Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Äitienpäivä
Aino-Riikka Simula kokee saavansa politiikasta voimaa ja intoa myös pikkulapsiarkeen. (Kuva: Linda Lähdeniemi)

Aino-Riikka Simula synnytti viime keväänä pienen vauvan kesken eduskuntavaalikampanjansa – "Kaikki meni hyvin"

Keskustan kokouksissa ja tapahtumissa Simula on otettu aina hyvin vastaan pienen nyytin kanssa.
Samuli Vänttilä 10.5.2020 9:00, muokattu 11.5.2020 18:58
a– a+
Äitienpäivä

Kun eduskuntavaalikampanjat kävivät viime keväänä kuumimmillaan, keskustan pirkanmaalaisehdokas Aino-Riikka Simula oli synnytyssairaalassa. Hänen toinen lapsensa syntyi maaliskuussa 2019. Perheen esikoinen oli silloin puolitoistavuotias.

Sairaalasta päästyään Simula pyrki vaaleista huolimatta rauhoittamaan elämäänsä ja pyrki olemaan mahdollisimman paljon kotona pienen vauvan kanssa.

Täysin erossa eduskuntavaaliehdokas ei voinut politiikasta kuitenkaan olla, sillä vaalipäivä puski päälle. Vaalitenttejä ja kampanjatilaisuuksia riitti. Viimeisillä kampanjaviikoilla hän oli vauvan kanssa kampanjoimassa joka päivä.

Lapsen isä hoiti vauvaa tilaisuuksissa vähän sivummalla, usein hätiin pyydettiin myös Simulan äiti tai jompikumpi siskoista.

– Olihan se rankkaa aikaa, kun näin jälkikäteen ajattelee, Simula huokaa.

– Olimme kuitenkin suunnitelleet kaiken etukäteen ja organisoineet kaiken niin, että kampanjointi onnistuu.

Varsinainen vaalitulos oli hänelle pettymys. Paikka Arkadianmäellä ei auennut ja keskustakin sai surkean kannatuksen.

– Mutta en silti kadu, että lähdin mukaan. Rankkuudestaan huolimatta viime kevät oli ihanaa aikaa. Mielestäni saimme tehtyä mahtavan kampanjan lapset huomioiden.

Vuoden takainen kevät on Simulan mukaan eräänlainen tiivistymä siitä, mitä pikkulasten vanhemmuus ja politiikan yhdistäminen vaatii. Suunnittelua ja organisointia täytyy tehdä paljon. Oikeastaan todella paljon.

Paljon joutuu myös venymään, sietämään ja menemään lapsen unirytmien mukaan.

Simula, 24, on keskustan puoluevaltuuston jäsen ja puoluehallituksen varajäsen. Hän johtaa Vesilahden keskustan kunnallisjärjestöä ja toimii varapuheenjohtajana keskustan Pirkanmaan piirissä.

Viime vuosien aikana hän on usein osallistunut keskustan kokouksiin ja tapahtumiin pieni nyytti kainalossaan.

Vauvan kanssa keskittyminen vaatii välillä pinnistelyä. Pienellä voi tulla yhtäkkiä nälkä tai vaippa täytyy vaihtaa. Vauva myös itkee silloin, kun hänellä itkettää, vaikka kokouksessa olisi kuinka tärkeä puheenvuoro kesken. Silloin täytyy vain lähteä kesken pois.

Pelkkä lapsen kantaminenkin tuntuu kehossa pitkien kokouspäivien jälkeen.

– En silti koe, että joutuisin luopumaan jostain. Menen aina sillä ehdolla, että lapsella on hyvä ja turvallinen olo. Se on minulle tärkeintä.

Simulan mukaan vauvan läsnäoloon on suhtauduttu keskustan tapahtumissa hyvin positiivisesti. Itkutkin ovat herättäneet muissa lähinnä myötätuntoista lepertelyä.

Simula sanoo kuitenkin tunnistavansa yhteiskunnassa sen, että pienten lasten läsnäolo monissa tapahtumissa herättää hämmästystä. Niin hän koki muun muassa joissakin eduskuntavaalikevään paneelikeskusteluissa.

Aina lasten ääniin ja liikehdintään ei myöskään osata suhtautua. Lasten oletetaan istuvan hiljaa paikallaan, niin mahdotonta kuin sellaisen vaatiminen alle kouluikäisiltä onkin.

– Sitä ajatusta pitäisi muokata kaikkialla. Lasten ei tietenkään tarvitse olla ihan joka paikassa mukana, mutta hyvin moneen tilaisuuteen lapset mahtuvat oikein hyvin.

Pienen vauvan äitinä Simula on myös huomannut, että hänen kommenttinsa esimerkiksi perhepolitiikasta otetaan ilolla vastaan. Mutta kun hän kertoo vauva sylissään näkemyksensä vaikkapa talous- ja puolustuspolitiikasta, joutuu hän enemmän vakuuttelemaan, että tiedän myös näistä asioista.

– Siinä näkyy sellainen vanhakantainen ajatus, että pienten lasten äidit ajattelevat lähinnä niitä kotiasioita.

Politiikkaan osallistuminen on kuitenkin paljon muutakin kuin kokoukset. Asioita täytyy seurata tarkasti vapaa-ajallakin. Täytyy lukea, perehtyä, keskustella ja muodostaa kaikesta mielipide.

Monen vanhemman mielestä ympäripyöreän kiireisessä pikkulapsiarjessa sellaiseen ei kertakaikkisesti olisi paukkuja.

Simula sanoo ymmärtävänsä sen hyvin. Hän haluaa kuitenkin itse uskoa, että mikään elämänvaihe ei saa olla esteenä unelmien ja mielenkiinnon kohteiden toteuttamiselle.

– Minulle politiikka antaa niin paljon ajateltavaa ja innostusta, että saan siitä voimaa kaikkeen muuhunkin. Jaksan sitten olla paljon paremmin läsnä myös lapsilleni, hän sanoo.

– Vanhemmuus on vain lisännyt sitä tietoisuutta, että tässä maailmassa on vielä paljon korjattavaa. Se on perimmäisin syy sille, miksi olen politiikassa mukana.

Lue myös

Ilmailu | Navigointi onnistui jopa sekstantilla – Vickers VC10 oli aikansa elegantti erikoisuus

Kun 1960-luvun suihkukonetuotanto koki kultakauttaan, taivaalle ilmestyi kone, joka erottui joukosta välittömästi. Brittiläisen insinööritaidon...
18.10.2026 21:23

Lapin sota | Uhkarohkea maihinnousu kannatti ja suomalaiset saivat yliotteen

Röytän sataman valtaaminen Torniossa oli onnistunut Lapin sodan ratkaisuoperaatio, joka kohtasi kuitenkin takaiskuja
18.10.2026 20:00

Lapin sota | Suomi juonitteli Saksan ja Neuvostoliiton välissä – hankitulla ajalla pelastettiin Oulu

Syysmanööverien oli tarkoitus hoitaa välirauhanvelvoite verettömästi
18.10.2026 19:30

Aihetunnisteet

lapsi perhe vanhemmuus äitienpäivä äitiys

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Kymmenen natsijohtajaa joutui hirteen tasan 80 vuotta sitten – nämä olivat kunkin viimeiset sanat
Uutiset | 16.10.2026 22:15
Hawker Hurricane olisi hallinnut talvisodan taivasta, mutta sota ehti loppua – legendaarinen brittihävittäjä jäi Suomessa pikkurooliin
Uutiset | 16.10.2026 21:36
RKP:n ja perussuomalaisten hallitusyhteistyö ensi kaudella näyttää epätodennäköiseltä, kansanedustaja sanoo IS:lle
Uutiset | 17.10.2026 17:49
Zelenskyi: Pelkona on, että Trump purkaa muitakin Venäjä-pakotteita
Uutiset | 17.10.2026 15:22
Minja Koskela piikitteli Lindtmania – ”Muut ovat lipuneet oikealle”
Uutiset | 17.10.2026 9:01
Historia | 12 sai tuomion, vain kymmenen marssi pyövelin eteen – amerikkalainen hirttolava oli huonoudessaan julma teloitusväline
Uutiset | 15.10.2026 22:00
Kreml iloitsi Trumpin päätöksestä
Uutiset | 17.10.2026 11:10
Edes sodan syttyminen ei saisi palaamaan politiikkaan, Juha Sipilä sanoi Kauppalehden Talousaamussa
Uutiset | 17.10.2026 13:53
Öljyn hinnat jälleen huipussaan
Uutiset | 17.10.2026 16:02
Pohjois-Karjalan Keskusta nimesi kansanedustajaehdokkaansa – Tavoitteena kolme edustajaa
Uutiset | 17.10.2026 15:11
Kymmenen natsijohtajaa joutui hirteen tasan 80 vuotta sitten – nämä olivat kunkin viimeiset sanat
Uutiset | 16.10.2026 22:15
Jatkosota | Britannian työväenliike tylytti sotivia suomalaistovereita – SDP vastasi viileästi
Uutiset | 10.10.2026 22:30
Hawker Hurricane olisi hallinnut talvisodan taivasta, mutta sota ehti loppua – legendaarinen brittihävittäjä jäi Suomessa pikkurooliin
Uutiset | 16.10.2026 21:36
Jyrsijät ovat jopa vaarallisia tuholaisia – kotitalossa paras keino eivät ole loukut, autoilijan kannattaa katsoa, minne pysäköi
Uutiset | 10.10.2026 21:15
Trump toisti väitteensä tulitauosta Ukrainan ja Venäjän välillä – ”He suostuivat, koska minä sanoin, että he suostuivat”
Uutiset | 13.10.2026 8:12
Historia | Kun natsijohtajat marssivat hirttolavalle, ei paluuta vanhaan enää ollut
Uutiset | 13.10.2026 22:15
Tutkimus: Miljoonien syöpien taustalta paljastuivat samat syylliset – olisivat estettävissä
Uutiset | 13.10.2026 21:46
Sota-ajan kuva kiinnittää huomion: Mitä sotilaat oikein tekevät?
Uutiset | 13.10.2026 21:31
Trump: ”Grönlannissamme alkaa massiivinen öljyn, kaasun ja mineraalien etsintä”
Uutiset | 14.10.2026 9:18
Välirikko syvenee: Zelenskyiltä uusi piikki Trumpille
Uutiset | 16.10.2026 10:30
Sotahistoria | Miksi saksalaiset hävittäjä-ässät näyttävät niin ylivoimaisilta? Asialle löytyy harvoin esiin nostettu selitys
Uutiset | 7.10.2026 21:31
Yhden vitamiinin puute voi aiheuttaa toistuvia flunssia, kertoo lääkäri Seurassa
Uutiset | 26.9.2026 20:56
Elokuvat | Kauriinmetsästäjä on maailman parhaita elokuvia – mutta siinä on liuta mielenkiintoisia virheitä
Uutiset | 17.9.2026 22:24
Kymmenen natsijohtajaa joutui hirteen tasan 80 vuotta sitten – nämä olivat kunkin viimeiset sanat
Uutiset | 16.10.2026 22:15
Jatkosota | Britannian työväenliike tylytti sotivia suomalaistovereita – SDP vastasi viileästi
Uutiset | 10.10.2026 22:30
Nato-maan johtaja lyttää 5. artiklan: ”Tilanne ei ole koskaan ollut näin vakava”
Uutiset | 18.9.2026 21:30
Jyrsijät ovat jopa vaarallisia tuholaisia – kotitalossa paras keino eivät ole loukut, autoilijan kannattaa katsoa, minne pysäköi
Uutiset | 10.10.2026 21:15
Milloin tulee lunta? – Näin kuuluu ennuste
Uutiset | 7.10.2026 15:05
Hawker Hurricane olisi hallinnut talvisodan taivasta, mutta sota ehti loppua – legendaarinen brittihävittäjä jäi Suomessa pikkurooliin
Uutiset | 16.10.2026 21:36
Tutkimus: Tämä tekijä ennustaa pitkää ikää
Uutiset | 19.9.2026 21:15

Uusimmat

Ilmailu | Navigointi onnistui jopa sekstantilla – Vickers VC10 oli aikansa elegantti erikoisuus
Uutiset | 18.10.2026 21:23
Lapin sota | Uhkarohkea maihinnousu kannatti ja suomalaiset saivat yliotteen
Uutiset | 18.10.2026 20:00
Lapin sota | Suomi juonitteli Saksan ja Neuvostoliiton välissä – hankitulla ajalla pelastettiin Oulu
Uutiset | 18.10.2026 19:30
Miksi uusia syöpälääkkeitä tulee Suomeen vähemmän kuin muualle Eurooppaan? – ”Potilas saa vähän vanhempaa hoitoa”
Uutiset | 18.10.2026 12:01
Voivatko poliitikot päättää etätyöstä? – Professorin mukaan lähivuosien trendejä on vaikea ennustaa
Uutiset | 18.10.2026 10:00
Lapin sota | Rovaniemen pamaus järisytti koko pitäjää ja lähitienoota – liekit ja lentelevät ammukset söivät Lapin pääkaupungin
Uutiset | 18.10.2026 9:50
Euroopan alueilla huoli EU-rahoituksen tulevaisuudesta – Kainuun maakuntajohtaja Pirkkalainen: Itärajan sulku pakottanut etsimään uusia kumppaneita
Uutiset | 18.10.2026 9:05
Tutkimus: Aurinkokunnan kaasujättiläiset yllättävässä vaarassa
Uutiset | 17.10.2026 22:30
Televisio | Puhtaita purjeita ja raakaa bisnestä – tulisieluinen laivanvarustaja James Onedin valloitti valtameret ja tv-katsojien sydämet
Uutiset | 17.10.2026 22:09
RKP:n ja perussuomalaisten hallitusyhteistyö ensi kaudella näyttää epätodennäköiseltä, kansanedustaja sanoo IS:lle
Uutiset | 17.10.2026 17:49
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

”Tämä on sellainen sukuvika” – Kymmenen tunnin työpäivä merellä paljastaa, mikä katoavassa ammatissa kiehtoo yhä
Uutiset | 11.10.2026 8:06
Kirja: Politiikassa on ilmiö, josta ei juuri puhuta – Vaikutukset näkyvät ”hitaasti ja vaivihkaa”
Uutiset | 11.10.2026 10:07
Toimittajalta | Kokoomus löisi Ylen polvilleen – sivistysporukan pakoa on turha enää ihmetellä
Uutiset | 6.10.2026 21:30

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Ilmailu | Navigointi onnistui jopa sekstantilla – Vickers VC10 oli aikansa elegantti erikoisuus
Uutiset | 18.10.2026 21:23
Lapin sota | Uhkarohkea maihinnousu kannatti ja suomalaiset saivat yliotteen
Uutiset | 18.10.2026 20:00
Lapin sota | Suomi juonitteli Saksan ja Neuvostoliiton välissä – hankitulla ajalla pelastettiin Oulu
Uutiset | 18.10.2026 19:30
Kymmenen natsijohtajaa joutui hirteen tasan 80 vuotta sitten – nämä olivat kunkin viimeiset sanat
Uutiset | 16.10.2026 22:15
Jatkosota | Britannian työväenliike tylytti sotivia suomalaistovereita – SDP vastasi viileästi
Uutiset | 10.10.2026 22:30
Hawker Hurricane olisi hallinnut talvisodan taivasta, mutta sota ehti loppua – legendaarinen brittihävittäjä jäi Suomessa pikkurooliin
Uutiset | 16.10.2026 21:36

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Pohjoisen kasvu tarvitsee junia ja lentoja
Mielipide | 16.10.2026 11:34
Lukijalta: Sote-säästöjä pitää etsiä myös turhasta työstä
Mielipide | 16.10.2026 10:52
Lukijalta: Maakuntalentojen kriisi paljastaa liikennejärjestelmämme rakennevirheen
Mielipide | 16.10.2026 10:31
Lukijalta: Onko ”köyhien” rakentamasta sähköverkosta tulossa rikkaiden huvia?
Mielipide | 16.10.2026 10:30

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Pohjois-Karjalan Keskusta nimesi kansanedustajaehdokkaansa – Tavoitteena kolme edustajaa
Uutiset | 17.10.2026 15:11
Keskustanuoret ja keskustaopiskelijat kannustavat Auli Piiparista puoluevaltuuston johtoon
Uutiset | 15.10.2026 15:11
Keskustan Keski-Pohjanmaan piiri nimesi eduskuntavaaliehdokkaansa – Lintilä hakee jatkokautta
Keskusta | 15.10.2026 9:50
Pohjois-Savon Keskusta valitsi kaksi uutta kansanedustajaehdokasta
Uutiset | 13.10.2026 15:45
Lapin Keskusta nimesi kahdeksan eduskuntavaaliehdokasta – Lohi ja Riipi mukana listalla
Uutiset | 12.10.2026 10:47
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste