Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Venäjä

Reuters: Nato sai Venäjän kiinni rysän päältä – merikaapeleiden sabotaasisuunnitelma paljastui

12.9.2026 16:59
Lue lisää 

Iran luopuu osittain vuoden 2015 ydinsopimuksesta – päätös koskee ainakin rikastetun uraanin ja raskaan veden varastoja

Maa uhkaa lisätoimilla kahden kuukauden päästä
STT–AFP 8.5.2019 15:57, muokattu 8.5.2019 16:03
a– a+
Iran

Iran lakkaa toistaiseksi noudattamasta osaa vuoden 2015 ydinsopimukseen liittyvistä sitoumuksistaan. Kansallisen turvallisuusneuvoston mukaan päätös koskee rajoituksia, jotka kohdistuvat rikastetun uraanin ja raskaan veden varastoihin.

Neuvosto myös ilmoitti, että sopimuksessa vielä olevilla mailla on 60 päivää aikaa toteuttaa sitoumuksensa, jotka koskevat erityisesti pankkialaa ja öljyä. Jos tulosta ei tule, Iran lakkaa noudattamasta niitä rajoituksia, jotka koskevat uraanin rikastusasteen nostamista ja Arakin raskaan veden reaktorin uudenaikaistamista.

Iranin ydinsopimuksessa ovat yhä mukana Britannia, Kiina, Ranska, Saksa ja Venäjä.

Sopimuksen tavoitteena on ollut estää Irania valmistamasta ydinasetta. Siinä Iran suostui muun muassa vähentämään uraanin rikastamisessa käytettävien sentrifugien määrää. Vastineeksi sovittiin Iranin vastaisten talouspakotteiden kumoamisesta.

Iranin ulkoministerin Mohammad Javad Zarifin mukaan Iran ei ole vetäytymässä sopimuksesta. Sen sijaan se lakkaa toimimasta joidenkin sitoumustensa mukaisesti. Zarifin tulkinnan mukaan Iranin toimet eivät riko ydinsopimusta vastaan.

Yhdysvallat vetäytyi sopimuksesta viime vuonna. Presidentti Donald Trump tyrmäsi edeltäjänsä Barack Obaman aikana solmitun sopimuksen liian yksipuolisena. Valkoisen talon lausunnon mukaan Iranin ydinsopimus on ”kamala, yksipuolinen sopimus, joka ei tukkinut Iranilta kaikkia reittejä ydinpommiin”.

Vuonna 2015 solmitun sopimuksen kaikki muut osapuolet Euroopan maista Kiinaan ja Venäjään vetosivat Yhdysvaltoihin sopimuksen säilyttämiseksi.

Sopimuksen noudattamisen valvonta on annettu kansainväliselle atomienergiajärjestölle IAEA:lle. Iranin keskiviikkoiseen ilmoitukseen ei sisältynyt toimia, jotka estäisivät tällaisen valvonnan jatkamisen.

– IAEA saa viikossa tiedon, onko kyse vain siitä, että he (Iran) alkavat koota enemmän uraania tai raskasta vettä kuin on sovittu, IAEA:n ydintarkastusten entinen johtaja Robert Kelley sanoo.

– Niin kauan kuin kaikki on IAEA:n suojissa ja päivittäisessä tutkinnassa, kaikki tietävät, missä mennään.

IAEA:n mukaan valvonta on maailman tiukinta ja jokainen valvontaraportti on vahvistanut Iranin pysyneen sopimuksessa.

Irtauduttuaan sopimuksesta Yhdysvallat myös asetti Iranille talouspakotteita, jotka kohdistuvat muun muassa Iranin öljynvientiin. Yhdysvallat on myös uhannut langettaa rangaistuksia myös muille, jotka jatkavat kaupankäyntiä Iranin kanssa.

Käytännössä kolmansien maiden yritykset joutuivat Yhdysvaltain päätösten vuoksi Iranin-kaupassaan puun ja kuoren väliin, ja esimerkiksi saksalainen Siemens ja ranskalaiset autovalmistajat Peugeot ja Renault ilmoittivat jättävänsä Iranin Yhdysvaltain pakotepolitiikan vuoksi.

Yritystensä tilannetta helpottaakseen Britannia, Ranska ja Saksa ottivat alkuvuodesta käyttöön maksumekanismin, joka mahdollistaa kaupankäynnin Iranin kanssa Yhdysvaltojen asettamista pakotteista huolimatta.

Yhdysvaltain retoriikka Iranin suhteen on ollut kovaa. Ulkoministeri Mike Pompeo teki eilen päättyneen Arktisen neuvoston kokouksen jälkeen Irakiin yllätysvierailun ja sanoi syyksi Iranista tulevat kasvavat uhat. Pompeon mukaan mahdollisen hyökkäyksen uhka on välitön. Pompeo ei suostunut tarkemmin kertomaan, minkälaisista hyökkäyksistä olisi kyse.

Aiemmin Pompeo on todennut, että Yhdysvallat pitää Irania vastuussa mahdollisista hyökkäyksistä maansa etuja vastaan.

– Mikäli hyökkäykset tapahtuvat jonkin kolmannen osapuolen, kuten esimerkiksi Hizbollahin kautta, pidämme Iranin johtoa suoraan vastuullisena niistäkin, Pompeo kommentoi alkuviikolla.

Israelin pääministeri Benjamin Netanjahu on ollut Iranin ydinsopimuksen äänekäs arvostelija. Hän myös tuki Yhdysvaltain presidentti Donald Trumpin päätöstä vetäytyä sopimuksesta.

Netanjahu kommentoi tänäistä käännettä julistamalla, ettei Israel aio sallia Iranin hankkia itselleen ydinaseita. Israelia pidetään Lähi-idän ainoana ydinasevaltiona, vaikka maa ei olekaan virallisesti sellaiseksi tunnustautunut.

Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov puolestaan syytti Yhdysvaltoja Iranin ydinsopimuksesta kehkeytyneistä ongelmista. Lavrov nimitti uutistoimisto Tassin mukaan Yhdysvaltojen käytöstä vastuuttomaksi. Lavrov kommentoi tilannetta tänään aloittaessaan tapaamisen Iranin ulkoministerin kanssa.

Lue myös

Onko brexit vihdoinkin valmis? EU ja Britannia pääsivät sopuun Pohjois-Irlannista

Pääministeri Sunak kehui uuden Windsorin puitesopimuksen aloittavat uuden luvun Britannian suhteissa EU:hun. EU-laille ja EU:n tuomioistuimelle jää kuitenkin vielä oma roolinsa Pohjois-Irlannissa
27.2.2023 19:19

"Neptunuksen keihäs" iski 10 vuotta sitten – vihattu terroristijohtaja kohtasi tiensä pään erikoisjoukkojen iskussa

Yhdysvallat sai kauan janoamansa koston, kun maailman tuhoisimman terrori-iskun johtaja Osama bin Laden...
1.5.2021 21:00

Intian koronakriisissä pahin on vielä edessä, uskoo Suomen suurlähettiläs

Intian koronakriisi pahenee päivä päivältä, eikä tautihuippua ole edes vielä saavutettu, sanoo Suomen...
1.5.2021 14:05

Aihetunnisteet

Iran iranin ydinsopimus ydinsopimus Yhdysvallat

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Reuters: Nato sai Venäjän kiinni rysän päältä – merikaapeleiden sabotaasisuunnitelma paljastui
Uutiset | 12.9.2026 16:59
Sodan järisyttävät seuraukset paljastuvat: ”Järjetöntä haaskausta”
Uutiset | 11.9.2026 21:03
Tällainen puhetapa voi paljastaa aivojen kunnon
Uutiset | 9.9.2026 21:39
Poliisi yhytti mopoilijan kanssa kuolettavasti kolaroineen tukkirekan kuljettajan
Uutiset | 12.9.2026 16:19
Poliisi epäilee sabotaasia Ranskan junaturmassa
Uutiset | 12.9.2026 13:31
Kiinan Xi kehottaa Brics-maita osallistumaan rakentavasti konfliktien ratkaisuun
Uutiset | 12.9.2026 14:40
Hallitus sai runtua terveydenhuollon maksukorotuksista – ”Suomessa on uusi hinnasto, ja sen nimi on ”Rydmanin hinnat”
Uutiset | 10.9.2026 19:07
Menetetty Karjala oli kepulainen – perintö näkyy tänäkin päivänä
Uutiset | 13.9.2026 12:00
Pata porisemaan: Yllättävä apu rasvamaksaan voi löytyä kaupan hyllyltä
Uutiset | 12.9.2026 21:07
Sotilasilmailu | Ceaușescun ”korppikotka” näytti pitkää nokkaa Neuvostoliitolle – Vultur-suihkuhävittäjä oli sosialistileirin kapinallisten yhteisponnistus
Uutiset | 9.9.2026 21:08
Minkä tähden kuningas Charles jättää sukulaisensa kuningas Haraldin hautajaiset väliin?
Uutiset | 7.9.2026 21:50
Tällainen puhetapa voi paljastaa aivojen kunnon
Uutiset | 9.9.2026 21:39
Sotilasilmailu | Ceaușescun ”korppikotka” näytti pitkää nokkaa Neuvostoliitolle – Vultur-suihkuhävittäjä oli sosialistileirin kapinallisten yhteisponnistus
Uutiset | 9.9.2026 21:08
Luonto | Tasmanialaisen eläintarhan häkki tyhjeni 90 vuotta sitten – pussihukan surullinen kohtalo ei jätä ihmiskuntaa rauhaan
Uutiset | 6.9.2026 21:01
Sotahistoria | Lontoon pyssy tuli tarpeeseen – kaameasti potkinut pst-kivääri puri talvisodan neuvostotankkeihin
Uutiset | 4.9.2026 21:27
Sotahistoria | Brittihävittäjä syntyi vanhana – ”Viimeinen kaksitaso” Gloster Gladiator teki mahdottomasta mahdollista
Uutiset | 7.9.2026 21:12
Pohjois-Korean johtajan lapsitilanteesta tihkuu uusia arvioita
Uutiset | 10.9.2026 11:52
Täystyrmäys sotasuunnitelmalle: Putinille valehdellaan
Uutiset | 7.9.2026 22:05
Hallitus sai runtua terveydenhuollon maksukorotuksista – ”Suomessa on uusi hinnasto, ja sen nimi on ”Rydmanin hinnat”
Uutiset | 10.9.2026 19:07
”Lennokkeja oli kaikkialla” – Amnestyn selvitys kertoo, miten Venäjä huijaa ulkomaalaisia sotilaiksi Ukrainaan
Uutiset | 10.9.2026 12:00
Suomi sai jatkosodassa vangiksi yhden kenraalin – kohtalo oli kova, kun sota päättyi
Uutiset | 1.9.2026 22:30
Sotahistoria | Lontoon pyssy tuli tarpeeseen – kaameasti potkinut pst-kivääri puri talvisodan neuvostotankkeihin
Uutiset | 4.9.2026 21:27
Tätä eurooppalaista lilliputtivaltiota ei moni edes tiedä, vaikka se sanoo olevansa maailman vanhin tasavalta
Uutiset | 2.9.2026 21:46
Toimittajalta | Ministeri Rydman julisti sodan ”järjestörälssille” – nyt yhteiskunnan heikoimmilta viedään tuki ja turva
Uutiset | 26.8.2026 9:35
Maailman lyhin sota kesti vain 38 minuuttia – Verinen sekin silti oli
Uutiset | 24.8.2026 21:31
Koiran nuolaisu voi olla vaarallinen – THL kertoo ”erityisen pelätystä” bakteerista
Uutiset | 28.8.2026 22:30
Historia | Suomalainen ja venäläinen eversti yrittivät kukistaa toisensa – lepäävät tänäkin päivänä yhteisessä haudassa
Uutiset | 13.8.2026 22:15
Aurinkokunnassa oli joskus planeetta, jota harva edes muistaa
Uutiset | 22.8.2026 22:30
Jatkosota | Suomen jättimotti oli sinetti Kannaksen takaisinvaltaukselle – jähmeä neuvostokomento jätti Suomelle valtavan sotasaaliin
Uutiset | 31.8.2026 22:00
Maailman kuivimmassa asutussa paikassa vietettiin 14 vuotta ilman sateen pisaraakaan – vaikka meri on aivan vieressä
Uutiset | 16.8.2026 21:30

Uusimmat

Suomeen tuli uusi syöpähoito – Moni potilas voi välttää suuret ja ikävät leikkaukset
Uutiset | 13.9.2026 21:45
Älä tee tätä virhettä: Tuttu tuote jääkaapissa voi aiheuttaa rajuja oireita
Uutiset | 13.9.2026 21:01
Menetetty Karjala oli kepulainen – perintö näkyy tänäkin päivänä
Uutiset | 13.9.2026 12:00
Essee | Kohtalonvaalit lähestyvät: Le Pen jyrää gallupeissa – mitä tekee keskustaoikeisto?
Uutiset | 13.9.2026 8:00
Painava varoitus: Putinin bottiarmeija iskee Saksan ja Ranskan kimppuun
Uutiset | 12.9.2026 22:02
Pata porisemaan: Yllättävä apu rasvamaksaan voi löytyä kaupan hyllyltä
Uutiset | 12.9.2026 21:07
Kiinan ja Intian johtajat tapasivat: pyrkivät vuosikymmeniä hiertäneen rajakiistan ratkaisuun
Uutiset | 12.9.2026 17:21
Ruotsissa käytiin tiukan vaalitaistelun loppusuoraa
Uutiset | 12.9.2026 17:21
Iäkäs mies hukkui Iisalmessa
Uutiset | 12.9.2026 17:16
Reuters: Nato sai Venäjän kiinni rysän päältä – merikaapeleiden sabotaasisuunnitelma paljastui
Uutiset | 12.9.2026 16:59
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

”Pitävät maaseutua takapihana” – Hallituspuolueet pettivät viljelijät, keskusta syyttää
Uutiset | 11.9.2026 12:15
Tutkija: Moni liberaalioikeistolainen äänestää Ruotsin vaaleissa nyt keskustaa – tässä syy
Uutiset | 10.9.2026 7:37
40-vuotias | Jatkuva kulttuurisota kyllästyttää – Jouni Ovaska taistelee ”tylsän” politiikan puolesta
Uutiset | 9.9.2026 7:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Suomeen tuli uusi syöpähoito – Moni potilas voi välttää suuret ja ikävät leikkaukset
Uutiset | 13.9.2026 21:45
Älä tee tätä virhettä: Tuttu tuote jääkaapissa voi aiheuttaa rajuja oireita
Uutiset | 13.9.2026 21:01
Menetetty Karjala oli kepulainen – perintö näkyy tänäkin päivänä
Uutiset | 13.9.2026 12:00
Minkä tähden kuningas Charles jättää sukulaisensa kuningas Haraldin hautajaiset väliin?
Uutiset | 7.9.2026 21:50
Tällainen puhetapa voi paljastaa aivojen kunnon
Uutiset | 9.9.2026 21:39
Sotilasilmailu | Ceaușescun ”korppikotka” näytti pitkää nokkaa Neuvostoliitolle – Vultur-suihkuhävittäjä oli sosialistileirin kapinallisten yhteisponnistus
Uutiset | 9.9.2026 21:08

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Jäsenäänestys on keskustalaista kansanvaltaa puhtaimmillaan
Mielipide | 12.9.2026 13:58
Lukijalta: Vielä niistä eläkkeistä
Mielipide | 12.9.2026 12:57
Lukijalta: Perheiden on saatava päättää itse lasten hoivasta
Mielipide | 11.9.2026 12:07
Lukijalta: Onko meillä varaa jättää pojat oman onnensa nojaan?
Mielipide | 11.9.2026 11:59

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keski-Suomen Keskusta nimesi kaksi uutta kansanedustajaehdokasta – Joonas Könttä pyrkii takaisin eduskuntaan
Uutiset | 7.9.2026 10:11
”Lyödään lyötyä” – Kansanedustaja syyttää Purraa köyhien mollaamisesta
Uutiset | 31.8.2026 14:14
Keskustan Siika-aho kummastelee Helsingin kaupungin linjaa – ”Lapsiperheille on luvassa kylmää kyytiä”
Uutiset | 31.8.2026 12:27
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste