Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Politiikka

Iso osa keskustaa ja kokoomusta äänestäneistä on vielä katsomossa, paljastaa Ylen mittaus – ”Eivät oikein löydä puoluetta”

6.8.2026 15:57
Lue lisää 
Blogi: Jari Leppä
Jari Leppä:

Maatalouden päästöjä vähennetään kannusteilla ja kannattavuudella

26.9.2021 12:19, muokattu 4.11.2021 14:27
a– a+
Blogi

Viljelijät ovat ilmastonmuutoksen torjunnan etujoukoissa. Maatalous on metsätalouden osalta niitä ainoita elinkeinoja, joissa sidotaan hiiltä. Ympäristön ja ilmaston kannalta kestävästi tuotettu ruoka ja kannattava maatalous kulkevat kuitenkin käsi kädessä.

Siksi maatalouden tärkein ilmastotoimi juuri nyt on kannattavuuden kohentaminen. Viljelijä ei voi olla vihreä, jos tili on punaisella. Vain kannattava toiminta luo kykyä investoida vihreään siirtymään. Lisäverot eivät lisää kannattavuutta. Kyse on myös suomalaisesta huoltovarmuudesta ja koko yhteiskunnan ruokaturvasta, jonka selkärankana viljelijät toimivat. Perusasioita ei saa unohtaa: viljelijän tärkein tehtävä on tuottaa ruokaa.

Keskustan mielestä ruoantuotannon päästövähennyksiä on tehtävä kannusteiden kautta ja kannattavuudesta huolehtien. En ymmärrä, miksi joidenkin puolueiden ideoissa viljelijälle tarjotaan lähinnä keppiä. Tärkeintä on pitää maatalous elinvoimaisena Suomessa, jolloin voimme itse vaikuttaa kuluttamamme ruoan hiilijalanjälkeen ja tuotantoeläinten hyvinvointiin.

Meillä on käsissämme kaikki vastuullisuuden valttikortit kehittää ruoka­järjestelmäämme kohti hiilineutraaliutta.

Tavoitteeseen päästään, kun edistämme esimerkiksi nurmeen perustuvaa kotimaista maidon ja lihan tuotantoa. Huolehdimme turvemaiden vedenpinnan säätelystä ja tuotannosta poistuneiden alueiden metsittämisestä tai vettämisestä. Panostamme uusien tuotteiden, viljelytekniikoiden, pellon kasvukunnon ja tilusjärjestelyiden kehittämiseen. Laitamme ravinteet kiertämään ja valjastamme biokaasun koko tuotantopotentiaalin käyttöön. Luovumme rehusoijan käytöstä mahdollisimman nopeasti, viimeistään vuoteen 2030 mennessä ja lisäämme valkuaiskasviomavaraisuutta.

Ruoantuotannon päästöjä niin ilmastoon kuin ympäristöön karsitaan jatkuvasti. Jopa yhdeksänkymmentä prosenttia suomalaisista viljelijöistä on ympäristökorvausjärjestelmän kautta muuttanut omia viljelytapojaan ja tekee aktiivisesti töitä ilmastonmuutoksen torjunnassa ja siihen sopeutumisessa.

Maataloudessa tehdään myös investointeja uusiin laitteisiin ja tekniikkoihin, parannetaan peltojen vesitaloutta ja siirretään kyntöjä kevääseen. Nykyisessä traktorikannassa polttoaineen biosekoitevelvoite on tehokas keino vähentää päästöjä. Biokaasutraktorit ovat tulevaisuuden vaihtoehto konekannan uusiutuessa.

Tähän asti maataloudessa on keskitytty erityisesti ympäristövaikutusten vähentämiseen. Tuloksia on myös tullut. Maatalouden vesistöpäästöt ovat EU-jäsenyytemme aikana pienentyneet tuntuvasti: fosforin hehtaarikohtainen käyttömäärä 70 prosenttia ja typen vastaava yli 30 prosenttia. Lisäksi uudella EU-rahastokaudella yhä suurempi osa maataloustuista ohjataan ympäristön tilaa edistäviin toimenpiteisiin.

Syksyn budjettiriihessä sovimme myös miljoonien eurojen lisäpanostuksista kotieläin- ja turvemaatutkimukseen. Lisäksi satsaamme Hiilestä kiinni- tutkimus- ja innovaatio-ohjelman avulla uusiin ilmastokestäviin maankäyttöratkaisuihin. Näin saamme tutkittua ja käytännössä koeteltua tietoa päätösten tueksi.

Ilmastopäästöjen laskennassa maatalouden päästöt jakaantuvat taakanjako- ja maankäyttösektoreille. Tilojen todellisuus ei kuitenkaan noudata sektorirajoja ja ruoan tuotanto tapahtuu aina luonnon olosuhteiden armoilla. Siksi olen pitänyt kokonaisuuden katsomista yksittäisiä vuositason päästövähennystavoitteita tärkeämpänä.

Alkutuotannon päästöt syntyvät pääasiassa luonnon kiertokuluista sekä biologisista, kemiallisista ja fysikaalisista prosesseista, joihin ruuantuotanto perustuu. Tällaisia ovat esimerkiksi maaperän ja ilmakehän sisäinen ja välinen hiilenkierto, kasvien kasvu ja lahoaminen, kotieläinten ruuansulatus sekä lannan hajoaminen. Toisaalta maatalousmaa voi toimia myös hiilinieluna.

Hyvä on myös muistaa, että päästöarvioihin maatalous- ja maankäyttösektoreilla liittyy aina epävarmuuksia erityisesti maaperän osalta. Vuosien välillä on paljon vaihtelua erilaisten sääolojen ja satovaihtelun takia. Tarvitsemme erityisesti lisää tietoa maaperän hiilensidontakyvystä. Siksi tutkimukseen on viime vuosina panostettu mittavasti.

Ilmastopäästöjen vähentäminen vaatii rakentavaa ja ratkaisukeskeistä keskustelua ja käytännöllisiä toimenpiteitä. Viljelijät ovat sitoutuneita ilmastotoimiin ja tekevät oman osansa Suomen hiilineutraaliustavoitteesta. Heidän työnsä tueksi on huolehdittava ruoantuotannon kannattavuudesta. Kestävän kehityksen puolueena keskusta on viemässä tätä muutosta tasapainoisesti eteenpäin.

Jari Leppä Jari Leppä on entinen keskustan kansanedustaja (1999–2023) sekä maa- ja metsätalousministeri (2017–2022). Siviiliammatiltaan Leppä on maanviljelijä ja yrittäjä Antinmäen tilalla Pertunmaalla. Tila on ollut hänen sukunsa hallinnassa vuodesta 1539 lähtien.

Lue myös

Blogi
Jari Leppä:

Suomi käyntiin

Keskusta on ollut laittamassa Suomea kuntoon monessa kiperässä paikassa. Nytkin tälle on tarvetta...
25.5.2026 15:02
Blogi
Jari Leppä:

Kokonaisuuksia

Maailmanjärjestys mullistuu tai ainakin on ennennäkemättömässä muutoksessa. Koronapandemia säikäytti, mutta järisyttävämpää, sota Euroopassa ja...
5.3.2026 10:42
Blogi
Jari Leppä:

Alueiden eriytymiseen on keskustan tartuttava vahvasti

Kuntien valtionosuusjärjestelmää ei uudisteta tällä vaalikaudella. Hyvinvointialueiden rahoituslakiin tarvittavaa korjaussarjaa ei näy. Aluekehitysrahoja kohdennetaan...
11.12.2025 10:24

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Blogit

Emilia Hirvi:
Sanat, jotka kulkevat mukana
Blogi | 5.8.2026 9:18
Katri Kulmuni:
Onko edessä Atlantin lohen sukupuutto?
Blogi | 27.7.2026 18:16
Vesa Kallio:
Onko politiikan alakuolokohta saavutettu?
Blogi | 21.7.2026 10:52
Elsi Katainen:
Lihan alkuperämerkinnät näkyviin!
Blogi | 21.7.2026 10:36
Katri Kulmuni:
Iranin sota tulee kalliiksi myös Amerikalle
Blogi | 13.7.2026 11:15
Näytä lisää

Uusimmat

Tutkimus: Nämä kolme terveystekijää voivat lykätä dementiaa 13 vuodella
Uutiset | 6.8.2026 21:50
Juutalainen miekkailija voitti natseille mitalin ja kohotti kätensä Hitler-tervehdykseen – Miksi ihmeessä?
Uutiset | 6.8.2026 21:31
Veriputouksesta löydettiin muinoin eristyksiin jäänyttä elämää
Uutiset | 6.8.2026 21:15
Lämpöennätys meni uusiksi Slovakiassa toisena päivänä peräkkäin
Uutiset | 6.8.2026 18:44
Valtiovarainministeriön leikkausehdotus voi pidentää Kelan käsittelyaikoja
Uutiset | 6.8.2026 17:16
Liettuan sotilastiedustelun mukaan Venäjä harkitsee hyökkäyksiä Baltiaan
Uutiset | 6.8.2026 17:12
Ex-kansanedustaja Ano Turtiaista ja hänen vaimoaan syytetään törkeistä talousrikoksista
Uutiset | 6.8.2026 16:45
Hallitus nostaa alijäämän tällä kaudella selvästi isommaksi kuin etukäteen arvioitiin, huomauttaa politiikan vaikuttaja
Uutiset | 6.8.2026 16:20
Saksalaismediat: Leipzigin lentokentältä löydetyn droonin lähellä olleessa ukrainalaiskoneessa oli lastina ammuksia
Uutiset | 6.8.2026 16:14
Iso osa keskustaa ja kokoomusta äänestäneistä on vielä katsomossa, paljastaa Ylen mittaus – ”Eivät oikein löydä puoluetta”
Uutiset | 6.8.2026 15:57
Näytä lisää

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Miksi Ruotsin Daniel on pelkkä prinssi, mutta Norjan Mette-Marit on kruununprinsessa?
Uutiset | 3.8.2026 21:46
Ihmiset kahmivat nyt näitä tuotteita Lidleistä – ”Hittitrendi”
Uutiset | 5.8.2026 21:21
Murska-arvio: Nato on vuosikymmenen jäljessä Venäjän suorituskyvystä
Uutiset | 5.8.2026 22:15
Nämä ihmiset sairastuvat muita herkemmin sydän- ja verisuonitauteihin, sanoo tutkimus
Uutiset | 5.8.2026 22:01
Ukrainan mukaan yhtään Venäjän ohjusta ei kyetty pudottamaan iskussa, jossa kuoli toistakymmentä ihmistä
Uutiset | 5.8.2026 9:21
Harva tajusi Hitlerin olympialaisissa, mitä pinnan alla kyti
Uutiset | 5.8.2026 21:41
Reuters: FBI aloitti yhteistyön Kiinan ja Venäjän kanssa, kriitikot huolissaan – ”Loistava peiterooli”
Uutiset | 5.8.2026 22:07
Kuin kauhuelokuvasta – Oletko kuullut Etelämantereen Veriputouksesta?
Uutiset | 5.8.2026 23:00
Ruotsin kuningas vihkii kalatien käyttöön Ylitorniolla
Uutiset | 4.8.2026 11:02
Keskustan Siika-aho kertoo, mikä hänestä on Ylen gallupin todellinen uutinen – ”Kokoomus maksaa siitä hintaa”
Uutiset | 6.8.2026 11:56
Miksi Ruotsin Daniel on pelkkä prinssi, mutta Norjan Mette-Marit on kruununprinsessa?
Uutiset | 3.8.2026 21:46
Tiesitkö? – Venäjän vallankumouksen piti alkaa Suomesta jo vuonna 1906 – satoja kuoli hätiköidyssä yrityksessä
Uutiset | 29.7.2026 22:31
Venäjän sosiaalisessa mediassa näkyy pula energiasta, vedestä ja bensasta Krimillä – ”Löyhkä on uskomaton”
Uutiset | 1.8.2026 11:55
Kallis katastrofi voi jo muhia keittiössä tai kylpyhuoneessa – nämä ovat ensimmäiset merkit
Uutiset | 30.7.2026 22:15
Punaiset ja valkoiset ampuivat toisiaan jo 12 vuotta ennen sisällissotaa – Hakaniemen mellakasta jäi kytemään karu katkeruus
Uutiset | 30.7.2026 22:15
Ihmiset kahmivat nyt näitä tuotteita Lidleistä – ”Hittitrendi”
Uutiset | 5.8.2026 21:21
Jalankulkijan oikea paikka tulee edelleen suomalaisille yllätyksenä
Uutiset | 29.7.2026 21:14
Krimillä sotilas ampui kuoliaaksi neljä ihmistä, kertoo paikallinen kuvernööri
Uutiset | 4.8.2026 10:36
Professori ihmettelee Mari Rantasen tylyä suhtautumista Espanjaan – ”Onko Suomen intressien kannalta järkevää?”
Uutiset | 1.8.2026 16:52
Ruotsin kuningas vihkii kalatien käyttöön Ylitorniolla
Uutiset | 4.8.2026 11:02
Kysely: Suosituin lisuke uuden perunan kanssa ei ole silli
Uutiset | 16.7.2026 21:30
Miksi Ruotsin Daniel on pelkkä prinssi, mutta Norjan Mette-Marit on kruununprinsessa?
Uutiset | 3.8.2026 21:46
Tiesitkö? – Maailmassa on paikka, jossa jylisee ikuinen ukkonen
Uutiset | 20.7.2026 22:05
Onko kotonasi muurahaisia? – Pikku kikalla voi katkaista niiden reitin ja tulohalut
Uutiset | 13.7.2026 22:07
Montako kertaa Britannia on pommittanut Suomea? – Jatkosodan isku ei ollut yksittäistapaus
Uutiset | 19.7.2026 21:00
Kurvinen vaatii selontekoa: Hallituksen on kerrottava, kuka maksaa ennallistamisen miljardilaskun
Uutiset | 23.7.2026 9:11
70 vuotta sitten | Linja-auton jarrut pettivät Konnevedellä, 15 kuoli – selviytyjä pelkäsi puristuvansa, kauhunhetket jatkuivat ennen kuin sisko virkosi
Uutiset | 26.7.2026 20:50
Milloin Suomeen tehtiin ensimmäinen ilmahyökkäys? – Isku tehtiin jo vuosia ennen Neuvostoliiton aikaa
Uutiset | 24.7.2026 22:00
Lidlin juomahyllyillä uusi ilmiö
Uutiset | 15.7.2026 22:04
Kuka oli ensimmäisen maailmansodan paras kenraali? – Vastaus löytyy luultavasti Ranskasta
Uutiset | 10.7.2026 22:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Tutkimus: Nämä kolme terveystekijää voivat lykätä dementiaa 13 vuodella
Uutiset | 6.8.2026 21:50
Juutalainen miekkailija voitti natseille mitalin ja kohotti kätensä Hitler-tervehdykseen – Miksi ihmeessä?
Uutiset | 6.8.2026 21:31
Veriputouksesta löydettiin muinoin eristyksiin jäänyttä elämää
Uutiset | 6.8.2026 21:15
Lämpöennätys meni uusiksi Slovakiassa toisena päivänä peräkkäin
Uutiset | 6.8.2026 18:44
Miksi Ruotsin Daniel on pelkkä prinssi, mutta Norjan Mette-Marit on kruununprinsessa?
Uutiset | 3.8.2026 21:46
Tiesitkö? – Venäjän vallankumouksen piti alkaa Suomesta jo vuonna 1906 – satoja kuoli hätiköidyssä yrityksessä
Uutiset | 29.7.2026 22:31
Venäjän sosiaalisessa mediassa näkyy pula energiasta, vedestä ja bensasta Krimillä – ”Löyhkä on uskomaton”
Uutiset | 1.8.2026 11:55
Kallis katastrofi voi jo muhia keittiössä tai kylpyhuoneessa – nämä ovat ensimmäiset merkit
Uutiset | 30.7.2026 22:15

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Lapsen kesän arvo ei riipu matkakohteesta
Mielipide | 5.8.2026 15:02
Lukijalta: Kun uudistus ei toimi, suuntaa on uskallettava muuttaa
Mielipide | 5.8.2026 12:17
Lukijalta: Yli 50 vuotta Vantaalla on opettanut minulle, mikä kaupungissa on tärkeää
Mielipide | 5.8.2026 12:09
Lukijalta: Demokratian uudistamisessa on aika keskustella myös ratkaisuista
Mielipide | 5.8.2026 11:07

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Savola vaatii hallitukselta välittömiä toimia sikaruttotilanteeseen – ”Viipymättä”
Uutiset | 3.8.2026 11:01
Garden-kohu on tarpeellinen opetus kaikille puolueille, keskustakonkari sanoo MT:ssä
Uutiset | 28.7.2026 13:18
Antti Kurvinen vaatii hallitukselta toimia Carunan saamiseksi suomalaisomistukseen: ”Herätys Multala ja Orpo!”
Uutiset | 24.7.2026 12:48
Kulmuni vaatii hallitukselta vastauksia Carunan omistuksesta: ”Selvittikö hallitus konsortion rakentamista Caruna-ostolle?”
Uutiset | 23.7.2026 14:07

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu

Käyttöehtotekstit tähänRekisteröidy

OstaSiirry maksamaan

Olen unohtanut salasanani »
valinnainen