Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Ukrainan sota

Kremlistä pahaenteinen viesti: Diplomaatit ulos Kiovasta

3.10.2026 16:10
Lue lisää 
Yhdysvallat
Joe Bidenin kampanja demokraattien presidenttiehdokkuudesta on nosteessa. Supertiistaina hän kahmi voittoja etenkin eteläisissä osavaltioissa. (Kuva: Josh Edelson)

Demokraattien presidenttikisasta on tulossa kahden lähes kahdeksankymppisen miehen taisto – Biden marssi supertiistaina voitosta voittoon etelän osavaltioissa

Miljardööri Bloombergin jättipanostuksesta on tulossa pannukakku
Anssi Rulamo - STT 4.3.2020 7:58, muokattu 4.3.2020 8:09
a– a+
Yhdysvallat

Yhdysvalloissa demokraattipuolueen presidenttiehdokaskisasta näyttää muodostuvan kahden miehen taisto. Supertiistain esivaalien tulokset näyttävät nostavan entisen varapresidentin Joe Bidenin kisan kärkipaikalle, ja senaattori Bernie Sanders on jäämässä hänen ainoaksi vakavaksi vastustajakseen.

Biden on rohmunnut supertiistaina voittoja etenkin eteläisissä osavaltioissa. Vaikka Bidenin odotettiinkin pärjäävän hyvin etelässä, ovat hänen tukevat voittomarginaalinsa nostamassa ex-varapresidenttiä Sandersin ohi presidenttikisan suosikiksi.

Muun muassa CNN:n ennusteiden mukaan Biden on ottanut esivaalivoiton jo kahdeksassa osavaltiossa: Virginiassa, Pohjois-Carolinassa, Alabamassa, Tennesseessä, Oklahomassa, Arkansasissa, Minnesotassa ja Massachusettsissa.

Minnesota ja Massachusetts ovat näistä ainoat, jotka eivät sijaitse etelässä, ja voitot niissä ovat päivän ehkäpä merkittävimpiä Bidenille. Useimpiin etelän osavaltioihin Biden lähti selvänä ennakkosuosikkina.

Supertiistaihin kisan johtajana tullut Sanders on puolestaan voittanut tähän mennessä kotiosavaltionsa Vermontin lisäksi Kalliovuorten osavaltiot Coloradon ja Utahin.

Supertiistaina äänestettiin yhteensä 14 osavaltiossa sekä Amerikan Samoassa, ja jaossa on noin kolmasosa demokraattien puoluekokousedustajista. Ennen supertiistaita oli äänestetty neljässä osavaltiossa.

Esivaaleissa merkitystä ei ole pelkästään osavaltioiden voittajille, sillä puoluekokousedustajia saavat myös ne, jotka pääsevät osavaltiossa tai tietyillä äänestysalueilla yli 15 prosentin äänikynnyksen.

Supertiistain kaksi merkittävintä osavaltiota ovat Kalifornia ja Texas. Kaliforniassa on jaossa eniten ja Texasissa kolmanneksi eniten puoluekokousedustajia.

Texasissa Sanders johtaa Bidenia, kun noin 40 prosenttia äänistä on laskettu. Kalifornian ääniä odotetaan yhä.

Supertiistai on muodostumassa pahaksi pettymykseksi New Yorkin ex-pormestari Michael Bloombergille ja senaattori Elizabeth Warrenille. Vaikka he päättäisivät jatkaa kampanjointia, ei kummallakaan enää ole realistisia mahdollisuuksia ehdokkuuteen.

Maailman rikkaimpiin ihmisiin kuuluva Bloomberg jätti neljä ensimmäistä osavaltiota väliin ja panosti kaikki paukkunsa supertiistaihin kaatamalla satoja miljoonia omaa rahaansa tv-mainontaan. Hän on kuitenkin jäänyt osavaltiossa toisensa jälkeen Bidenin varjoon. Toistaiseksi Bloomberg on voittanut vain Amerikan Samoan vaalikokoukset.

Warren käväisi gallupjohtajana viime syksynä, mutta hänen kannatuksensa on pudonnut sittemmin, eikä Warren ole yltänyt vielä yhdessäkään esivaalien osavaltiossa kärkikaksikkoon.

Supertiistaina hän jäi surkeasti kolmanneksi kotiosavaltiossaan Massachusettsissa, mikä saattaa olla kuolettava isku Warrenin kampanjalle.

Bidenin odotettiin ennakkoon olevan vahvoilla monissa etelän osavaltioissa, joissa merkittävä osa demokraattiäänestäjistä on afroamerikkalaisia, sillä ex-varapresidentin kannatus afroamerikkalaisten keskuudessa on vankkaa.

Esimerkiksi Alabamassa Biden sai NBC:n ovensuukyselyjen mukaan yli 70 prosenttia afroamerikkalaisten äänistä. Virginiassa ja Tennesseessäkin yli 60 prosenttia afroamerikkalaisista äänesti häntä.

Biden oli Virginiassa erittäin suosittu myös yli 65-vuotiaiden keskuudessa: tästä ikäryhmästä 70 prosenttia äänesti Bidenia. Biden sai vahvan tuen myös niiltä äänestäjiltä, joille oli erityisen tärkeää että demokraattien ehdokas voi kukistaa istuvan presidentin Donald Trumpin.

Jos etelä on Bidenin tukialuetta, Sanders puolestaan on suositumpi maan länsi- ja pohjoisosassa, ja hän on ennakkosuosikki voittamaan maan suurimmassa osavaltiossa Kaliforniassa. Sanders on erityisen suosittu nuorten äänestäjien keskuudessa.

Ovensuukyselyjen perusteella Sanders on saanut erityisen vahvan tuen myös erittäin liberaaleina itseään pitäviltä sekä latinotaustaisilta äänestäjiltä.

Vasemmistolainen Sanders johti tähän mennessä presidenttiehdokaskisaa ennen maltillista Bidenia, mutta supertiistai voi muuttaa voimasuhteita merkittävästikin.

Bidenin kampanja oli vielä viikko sitten kuilun partaalla, mutta hän sai reippaasti nostetta voitettuaan lauantaina ylivoimaisesti Etelä-Carolinan esivaalit.

Sitä ennen Sanders oli ottanut kisassa kuskin paikan sijoittumalla Iowassa toiseksi ja voittamalla New Hampshiressä ja Nevadassa.

Bidenin Etelä-Carolinan voiton jälkeen maltilliset ehdokkaat Pete Buttigieg ja Amy Klobuchar luopuivat kisasta ja asettuivat tukemaan Bidenia. Myös moni muu nimekäs demokraatti on ilmaissut tukensa Bidenille viime päivinä.

Demokraattien maltillisessa siivessä pelätään, että Sanders olisi liian vasemmistolainen ehdokas voittamaan Trumpia.

Supertiistain ovensuukyselyt osoittavat, että suuri osa viime hetkellä äänestyspäätöksen tehneistä äänesti juuri Bidenia, mikä kertoo hänen kampanjansa olevan nosteessa.

Kuvaavaa on se, että Bidenin tulokset monissa osavaltioissa ovat ylittämässä arvostetun FiveThirtyEight-sivuston esivaaliennusteen lukemat. Esimerkiksi voittamassaan Massachusettsissa Biden oli vielä helmikuun lopussa gallupeissa vasta viidentenä.

Äänestyspaikat sulkeutuivat eri osavaltioissa yön mittaan Suomen aikaa. Viimeisenä äänestys päättyi Kaliforniassa aamukuudelta Suomen aikaa.

Esivaalikausi huipentuu heinäkuussa demokraattien puoluekokoukseen, jossa valitaan virallisesti puolueen presidenttiehdokas ensi syksyn vaaleihin.

Lue myös

Joe Biden teki ällistyttävän nousun demokraattien ehdokaskisan kärkeen – Tutkija: "Tätä on mediassa tulkittu poliittisen historian suurimmaksi yllätykseksi"

Entisen varapresidentin Joe Bidenin rakettimainen nousu tappion partaalta Yhdysvaltain demokraattien presidenttiehdokaskisan kärkeen on...
4.3.2020 8:53

Aihetunnisteet

supertiistai

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Vilnan lentokenttä suljettu – Nato-hävittäjät ilmaan
Uutiset | 3.10.2026 11:35
Akuutti Venäjä-varoitus: ”Tämä koskee suoraan myös Suomea”
Uutiset | 3.10.2026 13:04
HS: Keskustan Savolalta pyyhkeitä eduskunnalle – ”Tämä ei mennyt kovin hyvin”
Uutiset | 3.10.2026 18:00
Turkissa oppositio vaatii Turkin Helsingin-suurlähettilästä eroamaan – taustalla rahastoskandaali
Uutiset | 2.10.2026 18:24
Etelä-Korea varoittaa Ukrainaa lisätoimista, jos maa ei pyydä anteeksi paljastettuaan sotavankien luovuttamisen
Uutiset | 2.10.2026 8:04
Yllätysveto: Huippupoliitikko nousee nyrkkeilykehään
Uutiset | 3.10.2026 22:01
Trumpilta kehut Euroopalle: ”Hieno juttu”
Uutiset | 3.10.2026 11:08
Pääministeri Orpo: Hallituksessa bensasopu toivottavasti ensi viikolla
Uutiset | 3.10.2026 18:02
Autot | Legendaarinen ”Prostata-Volvo” ei vähästä hätkähdä – patarautainen ruotsalaisauto vakuutti lääkärit, poliisit ja DDR:n eliitin
Uutiset | 1.10.2026 21:48
Rajua puhetta Saksan äärioikeiston rynnistyksestä: ”Nyt joudun kokemaan sen uudelleen”
Uutiset | 3.10.2026 17:50
Yhden vitamiinin puute voi aiheuttaa toistuvia flunssia, kertoo lääkäri Seurassa
Uutiset | 26.9.2026 20:56
Nyt kajahti hyytävä arvio: Edessä synkkä talvi
Uutiset | 30.9.2026 21:32
Taloyhtiö voi kieltää tupakoinnin omassa asunnossa ilman perustuslaillisia esteitä, katsoo perustuslakivaliokunta
Uutiset | 29.9.2026 16:00
Sotahistoria | Norjan kuningas pakeni, upseerit riitelivät, lentotukialus upposi – Miksi HMS Gloriousin tuholle vedettiin pitkä salaisuuden verho?
Uutiset | 28.9.2026 21:13
Onko kokoomus menettämässä sivistysporvarit? Ilmiö ei ole uusi, vastaa professori
Uutiset | 27.9.2026 7:00
Autot | Legendaarinen ”Prostata-Volvo” ei vähästä hätkähdä – patarautainen ruotsalaisauto vakuutti lääkärit, poliisit ja DDR:n eliitin
Uutiset | 1.10.2026 21:48
Arvio: Näin paljon Pohjois-Korean Kim painaa
Uutiset | 30.9.2026 8:57
Juhlista kotiin ajanut maanviljelijä käräytti Britannian lentotukikohtaa uhanneen terrorihankkeen – epäillyt vapautettiin takuita vastaan
Uutiset | 28.9.2026 9:21
Yksi automerkki kerää aina eniten parkkisakkoja – Näillä kuskeilla kova nousu
Uutiset | 28.9.2026 21:31
Vilnan lentokenttä suljettu – Nato-hävittäjät ilmaan
Uutiset | 3.10.2026 11:35
Sotahistoria | Lontoon pyssy tuli tarpeeseen – kaameasti potkinut pst-kivääri puri talvisodan neuvostotankkeihin
Uutiset | 4.9.2026 21:27
Sotahistoria | Hitler vedätti Stalinia aikansa härskeimmällä asekaupalla – keskeneräinen saksalaisristeilijä päätyi puolustamaan Leningradia
Uutiset | 14.9.2026 21:20
Yhden vitamiinin puute voi aiheuttaa toistuvia flunssia, kertoo lääkäri Seurassa
Uutiset | 26.9.2026 20:56
Elokuvat | Kauriinmetsästäjä on maailman parhaita elokuvia – mutta siinä on liuta mielenkiintoisia virheitä
Uutiset | 17.9.2026 22:24
Nato-maan johtaja lyttää 5. artiklan: ”Tilanne ei ole koskaan ollut näin vakava”
Uutiset | 18.9.2026 21:30
Jyrsijät | Nyt tuli varoitus vitsauksesta, jota kukaan ei halua riesakseen – ”Merkkeihin kannattaa suhtautua vakavasti”
Uutiset | 15.9.2026 21:21
Minkä tähden kuningas Charles jättää sukulaisensa kuningas Haraldin hautajaiset väliin?
Uutiset | 7.9.2026 21:50
Yksityistielakiin tulossa muutos: Luvattoman puomin tai veräjän poistaminen helpottuu
Uutiset | 14.9.2026 14:20
Tutkimus: Tämä tekijä ennustaa pitkää ikää
Uutiset | 19.9.2026 21:15
Tällainen puhetapa voi paljastaa aivojen kunnon
Uutiset | 9.9.2026 21:39

Uusimmat

”Taipaleesha myö pelättiin,” sanoo Rokka Tuntemattomassa sotilaassa – Mutta miten tuo kuolemanjoki syntyi?
Uutiset | 4.10.2026 21:01
Lapin kauppakamaria johtanut Liisa Ansala teki yllättävän liikkeen urallaan – ”Työ ei ole enää kaikki kaikessa”
Uutiset | 4.10.2026 7:00
Yllätysveto: Huippupoliitikko nousee nyrkkeilykehään
Uutiset | 3.10.2026 22:01
Pääministeri Orpo: Hallituksessa bensasopu toivottavasti ensi viikolla
Uutiset | 3.10.2026 18:02
HS: Keskustan Savolalta pyyhkeitä eduskunnalle – ”Tämä ei mennyt kovin hyvin”
Uutiset | 3.10.2026 18:00
Rajua puhetta Saksan äärioikeiston rynnistyksestä: ”Nyt joudun kokemaan sen uudelleen”
Uutiset | 3.10.2026 17:50
Kremlistä pahaenteinen viesti: Diplomaatit ulos Kiovasta
Uutiset | 3.10.2026 16:10
Lokakuu alkanut tavanomaista lämpimämpänä, lähipäiville luvassa sateita
Uutiset | 3.10.2026 15:15
Energiajärjestö: Satoja miljoonia tynnyreitä öljyä jo vapautettu markkinoille varastoista
Uutiset | 3.10.2026 15:02
Poliisi: Ulkomaalaisia varkaita kiinni
Uutiset | 3.10.2026 13:45
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Toimittajalta | Kansallinen uutistoimisto viedään saunan taakse – mitäpä jos lopetetaan myös sellun keittäminen?
Uutiset | 3.10.2026 10:00
Tunkeutumisepäilyt herättävät huolta kansanedustajissa – ”Lintukotoa ei ole enää missään”
Uutiset | 1.10.2026 15:22
Maatalousrahoista syntyi soppa, Orpo antaa pääministerin ilmoituksen EU-budjetista – ”Mielelläni avaan tämän tilanteen”
Uutiset | 1.10.2026 19:04

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
”Taipaleesha myö pelättiin,” sanoo Rokka Tuntemattomassa sotilaassa – Mutta miten tuo kuolemanjoki syntyi?
Uutiset | 4.10.2026 21:01
Lapin kauppakamaria johtanut Liisa Ansala teki yllättävän liikkeen urallaan – ”Työ ei ole enää kaikki kaikessa”
Uutiset | 4.10.2026 7:00
Yllätysveto: Huippupoliitikko nousee nyrkkeilykehään
Uutiset | 3.10.2026 22:01
Yhden vitamiinin puute voi aiheuttaa toistuvia flunssia, kertoo lääkäri Seurassa
Uutiset | 26.9.2026 20:56
Nyt kajahti hyytävä arvio: Edessä synkkä talvi
Uutiset | 30.9.2026 21:32
Taloyhtiö voi kieltää tupakoinnin omassa asunnossa ilman perustuslaillisia esteitä, katsoo perustuslakivaliokunta
Uutiset | 29.9.2026 16:00

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Kokoomuksen tavoite on yövartijavaltio – oletko valmis?
Mielipide | 2.10.2026 15:42
Lukijalta: Lähihoitajan ammattioikeuden pitää näkyä ja olla todennettavissa
Mielipide | 2.10.2026 15:39
Lukijalta: Länsirata uuteen harkintaan
Mielipide | 2.10.2026 15:37
Lukijalta: Vielä eläkkeiden leikkauksista
Mielipide | 2.10.2026 15:32

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustaedustajilta kirjallinen kysymys Suomen EU-linjan johdonmukaisuudesta
Uutiset | 1.10.2026 15:05
Kaikki uomamerkinnät peruttava valmisteilla olevasta maakuntakaavasta, vaatii Varsinais-Suomen Keskustan maaseututoimikunta
Keskusta | 25.9.2026 19:33
Etelä-Hämeen keskustapiiri nimesi Roosa Grönbergin ja Asko Niemelän kansanedustajaehdokkaiksi
Uutiset | 25.9.2026 14:15
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste