Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Afrikkalainen sikarutto

Kuolleita villisikoja etsitään afrikkalaisen sikaruton tartuntavyöhykkeellä

5.8.2026 15:21
Lue lisää 
Pakolaiset
Vuonna 2016 solmitun pakolaissopimuksen tarkoituksena on ollut rajoittaa siirtolaisten ja turvapaikanhakijoiden saapumista Turkin kautta Eurooppaan. (Kuva: Stringer)

EU odottaa Turkin pitävän kiinni pakolaissopimuksesta – virallista ilmoitusta sitoumuksista poikkeamisesta ei ole tullut

EU arvioi tilannetta yhteistyössä jäsenmaiden kanssa
STT–Heta Hassinen, Minna Pulli, Liisa Kujala 28.2.2020 13:38, muokattu 28.2.2020 14:56
a– a+
Pakolaiset

EU-komissio ei ole saanut Turkilta virallista ilmoitusta siitä, että maa olisi päättänyt poiketa pakolaissopimuksesta.

Mediatietojen mukaan Turkki on torstaisessa, presidentti Recep Tayyip Erdoganin koolle kutsumassa hätäkokouksessa päättänyt avata portit Eurooppaan.

Koska virallista ilmoitusta muutoksista ei ole Turkin puolelta tullut, EU-komission tiedottajan Peter Stanon mukaan EU edelleen olettaa Turkin pitävän kiinni aiemmista sitoumuksista.

EU ja Turkki solmivat vuonna 2016 pakolaissopimuksen, jonka tarkoituksena on ollut rajoittaa siirtolaisten ja turvapaikanhakijoiden saapumista Turkin kautta Eurooppaan.

EU-komissio ei halua kommentoida mediatietoja Eurooppaan pyrkivistä ihmisjoukoista.

– Meidän pitää ensiksi saada tehtyä oma arviomme yhteistyössä jäsenmaiden ja virastojemme kanssa, jotta voimme antaa lausunnon siitä, onko mitään merkittäviä muutoksia tapahtunut, Stano sanoi.

Stano vakuuttaa, että EU seuraa tilanteen kehittymistä tarkkaan ja on valmis toimiin, jos niille tulee tarve.

Viranomaislähteet kertovat uutistoimisto AFP:lle, että Kreikka on lisännyt rajavalvontaansa.

Asiaa uutistoimistolle kommentoineen hallituslähteen mukaan valvontaa on tiukennettu mahdollisimman paljon sekä maa- että merirajoilla. Poliisilähde puolestaan kertoi, että rajavartijoiden määrä on kaksinkertaistettu.

Uutistoimisto DHA:n mukaan noin 300 ihmistä on matkalla Turkin Kreikan-vastaiselle rajalle pyrkiäkseen Eurooppaan. Joukossa on syyrialaisia, iranilaisia, irakilaisia, marokkolaisia ja pakistanilaisia, ja he ovat kertoneet uutistoimistolle lähteneensä kohti rajaa kuultuaan Syyrian Idlibin ilmaiskuissa kuolleista turkkilaissotilaista.

– Nämä määrät eivät ole mitenkään poikkeuksellisia, poliisilähde sanoi.

Toinen ryhmä pyrkii meriteitse Kreikan Lesbos-saarelle. He ovat sanoneet DHA:lle lähteneensä matkaan sen jälkeen, kun tieto ”avoimien ovien politiikasta” tuli julki.

Tiedot Turkin rajoja koskevasta päätöksestä tulivat julki pian sen jälkeen, kun kymmeniä turkkilaissotilaita kuoli Idlibiin tehdyissä ilmaiskuissa.

Turkki on syyttänyt eilisistä iskuista Venäjän tukemaa Syyrian hallintoa. Idlibin viimeaikaiset tapahtumat ovat herättäneet huolta tilanteen kiristymisestä entisestään.

EU:n ulkosuhteista vastaava korkea edustaja Josep Borrell vetosi perjantaina Twitterissä, että Idlibin tilanteen kärjistymistä on pyrittävä hillitsemään välittömästi.

– EU harkitsee kaikkia mahdollisia toimenpiteitä suojellakseen omia turvallisuusetujaan. Olemme yhteydessä kaikkiin relevantteihin toimijoihin, Borrell tviittasi.

Sotilasliitto Nato antaa täyden tukensa Turkille, painotti Naton pääsihteeri Jens Stoltenberg tänään tiedotustilaisuudessa Brysselissä.

Stoltenbergin mukaan Nato-liittolaiset myös tuomitsevat Syyrian hallinnon ja Venäjän eiliset ilmaiskut Syyrian Idlibin alueelle.

– Kehotan heitä lopettamaan hyökkäyksen, kunnioittamaan kansainvälistä oikeutta ja tukemaan YK:n pyrkimyksiä rauhanomaisen ratkaisun löytämiseksi, Stoltenberg sanoi.

– Tämä vaarallinen tilanne täytyy saada liennytetyksi. Kehotamme palaamaan vuoden 2018 tulitaukoon, jotta vältettäisiin alueen humanitaarisen tilanteen paheneminen entisestään.

Lisäksi Stoltenberg vaati, että Idlibin alueelle tulisi sallia humanitaarisen avun pääsy.

Pääsihteerin mukaan poliittisen tuen ohella Nato on tukenut Turkkia ainakin lisäämällä sen ilmapuolustusta, mikä auttaa maata vähentämään Syyriasta tulevan ohjusiskun uhkaa. Lisäksi liittolaiset pohtivat muita mahdollisia tukitoimia.

Naton tiedotustilaisuudessa ei käsitelty mediatietoja, joiden mukaan Turkki olisi torstaina päättänyt sallia rajanylitykset Eurooppaan pyrkiville ihmisille.

Lue myös

Sisäministeri Ohisalo: Turkin rajojen avaamisesta ei ole vahvistettua tietoa – "Tilanne on tällä hetkellä rauhallinen"

Sisäministeri Maria Ohisalon (vihr.) mukaan tällä hetkellä ei ole vahvistettu tietoa, että Turkki...
28.2.2020 18:15

Kreikka on lisännyt rajavalvontaansa, kertovat viranomaislähteet – mediatietojen mukaan Turkki on päättänyt "avata portit" Eurooppaan

Noin 300 ihmisen on uutisoitu olevan matkalla Turkin Kreikan-vastaiselle rajalle pyrkiäkseen Eurooppaan. Toinen ryhmä pyrkii meriteitse Kreikan Lesbos-saarelle.
28.2.2020 11:19

EU:n ulkosuhteista vastaava Borrell kertoo saaneensa Turkista vakuuttelun, että maa on edelleen sitoutunut pakolaissopimukseen

EU:n ulkosuhteista vastaava Josep Borrell kertoo Twitterissä keskustelleensa Turkin ulkoministerin Mevlüt Cavusoglun kanssa...
28.2.2020 16:38

Kreikka esti satojen ihmisten pääsyn maahan Turkista

Kreikan rajavartijat ovat estäneet satojen ihmisten pääsyn maahan Turkista, kertoo poliisi. Kreikka kertoo...
28.2.2020 15:49

Aihetunnisteet

pakolaiset

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Miksi Ruotsin Daniel on pelkkä prinssi, mutta Norjan Mette-Marit on kruununprinsessa?
Uutiset | 3.8.2026 21:46
Krimillä sotilas ampui kuoliaaksi neljä ihmistä, kertoo paikallinen kuvernööri
Uutiset | 4.8.2026 10:36
Ruotsin kuningas vihkii kalatien käyttöön Ylitorniolla
Uutiset | 4.8.2026 11:02
Zelenskyi erotti Ukrainan Yhdysvaltain-suurlähettilään
Uutiset | 4.8.2026 8:01
Ukrainan mukaan yhtään Venäjän ohjusta ei kyetty pudottamaan iskussa, jossa kuoli toistakymmentä ihmistä
Uutiset | 5.8.2026 9:21
Sisäministeri Rantanen: Lausuntoni Espanjan erottamisesta Schengen-alueesta oli Suomen sisäministerin puhetta
Uutiset | 4.8.2026 15:07
Hammashoidon Kela-korvaukset valuivat hyvätuloisille – Kemppi: Kansaa johdettiin harhaan
Uutiset | 4.8.2026 14:39
Venäjä: Useita ihmisiä on kuollut Ukrainan iskussa Moskovan alueelle
Uutiset | 4.8.2026 7:49
Ukraina: Venäjä jahtaa siviilejä drooneilla Hersonissa – videolla drooni jahtaa torikauppiasta
Uutiset | 4.8.2026 17:42
ADHD vaikuttaa lastensaantiin – suomalaistutkimus toi uutta tietoa
Uutiset | 3.8.2026 22:23
Miksi Ruotsin Daniel on pelkkä prinssi, mutta Norjan Mette-Marit on kruununprinsessa?
Uutiset | 3.8.2026 21:46
Tiesitkö? – Venäjän vallankumouksen piti alkaa Suomesta jo vuonna 1906 – satoja kuoli hätiköidyssä yrityksessä
Uutiset | 29.7.2026 22:31
Venäjän sosiaalisessa mediassa näkyy pula energiasta, vedestä ja bensasta Krimillä – ”Löyhkä on uskomaton”
Uutiset | 1.8.2026 11:55
Kallis katastrofi voi jo muhia keittiössä tai kylpyhuoneessa – nämä ovat ensimmäiset merkit
Uutiset | 30.7.2026 22:15
Punaiset ja valkoiset ampuivat toisiaan jo 12 vuotta ennen sisällissotaa – Hakaniemen mellakasta jäi kytemään karu katkeruus
Uutiset | 30.7.2026 22:15
Jalankulkijan oikea paikka tulee edelleen suomalaisille yllätyksenä
Uutiset | 29.7.2026 21:14
Älä tee tätä autolle ukkosmyrskyn jälkeen – ”Vaikka houkutus olisi suuri”
Uutiset | 28.7.2026 21:31
Krimillä sotilas ampui kuoliaaksi neljä ihmistä, kertoo paikallinen kuvernööri
Uutiset | 4.8.2026 10:36
Professori ihmettelee Mari Rantasen tylyä suhtautumista Espanjaan – ”Onko Suomen intressien kannalta järkevää?”
Uutiset | 1.8.2026 16:52
Venäjä syyttää Ukrainaa seitsemän ihmisen kuolemasta yleisellä uimarannalla – BBC vahvisti videon iskeytyneestä droonista
Uutiset | 3.8.2026 12:32
Kysely: Suosituin lisuke uuden perunan kanssa ei ole silli
Uutiset | 16.7.2026 21:30
Miksi Ruotsin Daniel on pelkkä prinssi, mutta Norjan Mette-Marit on kruununprinsessa?
Uutiset | 3.8.2026 21:46
Tiesitkö? – Maailmassa on paikka, jossa jylisee ikuinen ukkonen
Uutiset | 20.7.2026 22:05
Onko kotonasi muurahaisia? – Pikku kikalla voi katkaista niiden reitin ja tulohalut
Uutiset | 13.7.2026 22:07
Montako kertaa Britannia on pommittanut Suomea? – Jatkosodan isku ei ollut yksittäistapaus
Uutiset | 19.7.2026 21:00
Kurvinen vaatii selontekoa: Hallituksen on kerrottava, kuka maksaa ennallistamisen miljardilaskun
Uutiset | 23.7.2026 9:11
70 vuotta sitten | Linja-auton jarrut pettivät Konnevedellä, 15 kuoli – selviytyjä pelkäsi puristuvansa, kauhunhetket jatkuivat ennen kuin sisko virkosi
Uutiset | 26.7.2026 20:50
Milloin Suomeen tehtiin ensimmäinen ilmahyökkäys? – Isku tehtiin jo vuosia ennen Neuvostoliiton aikaa
Uutiset | 24.7.2026 22:00
Lidlin juomahyllyillä uusi ilmiö
Uutiset | 15.7.2026 22:04
Kuka oli ensimmäisen maailmansodan paras kenraali? – Vastaus löytyy luultavasti Ranskasta
Uutiset | 10.7.2026 22:00

Uusimmat

Kuin kauhuelokuvasta – Oletko kuullut Etelämantereen Veriputouksesta?
Uutiset | 5.8.2026 23:00
Tiedätkö milloin ja miksi Suomessa oli aivan oma kalenteri?
Uutiset | 5.8.2026 22:30
Murska-arvio: Nato on vuosikymmenen jäljessä Venäjän suorituskyvystä
Uutiset | 5.8.2026 22:15
Reuters: FBI aloitti yhteistyön Kiinan ja Venäjän kanssa, kriitikot huolissaan – ”Loistava peiterooli”
Uutiset | 5.8.2026 22:07
Nämä ihmiset sairastuvat muita herkemmin sydän- ja verisuonitauteihin, sanoo tutkimus
Uutiset | 5.8.2026 22:01
Oletko ihmetellyt peilejä ikkunankarmeissa? Tällainen oli 1800-luvun ”sosiaalinen media”
Uutiset | 5.8.2026 21:45
Harva tajusi Hitlerin olympialaisissa, mitä pinnan alla kyti
Uutiset | 5.8.2026 21:41
Tutkimus tyrmää: Lapsen koulumenestys ei riipu yleisesti luullusta seikasta
Uutiset | 5.8.2026 21:31
Ihmiset kahmivat nyt näitä tuotteita Lidleistä – ”Hittitrendi”
Uutiset | 5.8.2026 21:21
MTV: Nämä eleet voivat paljastaa valehtelijan
Uutiset | 5.8.2026 21:12
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Kirjat | Muualta muuttava on maaseudulla aina outolintu, uutuuskirja väittää
Uutiset | 19.7.2026 9:00
Kylmän sodan ja modernisoituvan maailman keskustajohtaja – tutkija korostaa Johannes Virolaisen merkitystä aatteellisena uudistajana
Uutiset | 18.7.2026 9:00
40-vuotias | Antti Kurvisella on keskustalle vakava viesti – ”Vain isoa kuunnellaan”
Uutiset | 11.7.2026 8:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Kuin kauhuelokuvasta – Oletko kuullut Etelämantereen Veriputouksesta?
Uutiset | 5.8.2026 23:00
Tiedätkö milloin ja miksi Suomessa oli aivan oma kalenteri?
Uutiset | 5.8.2026 22:30
Murska-arvio: Nato on vuosikymmenen jäljessä Venäjän suorituskyvystä
Uutiset | 5.8.2026 22:15
Miksi Ruotsin Daniel on pelkkä prinssi, mutta Norjan Mette-Marit on kruununprinsessa?
Uutiset | 3.8.2026 21:46
Tiesitkö? – Venäjän vallankumouksen piti alkaa Suomesta jo vuonna 1906 – satoja kuoli hätiköidyssä yrityksessä
Uutiset | 29.7.2026 22:31
Venäjän sosiaalisessa mediassa näkyy pula energiasta, vedestä ja bensasta Krimillä – ”Löyhkä on uskomaton”
Uutiset | 1.8.2026 11:55

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Lapsen kesän arvo ei riipu matkakohteesta
Mielipide | 5.8.2026 15:02
Lukijalta: Kun uudistus ei toimi, suuntaa on uskallettava muuttaa
Mielipide | 5.8.2026 12:17
Lukijalta: Yli 50 vuotta Vantaalla on opettanut minulle, mikä kaupungissa on tärkeää
Mielipide | 5.8.2026 12:09
Lukijalta: Demokratian uudistamisessa on aika keskustella myös ratkaisuista
Mielipide | 5.8.2026 11:07

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Savola vaatii hallitukselta välittömiä toimia sikaruttotilanteeseen – ”Viipymättä”
Uutiset | 3.8.2026 11:01
Garden-kohu on tarpeellinen opetus kaikille puolueille, keskustakonkari sanoo MT:ssä
Uutiset | 28.7.2026 13:18
Antti Kurvinen vaatii hallitukselta toimia Carunan saamiseksi suomalaisomistukseen: ”Herätys Multala ja Orpo!”
Uutiset | 24.7.2026 12:48
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste