Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Elektroniikka
Kuparista lähtien kaikkien sähkömekaniikassa käytettävien metallien kysyntä ylittää nyt tarjonnan. (Kuva: Lehtikuva/Antti Aimo-Koivisto)

"Ei tällaista tilannetta ole nähty" – elektroniikan maailmanlaajuinen komponenttipula voi viivästyttää uuden auton luovutusta kuukausilla

STT-Eetu Halonen 7.11.2021 14:17, muokattu 8.11.2021 11:01
a– a+
Elektroniikka

Maailmanlaajuinen pula sähkömekaniikassa käytettävistä komponenteista tulee jatkumaan vielä pitkään.

Näin ennustaa STT:lle Elkomit ry:n toimitusjohtaja Veli-Matti Kankaanpää, jonka yhdistys edustaa elektroniikan komponenttien maahantuojia Suomessa.

–  Pula on aivan huikea. Ei tällaista tilannetta ole nähty koskaan aikaisemmin, Kankaanpää toteaa.

–  Kuparista lähtien kaikkien sähkömekaniikassa käytettävien metallien kysyntä ylittää nyt tarjonnan. Kyse ei siis ole pelkästään siruista eikä edes metalleista, koska muoviosista on myös pulaa.

Siruissa eli piistä valmistettavissa puolijohteissa pula on huutavin. Näitä komponentteja käytetään tänä päivänä lähes kaikkialla: älypuhelimissa, tietokoneissa, datakeskuksissa, teollisuudessa, autoissa, kulutuselektroniikassa ja langattomassa tiedonsiirrossa.

–  Puolijohteiden kysynnässä ei ole näköpiirissä minkäänlaista putoamista. Kysyntä päinvastoin kasvaa koko ajan. Yhteiskunnan muuttuessa yhä digitaalisemmaksi komponentteja tarvitaan koko ajan enemmän, Kankaanpää sanoo.

Tilanne voi hänen mukaansa pahimmillaan johtaa siihen, että muutaman sentin arvoisen komponentin puuttuminen estää miljoonan euron laitteen valmistamisen.

–  Tai se voi viivästyttää esimerkiksi auton luovutusta omistajalle kuukausilla. Ylipäätään uusien tuotteiden tulo markkinoille on jo hidastunut.

Suomessa S-ryhmään kuuluva Prisma-hypermarketketju kertoi keskiviikkona, että joitakin Black Friday -alennuskampanjan tuotteita tulee olemaan tarjolla hyvin rajallinen määrä. Yhdeksi syyksi ketju ilmoitti maailmanlaajuisen komponenttipulan.

Sirujen raaka-aineen eli piin ylivoimaisesti suurin tuottajamaa on Kiina. Viime vuonna maailmassa tuotettiin noin 8 miljoonaa tonnia piitä, josta Kiinan osuus oli kaksi kolmasosaa. Muita merkittäviä tuottajamaita ovat Venäjä, Brasilia, Norja ja Yhdysvallat.

Neljä viidesosaa piin maailmanlaajuisesta tuotannosta on neljän yhtiön käsissä. Sirujen tuotanto ei ole pysynyt jatkuvasti kasvaneen kysynnän tahdissa.

–  Tehtaita eli johdevalimoita on maailmalla aika vähän, ja investoinnit ovat kalliita. Yhden puolijohdetehtaan rakentaminen maksaa kymmeniä miljardeja euroja, Kankaanpää toteaa.

–  Vaikka investoinnit saadaan lopulta pyörimään, kysynnän ja tarjonnan kova epätasapaino ei poistu nopeasti. Sirujen kysyntä on vain yksinkertaisesti niin valtava.

Kankaanpää arvelee, että tilanne tulee lopulta kääntymään päälaelleen eli komponenttien ylitarjontaan, mutta siinä kestää vielä pitkään.

–  Valitettavasti tämä tilanne kestää kauan. Aiemmin uumoiltiin, että pula olisi ensi vuonna ohi, mutta nyt ei näytä siltä.

Puolijohteiden kysyntää lisäävät entisestään lähitulevaisuudessa muun muassa liikenteen sähköistyminen ja siirtyminen 5g-verkkoteknologiaan.

–  Esimerkiksi yhteen datakeskukseen menee tonneittain komponenttitavaraa, ja niitä rakennetaan koko ajan lisää, Kankaanpää sanoo.

Hybridiautoissa on kolme kertaa enemmän puolijohteita kuin polttomoottoriautoissa, ja täyssähköautoissa puolestaan on kolme kertaa enemmän puolijohteita kuin hybrideissä.

Kuluttajaekonomian professori Visa Heinonen Helsingin yliopistosta sanoo, että komponenttipulalla voi olla ekologisesti myönteinen kääntöpuolensa.

–  Kovasti pitkittyessään tilanne voi johtaa siihen, että ihmiset turvautuvat erilaisiin vuokraus- ja leasing-järjestelmiin. Myös käytettyjen laitteiden kysyntä voi kasvaa.

–  Molemmat ovat ihan tervetulleita ilmiöitä. On selvää, että huoleton kuluttaminen alkaa olla loppuun kuljettu tie. Siitä syntyvä jätemäärä on ihan mieletön.

Heinosen mukaan esimerkiksi uusi auto on perinteisesti ollut hyödyke, jota on totuttu odottamaan. Tietokoneille ja mobiililaitteille voi sen sijaan olla akuutimpi tarve.

–  Reaalisosialismin aikaanhan Ladoja odotettiin helposti vuosi tai pari. Nykyäänkin uuden auton ostamisessa kestää joka tapauksessa aikaa, Heinonen toteaa.

–  Jos taas tietokone menee rikki, voi olla hyvin tärkeää saada uusi tilalle tai vanha korjattua nopeasti. Pandemian aikana näiden laitteiden merkitys on työnteossa kasvanut entisestään.

Tavaroiden jakamiseen perustuvat yhteiskäyttöjärjestelmät ovat Heinosen mukaan suunta, johon yhteiskunnan täytyisi pyrkiä, oli komponenteista pulaa tai ei.

–  Kaikkea ei välttämättä tarvitse itse omistaa. Jakamispalveluita tarvitaan lisää ilmastonmuutosongelman ratkaisemiseksi. Tosin nämäkin ratkaisut ovat usein teknologiasta riippuvaisia.

Lue myös

"Saunassa tietysti aina käydään" – Kyselimme ihmisiltä, miten he aikovat viettää juhannusta

Varhaisperunat, kala ja makkara kuuluvat monen suomalaisen juhannuspöytään.
19.6.2026 10:30

Liina Tiusanen teki asumisratkaisun, jota moni hämmästelee – "Perheet ovat hirveän yksin"

Elämä pääkaupunkiseudulla vaihtui lapsuudenkotiin Muhoksella. Samassa talossa asuu myös Tiusasen oma äiti.
19.6.2026 8:31

Lihavuuslääke tehoaa parhaiten yhteen ihmisryhmään

Lihavuuslääkkeet kuten Wegovy ja Ozempic voivat tuottaa jopa 15 prosentin painonlaskun vuodessa, mutta...
18.6.2026 22:53

Aihetunnisteet

elektroniikka Talous

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Tekniikka | Taistelu Englannista loi lentokonemoottorien legendan – Rolls-Royce Merlin käänsi toisen maailmansodan kulun
Uutiset | 17.6.2026 21:13
Luonto | Amerikantulokas valtasi Suomen ja katosi – Mitä rannoilla oikein tapahtui?
Uutiset | 18.6.2026 21:30
Missä ihmeessä oli Estelle, kun muut kuninkaalliset juhlivat Ruotsissa?
Uutiset | 15.6.2026 21:28
Jääkärien tulikasteesta 110 vuotta – ensimmäinen kaatunut oli torpparin poika Lappajärveltä
Uutiset | 16.6.2026 21:45
Ukraina iski Moskovaan – ainakin 17 haavoittunut
Uutiset | 18.6.2026 15:38
Lihavuuslääke tehoaa parhaiten yhteen ihmisryhmään
Uutiset | 18.6.2026 22:53
Venäjä uhkaili Ukrainaa uusilla iskuilla – Moskovassa paloi
Uutiset | 18.6.2026 18:40
Perheautoilun symboli joutui väistymään, kun suomalaiset hurahtivat katumaastureihin
Uutiset | 18.6.2026 22:13
Aivan tavallisessa omakotitalossa Virossa opetetaan siviileille droonitaitoja – ”Jos tappaa viisi venäläistä…”
Uutiset | 18.6.2026 13:32
Puu- vai sähkökiuas? Suomalaisten valinta on selvä, kertoo Prisma
Uutiset | 17.6.2026 23:00
Voimaharjoittelu ei riitä – Tutkimus paljasti, mitä ikääntyvän askel vaatii
Uutiset | 10.6.2026 22:02
Pohjoismaiden korkein huippu ei sijaitse Pohjoismaissa – tiedätkö paikan?
Uutiset | 12.6.2026 22:00
Missä ihmeessä oli Estelle, kun muut kuninkaalliset juhlivat Ruotsissa?
Uutiset | 15.6.2026 21:28
Sotahistoria | Liekinheitin oli kevään sana – mutta miten Suomen armeija käytti tuhovoimaista asetta viime sodissa?
Uutiset | 12.6.2026 21:15
Jääkärien tulikasteesta 110 vuotta – ensimmäinen kaatunut oli torpparin poika Lappajärveltä
Uutiset | 16.6.2026 21:45
Suomessa on järvi, jossa elää kampeloita – tiedätkö missä?
Uutiset | 10.6.2026 21:23
Tekniikka | Taistelu Englannista loi lentokonemoottorien legendan – Rolls-Royce Merlin käänsi toisen maailmansodan kulun
Uutiset | 17.6.2026 21:13
FBI paljasti Kiinan vakoilujuonen
Uutiset | 11.6.2026 22:12
Detroitin jättien varjostama AMC oli automaailman hullu altavastaaja – ”pula-ajan säästöjenkki” valloitti myös Suomen soratiet
Uutiset | 13.6.2026 21:20
Ennätys, joka jäi ikuiseksi – DDR-jätti sinkosi keihäänsä sadan metrin ja urheiluhistorian tuolle puolen
Uutiset | 9.6.2026 21:10
Suomessa on järvi, jossa elää kampeloita – tiedätkö missä?
Uutiset | 10.6.2026 21:23
Voimaharjoittelu ei riitä – Tutkimus paljasti, mitä ikääntyvän askel vaatii
Uutiset | 10.6.2026 22:02
Ikäviä uutisia aamukahvin ystäville
Uutiset | 28.5.2026 22:03
Ennätys, joka jäi ikuiseksi – DDR-jätti sinkosi keihäänsä sadan metrin ja urheiluhistorian tuolle puolen
Uutiset | 9.6.2026 21:10
Luulitko, että Euroopan korkein vuori sijaitsee Alpeilla? – Näin ei ole
Uutiset | 5.6.2026 21:15
Maailman korkein vuori ei olekaan Everest – Maapallon ominaisuus hämää
Uutiset | 21.5.2026 21:30
Mitä ihmettä? – Suomen järvien syvin kohta ei sittenkään ehkä tiedossa
Uutiset | 4.6.2026 21:45
Pohjoismaiden korkein huippu ei sijaitse Pohjoismaissa – tiedätkö paikan?
Uutiset | 12.6.2026 22:00
Turkin sodan torrakolla taisteltiin vielä talvisodassa –”Pertaani” oli koitua Suomen hirvikannan tuhoksi
Uutiset | 1.6.2026 21:29
Kun taivaalla jylisi kymmenen moottoria – Convair B-36 Peacemaker oli aikansa hurjin ydinpelote
Uutiset | 4.6.2026 21:22

Uusimmat

”Saunassa tietysti aina käydään” – Kyselimme ihmisiltä, miten he aikovat viettää juhannusta
Uutiset | 19.6.2026 10:30
Liina Tiusanen teki asumisratkaisun, jota moni hämmästelee – ”Perheet ovat hirveän yksin”
Uutiset | 19.6.2026 8:31
Lihavuuslääke tehoaa parhaiten yhteen ihmisryhmään
Uutiset | 18.6.2026 22:53
Perheautoilun symboli joutui väistymään, kun suomalaiset hurahtivat katumaastureihin
Uutiset | 18.6.2026 22:13
Luonto | Amerikantulokas valtasi Suomen ja katosi – Mitä rannoilla oikein tapahtui?
Uutiset | 18.6.2026 21:30
Venäjä uhkaili Ukrainaa uusilla iskuilla – Moskovassa paloi
Uutiset | 18.6.2026 18:40
Kainuun hyvinvointialue esittää koko henkilöstöään koskevia yt-neuvotteluita
Uutiset | 18.6.2026 18:36
Järjestö: Ebolahuippua ei ole vielä nähty – Yli 200 on kuollut Kongon demokraattisessa tasavallassa
Uutiset | 18.6.2026 18:29
Juhannusaattoa vietetään aurinkoisessa poutasäässä – Lauantaina jopa hellettä
Uutiset | 18.6.2026 18:26
USA:n Hegseth kritisoi liittolaisia ja poistui Nato-kokouksesta kesken kaiken
Uutiset | 18.6.2026 17:45
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Toimittajalta: Sofia Virta tarttui hillomunkkiin, jota moni muukin poliitikko olisi mieluusti maistanut
Uutiset | 17.6.2026 18:17
Unettomuus pakotti Minna Siiran jättämään keskustan piiritoimiston – ”Lopulta uskalsin”
Uutiset | 14.6.2026 8:01
Toimittajalta | Keskustan Tampereen kokous oli leppoisa kesäinen kansanjuhla – vaali-ilmeen haku jää syksyn viimoihin
Uutiset | 7.6.2026 12:48

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
”Saunassa tietysti aina käydään” – Kyselimme ihmisiltä, miten he aikovat viettää juhannusta
Uutiset | 19.6.2026 10:30
Liina Tiusanen teki asumisratkaisun, jota moni hämmästelee – ”Perheet ovat hirveän yksin”
Uutiset | 19.6.2026 8:31
Lihavuuslääke tehoaa parhaiten yhteen ihmisryhmään
Uutiset | 18.6.2026 22:53
Voimaharjoittelu ei riitä – Tutkimus paljasti, mitä ikääntyvän askel vaatii
Uutiset | 10.6.2026 22:02
Pohjoismaiden korkein huippu ei sijaitse Pohjoismaissa – tiedätkö paikan?
Uutiset | 12.6.2026 22:00
Missä ihmeessä oli Estelle, kun muut kuninkaalliset juhlivat Ruotsissa?
Uutiset | 15.6.2026 21:28

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Keskustan perhepoltiikka kaipaa uutta linjaa
Mielipide | 18.6.2026 13:12
Lukijalta: Uudet perunat eivät ole vain ruokaa, vaan osa huoltovarmuutta
Mielipide | 18.6.2026 13:05
Lukijalta: Terveysjärjestöjen kansallinen neuvontatyö on tärkeää
Mielipide | 18.6.2026 12:50
Lukijalta: Suomen ennallistamissuunnitelman valmistelussa vakavia puutteita
Mielipide | 17.6.2026 10:57
Lukijalta: Päättäjän tehtävä ei ole nyökytellä
Mielipide | 12.6.2026 15:18
Lukijalta: Uusiutuvan dieselin käyttäjää rangaistaan – missä on verottajan rehellisyys?
Mielipide | 12.6.2026 14:30
Lukijalta: Onko Suomen kansallinen etu hämärtynyt sähkömarkkinoilla? 
Mielipide | 15.6.2026 15:05
Lukijalta: Keskusta ja maakunnat näyttivät voimansa Tampereella
Mielipide | 15.6.2026 14:44

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
”Arvokas hautaaminen on yhteiskunnan tehtävä”, keskusta linjaa seurakuntavaaliohjelmassaan
Uutiset | 18.6.2026 13:46
Keskustaedustajat huolestuivat hakkuiden toteuttamisesta uuden lain myötä
Uutiset | 17.6.2026 19:13
Grahn-Räisänen, Harmanen, Karhu ja Lohko keskustan ehdokkaiksi Karjalassa
Uutiset | 17.6.2026 13:15
Grahn-Räisänen, Harmanen, Karhu ja Lohko keskustan ehdokkaiksi Karjalassa
Uutiset | 17.6.2026 13:15
Keskustaedustajat huolestuivat hakkuiden toteuttamisesta uuden lain myötä
Uutiset | 17.6.2026 19:13
”Arvokas hautaaminen on yhteiskunnan tehtävä”, keskusta linjaa seurakuntavaaliohjelmassaan
Uutiset | 18.6.2026 13:46
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste