Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Ulkomaat
Britannian valtiovarainministerin paikalta eronnut Rishi Sunak edustaa konservatiivien maltillista linjaa. Hänen vanhempansa ovat kotoisin Intiasta. (Kuva: AFP / Lehtikuva)

Ennakkosuosikki Rishi Sunak olisi Britannian ensimmäinen ei-valkoinen ja hindulainen pääministeri – konservatiivit äänestävät tänään ensimmäisen kierroksen ehdokkaista

STT/Lassi Lapintie 13.7.2022 9:24, muokattu 13.7.2022 11:29
a– a+
Ulkomaat

Britannian pääministerin Boris Johnsonin eroaminen konservatiivipuolueen johdosta saattaa johtaa tilanteeseen, jossa Britannian pääministeriksi nousee ensimmäistä kertaa maan historiassa muu kuin valkoihoinen kantaväestön britti.

Kisan ennakkosuosikkina pidetään valtiovarainministerin virasta eronnutta Rishi Sunakia, jonka vanhemmat ovat Intiasta.

Sunak olisi myös maan ensimmäinen pääministeriksi yltänyt hindu. Saarivaltion etninen kirjavuus alkaa näkyä myös poliittisen eliitin kerhossa, sillä puoluejohtajan pallille on Sunakin ohella pyrkimässä useita muitakin ehdokkaita, joiden perhetausta on kaukana Brittein saarilta ja Euroopasta.

Ehdokkaiden joukossa ovat myös Sunakin paikalle valtiovarainministeriksi noussut ja Irakissa syntynyt kurdi Nadhim Zahawi ja nigerialaistaustainen Kemi Badenoch.

Myös perhetaustaltaan intialaisen Priti Patelin arveltiin asettuvan ehdolle, mutta tiistaina Patel kertoi, ettei pyri tehtävään, kertoi Sky News. Lisäksi kisasta putosi kannatuksen puutteen vuoksi Sajid Javid, jonka vanhemmat ovat pakistanilaisia.

Olisivatko konservatiivit valmiita valitsemaan puolueensa johtoon muun kuin valkoihoisen britin?

–  Tässähän se testataan. Tietysti konservatiivipuolueessa on ollut myös naispääministereitä, niin se ei ehkä ole tämäntyyppisten kysymysten suhteen samalla tavalla konservatiivinen, sanoo Helsingin yliopiston akatemiatutkija Timo Miettinen STT:lle.

Miettisen mukaan erityisesti Rishi Sunakin taustassa on paljon sellaista, jonka voi olettaa puhuttelevan ainakin osaa konservatiiviäänestäjistä.

–  Hän tulee aika vaatimattomista oloista, mutta on myöhemmin käynyt eliittiyliopistot ja päässyt vaikutusvaltaisiin tehtäviin. Hän edustaa sellaista henkilökohtaista narratiivia, jota monet konservatiivit haluavat Britannian edustavan, eli että on mahdollista omalla työllä nousta merkittävään asemaan.

Nykyisin Sunak on juurtunut Britannian yläluokkaan upporikkaaseen sukuun kuuluvan vaimonsa Akshata Murthyn kanssa. Pariskunta kuuluu Britannian rikkaimpiin ihmisiin, kertoo Timesin listaus. Vaimon verojärjestelyt ovat myös varjostaneet Sunakin poliittista uraa.

Konservatiivipuolueen johtajaksi valittava ihminen nousee myös maan pääministeriksi, ellei työväenpuolueen kaavailema epäluottamuslauseäänestys onnistu kaatamaan Boris Johnsonin hallitusta. Johnsonin on määrä olla vallassa seuraajan valintaan asti.

Brittimediassa on etukäteen arveltu, että lopullinen kädenvääntö puoluejohtajan paikasta ja sitä kautta todennäköisesti pääministerin pestistä käydään maltillista linjaa edustavan Sunakin ja puolueen oikealta laidalta tulevan haastajan välillä.

Todennäköisin oikean laidan finaalihaastaja on Miettisen mukaan Johnsonin hallituksen ulkoministeri Liz Truss, joka tunnetaan kovan brexitin kannatuksestaan ja kovan linjan talousoikeistolaisesta linjastaan. Myös Johnsonin hallitukseen kuulunut Penny Mordaunt on Miettisen mukaan vahva ehdokas.

Keskeisin poliittinen erimielisyys ehdokkaiden välillä liittyy verotukseen. Truss ajaa monien muiden ehdokkaiden tapaan välittömiä veroleikkauksia.

–  Tällä hetkellä konservatiivipuolueen sisällä keskustellaan erityisesti verojen laskemisesta, koska maan veroaste on noussut historiallisen korkealle tasolle. Tässä Sunak edustaa pikemminkin maltillista linjaa ja on sanonut, ettei lyhyellä aikavälillä julkisessa taloudessa ole sellaista liikkumavaraa, joka sallisi veroalennukset, kertoo Miettinen.

Sunakilla on ministeriajaltaan uskottavuutta talousasioissa puolueen sisällä. Vaikka Johnsonin hallinnon koronatoimista on löytynyt paljon arvosteltavaa, Sunakin valtiovarainministerinä junailemia pelastuspaketteja pidetään suhteellisen onnistuneina.

Puolueen johtajavalinta tehdään useilla äänestyskierroksilla, jossa äänensä antavat ensiksi puolueen parlamenttiedustajat ja lopulta rivijäsenet, jotka valitsevat voittajan postiäänestyksellä kahdesta suosituimmasta ehdokkaasta.

Konservatiiviedustajat äänestävät tänään ensimmäisellä kierroksella kahdeksasta ehdokkaasta, jotka pääsivät ensimmäiselle kierrokselle, kertoo BBC. Päästäkseen jatkoon ehdokkaiden täytyy saada taakseen vähintään 30 edustajan tuki.

Vaikka Sunakin irtisanoutuminen ministerin tehtävästä oli tuomiopäivän kello Boris Johnsonin valtakaudelle, Sunak on kieltäytynyt hyökkäämästä kärkevästi entistä pomoaan vastaan. Sen sijaan hän luonnehtii Johnsonia ”yhdeksi hämmästyttävimmistä ihmisistä, jonka olen koskaan tavannut”.

–  Sanovat jotkut kommentaattorit mitä sanovat, hänellä on hyvä sydän. Olinko eri mieltä hänen kanssaan? Usein. Onko hänellä heikkoutensa? On, ja niin on kaikilla meistä. Eikö homma enää toiminut? Ei, ja siksi erosin tehtävästäni, Sunak kommentoi kampanjansa avaustilaisuudessa tiistaina uutistoimisto AFP:n mukaan.

–  Mutta teen tämän nyt selväksi: en halua osaa enkä arpaa historian uudelleenkirjoittamiseen, jolla pyritään demonisoimaan Borista, liioittelemaan hänen vikojaan tai kiistämään hänen tekemäänsä työtä, Sunak jatkoi.

Avoin kysymys on se, mitä Boris Johnson jatkossa tekee. Suomalaistutkijan mukaan Johnson tuskin suostuu vaipumaan takaisin rivipoliitikoksi edeltäjänsä tapaan.

–  On vaikea ajatella, että hänestä tulisi Theresa Mayn tapaan rivikansanedustaja, koska hänellä on taustaa muistakin julkisista tehtävistä. Uskon, että hänen poliittinen uransa oli tässä. Hän sinnitteli pidempään kuin ehkä moni uskoi näiden kriisien ja skandaalien keskellä, Miettinen sanoo.

Uudella pääministerillä voi olla vaikeuksia johtaa maata vaalikauden loppuun asti, sillä Britannian poliittiseen kulttuuriin on Miettisen mukaan kuulunut pitkään se, että uusi pääministeri mittaa suosionsa uusissa vaaleissa. Kiveen hakatusta säännöstä ei kuitenkaan ole kyse.

–  Tilanne, jossa ollaan kriisin keskellä, voi olla hyvä syy lykätä uusia vaaleja, mutta kyllä se aika vahva vaatimus on, että mandaatti pitää hakea uusien vaalien kautta. Olisi yllättävää, jos uusi pääministeri istuisi vaalikauden loppuun, tutkija sanoo.

Konservatiiveilla ei välttämättä ole kiire testata suosiotaan parlamenttivaaleissa, sillä kyselyissä puolueen kannatus on ollut viime aikoina heikkoa ja puolue kärsi Johnsonin johdolla tappion toukokuun paikallisvaaleissa.

Toisaalta johtajan vaihto voi nostaa jälleen puolueen suosiota, ja moni kaipaa paluuta normaaliuteen skandaalinkäryisen Johnsonin värikkäiden vuosien jälkeen.

–  Monet toivovat tietynlaista arvokkuuden palauttamista pääministerin instituutioon, mikä saattaa tarkoittaa sitä, että uuden henkilön pitäisi olla hillitympi käytökseltään. Tällä hetkellä verotus näyttää nousevan keskeiseksi kysymykseksi, jonka kautta ehdokkaat lähtevät rakentamaan kampanjaansa. Toinen on kulttuuri-identiteettiin liittyvät kysymykset, jotka ovat Britanniassakin pinnalla, luonnehtii Miettinen.

Lue myös

Lähipäiville on luvassa lämmintä – hellerajan rikkoutumassa suuressa osassa maata

Viikonlopun suurtapahtumia vietetään lämpimässä säässä, Ilmatieteen laitos kertoo. Metallimusiikkifestivaali Tuska ja Pride -kulkue...
26.6.2026 17:20

Britanniassa taas uusi kesäkuun lämpöennätys, kolmas päivä peräkkäin

Britanniassa on jälleen tehty uusi kesäkuun lämpöennätys. Kyseessä on kolmas perättäinen päivä, jolloin...
26.6.2026 16:21

Hallitus sai eduskunnan luottamuksen äänin 102–83 – välikysymys koski nuorisotyöttömyyttä

Hallitus on saanut eduskunnan luottamuksen äänin 102–83 äänestyksessä, joka koski välikysymystä nuorisotyöttömyydestä. Poissa...
17.6.2026 14:07

Aihetunnisteet

Boris Johnson Britannia konservatiivit pääministeri rishi sunak Ulkomaat

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Puolustusvoimat peruu suuren tilauksen Summa Defencen tytäryhtiöltä
Uutiset | 2.7.2026 18:40
Etuovi: Täällä on suurimmat mökkimarkkinat
Uutiset | 2.7.2026 22:00
Mikä on vanhin elokuva, jonka päänäyttelijä on yhä elossa?
Uutiset | 27.6.2026 21:00
Tunnistatko masennuksen fyysiset oireet?
Uutiset | 2.7.2026 22:30
PLL: Hyttysenpistosta tuleva kutina ei johdu hyttysestä
Uutiset | 1.7.2026 22:15
Näin moni mökkeilee yksin – vuosittaisten mökkipäivien määrä vaihtelee suomalaisten välillä rajusti
Uutiset | 1.7.2026 20:50
Uusi alkoholilaki tulee voimaan ensi viikolla, Alkojen aukioloajat laajenevat
Uutiset | 26.6.2026 14:48
Historian ensimmäinen panssaritaistelu alkoi 110 vuotta sitten – järjetön teurastus opetti liittoutuneille lopulta, miten sota voitetaan
Uutiset | 29.6.2026 21:30
Venäjä vakuutti jatkavansa Ukrainan painostamista
Uutiset | 2.7.2026 12:24
Näin moni nuori välttää maksukortin käyttöä
Uutiset | 30.6.2026 20:50
Tutkimus: Insuliinilla ja Alzheimerin taudilla yhteys
Uutiset | 23.6.2026 22:15
Historian ensimmäinen panssaritaistelu alkoi 110 vuotta sitten – järjetön teurastus opetti liittoutuneille lopulta, miten sota voitetaan
Uutiset | 29.6.2026 21:30
Nämä olivat ensimmäisen maailmansodan tappavimmat taistelut – verisin päivä oli aivan omaa luokkaansa
Uutiset | 25.6.2026 22:00
Sotahistoria | Onnekas saksalaisristeilijä selvisi uskomattomista paikoista – erikoinen arvonta vei lopulta tuhoon
Uutiset | 26.6.2026 21:13
Mikä on vanhin elokuva, jonka päänäyttelijä on yhä elossa?
Uutiset | 27.6.2026 21:00
Puolustusvoimat peruu suuren tilauksen Summa Defencen tytäryhtiöltä
Uutiset | 2.7.2026 18:40
Uusi alkoholilaki tulee voimaan ensi viikolla, Alkojen aukioloajat laajenevat
Uutiset | 26.6.2026 14:48
Jatkosota alkoi Suomen suurmenestyksellä – kuvat kertovat hyökkäysvaiheen tarinan
Tarinat | 21.6.2026 15:00
Näin moni nuori välttää maksukortin käyttöä
Uutiset | 30.6.2026 20:50
Etuovi: Täällä on suurimmat mökkimarkkinat
Uutiset | 2.7.2026 22:00
Suomessa on järvi, jossa elää kampeloita – tiedätkö missä?
Uutiset | 10.6.2026 21:23
Tutkimus: Insuliinilla ja Alzheimerin taudilla yhteys
Uutiset | 23.6.2026 22:15
Voimaharjoittelu ei riitä – Tutkimus paljasti, mitä ikääntyvän askel vaatii
Uutiset | 10.6.2026 22:02
Ennätys, joka jäi ikuiseksi – DDR-jätti sinkosi keihäänsä sadan metrin ja urheiluhistorian tuolle puolen
Uutiset | 9.6.2026 21:10
Luulitko, että Euroopan korkein vuori sijaitsee Alpeilla? – Näin ei ole
Uutiset | 5.6.2026 21:15
Mitä ihmettä? – Suomen järvien syvin kohta ei sittenkään ehkä tiedossa
Uutiset | 4.6.2026 21:45
Pohjoismaiden korkein huippu ei sijaitse Pohjoismaissa – tiedätkö paikan?
Uutiset | 12.6.2026 22:00
Kuningaslohen lyhyt vierailu päättyi surkeasti – Tyynenmeren jättiläistä yritettiin istuttaa Suomeen suurin odotuksin
Uutiset | 20.6.2026 13:00
Kun taivaalla jylisi kymmenen moottoria – Convair B-36 Peacemaker oli aikansa hurjin ydinpelote
Uutiset | 4.6.2026 21:22
Missä ihmeessä oli Estelle, kun muut kuninkaalliset juhlivat Ruotsissa?
Uutiset | 15.6.2026 21:28

Uusimmat

EVA: Suurimmalle osalle suomalaisista työ on vain keino rahoittaa muuta elämää
Uutiset | 4.7.2026 6:01
Helteellä ja alkoholilla samankaltaisia vaikutuksia – lämpöhalvauksen riski voi kohota
Uutiset | 3.7.2026 23:00
Epäpätevä ja ihmishengistä välittämätön ihmishirviö? – Brittikenraali Haig on ensimmäisen maailmansodan kyseenalaisimpia komentajia
Uutiset | 3.7.2026 22:40
Korvaako vakuutus salaman iskiessä? – Näin vastaa vakuutusyhtiö
Uutiset | 3.7.2026 22:30
Miesten syöpäriskiin löytyi uusi mittari
Uutiset | 3.7.2026 22:15
PLL: Aurinko vanhentaa ihoa yllättävän tehokkaasti
Uutiset | 3.7.2026 22:00
Aiotko retkelle? – Metsähallitus velvoittaa sinut lataamaan kohta mobiilisovelluksen viidellä pysäköintipaikalla
Uutiset | 3.7.2026 21:45
Aiotko leiriytyä? – Muista käsisammutinsuositus
Uutiset | 3.7.2026 21:30
Mitä mökillä pitää olla? – Saunan asemasta ykkössuosikkina kilpailee yksi mukavuus
Uutiset | 3.7.2026 21:00
Liettua haluaa mukaan osaksi länsimaista ydinasepelotetta Venäjää vastaan – on poistamassa ydinaseiden käyttöä koskevan kiellon perustuslaista
Uutiset | 3.7.2026 15:43
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Toimittajalta | Hallituksen tekohengitys maksaa miljardeja – olisiko jo aika ottaa poliittiset lelut ja natsat pois?
Uutiset | 24.6.2026 13:45
Liina Tiusanen teki asumisratkaisun, jota moni hämmästelee – ”Perheet ovat hirveän yksin”
Uutiset | 19.6.2026 8:31
Haltialan kotieläinpiha heräsi uuteen eloon, kun Lumijoen Lännentila laajeni Helsinkiin
Uutiset | 20.6.2026 8:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
EVA: Suurimmalle osalle suomalaisista työ on vain keino rahoittaa muuta elämää
Uutiset | 4.7.2026 6:01
Helteellä ja alkoholilla samankaltaisia vaikutuksia – lämpöhalvauksen riski voi kohota
Uutiset | 3.7.2026 23:00
Epäpätevä ja ihmishengistä välittämätön ihmishirviö? – Brittikenraali Haig on ensimmäisen maailmansodan kyseenalaisimpia komentajia
Uutiset | 3.7.2026 22:40
Tutkimus: Insuliinilla ja Alzheimerin taudilla yhteys
Uutiset | 23.6.2026 22:15
Historian ensimmäinen panssaritaistelu alkoi 110 vuotta sitten – järjetön teurastus opetti liittoutuneille lopulta, miten sota voitetaan
Uutiset | 29.6.2026 21:30
Nämä olivat ensimmäisen maailmansodan tappavimmat taistelut – verisin päivä oli aivan omaa luokkaansa
Uutiset | 25.6.2026 22:00

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Kuolema ja kuoleman jälkeisten asioiden soppa
Mielipide | 3.7.2026 11:59
Lukijalta: Hitaat viranomaisprosessit tulevat kalliiksi veronmaksajille
Mielipide | 3.7.2026 11:56
Lukijalta: Yrittäjyyden ymmärtäminen ja edistäminen keskustan vaalivaltiksi
Mielipide | 3.7.2026 11:51
Lukijalta: Lapsen etu ei saa jäädä päätöksenteossa sivuutetuksi
Mielipide | 3.7.2026 11:49

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Nuorkeskusta: Ihmisarvo ei ole mielipidekysymys
Uutiset | 23.6.2026 18:32
Keskustanaiset: Keskustan kannatuksen on noustava, jos puolue mielii hallitukseen
Uutiset | 23.6.2026 12:40
”Arvokas hautaaminen on yhteiskunnan tehtävä”, keskusta linjaa seurakuntavaaliohjelmassaan
Uutiset | 18.6.2026 13:46
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste