Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
EU

Ursula von der Leyen ei maininnut itärajaa lainkaan, keskustan meppi Elsi Katainen ihmettelee

16.9.2026 18:43
Lue lisää 
Blogi: Sallamaarit Markkanen
Sallamaarit Markkanen:

Minne me menemme keskusta?

19.8.2022 12:53, muokattu 19.8.2022 14:12
a– a+
Blogi

Seuraaviin eduskuntavaaleihin on aikaa reilu seitsemän kuukautta. 

Kesäkuun puoluekokouksessa nostattelimme henkeä kohti vaaleja: työtä, turvaa ja toivoa. Paluu perusasioiden äärelle on selvää maailmantilanteessa, joka haastaa meidän jokaisen arjen perusturvallisuutta tuntuvasti. 

Vaikka paluu perusasioihin tuntuu meille puolueena kuin taivaanlahjalta, ei sama henki toistu suomalaisissa: gallupkannatus laahaa eikä ota nostaakseen. 

Viimeisin Helsingin Sanomien gallup (12.8.2022) näytti meille synkän vihreää valoa tulevasta. Huokaisuja kuului: ei vieläkään näytä hyvältä. Jäin itse pohtimaan, millä perusteilla sitä olisi edes voinut lopulta toivoa nousevaksi?

Uutissyöte ja somefeedini täyttyvät kyllä keskustalaisista avauksista. Yrityksestä sen ei ainakaan siis pitäisi olla kiinni.

Lähiaikoina on esitetty niin Itä- ja Pohjois-Suomeen erityistalousalueita, sähkön alv-kannan alentamista kuin extralapsilisien maksua joulukuulle. 

Kaikki jo itsessäänkin kannatettavia ja perusteltuja, kaivattuja avauksia. Mutta liima puuttuu: mikä on, keskusta, tarinamme isossa kuvassa? 

Turvaa, työtä ja toivoa. Sitä tarvitaan, ei ainoastaan keskustan eduskuntavaalikampanjan rakentamiseen, sitä tarvitaan myös puolueen ja sen jokseenkin hukassa olevan tarinamme rakentamiseen. 

Energiaa on turha haaskata itsemme haukkumiseen, mutta virheet saa ja pitää myöntää.

Tunnistan ja ymmärrän, että kuluva hallituskausi on ollut monella tapaa vaikea, jopa mahdoton.

Lähdimme hallitukseen viidensentin raosta järisyttävän vaalitappion päätteeksi, pääministerikin hallituksesta vaihdettiin juuri ennen tuntemattoman koronan loputtomalta tuntuvaa kurimusta ja nyt viimeisimmäksi sota Ukrainassa. Sen myötä noussut kaiken läpileikkaava kustannuskriisi, joka kurittaa meistä jokaista. 

Ääneen lausumaton tosiasia on, että tuo reilun kolmen vuoden takainen viiden sentin ovenrako hallitukseen realisoitui vastuunkannoksi, joka kalvaa monen keskustavaikuttajan mieltä edelleen ja eritoten kansaa se on tuntunut hämmentävän. 

Olen seurannut aktiivisesti puoluepalstoilla käytävää keskustelua ja jaan näkemyksen siitä, että ei kukaan äänestä puoluetta yksittäisen esityksen tähden, vaan sen suuremman tarinan – arvojen, vision ja näkemyksen suhteen. 

Kun visio on hukassa ja tarina tulevaisuuden Suomesta on epäselvä, niin sinänsä itsessään arvokkaat nostot jäävät irrallisiksi ja hukkuvat lopulta loputtomiin somefeedeihimme, kun kansalaiselle ei loogista tarinan jatkoa ole. 

Maailman asento tekee sen, että kevään vaalit ulottuvat ihmisten koteihin ja arkeen käsinkosketeltavana. Liian monessa kodissa joudutaan tekemään mahdottomia valintoja, asettamaan tarvittavia vastakkain. Jokaiseen kotiin ulottuvat yhä kallistuvat arjen välttämättömät sähkö- ja kauppalaskut.

Vaikka se on, puoluesihteerin sanoin, keskustalle valtava mahdollisuus, niin se mahdollisuus vaatii meistä jokaiselta puoluetoimijalta isosti työtä.

Se vaatii meistä jokaiselta itsetunnon tarkastelua: itseemme ja toisiimme luottamista. Energiaa on turha haaskata itsemme haukkumiseen, mutta virheet saa ja pitää myöntää. Ja niistä pitää meidän jokaisen osata mennä eteenpäin. 

Jokaiselta meistä kentän tasonkin toimijalta tarvitaan tahtoa tulevaan sekä luottamusta keskustalaiseen arvopohjaan ja niiden pohjalta tehtäviin ratkaisuihin. Kyllä muut puolestamme ottavat tilan, sanelevat ja sanoittavat, mutta kukaan muu ei meitä rakenna. 

Kysymys kuuluukin: onko sinulla valmiutta nostaa kansanliike takaisin jaloilleen? 

Sallamaarit Markkanen Sallamaarit Markkanen on kuopiolainen keskustalainen, vaikuttajaviestinnän asiantuntija ja Kuopion kaupunginhallituksen jäsen.

Lue myös

Blogi
Sallamaarit Markkanen:

Keskustan järjestötoiminnan strategiaprosessi käynnistyi: löydetäänkö vuodessa polku torikahveista tähän päivään?

Keskustassa käynnistyi nyt keväällä vuodenmittainen järjestötoiminnan uudistamisprosessi. Tavoitteena on rakentaa strategia, joka auttaa...
8.5.2023 13:36
Blogi
Sallamaarit Markkanen:

Tarvitsemme uuden sukupolven poliitikoita

Viime vuodet olemme istuneet yhteiskunnallisessa vuoristoradassa. Kriisit, kuohut ja mullistukset ovat hallinneet yhteiskunnallista agendaamme...
14.11.2022 14:29
Blogi
Sallamaarit Markkanen:

Poispriorisoidaan isoimmat kaupungit, keskitytään Sydän-Suomeen

Keskustan pitää mennä kaupunkeihin. Lause tuntuu mantralta, jota tahdikkaasti on toistettu vuosi toisensa...
10.6.2022 15:18

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Blogit

Lauri Kontro:
Seuraava hallitus joutuu sopeutumaan realiteetteihin
Blogi | 16.9.2026 9:24
Aleksi Sandroos:
Keskusta löysi taas maatalouden, mutta missä on iso kuva?
Blogi | 14.9.2026 13:57
Juha Kuisma:
Miten keskusta määritellään? 
Blogi | 9.9.2026 11:20
Vesa Kallio:
Huutomerkit eivät kuulu politiikkaan
Blogi | 8.9.2026 17:07
Silja Silvasti:
Perhehoito ei ratkaise hoivapulaa
Blogi | 8.9.2026 10:41
Näytä lisää

Uusimmat

Autot | Vaarallinen kaikilla nopeuksilla – pahamaineinen Chevrolet Corvair sekoitti GM:n pasmat ja USA:n valtapolitiikan
Uutiset | 16.9.2026 21:17
Mattila: Raivauspeltojen epäoikeudenmukaisuus on korjattava
Uutiset | 16.9.2026 18:52
Ursula von der Leyen ei maininnut itärajaa lainkaan, keskustan meppi Elsi Katainen ihmettelee
Uutiset | 16.9.2026 18:43
Keskusta tuuletti hallituksen maatalouspakettia eduskunnassa: ”Historian vaikuttavin välikysymys”
Uutiset | 16.9.2026 18:38
Yle: Suomi ja Ruotsi suunnittelevat meridroonien yhteishankintaa Itämeren valvontaan
Uutiset | 16.9.2026 18:28
HS: Kokoomus esittää poliittisten nuorisojärjestöjen tukien siirtämistä osaksi puoluetukea
Uutiset | 16.9.2026 18:19
Kysely: Yhdysvaltalaisten mukaan tekoäly kehittyy liian nopeasti
Uutiset | 16.9.2026 18:09
Von der Leyen haluaa Kanadan EU:n liitännäisjäseneksi
Uutiset | 16.9.2026 17:44
Israelin puolustusministeri: Israel on valmis jatkamaan sotaa Gazassa
Uutiset | 16.9.2026 16:56
Ihmisen epäillään ylittäneen merirajan laittomasti Virolahdella
Uutiset | 16.9.2026 15:19
Näytä lisää

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Sotahistoria | Hitler vedätti Stalinia aikansa härskeimmällä asekaupalla – keskeneräinen saksalaisristeilijä päätyi puolustamaan Leningradia
Uutiset | 14.9.2026 21:20
Jyrsijät | Nyt tuli varoitus vitsauksesta, jota kukaan ei halua riesakseen – ”Merkkeihin kannattaa suhtautua vakavasti”
Uutiset | 15.9.2026 21:21
Yksityistielakiin tulossa muutos: Luvattoman puomin tai veräjän poistaminen helpottuu
Uutiset | 14.9.2026 14:20
Rock | Katastrofaaliset päivät Kaukoidässä olivat lopun alkua – Deep Purplen luhistuminen 1976 on rockhistorian surullisimpia lukuja
Uutiset | 15.9.2026 21:22
Suosikkikuninkaallisen karmiva tragedia: Veli katosi lapsena – eikä häntä koskaan löydetty
Uutiset | 15.9.2026 21:31
Suomeen tuli uusi syöpähoito – Moni potilas voi välttää suuret ja ikävät leikkaukset
Uutiset | 13.9.2026 21:45
Testosteronin lasku ahdistaa monia miehiä – Nyt sen syistä tuli uutta tietoa
Uutiset | 15.9.2026 21:46
Iranin sota on aiheuttanut Yhdysvalloille ammusvajeen
Uutiset | 15.9.2026 8:43
Raju avaus: Naton iskettävä Putinin heikkoon kohtaan
Uutiset | 14.9.2026 22:02
Piikki on auki – USA:ssa soitetaan hälytyskelloja Iranin sodan kustannuksista
Uutiset | 16.9.2026 10:50
Sotahistoria | Hitler vedätti Stalinia aikansa härskeimmällä asekaupalla – keskeneräinen saksalaisristeilijä päätyi puolustamaan Leningradia
Uutiset | 14.9.2026 21:20
Yksityistielakiin tulossa muutos: Luvattoman puomin tai veräjän poistaminen helpottuu
Uutiset | 14.9.2026 14:20
Tällainen puhetapa voi paljastaa aivojen kunnon
Uutiset | 9.9.2026 21:39
Sotilasilmailu | Ceaușescun ”korppikotka” näytti pitkää nokkaa Neuvostoliitolle – Vultur-suihkuhävittäjä oli sosialistileirin kapinallisten yhteisponnistus
Uutiset | 9.9.2026 21:08
Pohjois-Korean johtajan lapsitilanteesta tihkuu uusia arvioita
Uutiset | 10.9.2026 11:52
Hallitus sai runtua terveydenhuollon maksukorotuksista – ”Suomessa on uusi hinnasto, ja sen nimi on ”Rydmanin hinnat”
Uutiset | 10.9.2026 19:07
Jyrsijät | Nyt tuli varoitus vitsauksesta, jota kukaan ei halua riesakseen – ”Merkkeihin kannattaa suhtautua vakavasti”
Uutiset | 15.9.2026 21:21
Menetetty Karjala oli kepulainen – perintö näkyy tänäkin päivänä
Uutiset | 13.9.2026 12:00
Minkä tähden kuningas Charles jättää sukulaisensa kuningas Haraldin hautajaiset väliin?
Uutiset | 7.9.2026 21:50
Rock | Katastrofaaliset päivät Kaukoidässä olivat lopun alkua – Deep Purplen luhistuminen 1976 on rockhistorian surullisimpia lukuja
Uutiset | 15.9.2026 21:22
Suomi sai jatkosodassa vangiksi yhden kenraalin – kohtalo oli kova, kun sota päättyi
Uutiset | 1.9.2026 22:30
Sotahistoria | Lontoon pyssy tuli tarpeeseen – kaameasti potkinut pst-kivääri puri talvisodan neuvostotankkeihin
Uutiset | 4.9.2026 21:27
Tätä eurooppalaista lilliputtivaltiota ei moni edes tiedä, vaikka se sanoo olevansa maailman vanhin tasavalta
Uutiset | 2.9.2026 21:46
Toimittajalta | Ministeri Rydman julisti sodan ”järjestörälssille” – nyt yhteiskunnan heikoimmilta viedään tuki ja turva
Uutiset | 26.8.2026 9:35
Sotahistoria | Hitler vedätti Stalinia aikansa härskeimmällä asekaupalla – keskeneräinen saksalaisristeilijä päätyi puolustamaan Leningradia
Uutiset | 14.9.2026 21:20
Maailman lyhin sota kesti vain 38 minuuttia – Verinen sekin silti oli
Uutiset | 24.8.2026 21:31
Koiran nuolaisu voi olla vaarallinen – THL kertoo ”erityisen pelätystä” bakteerista
Uutiset | 28.8.2026 22:30
Aurinkokunnassa oli joskus planeetta, jota harva edes muistaa
Uutiset | 22.8.2026 22:30
Jatkosota | Suomen jättimotti oli sinetti Kannaksen takaisinvaltaukselle – jähmeä neuvostokomento jätti Suomelle valtavan sotasaaliin
Uutiset | 31.8.2026 22:00
Huoli leviää taistelumoraalista – Kreml lähettää rintamalle jotain omituista
Uutiset | 24.8.2026 21:11

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Autot | Vaarallinen kaikilla nopeuksilla – pahamaineinen Chevrolet Corvair sekoitti GM:n pasmat ja USA:n valtapolitiikan
Uutiset | 16.9.2026 21:17
Mattila: Raivauspeltojen epäoikeudenmukaisuus on korjattava
Uutiset | 16.9.2026 18:52
Ursula von der Leyen ei maininnut itärajaa lainkaan, keskustan meppi Elsi Katainen ihmettelee
Uutiset | 16.9.2026 18:43
Keskusta tuuletti hallituksen maatalouspakettia eduskunnassa: ”Historian vaikuttavin välikysymys”
Uutiset | 16.9.2026 18:38
Sotahistoria | Hitler vedätti Stalinia aikansa härskeimmällä asekaupalla – keskeneräinen saksalaisristeilijä päätyi puolustamaan Leningradia
Uutiset | 14.9.2026 21:20
Yksityistielakiin tulossa muutos: Luvattoman puomin tai veräjän poistaminen helpottuu
Uutiset | 14.9.2026 14:20
Tällainen puhetapa voi paljastaa aivojen kunnon
Uutiset | 9.9.2026 21:39
Sotilasilmailu | Ceaușescun ”korppikotka” näytti pitkää nokkaa Neuvostoliitolle – Vultur-suihkuhävittäjä oli sosialistileirin kapinallisten yhteisponnistus
Uutiset | 9.9.2026 21:08

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Liian vähäinen henkilöstömäärä vaarantaa kotihoidossa useiden lakien toteutumisen
Mielipide | 16.9.2026 12:06
Lukijalta: Palaako keskusta juurilleen?
Mielipide | 16.9.2026 12:03
Lukijalta: Koko julkisen sektorin jättiuudistus on tarpeen
Mielipide | 16.9.2026 11:57
Lukijalta: Keskustan lähimalli vastaa tulevaisuuden Suomen tarpeisiin
Mielipide | 15.9.2026 15:49

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Kulmuni Ruotsin vaaleista: ”Ministeriauto voi tunnetusti sitoa kovinkin kirjavia koalitioita pysymään yhdessä”
Uutiset | 14.9.2026 10:35
Keski-Suomen Keskusta nimesi kaksi uutta kansanedustajaehdokasta – Joonas Könttä pyrkii takaisin eduskuntaan
Uutiset | 7.9.2026 10:11
”Lyödään lyötyä” – Kansanedustaja syyttää Purraa köyhien mollaamisesta
Uutiset | 31.8.2026 14:14
Keskustan Siika-aho kummastelee Helsingin kaupungin linjaa – ”Lapsiperheille on luvassa kylmää kyytiä”
Uutiset | 31.8.2026 12:27

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu

Käyttöehtotekstit tähänRekisteröidy

OstaSiirry maksamaan

Olen unohtanut salasanani »
valinnainen