Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Politiikka

Kansanedustajalta avaus: Näin Itä-Suomi saisi lisää rahaa

30.5.2026 13:50
Lue lisää 
Piirikokoukset
Uudenmaan keskusta nimesi syyskokouksessaan 139 aluevaaliehdokasta Uudenmaan neljälle hyvinvointialueelle. (Kuva: Jari Laukkanen)

Uudenmaan keskusta lähetti ison nipun ehdokkaita aluevaalikentille – Tuomo Suihkonen keskustapiirin uudeksi puheenjohtajaksi

Pekka Pohjolainen 30.10.2021 16:49, muokattu 30.10.2021 16:49
a– a+
Piirikokoukset

Uudenmaan keskusta lähtee haastamaan maakunnan valtapuolueita neljällä eri hyvinvointialueella. Ehdokkaita on tässä vaiheessa koossa jo 139, enemmän kuin missään muualla Suomessa.

Maakunnan kokenein keskustapoliitikko, kansanedustaja Matti Vanhanen näki keskustan Uudenmaan piirikokouksen pohjustaneessa seminaarissa, että ihmisille on tällä kertaa selitettävä myös se, mistä vaaleissa oikein on kyse.

– Aluevaalien osalta itse uskon kyllä pelkistämiseen. On muutama asia, joista tullaan keskustelemaan, Vanhanen laski.

Vanhasen mukaan myös Uudellamaalla pitää puhua lähipalveluista. Vanhanen huomautti, että liikkeellä on paljon poliittisia voimia, jotka vaativat keskittämistä. Julkisuudessakin on kuultu hänen mukaansa puheenvuoroja, joissa terveyskeskuksen vaatimista joka kuntaan on pidetty haihatteluna.

– Paikallisuus tulee olemaan meidän ehdokkaille helppo teema, Vanhanen arvioi.

Vanhasen mukaan terveydenhoito on ollut sinänsä tärkeä asia kunnallisessa päätännässä, mutta kuitenkin vain yksi sektori muiden joukossa. Nyt aluevaaleissa valitut valtuutetut joutuvat miettimään tosissaan näitä asioita.

– Keskittäminen vastaan paikallisuus tulee olemaan pääkysymyksiä, Vanhanen summasi.

Vanhanen piti tärkeänä myös, että keskusta pystyy vaaleissa esittämään selvästi kantansa maakuntaveroon, jota kokoomus ja perussuomalaiset tulevat vastustamaan ja vihreät ja vasemmistoliitto kannattamaan.

–Meillä on siinä ehdot, ja ne ehdot pitää ymmärtää.

Vanhasen mukaan keskusta lähtee siitä, että perusterveydenhoito ja sosiaalitoimi pitää rahoittaa tasapuolisesti ympäri maata valtion varoin. Maakuntaveron vastineeksi maakunnille pitää lisätä tehtäviä, ja silloin valtion verotusta on vastaavasti laskettava.

– Tähän väittelyyn joudutaan varmasti tammikuussa ja toivon, että tähän on selkeä linja olemassa.

Keskustakonkari Matti Vanhanen jakoi aluevaalineuvoja Uudenmaan keskustalaisille.

Porvoolainen Outi Lankia oli hieman huolissaan piirikokousväen ikääntymisestä. Lankian mukaan keskustalla on Uudellamaalla paljon potentiaalia ja asioiden osaamista, mutta intohimoa, paloa ja tekijöitäkin kaivattaisiin enemmän.

Lankia murehti sitä, että hänen kotikaupungissaan Porvoossakin keskustan valtuustoryhmä kutistui kuntavaaleissa puolueen. Kun luottamushenkilöiden paikat Uudellamaalla vähenevät, uusille tulokkaille ei ole enää tarjota vaikuttamisen paikkoja.

Pirjo Luokkala Vantaalta muistutti, että aluevaaleissa on muistettava pitää esillä myös valinnanvapautta. Luokkalan mukaan mahdollisuus valita julkisen ja yksityisen sektorin tai jonkin järjestön tuottaman palvelun väliltä on myös keskustalaisille äänestäjille todella tärkeää.

Kokousedustajilla oli jonkin verran haluja sulkea vaaliliitot pois aluevaaleissa. Äänin 47­-7 asia päättiin jättää kuitenkin piirihallituksen harkintaan.

Uudenmaan keskustapiiri sai Keravalla pitämässään syyskokouksessa myös uuden puheenjohtajan.

Vuodenvaihteessa tehtävänsä jättävän Sonja Hällforsin seuraajaksi valittiin ilman äänestystä keravalainen luokanopettaja, kaupunginvaltuutettu ja pääluottamusmies Tuomo Suihkonen. Varapuheenjohtajiksi valittiin Mikko Lasanen ja Tea Nieminen.

Suihkonen sanoi tottuneensa opettajana ja pääluottamusmiehenä tekemään yhteistyötä. Hän muistutti tarpeesta korjata viime vuosikymmenen koulutusleikkausten ja koronan aiheuttamaa isoa oppimis- ja hyvinvointivajetta.

Suihkosen mukaan kasvatuksen ja opetuksen merkitys kunnissa vain korostuu, kun sote-asiat siirtyvät aluevaltuustoihin.

Väistyvä puheenjohtaja Sonja Hällfors myönsi, ettei kaksivuotinen mennyt aivan suunnitelmien mukaan. Tilaisuuksien ja tapahtuminen peruminen tuli aivan liian tutuksi. Kaikkein raskainta oli perua kauan valmisteltu ja odotettu Vantaan puoluekokous.

Hällforsin mukaan korona on tuonut kuitenkin toimintaan myös hyviä juttuja. Esimerkiksi etäkokous oli pari vuotta sitten täysin tuntematon toimintamalli. Kehitettävää hän näki kuntapäättäjien kuntien välisessä yhteistyössä, jäsenmaksujen keräämisessä ja uusien jäsenten osallistamisessa.

Hällfors sanoi vakuuttuneensa, että Uudenmaan keskustalaiset ovat puolueen sinnikkäintä porukkaa

– Pidetään pää kylmänä, sydän lämpimänä ja aate kirkkaana, hän opasti.

Tuomo Suihkonen saa vuodenvaihteessa Uudenmaan keskustan johdettavakseen. (Jari Laukkanen)

Puolustusministeri Antti Kaikkonen luonnehti meneillään olevaa syksyä maanpuolustuksen ”supersyksyksi”: puolustusselonteko on eduskunnan käsittelyssä, asevelvollisuuteen pohditaan uudistuksia ja ennen joulua valitaan seuraaja Suomen ikääntyville Hornet-hävittäjille.

Puolustusministeri näki, että puolustusselonteon linjaus sodan ajan joukkojen jakamisesta operatiivisiin ja paikallisjoukkoihin tuo lisää reserviläisten paikallistuntemusta ja muuta osaamista Puolustusvoimiin.

– Suurin osa reserviläisistä sijoitetaan paikallisjoukkoihin, Kaikkonen muistutti.

Hallitusyhteistyön Kaikkonen näki sujuvan välillä paremmin, välillä vähän vaikeammin. Keskustaa ja hallituskumppaneita näyttää erottavan suhde velkaantumiseen, mutta Suomen talouden ja työllisyyden kannalta kestäviä toimia tarvitaan Kaikkosen mukaan yhä.

Lue myös

Suomessa toimii Venäjän valtioon kytkeytyviä verkostoja, jotka kiertävät pakotteita maan sotateollisuuden pussiin

Vastatiedustelun päällikkö Teemu Liikkanen sanoo, että viime kädessä on yritysten vastuu varmistaa, mihin myytävät tuotteet lopulta päätyvät.
30.5.2026 14:30

Kansanedustajalta avaus: Näin Itä-Suomi saisi lisää rahaa

Keskustan mikkeliläinen kansanedustaja Vesa Kallio vaatii Petteri Orpon (kok.) hallitukselta konkreettisia tekoja itäisen...
30.5.2026 13:50

Lindtman vakuutti Ylellä puolueen seisovan velkajarrun takana – kritisoi perussuomalaisia hallituksen "henkiseksi jarruksi"

Puheenjohtaja Antti Lindtman toisti Ylen Ykkösaamussa viestinsä siitä, ettei SDP pääministeripuolueena ottaisi perussuomalaisia mukaan hallitukseen.
30.5.2026 12:50

Aihetunnisteet

Matti Vanhanen uudenmaan keskusta uusimaa

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Ikäviä uutisia aamukahvin ystäville
Uutiset | 28.5.2026 22:03
Tiesitkö, että Norjalla on oma saari kaukana Etelä-Afrikan alapuolella? – Miten se on mahdollista?
Uutiset | 27.5.2026 21:31
Tähän menoreikään suomalaiset tuhlaavat vuosittain yli sata miljoonaa euroa – Turhaan
Uutiset | 28.5.2026 22:00
Anna Kontulan poikkeuksellinen puheenvuoro hiljensi eduskunnan: ”Yksi hienoimmista, mitä tässä salissa on pitkään aikaan pidetty”
Uutiset | 27.5.2026 19:39
Puukantiset jättiläiset loivat USA:n tukialusmahdin – uuden ajan hirmuase päätti Lexington-luokan saagan
Uutiset | 27.5.2026 21:10
Kela alensi huhtikuussa noin 5 700 ihmisen toimeentulotuen perusosaa – Taustalla muuttunut laki
Uutiset | 28.5.2026 6:00
Maineikas taistelulaiva jäi brittilaivaston ansaan – Nordkapin meritaistelu 1943 oli hyistä kauhua pimeällä Jäämerellä
Uutiset | 26.5.2026 21:05
Ukrainalaiset ovat nyt joillain rintamalohkoilla niskan päällä, myöntää Azov-komentaja
Uutiset | 29.5.2026 11:03
Kylmää sotaa, trooppista helvettiä ja natsien linnoituksia – Alistair MacLean oli piinaavan jännityksen mestari
Uutiset | 29.5.2026 21:20
Tutkimus: Mitä matalampi on vanhempien koulutus, sitä suurempi riski lapsella on mielenterveyden häiriöön
Uutiset | 29.5.2026 0:01
Ikäviä uutisia aamukahvin ystäville
Uutiset | 28.5.2026 22:03
”Huono-osaiset eivät käy kokoomuksen teltalla” – Keskustan Mattila varoittaa hyvinvointivaltion murenemisesta
Uutiset | 24.5.2026 8:00
Tiesitkö, että Norjalla on oma saari kaukana Etelä-Afrikan alapuolella? – Miten se on mahdollista?
Uutiset | 27.5.2026 21:31
Maineikas taistelulaiva jäi brittilaivaston ansaan – Nordkapin meritaistelu 1943 oli hyistä kauhua pimeällä Jäämerellä
Uutiset | 26.5.2026 21:05
Maailman korkein vuori ei olekaan Everest – Maapallon ominaisuus hämää
Uutiset | 21.5.2026 21:30
Keskusta nimesi eduskuntaehdokkaita Etelä-Pohjanmaalla
Uutiset | 23.5.2026 18:13
Anna Kontulan poikkeuksellinen puheenvuoro hiljensi eduskunnan: ”Yksi hienoimmista, mitä tässä salissa on pitkään aikaan pidetty”
Uutiset | 27.5.2026 19:39
Hallituksen pitäisi herätä, Eeva Kalli sanoo Kevitsan miljardi-investoinnin peruuntumisesta
Uutiset | 26.5.2026 18:07
Puukantiset jättiläiset loivat USA:n tukialusmahdin – uuden ajan hirmuase päätti Lexington-luokan saagan
Uutiset | 27.5.2026 21:10
Miten Lapin kairojen luottoase päätyi kaukaiseen galaksiin? Ukko-Mauserin uskomaton matka vei vuoden 1918 hangilta Han Solon käteen
Uutiset | 25.5.2026 21:15
Suomen korkein huippu ei ole Halti – Tiedätkö tunturin nimen?
Uutiset | 18.5.2026 21:45
Tiedätkö, mihin Suomen sisällissota lopulta päättyi?
Uutiset | 14.5.2026 21:15
Kela-huijaus leviää – katso esimerkki
Uutiset | 6.5.2026 17:16
Vuonoissa vaaninut Tirpitz oli Muurmanskin saattueiden kauhu – nähtiin Suomen vesillä 1941
Uutiset | 12.5.2026 21:13
Janoiset Iljushinit ryystivät Itä-Saksan ylpeyden puille paljaille – luokkaviholliselta hankitut koneet eivät pelastaneet Interflugia
Uutiset | 4.5.2026 21:15
Maailman korkein vuori ei olekaan Everest – Maapallon ominaisuus hämää
Uutiset | 21.5.2026 21:30
Sotasaalis idästä näki tulijyrän taakse: Stalinin vankileirillä syntynyt ”Pekka-Eemeli” oli aikansa huipputekninen peto
Uutiset | 13.5.2026 21:17
Ikäviä uutisia aamukahvin ystäville
Uutiset | 28.5.2026 22:03
Maailmanhistorian kovin ääni ei ollut enää edes ”ääni”
Uutiset | 12.5.2026 21:45
Lidl tekee asiakkaiden toivoman muutoksen – voimaan 4. toukokuuta
Uutiset | 29.4.2026 8:59

Uusimmat

Suomessa toimii Venäjän valtioon kytkeytyviä verkostoja, jotka kiertävät pakotteita maan sotateollisuuden pussiin
Uutiset | 30.5.2026 14:30
Kansanedustajalta avaus: Näin Itä-Suomi saisi lisää rahaa
Uutiset | 30.5.2026 13:50
Lindtman vakuutti Ylellä puolueen seisovan velkajarrun takana – kritisoi perussuomalaisia hallituksen ”henkiseksi jarruksi”
Uutiset | 30.5.2026 12:50
Liian moni nuori kokee epävarmuutta tulevaisuudestaan, sanoo Kaikkonen – ”Orpon hallitus ei voi väistää vastuutaan”
Uutiset | 30.5.2026 11:23
HS: Poliisi ehdotti rattijuopumussakon saaneelle kansanedustaja Joona Räsäselle liian pieniä tuloja
Uutiset | 30.5.2026 11:23
Ukrainalla menee rintamalla nyt paremmin kuin pitkään aikaan – Mistä käänne johtuu?
Uutiset | 30.5.2026 10:00
Trumpin terveys sai kehuja – lääkäri ehdotti painonpudotusta
Uutiset | 30.5.2026 9:40
Kesälomien myöhäistäminen jakaa työssäkäyviä, kertoo kysely
Uutiset | 30.5.2026 9:20
Kylmää sotaa, trooppista helvettiä ja natsien linnoituksia – Alistair MacLean oli piinaavan jännityksen mestari
Uutiset | 29.5.2026 21:20
Yhdysvaltojen ja Iranin aseleposopimuksen toteutuminen oli perjantai-iltana epävarmaa
Uutiset | 29.5.2026 18:25
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Toimittajalta | Lindtman vihjasi sinipunasta, mutta SDP:n kenttäväki lienee eri mieltä
Uutiset | 25.5.2026 14:08
”Huono-osaiset eivät käy kokoomuksen teltalla” – Keskustan Mattila varoittaa hyvinvointivaltion murenemisesta
Uutiset | 24.5.2026 8:00
Hallituksen lisäleikkaukset kalvavat järjestöjä – ”Ministeri leimaa ja väheksyy koko kenttää”
Uutiset | 24.5.2026 10:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Suomessa toimii Venäjän valtioon kytkeytyviä verkostoja, jotka kiertävät pakotteita maan sotateollisuuden pussiin
Uutiset | 30.5.2026 14:30
Kansanedustajalta avaus: Näin Itä-Suomi saisi lisää rahaa
Uutiset | 30.5.2026 13:50
Lindtman vakuutti Ylellä puolueen seisovan velkajarrun takana – kritisoi perussuomalaisia hallituksen ”henkiseksi jarruksi”
Uutiset | 30.5.2026 12:50
Ikäviä uutisia aamukahvin ystäville
Uutiset | 28.5.2026 22:03
”Huono-osaiset eivät käy kokoomuksen teltalla” – Keskustan Mattila varoittaa hyvinvointivaltion murenemisesta
Uutiset | 24.5.2026 8:00
Tiesitkö, että Norjalla on oma saari kaukana Etelä-Afrikan alapuolella? – Miten se on mahdollista?
Uutiset | 27.5.2026 21:31

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Ikääntyneiden hoivaan tarvitaan lisää rahaa
Mielipide | 29.5.2026 16:07
Lukijalta: Kohonneet kustannukset kuriin – tuottajien tulevaisuus turvattava
Mielipide | 29.5.2026 16:03
Lukijalta: Keskustan vaalivoitto ratkaistaan metropolialueella
Mielipide | 29.5.2026 15:09
Lukijalta: Kansankynttilät kansanliikkeen johtopaikoille
Mielipide | 29.5.2026 13:54
Lukijalta: Kriisikunnista erityistalousalueita – Vantaa kävisi pilotiksi
Mielipide | 28.5.2026 15:43
Lukijalta: Hilkka Kemppi ja Markku Siponen keskustan tulevaisuuden tekijöinä
Mielipide | 27.5.2026 9:44
Lukijalta: Keskusta tarvitsee ihmisiä, jotka eivät huuda kovimmin, vaan kuuntelevat tarkimmin
Mielipide | 27.5.2026 14:45
Lukijalta: Keskustan vaalivoitto ratkaistaan metropolialueella
Mielipide | 29.5.2026 15:09

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
”Ihmisten henkeä ei saa vaarantaa” – Hoskonen vaatii karhun kannahoidollista metsästystä heti käyttöön
Uutiset | 29.5.2026 10:32
Maatalouden energiaveronpalautus tulee säätää verovapaaksi, esittää Etelä-Pohjanmaan keskustapiiri
Uutiset | 29.5.2026 9:55
Hallituksen pitäisi herätä, Eeva Kalli sanoo Kevitsan miljardi-investoinnin peruuntumisesta
Uutiset | 26.5.2026 18:07
Keskusta nimesi eduskuntaehdokkaita Etelä-Pohjanmaalla
Uutiset | 23.5.2026 18:13
Hallituksen pitäisi herätä, Eeva Kalli sanoo Kevitsan miljardi-investoinnin peruuntumisesta
Uutiset | 26.5.2026 18:07
Siponen: Skoda Transtechin muutosneuvotteluilla on selkeä syy-yhteys Helsingin ratikkapäätökseen
Uutiset | 25.5.2026 17:48
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste