Heidi Viljanen.

Lapissa keskusta piti ylivoimaisesti suurimman puolueen asemansa, vaikka ääniosuus olikin hivenen edellisvaaleja pienempi. Paikkamäärä pysyi, ja puolueen varapuheenjohtaja, kansanedustaja Markus Lohi sai alueen suurimman äänimäärän. Hän sai 2251 ääntä, mikä on 3,15 prosenttia Lapin äänistä. Äänimäärä on reilu 300 enemmän kuin seuraavaksi tulevalla ehdokkaalla.

Sitoutumattomana keskustan listalla ollut Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksen ylilääkäri Hanna Nohynek oli Päijät-Hämeen hyvinvointialueen ääniharava. 2722 ääntä on 3,36 prosenttia alueen kaikista äänistä. Keskustan kannatus Päijät-Hämeessä nousi 1,3 prosenttiyksiköllä 16,6 prosenttiin ja aluevaltuutettuja puolue sai 12 eli yhden paikan verran lisäystä.

Nohynek jätti toiseksi tulleen ehdokkaan yli 800 äänen päähän.

THL:n ylilääkäri Hanna Nohynek menestyi keskustan ehdokkaana Päijät-Hämeessä. (Kuva: LEHTIKUVA / MARKKU ULANDER)

Eniten ääniharavia keräsi SDP. Puolueen ehdokas sai suurimman potin seitsemällä hyvinvointialueella.

Toisena tulevat keskusta ja kokoomus. Molemmat saivat ääniharavan neljällä alueella.

Sekä kristillisdemokraatit että RKP ottivat ääniharavan paikat kahdella hyvinvointialueella. Yhdet alueet menivät äänikuninkuuskisassa vasemmistoliiton ja Liike Nytin ehdokkaiden nimiin.

Myös moni entinen kansanedustaja menestyi hyvin. Lasse Hautala ja Jari Leppä tekivät alueidensa parhaat keskustalaiset tulokset. (Kuva: Maria Seppälä / Jari Laukkanen)

Keskustan listalla suurimmat potit keräsivät neljän alueellisen ääniharavan lisäksi Liisa Kylmänen Pohjois-Pohjanmaalla, Mikko Kanniainen Kainuussa, Sari Innanen Keski-Pohjanmaalla, Markku Siponen Pohjois-Savossa, Tarja Hyykky Pohjois-Karjalassa, Jari Leppä Etelä-Savossa, Lasse Hautala Etelä-Pohjanmaalla, Pasi Keskinen Pohjanmaalla, Petra Schulze-Steinen Pirkanmaalla, Johanna Häggman Kanta-Hämeessä, Leeni-Elina Haimi Kymenlaaksossa, Vesa Örmark Etelä-Karjalassa, Annika Saarikko Varsinais-Suomessa, Marjut Frantsi-Lankia Länsi-Uudellamaalla, Riikka Raekannas Keski-Uudellamaalla, Timo Laaninen Vantaa-Keravalla ja Outi Lankia Itä-Uudellamaalla.

Lähellä alueensa ääniharavuutta oli Siponen, mutta kristillisdemokraattien Sari Essayah veti hieman pidemmän korren Pohjois-Savossa. Molemmat ylittivät ainoina pohjoissavolaisina sekä 2000 että 3000 äänen rajapyykin.

Ääniharavat hyvinvointialueittain, prosenttiosuus hyväksytyistä alueen äänistä (alue–nimi–puolue–ääniosuus)

Lappi – Markus Lohi (kesk.) 3,15

Pohjois-Pohjanmaa – Hanna Sarkkinen (vas.) 2,21

Kainuu – Sami Kilpeläinen (kd.) 2,07

Keski-Pohjanmaa – Janne Jukkola (kok.) 3,12

Keski-Suomi – Tapani Kiminkinen (kesk.) 5,69

Pohjois-Savo – Sari Essayah (kd.) 3,29

Pohjois-Karjala – Merja Mäkisalo-Ropponen (sd.) 4,22

Etelä-Savo – Panu Peitsaro (liik.) 6,09

Etelä-Pohjanmaa – Paula Risikko (kok.) 4,30

Pirkanmaa – Lauri Lyly (sd.) 2,28

Kanta-Häme – Tarja Filatov (sd.) 4,73

Pohjanmaa – Kim Berg (sd.) 3,39

Satakunta – Eeva Kalli (kesk.) 3,68

Varsinais-Suomi – Aki Lindén (sd.) 3,69

Länsi-Uusimaa – Henrik Wickström (r.) 3,86

Keski-Uusimaa – Kalle Ikkelä (kok.) 1,52

Itä-Uusimaa – Otto Andersson (r.) 6,73

Päijät-Häme – Hanna Nohynek (kesk.) 3,36

Kymenlaakso – Inka Häkkinen (sd.) 3,39

Etelä-Karjala – Jukka Kopra (kok.) 3,59

Vantaa-Kerava – Sirkka-Liisa Kähärä (sd.) 2,45

Keskustalaiset ääniharavat (Hyvinvointialue–nimi–äänimäärä)

KOKO HYVINVOINTIALUEEN ÄÄNIHARAVAT

Lappi – Markus Lohi (2251)

Keski-Suomi – Tapani Kiminkinen (6259)

Satakunta – Eeva Kalli (3120)

Päijät-Häme – Hanna Nohynek (2722)

KESKUSTAN PARAS TULOS (ei alueen ääniharava)

Pohjois-Pohjanmaa – Liisa Kylmänen (2021)

Kainuu – Mikko Kanniainen (448)

Keski-Pohjanmaa – Sari Innanen (764)

Pohjois-Savo – Markku Siponen (3043)

Pohjois-Karjala – Tarja Hyykky (1666)

Etelä-Savo – Jari Leppä (1431)

Etelä-Pohjanmaa – Lasse Hautala (1504)

Pirkanmaa – Petra Schulze-Steinen (2376)

Kanta-Häme – Johanna Häggman (2194)

Pohjanmaa – Pasi Keskinen (724)

Varsinais-Suomi – Annika Saarikko (2906)

Länsi-Uusimaa – Marjut Frantsi-Lankia (1237)

Keski-Uusimaa – Riikka Raekannas (945)

Itä-Uusimaa – Outi Lankia (790)

Kymenlaakso – Leeni-Elina Haimi (945)

Etelä-Karjala – Vesa Örmark (994)

Vantaa-Kerava – Timo Laaninen (523)

Lue myös

Tapani Kiminkinen erottaisi soten puoluepolitiikasta – "Isot poliitikot eivät usko tiedettä"

Ääniharava toteaa keskustan uhranneen itsensä soteuudistuksessa
20.4.2025 10:01

Hanna Nohynek aikoo puolustaa aluevaltuustossa lähipalveluita – "Tarvitaan luovaa ajattelua"

Kyse tulevissa päätöksissä on tutkitun tiedon jalkauttamisesta, THL:n ylilääkärinäkin toimiva ääniharava toteaa
19.4.2025 10:01

Tällaiset äänisaaliit kansanedustajat toivat keskustan vaalipottiin

Kansanedustajat ovat yleensä puolueilleen tärkeä valtti eduskuntavaalien lisäksi myös paikallisvaaleissa. Moni edustaja istuu...
18.4.2025 9:00

Aihetunnisteet

Alue- ja kuntavaalit Aluevaalit ehdokkaat hyvinvointialueet vaalit ääniharavat

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Tutkimus: Insuliinilla ja Alzheimerin taudilla yhteys
Uutiset | 23.6.2026 22:15
Nämä olivat ensimmäisen maailmansodan tappavimmat taistelut – verisin päivä oli aivan omaa luokkaansa
Uutiset | 25.6.2026 22:00
Mikä on vanhin elokuva, jonka päänäyttelijä on yhä elossa?
Uutiset | 27.6.2026 21:00
Sotahistoria | Onnekas saksalaisristeilijä selvisi uskomattomista paikoista – erikoinen arvonta vei lopulta tuhoon
Uutiset | 26.6.2026 21:13
Uusi alkoholilaki tulee voimaan ensi viikolla, Alkojen aukioloajat laajenevat
Uutiset | 26.6.2026 14:48
Jatkosota alkoi Suomen suurmenestyksellä – kuvat kertovat hyökkäysvaiheen tarinan
Tarinat | 21.6.2026 15:00
Historia | Lyndon B. Johnson oli rasismin murtaja ja Vietnamin vanki – röyhkeä texasilainen jätti valtavan, mutta ristiriitaisen poliittisen perinnön
Uutiset | 27.6.2026 21:10
Suomalaisten lompakoissa raju muutos
Uutiset | 28.6.2026 19:00
”Pysäyttää investoinnit” – Etujärjestö tyrmää aloitteen, joka pakottaisi datakeskukset kattamaan oman sähköntuotansa
Uutiset | 29.6.2026 14:28
Ilmalämpöpumpullasi on kohta tilastollisesti suurempi riski mennä rikki
Uutiset | 28.6.2026 20:45
Tutkimus: Insuliinilla ja Alzheimerin taudilla yhteys
Uutiset | 23.6.2026 22:15
Nämä olivat ensimmäisen maailmansodan tappavimmat taistelut – verisin päivä oli aivan omaa luokkaansa
Uutiset | 25.6.2026 22:00
Jatkosota alkoi Suomen suurmenestyksellä – kuvat kertovat hyökkäysvaiheen tarinan
Tarinat | 21.6.2026 15:00
Mykkäelokuvien aika päättyi melkein sata vuotta sitten – yksi näyttelijä yhä elossa
Uutiset | 24.6.2026 22:30
Sotahistoria | Onnekas saksalaisristeilijä selvisi uskomattomista paikoista – erikoinen arvonta vei lopulta tuhoon
Uutiset | 26.6.2026 21:13
Moskovan ylpeys jäi kakkoseksi – maailman korkein vapaasti seisova rakennelma avattiin 50 vuotta sitten
Uutiset | 23.6.2026 21:30
Kurvinen: Hallitus teki historiallisen törkytempun maanomistajille
Uutiset | 24.6.2026 10:57
Mikä on vanhin elokuva, jonka päänäyttelijä on yhä elossa?
Uutiset | 27.6.2026 21:00
Drooni-isku sulki Moskovan lentokentät
Uutiset | 22.6.2026 7:52
Uusi alkoholilaki tulee voimaan ensi viikolla, Alkojen aukioloajat laajenevat
Uutiset | 26.6.2026 14:48
Suomessa on järvi, jossa elää kampeloita – tiedätkö missä?
Uutiset | 10.6.2026 21:23
Voimaharjoittelu ei riitä – Tutkimus paljasti, mitä ikääntyvän askel vaatii
Uutiset | 10.6.2026 22:02
Tutkimus: Insuliinilla ja Alzheimerin taudilla yhteys
Uutiset | 23.6.2026 22:15
Ennätys, joka jäi ikuiseksi – DDR-jätti sinkosi keihäänsä sadan metrin ja urheiluhistorian tuolle puolen
Uutiset | 9.6.2026 21:10
Luulitko, että Euroopan korkein vuori sijaitsee Alpeilla? – Näin ei ole
Uutiset | 5.6.2026 21:15
Mitä ihmettä? – Suomen järvien syvin kohta ei sittenkään ehkä tiedossa
Uutiset | 4.6.2026 21:45
Pohjoismaiden korkein huippu ei sijaitse Pohjoismaissa – tiedätkö paikan?
Uutiset | 12.6.2026 22:00
Kuningaslohen lyhyt vierailu päättyi surkeasti – Tyynenmeren jättiläistä yritettiin istuttaa Suomeen suurin odotuksin
Uutiset | 20.6.2026 13:00
Turkin sodan torrakolla taisteltiin vielä talvisodassa –”Pertaani” oli koitua Suomen hirvikannan tuhoksi
Uutiset | 1.6.2026 21:29
Kun taivaalla jylisi kymmenen moottoria – Convair B-36 Peacemaker oli aikansa hurjin ydinpelote
Uutiset | 4.6.2026 21:22

Uusimmat

Suomen osuus maailman tavaraviennistä puolittunut 2000-luvulla
Uutiset | 30.6.2026 0:01
Energiagallup: Suomalaiset haluavat lisää etenkin yhtä energiamuotoa
Uutiset | 29.6.2026 22:30
Historian ensimmäinen panssaritaistelu alkoi 110 vuotta sitten – järjetön teurastus opetti liittoutuneille lopulta, miten sota voitetaan
Uutiset | 29.6.2026 21:30
Mitä ihmettä? – Kertakäyttömuovit aiheuttavat kunnille melkoisen talousrallin
Uutiset | 29.6.2026 21:00
Hyttyskarkottimissa vaara pölyttäjille – voiko tietty lintulaji korvata kemiallisen karkotuksen?
Uutiset | 29.6.2026 20:45
Halpakrääsärallia suitsimaan tarkoitettu kolmen euron tulli astuu pian voimaan
Uutiset | 29.6.2026 20:15
OECD: Suomalaisten luottamus julkiseen hallintoon on kansainvälisesti korkea – hallitukseen luottaa alle puolet suomalaisista
Uutiset | 29.6.2026 17:46
Kaikkonen: Helsinki Garden -päätöksen asiakirjat julkaistava
Uutiset | 29.6.2026 16:29
Jan Vapaavuori HS:lle: Puhuin Garden Helsingistä pääministerin kanssa
Uutiset | 29.6.2026 16:27
Lämmin sää jatkuu, mutta sateet viilentävät pohjoista
Uutiset | 29.6.2026 16:19
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Toimittajalta | Hallituksen tekohengitys maksaa miljardeja – olisiko jo aika ottaa poliittiset lelut ja natsat pois?
Uutiset | 24.6.2026 13:45
Liina Tiusanen teki asumisratkaisun, jota moni hämmästelee – ”Perheet ovat hirveän yksin”
Uutiset | 19.6.2026 8:31
Haltialan kotieläinpiha heräsi uuteen eloon, kun Lumijoen Lännentila laajeni Helsinkiin
Uutiset | 20.6.2026 8:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Suomen osuus maailman tavaraviennistä puolittunut 2000-luvulla
Uutiset | 30.6.2026 0:01
Energiagallup: Suomalaiset haluavat lisää etenkin yhtä energiamuotoa
Uutiset | 29.6.2026 22:30
Historian ensimmäinen panssaritaistelu alkoi 110 vuotta sitten – järjetön teurastus opetti liittoutuneille lopulta, miten sota voitetaan
Uutiset | 29.6.2026 21:30
Tutkimus: Insuliinilla ja Alzheimerin taudilla yhteys
Uutiset | 23.6.2026 22:15
Nämä olivat ensimmäisen maailmansodan tappavimmat taistelut – verisin päivä oli aivan omaa luokkaansa
Uutiset | 25.6.2026 22:00
Jatkosota alkoi Suomen suurmenestyksellä – kuvat kertovat hyökkäysvaiheen tarinan
Tarinat | 21.6.2026 15:00

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Sisävesiliikenne puuttuu valtion vaikutusarvioinneista
Mielipide | 29.6.2026 13:30
Lukijalta: Metsähallituksen säästöt iskevät harvaan asuttuihin alueisiin – ennätystulos ei saa tarkoittaa luontokohteiden alasajoa
Mielipide | 27.6.2026 11:54
Lukijalta: Outoa menoa Palokin ympärillä
Mielipide | 27.6.2026 10:56
Lukijalta: Maksamme itsemme kipeiksi vääristä asioista – sote-laivan on käännyttävä ennen kuin se uppoaa
Mielipide | 25.6.2026 13:17

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Nuorkeskusta: Ihmisarvo ei ole mielipidekysymys
Uutiset | 23.6.2026 18:32
Keskustanaiset: Keskustan kannatuksen on noustava, jos puolue mielii hallitukseen
Uutiset | 23.6.2026 12:40
”Arvokas hautaaminen on yhteiskunnan tehtävä”, keskusta linjaa seurakuntavaaliohjelmassaan
Uutiset | 18.6.2026 13:46
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste