Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Droonit

Matti Vanhanen ruotii drooniviestintää: ”Entä jos uhkaa jatkuisi viikkojen tai kuukausien ajan?”

29.5.2026 11:01
Lue lisää 
Keskusta
Oulun kaupunginvaltuuston puheenjohtaja Lauri Nikula pitää Helsingin Sanomien pääkirjoitusta asenteellisena. (Kuva: Saara Savusalo)

"Ihmisvihaa tihkuva pääkirjoitus" – Keskustavaikuttajat pöyristyivät HS:n Oulu-tekstistä

Pauliina Pohjala 12.1.2026 14:41, muokattu 16.1.2026 10:06
a– a+
Keskusta

Helsingin Sanomien (HS) sunnuntainen pääkirjoitus herättää hämmennystä ja suuttumusta keskustalaisissa.

Lehti käy läpi Oulun lähihistoriaa, sillä Oulu on tänä vuonna Euroopan kulttuuripääkaupunki.

Pääkirjoituksen mukaan Oulun seudun poliittiset ja historialliset juuret ovat syvällä vanhoillisissa lähtökohdissa, eikä se ole ollut kaupungin kehitykselle hyväksi.

– Takavuosina vanhakantainen lestadiolaisuus ja vanhakantainen keskustalaisuus hallitsivat – siis jarruttivat – alueen kehitystä. Jarruryhmä on viime vuosina saanut vahvistusta rasisteista, HS kirjoittaa.

Lehden mukaan ”Oulun kaupunki on taistellut vastaan yliopiston, nuorten ja kaupungin erityisaseman voimin”.

Oulun kaupunginvaltuustoa johtava keskustan Lauri Nikula pitää kirjoitusta asenteellisena.

– Olipahan kerrassaan surkea, tunkkanen ja suorastaan ihmisvihaa tihkuva pääkirjoitus Hesarilta, Nikula kirjoittaa Facebookissa.

MTK:n metsävaltuuskunnan puheenjohtaja, keskustavaikuttaja Mikko Tiirola ihmettelee, miksi alueen konservatiiviset uskonnolliset liikkeet ja poliittiset perinteet olisivat yksiselitteisesti kehityksen vastaisia.

– Todellisuudessa Oulun seudun kasvu, korkea syntyvyys, koulutustaso ja teknologinen osaaminen ovat syntyneet juuri näiden yhteisöjen keskellä, eivät niistä huolimatta, hän kirjoittaa Facebookissa.

– On halpaa älyllistä oikopolkua esittää lestadiolaisuus ja keskustalaisuus historiallisina virheinä, kun ne ovat olleet keskeinen osa alueen sosiaalista vakautta ja työetiikkaa, Tiirola toteaa.

Pääkirjoituksessa nähdään, että myös Ouluun liitettyjen kuntien alueelta tulevat kaupunginvaltuutetut jarruttavat kehitystä, sillä he ”kokevat olevansa lähiseutunsa asialla taistelemassa Oulun keskustaajamaa ja toisia kuntaliitoksessa Ouluun liitettyjä alueita vastaan”.

– Perhekeskeisyys – kuten asenteen hieman kaunistellen voisi muotoilla – yrittää löytää tasapainoa Oulun keskustan modernien kehitystarpeiden kanssa, HS kirjoittaa.

Tiirolan mielestä lehden näkemys on ”suoraa demokratian väheksyntää”.

– Kuntaliitoksissa Ouluun liittyneet alueet ovat täysivaltaisia osia kaupunkia, ja niiden asukkailla on aivan yhtä suuri oikeus vaikuttaa kaupungin suuntaan kuin ydin-Oulun asukkailla. Demokratia ei ole hidaste, vaan perusta.

Oulun kaupunginvaltuutettu Johanna Karjula (kesk.) niin ikään näkee, että HS:n pääkirjoitus perustuu asenteellisiin oletuksiin, jotka eivät vastaa kaupungin todellisuutta.

– Kirjoitus vähättelee Oulun reuna-alueiden ja liitoskuntien roolia kaupungin kehityksessä, vaikka ne ovat olennainen osa Oulun monimuotoisuutta, elinvoimaa ja kasvua. Oulun monimuotoisuus pitää sisällään myös uskonnolliset liikkeet.

– Oulu on ollut ja on edelleen yksi Suomen merkittävimmistä kaupungeista. Sen rooli teknologiassa, tutkimuksessa ja koulutuksessa on ollut keskeinen koko maan hyvinvoinnille ja taloudelle, Karjula kirjoittaa sosiaalisessa mediassa.

Kevään 2023 eduskuntavaalien kampanjointia Oulun Rotuaarilla 21. maaliskuuta 2023. Kuva: Saara Savusalo

Oulun Keskusta otti myös kantaa aiheeseen sosiaalisessa mediassa.

Järjestö toteaa, että julkisten investointien hajauttaminen on Suomessa ollut tietoinen ja aikanaan edistyksellinen aluekehityspoliittinen valinta, jossa keskustalla on useissa hallituksissa ollut keskeinen rooli.

– Tämän linjan ansiosta korkeakouluja ja yliopistoja sijoitettiin maakuntiin, sairaala- ja keskussairaalaverkkoa rakennettiin ja infrastruktuuria kehitettiin koko maassa.

Keskustan mukaan Oulu on tästä esimerkillinen tapaus.

– Ilman näitä päätöksiä Oulu ei olisi se pohjoinen osaamisen keskus, jollaisena se tänä päivänä tunnetaan.

Oulun Keskustan mukaan HS:n pääkirjoitustoimitus kätkeytyy nimimerkin taakse ja luo epätasavertaisen asetelman, jossa se asettuu edistyksen äänitorveksi ilman velvollisuutta kantaa vastuuta omien väitteiden todentamisesta.

– Samalla toimitus vähättelee niiden ihmisten työtä, jotka ovat sitoneet aikansa, osaamisensa ja sydämensä Oulun ja koko pohjoisen Suomen rakentamiseen.

Oulun kaupunginvaltuustossa aiemmin pitkään vaikuttanut keskustan Jukka Kolmonen kertoo olevansa sekä ”kepulainen” että lestadiolainen.

– Olin muuten tekemässä ja innolla kannattamassa valtuuston juhlapäätöstä hakea kulttuuripääkaupunkistatusta vuodelle 2026. Tampere haki myös sitä, mutta Oulu nappasi sen.

Kolmosen mukaan on hieno asia, että Oulu on kuuden suurimman kaupungin joukossa täysin muista poikkeava.

– Oulussa voi asua urbaanisti keskustassa ja lähes erämaatasoisesti kaupungin laidalla. Yhdelläkään muulla suomalaisella isolla kaupungilla ei ole tätä rikkautta. Toivottavasti nykyiset Oulun päättäjät näkevät tämän arvon ja pitävät huolen, että reunoillakin säilyy hyvät asumisolosuhteet, Kolmonen sanoo Facebookissa.

Lue myös

Lukijalta: Median valta ei oikeuta vastakkainasetteluun

Helsingin Sanomien pääkirjoituksessa (11.1.2026) kirjoitettiin Oulun kehityksestä sekä kulttuuripääkaupunkivuodesta. Kirjoitus oli erittäin kyseenalainen. Sananvapaus...
12.1.2026 14:43

Aihetunnisteet

Keskusta Politiikka

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Tiesitkö, että Norjalla on oma saari kaukana Etelä-Afrikan alapuolella? – Miten se on mahdollista?
Uutiset | 27.5.2026 21:31
Ikäviä uutisia aamukahvin ystäville
Uutiset | 28.5.2026 22:03
Puukantiset jättiläiset loivat USA:n tukialusmahdin – uuden ajan hirmuase päätti Lexington-luokan saagan
Uutiset | 27.5.2026 21:10
Kela alensi huhtikuussa noin 5 700 ihmisen toimeentulotuen perusosaa – Taustalla muuttunut laki
Uutiset | 28.5.2026 6:00
Anna Kontulan poikkeuksellinen puheenvuoro hiljensi eduskunnan: ”Yksi hienoimmista, mitä tässä salissa on pitkään aikaan pidetty”
Uutiset | 27.5.2026 19:39
Tähän menoreikään suomalaiset tuhlaavat vuosittain yli sata miljoonaa euroa – Turhaan
Uutiset | 28.5.2026 22:00
Maineikas taistelulaiva jäi brittilaivaston ansaan – Nordkapin meritaistelu 1943 oli hyistä kauhua pimeällä Jäämerellä
Uutiset | 26.5.2026 21:05
Maailman korkein vuori ei olekaan Everest – Maapallon ominaisuus hämää
Uutiset | 21.5.2026 21:30
Tuomas Kettusen mitta täyttyi: Metsähallitus tekee ennätystulosta, mutta vie ihmisiltä polttopuut
Uutiset | 28.5.2026 13:01
Laskelma: Tämä on maailman kallein valtio
Uutiset | 28.5.2026 9:37
Maailman korkein vuori ei olekaan Everest – Maapallon ominaisuus hämää
Uutiset | 21.5.2026 21:30
”Huono-osaiset eivät käy kokoomuksen teltalla” – Keskustan Mattila varoittaa hyvinvointivaltion murenemisesta
Uutiset | 24.5.2026 8:00
Tiesitkö, että Norjalla on oma saari kaukana Etelä-Afrikan alapuolella? – Miten se on mahdollista?
Uutiset | 27.5.2026 21:31
Maineikas taistelulaiva jäi brittilaivaston ansaan – Nordkapin meritaistelu 1943 oli hyistä kauhua pimeällä Jäämerellä
Uutiset | 26.5.2026 21:05
Keskusta nimesi eduskuntaehdokkaita Etelä-Pohjanmaalla
Uutiset | 23.5.2026 18:13
Suomen korkein huippu ei ole Halti – Tiedätkö tunturin nimen?
Uutiset | 18.5.2026 21:45
Anna Kontulan poikkeuksellinen puheenvuoro hiljensi eduskunnan: ”Yksi hienoimmista, mitä tässä salissa on pitkään aikaan pidetty”
Uutiset | 27.5.2026 19:39
Venäjä: Ukraina iskenyt tuhoisasti Luhanskiin
Uutiset | 22.5.2026 18:21
Hallituksen pitäisi herätä, Eeva Kalli sanoo Kevitsan miljardi-investoinnin peruuntumisesta
Uutiset | 26.5.2026 18:07
Miten Lapin kairojen luottoase päätyi kaukaiseen galaksiin? Ukko-Mauserin uskomaton matka vei vuoden 1918 hangilta Han Solon käteen
Uutiset | 25.5.2026 21:15
Suomessa elää enää yksi Venäjän vallan aikana syntynyt ihminen
Uutiset | 28.4.2026 21:30
Suomen korkein huippu ei ole Halti – Tiedätkö tunturin nimen?
Uutiset | 18.5.2026 21:45
Tiedätkö, mihin Suomen sisällissota lopulta päättyi?
Uutiset | 14.5.2026 21:15
Lidl tekee asiakkaiden toivoman muutoksen – voimaan 4. toukokuuta
Uutiset | 29.4.2026 8:59
Kela-huijaus leviää – katso esimerkki
Uutiset | 6.5.2026 17:16
Vuonoissa vaaninut Tirpitz oli Muurmanskin saattueiden kauhu – nähtiin Suomen vesillä 1941
Uutiset | 12.5.2026 21:13
Janoiset Iljushinit ryystivät Itä-Saksan ylpeyden puille paljaille – luokkaviholliselta hankitut koneet eivät pelastaneet Interflugia
Uutiset | 4.5.2026 21:15
Maailman korkein vuori ei olekaan Everest – Maapallon ominaisuus hämää
Uutiset | 21.5.2026 21:30
Sotasaalis idästä näki tulijyrän taakse: Stalinin vankileirillä syntynyt ”Pekka-Eemeli” oli aikansa huipputekninen peto
Uutiset | 13.5.2026 21:17
Maailmanhistorian kovin ääni ei ollut enää edes ”ääni”
Uutiset | 12.5.2026 21:45

Uusimmat

Yhdysvaltojen ja Iranin aseleposopimuksen toteutuminen oli perjantai-iltana epävarmaa
Uutiset | 29.5.2026 18:25
Suomi haluaa torjua protektionismia OECD:n puheenjohtajamaana
Uutiset | 29.5.2026 17:35
Suomelta 128 miljoonan arvoinen apupaketti Ukrainalle, mukana myös uutta materiaalia puolustusteollisuudelta
Uutiset | 29.5.2026 17:31
MTV:n ja Elisan kiista jatkuu – MTV hylkäsi Elisan ehdotuksen jääkiekon MM-loppupelien näyttämisestä
Uutiset | 29.5.2026 17:30
Israel ylitti Litani-joen Libanonissa – ”symbolinen merkkipaalu”
Uutiset | 29.5.2026 17:08
Tp-utva keskusteli Romanian drooni-iskusta, Suomi tuomitsee Venäjän toimet
Uutiset | 29.5.2026 16:49
Supon tiedustelutoimintaa koskeva esitutkinta valmistui – salassa pidettävää tietoa epäillään päätyneen ulkopuoliselle taholle
Uutiset | 29.5.2026 15:53
EU valmis vapauttamaan 16 miljardia Unkarilta jäädytettyjä varoja
Uutiset | 29.5.2026 15:51
Sijaintitietopalvelua ei tulekaan, valmistelu lopetetaan kokonaan ministeriössä
Uutiset | 29.5.2026 15:10
Tanskan kuningatar Margareeta pääsi sairaalasta
Uutiset | 29.5.2026 14:36
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Toimittajalta | Lindtman vihjasi sinipunasta, mutta SDP:n kenttäväki lienee eri mieltä
Uutiset | 25.5.2026 14:08
”Huono-osaiset eivät käy kokoomuksen teltalla” – Keskustan Mattila varoittaa hyvinvointivaltion murenemisesta
Uutiset | 24.5.2026 8:00
Hallituksen lisäleikkaukset kalvavat järjestöjä – ”Ministeri leimaa ja väheksyy koko kenttää”
Uutiset | 24.5.2026 10:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Yhdysvaltojen ja Iranin aseleposopimuksen toteutuminen oli perjantai-iltana epävarmaa
Uutiset | 29.5.2026 18:25
Suomi haluaa torjua protektionismia OECD:n puheenjohtajamaana
Uutiset | 29.5.2026 17:35
Suomelta 128 miljoonan arvoinen apupaketti Ukrainalle, mukana myös uutta materiaalia puolustusteollisuudelta
Uutiset | 29.5.2026 17:31
Maailman korkein vuori ei olekaan Everest – Maapallon ominaisuus hämää
Uutiset | 21.5.2026 21:30
”Huono-osaiset eivät käy kokoomuksen teltalla” – Keskustan Mattila varoittaa hyvinvointivaltion murenemisesta
Uutiset | 24.5.2026 8:00
Tiesitkö, että Norjalla on oma saari kaukana Etelä-Afrikan alapuolella? – Miten se on mahdollista?
Uutiset | 27.5.2026 21:31

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Ikääntyneiden hoivaan tarvitaan lisää rahaa
Mielipide | 29.5.2026 16:07
Lukijalta: Kohonneet kustannukset kuriin – tuottajien tulevaisuus turvattava
Mielipide | 29.5.2026 16:03
Lukijalta: Keskustan vaalivoitto ratkaistaan metropolialueella
Mielipide | 29.5.2026 15:09
Lukijalta: Kansankynttilät kansanliikkeen johtopaikoille
Mielipide | 29.5.2026 13:54
Lukijalta: Hilkka Kemppi ja Markku Siponen keskustan tulevaisuuden tekijöinä
Mielipide | 27.5.2026 9:44
Lukijalta: Millaista puoluejohtoa keskusta tarvitsee?
Mielipide | 20.5.2026 13:16
Lukijalta: Keskusta tarvitsee ihmisiä, jotka eivät huuda kovimmin, vaan kuuntelevat tarkimmin
Mielipide | 27.5.2026 14:45
Lukijalta: Järjestödemokratiaa ei saa kaventaa
Mielipide | 26.5.2026 13:07

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
”Ihmisten henkeä ei saa vaarantaa” – Hoskonen vaatii karhun kannahoidollista metsästystä heti käyttöön
Uutiset | 29.5.2026 10:32
Maatalouden energiaveronpalautus tulee säätää verovapaaksi, esittää Etelä-Pohjanmaan keskustapiiri
Uutiset | 29.5.2026 9:55
Hallituksen pitäisi herätä, Eeva Kalli sanoo Kevitsan miljardi-investoinnin peruuntumisesta
Uutiset | 26.5.2026 18:07
Keskusta nimesi eduskuntaehdokkaita Etelä-Pohjanmaalla
Uutiset | 23.5.2026 18:13
Hallituksen pitäisi herätä, Eeva Kalli sanoo Kevitsan miljardi-investoinnin peruuntumisesta
Uutiset | 26.5.2026 18:07
Siponen: Skoda Transtechin muutosneuvotteluilla on selkeä syy-yhteys Helsingin ratikkapäätökseen
Uutiset | 25.5.2026 17:48
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste