Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Terveys

Tavoitteena nuorempi iho ja parempi uni? – Syö näitä hedelmiä kaksi päivässä

16.1.2026 23:05
Lue lisää 
Vr- ja xr-teknologioiden kanssa työskentelevä suomalaisen Varjo Technologies yrityksen perustaja ja teknologiajohtaja Urho Konttori. (Kuva: Lehtikuva / Emmi Korhonen)

Tuhansia työpaikkoja EU:hun luova Facebook panee kaikkensa likoon keinotodellisuuden puolesta – "Suomelle metaversumi on tajuton mahdollisuus"

Suurissa teknologiayhtiöissä elää yhä vahvemmin usko, että seuraava teknologian ja talouden murros on virtuaalitodellisuuteen nojaava metaversumi – ja Suomi voi vielä hyötyä siitä
STT-Lassi Lapintie 22.10.2021 7:30, muokattu 22.10.2021 8:25
a– a+

Sosiaalista mediaa hallitseva teknologiayhtiö Facebook julkisti alkuviikosta massiivisen sijoituksen Eurooppaan, kun se kertoi perustavansa 10  000 työpaikkaa EU-maihin rakentamaan metaversumia.

Monille suuri talousuutinen oli myös tilaisuus opetella uusi sana. Mikä ihmeen metaversumi?

Tieteiskirjallisuudesta Yhdysvaltain Piilaakson slangiin levinnyt käsite metaversumi (engl. metaverse) on trendikäs termi, joka viittaa puhujasta riippuen hyvinkin erilaisiin visioihin tulevaisuudesta, jossa sähköinen viestintä ja virtuaalitodellisuus lyövät kättä.

Metaversumia voi ajatella digitaalisena keinotodellisuutena, joka rakennetaan maailman päälle.

–  Metaversumi on jo täällä. Jo nyt digitaaliset kokemukset muokkaavat sitä, miten me nähdään maailma, ja raja digitaalisen ja ei-digitaalisen maailman välillä hämärtyy entisestään. Muutosta voi ajatella digitaalisena huntuna, joka muuttuu yhä huomaamattomammaksi ja levittäytyy joka paikkaan, kuvailee STT:lle konsulttiyhtiö Milttonin strategia- ja muutosviestinnän johtaja Olli Sirén.

Metaversumin esiasteena voi pitää digitaalisia ulottuvuuksia, joita ihminen on jo latonut fyysisen maailman päälle kerros kerrallaan.

Sellainen on esimerkiksi navigaattorin karttapalvelu, joka tulevaisuudessa voi piirtyä suoraan näkökenttään älylasien tai vaikkapa auton tuulilasin välityksellä.

–  Mielestäni tämä on Suomelle aivan tajuton mahdollisuus. Nyt syntyy uusi digitaalisuuden ja kokemuksellisuuden taso. Me ollaan oltu maan koosta huolimatta tosi hyviä hyödyntämään ja rakentamaan peliteknologiaa ja matkapuhelinjärjestelmiä, ja meillä on tässä aivan samanlainen mahdollisuus. Maailmaan tulee nyt lisää maailmaa, Sirén sanoo.

Samalla kannalla on XR-tekniikan kehitystä Suomessa tukeneen Business Finlandin Jani Jokitalo. XR:llä viitataan sekä virtuaalisen että lisätyn todellisuuden tekniikoihin.

–  Suomi on erinomaisesti asemoitunut hyötymään XR-teknologioiden kehittämisestä ja näiden teknologioiden hyödyntämisestä eri toimialoilla. Suomessa on laaja XR-yritysten ekosysteemi, joka kattaa kaikki keskeiset arvoketjun vaiheet aina laitekehityksestä, ohjelmistokehitysalustojen kehitykseen, toimialakohtaisiin sovelluksiin sekä sisältökehitykseen, kirjoittaa Jokitalo sähköpostitse STT:lle.

–  Suomi on monella kapealla osaamisen alueella maailman huippua, hän sanoo.

Virtuaalitodellisuutta myös tutkineen Teknologian tutkimuskeskus VTT:n älykkään valmistavan teollisuuden johtaja Petteri Alahuhta ei tiedä, riittääkö Suomen osaaminen siihen, että maahan saataisiin siivu Facebookin lupaamista työpaikoista esimerkiksi tutkimusyksikön muodossa.

–  Merkittäviä ja kiinnostavia yrityksiä sekä perusosaamista meillä hyvinkin on. Suomi on globaalissa taloudessa pieni ja ketterä toimija, joka löytää sen oman kulmansa kokonaisuuden sisällä, Alahuhta sanoo.

Suomessa on jo tehty virtuaalitekniikan läpimurtoja. Facebookin vuonna 2014 ostaman Oculuksen virtuaalikypärän ensimmäistä prototyyppiä kehitettiin aikoinaan Oulussa ainoana paikkana Yhdysvaltain ulkopuolella. Prototyyppiä kehitti Oculuksen perustajiin kuulunut ja nykyisin Oulun yliopiston professorina työskentelevä Steven LaValle.

LaValle arvioi STT:lle, että Facebookin satsausta virtuaalitodellisuuden ja lisätyn todellisuuden teknologiaan motivoi kaikkia suuryhtiöitä jäytävä pelko kelkasta jäämisestä.

–  Facebook ei halua jäädä jälkijunaan, kun seuraava suuri alusta tekee nousunsa. He uskovat, että tämä metaversumin konsepti, jossa me vuorovaikutamme vaihtoehtoisen todellisuuden kanssa, on se seuraava iso juttu, LaValle sanoo.

Verkkosivuna vuonna 2004 aloittanut Facebook oli aikoinaan jäädä älypuhelinten kehityksen kelkasta ensimmäisen iPhonen vuonna 2007 tuoman mullistuksen jälkeen, mutta yhtiö onnistui kirittämään kiinni muiden etumatkan ja nousemaan uusiin korkeuksiin.

LaVallen mukaan Facebook ei halua toistaa tuota virhettä, vaan katsoo nyt eteenpäin aikaan älypuhelinten jälkeen.

–  Älypuhelimet ovat esineinä jo melkein yhtä tylsiä kuin teepannut. Seuraava iso haaste on luoda laite, joka yhdistää tietoverkot ja tietokonegrafiikat.

The Verge -teknologiasivuston heinäkuisessa haastattelussa Facebookin perustaja ja toimitusjohtaja Mark Zuckerberg kuvaili metaversumia termillä ”embodied internet”, jonka voi vapaasti suomentaa esimerkiksi ruumiillistuneeksi internetiksi.

Metaversumissa käyttäjä vuorovaikuttaisi sisältöjen kanssa koko kehollaan eri tavalla kuin pelkän älypuhelimen tai pöytäkoneen välityksellä.

Zuckerbergin mukaan Facebook näkeekin itsensä nykyisin metaversumiyhtiönä, ei sosiaalisen median yhtiönä.

Tiistaina The Verge uutisoi, että tämä yhtiön identiteetin uudistus ollaan viemässä niin pitkälle, että yhtiön nimeä vaihdetaan. Nimenmuutos ei koskisi Facebookia sosiaalisena mediana, mutta sen omistava yhtiö tunnettaisiin jatkossa eri nimellä.

Uusi nimi ei ole vielä tiedossa. Facebook seuraisi näin ollen emoyhtiönsä Alphabetiksi vuonna 2015 ristineen Googlen esimerkkiä.

Myös Oulun yliopiston professori LaValle katsoo, että Suomella on teoriassa edellytykset menestyä metaversumin alalla.

Maan vahvuuksiksi hän katsoo muun muassa taitavat insinöörit sekä vahvan tietokonepelien ja -grafiikan kulttuurin. Metaversumin käyttöliittymien ennakoidaan perustuvan tietokonepelejä varten kehitettyihin kolmiulotteisia maailmoja pyörittäviin pelimoottoreihin.

–  Aika näyttää, voiko Suomesta tulla alalla hallitseva tekijä. Parhaita laitteita rakentavat eivät aina voita, LaValle sanoo.

Suomesta löytyy kansainvälistä mainetta niittänyt virtuaalitodellisuuden yhtiö Varjo, jonka laseja käytetään muun muassa autoteollisuudessa ja pilottien simulaattorikoulutuksessa. Varjo kertoo yritysasiakkaidensa määräksi yli tuhat.

Yhtiön laitteilla esimerkiksi auton suunnittelija voi tarkastella suunnitteilla olevaa mallia oikean kokoisena 3D-mallina, jonka lasit piirtävät teollisuushallin lattialle.

Torstaina Varjo lanseerasi uudet Aero-lasinsa, jotka on suunnattu pienyrityksille, ammattilaisille sekä vakaville harrastajille.

Pelkkiä virtuaalilaseja kunnianhimoisempana voi pitää Varjon tavoitetta käyttäjiensä ”teleporttaamisesta” – eli virtuaalisesta siirtämisestä toiseen paikkaan toisten ihmisten nähtäväksi.

–  Varjolla me uskotaan, että metaversumin rakennus lähtee parhaiten liikkeelle siitä, että se yhdistetään ja pohjataan todelliseen maailmaan, eli tuodaan todellista maailmaa ja ihmisiä ja kommunikaatiota digitaaliseen muotoon, kertoo STT:lle Varjon perustajiin kuuluva teknologiajohtaja Urho Konttori.

STT:lle annettu haastattelu tehtiin puhelimitse, pohjimmiltaan vuosikymmeniä vanhalla teknologialla. Miltä sama haastattelu näyttäisi Varjon teknologialla tehtynä vuosien päästä?

–  Tavoitteena että pääset siirtymään paikasta toiseen maapallolla reaaliajassa, kokea sen paikan kuin olisit paikan päällä ja kykenet vuorovaikuttamaan ihmisten kanssa. Sillä tavalla metaversumin rakennuspalikat voidaan ankkuroida tähän todelliseen elämään, Konttori sanoo.

Varjon ideana on, että virtuaaliselle teleporttimatkalle lähtevän määränpäässä on laite, joka digitoi ympäristön ja sen ihmiset, luoden niistä mahdollisimman tarkan 3D-mallinnuksen. Tämä sitten piirretään lähtijän virtuaalilaseihin.

Vastaavasti määränpäässä olevat ihmiset voivat omien virtuaalilasiensa kautta nähdä ja kuulla kaukaa saapuvan vieraan edessään.

Konttori kertoo uskovansa, että 5–10 vuoden sisällä toimittaja voisi hyvinkin ilmestyä Varjon konttorille virtuaalisesti haastattelua tekemään.

Hollywoodin visioista tämä nostaa mieleen Tähtien sotien viestinnässä käytetyt hologrammit, mutta yhtiön teknologiajohtajan mukaan Varjon visio on paljon tätä monipuolisempi.

–  Tähtien sotien mielikuva ei vastaa yhtään sitä visiota, joka meillä on. Niistä katoaa kokonaan se ajatus, että kun tulet johonkin paikkaan, sinun pitäisi nähdä ja kokea se paikka todentuntuisesti. Tähtien sodissa tyypit seisovat jossain komentosillalla eivätkä ne näe mitään siitä toisesta paikasta. He eivät teleporttaa itseään vaan projisoivat kuvaa toiseen paikkaan, Konttori kertoo.

Viestintäteknologian kehitys voitti jo kauan sitten ajan ongelman, kun puhelimen kehitys 1800-luvun lopulla avasi reaaliaikaisen viestinnän aikakauden.

Metaversumin haaveena on myös etäisyyden voittaminen. Varjo tavoittelee maailmaa, jossa esimerkiksi kaukana asuva ihminen voi vierailla vanhempien mökillä tai Lapin serkun luona hetken mielijohteesta virtuaalisesti.

Lue myös

Unitutkijat löysivät suojan masennusta vastaan

Tuoreen tutkimuksen mukaan nukkuminen pitkään viikonloppuaamuisin on hyväksi teini-ikäisten mielenterveydelle. Asia käy ilmi Oregonin...
17.1.2026 23:10

Väestönvaihtoteoria on suosittu – Tutkimus paljastaa oikeiston oman woken

Oikeistolaista woke-ajattelua hallitsee usko väestönvaihtoteoriaan. Turun yliopiston tutkimuksessa enemmistö perussuomalaisia kannattavista vastaajista uskoi, että...
17.1.2026 22:23

OP Media: Asiantuntija paljastaa neljä remonttia, joilla talo pysyy myyntikunnossa

Omakotitalon hinta voi nousta ja myynti helpottua, kun asukas muistaa hoitaa tietyt remontit...
17.1.2026 22:00

Aihetunnisteet

facebook metaversumi teknologia

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Ranskasta kova uhkaus USA:lle: ”Ei pidä mennä sörkkimään”
Uutiset | 16.1.2026 10:28
Tätä kuitupommia löytyy vielä hetken kaupoista – Yksi tieto yllättää
Uutiset | 16.1.2026 21:31
Tutkimus: Tämä yleinen tapa vahvistaa luustoa
Uutiset | 15.1.2026 23:03
Lidl täräyttää muovikassien hinnan huimasti korkeammaksi
Uutiset | 16.1.2026 16:32
Tuhoaako tämän talven sää ensi kesän punkit? – Näin kommentoi asiantuntija
Uutiset | 12.1.2026 21:31
Tavoitteena nuorempi iho ja parempi uni? – Syö näitä hedelmiä kaksi päivässä
Uutiset | 16.1.2026 23:05
Macron: Ranska on korvannut USA:n
Uutiset | 16.1.2026 13:25
Hälytyskellot soivat suurkaupungissa: ”Työpaikkojen massatuhoase” iskemässä
Uutiset | 15.1.2026 22:03
Kovaa tilitystä USA:n Vancesta: ”Hän vihaa meitä”
Uutiset | 15.1.2026 21:45
Trump iski pöytään tulliuhkauksen maille, jotka eivät tue Grönlanti-suunnitelmia
Uutiset | 16.1.2026 18:33
Keskustan Mehtälä: Valtavat sähkölaskut uhkaavat omakotitaloasujia – ”Hallitus töppäsi”
Uutiset | 10.1.2026 18:15
Tuhoaako tämän talven sää ensi kesän punkit? – Näin kommentoi asiantuntija
Uutiset | 12.1.2026 21:31
Venezuela on meille sijoittamiskelvoton, sanoo USA:n suurin öljy-yhtiö
Uutiset | 10.1.2026 12:37
Keskustakolmikko huolestui aikeista ulkoistaa Puolustusvoimien räjähdetoimintaa
Uutiset | 10.1.2026 11:40
”Ihmisvihaa tihkuva pääkirjoitus” – Keskustavaikuttajat pöyristyivät HS:n Oulu-tekstistä
Uutiset | 12.1.2026 14:41
Nyt tuli kova arvio Iranista: ”Loppu on käsillä”
Uutiset | 13.1.2026 9:00
Ranskasta kova uhkaus USA:lle: ”Ei pidä mennä sörkkimään”
Uutiset | 16.1.2026 10:28
Grönlannista ei enää ole Tanskalle hyötyä, tanskalaistutkija sanoo – Tanska ei kuitenkaan voi myydä sitä
Uutiset | 8.1.2026 16:10
Voiko pakkasen pauke vaurioittaa talojen rakenteita? – Näin vastaa Ilmatieteen laitos
Uutiset | 10.1.2026 20:45
Romahdus Moskovassa: ”Putinin verikoira” sinnittelee hengissä
Uutiset | 13.1.2026 22:02
Historia | Vuosisadan kylmin joulu hyydytti Suomen 30 vuotta sitten
Uutiset | 24.12.2025 3:20
Tutkijat löysivät kuusi dementian varhaista varoitusmerkkiä – katso lista
Uutiset | 21.12.2025 22:02
Punatähtinen superhävittäjä puhkaisi reiän rautaesirippuun – neuvostopilotin huima loikkaus toi länsitiedustelulle ennenaikaisen joulun 1976
Uutiset | 20.12.2025 21:20
Miten on mahdollista, että Vaahteramäen Eemeli on kännissä supersuositussa lastenkirjassa? – Tutkija selittää
Uutiset | 26.12.2025 9:01
Varoitus: Nyt on pelissä Puolan itsenäisyys
Uutiset | 18.12.2025 20:15
Rotat pyrkivät nyt sisälle – ”Vahingot alkavat tyypillisesti nakertamisesta”
Uutiset | 19.12.2025 22:35
Keskustan Mehtälä: Valtavat sähkölaskut uhkaavat omakotitaloasujia – ”Hallitus töppäsi”
Uutiset | 10.1.2026 18:15
Tuhoaako tämän talven sää ensi kesän punkit? – Näin kommentoi asiantuntija
Uutiset | 12.1.2026 21:31
Grönlannista ei enää ole Tanskalle hyötyä, tanskalaistutkija sanoo – Tanska ei kuitenkaan voi myydä sitä
Uutiset | 8.1.2026 16:10
Kyiv Independent: Ukraina iskenyt tärkeälle petrokemian tehtaalle Venäjällä
Uutiset | 23.12.2025 11:30

Uusimmat

Unitutkijat löysivät suojan masennusta vastaan
Uutiset | 17.1.2026 23:10
Väestönvaihtoteoria on suosittu – Tutkimus paljastaa oikeiston oman woken
Uutiset | 17.1.2026 22:23
OP Media: Asiantuntija paljastaa neljä remonttia, joilla talo pysyy myyntikunnossa
Uutiset | 17.1.2026 22:00
Kaunis ja nopea tekniikan ihme oli kaupallinen katastrofi – Concorde aloitti yliäänimatkailun 50 vuotta sitten
Uutiset | 17.1.2026 21:15
Nasa siirsi laukaisupaikalle aluksen Artemis II -avaruuslentoa varten
Uutiset | 17.1.2026 17:53
Helsingin Sanomat on poistanut verkkosivuiltaan jutun Viestikoekeskuksesta
Uutiset | 17.1.2026 16:56
”Hienoin ja arvovaltaisin ryhmä” – Trumpin johtamaan Gazan rauhanneuvostoon nimetty muun muassa Rubio ja Blair
Uutiset | 17.1.2026 16:37
Iranin korkein johtaja: ”Kapinaan lietsojien selkäranka on murrettava”
Uutiset | 17.1.2026 16:34
Hiihtäjä joutui lumivyöryyn Urho Kekkosen kansallispuistossa
Uutiset | 17.1.2026 16:18
Maailman suurimman vapaakauppa-alueen synty etenee viimein – Rankassa viljelijät vastustavat Mercosur-sopimusta
Uutiset | 17.1.2026 15:28
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Toimittajalta | Orpon hallituksen tökerö vaalireformi on demokratian unisex-vessa – edes johtavia asiantuntijoita ei haluta uskoa
Uutiset | 13.1.2026 18:06
Pohjoismainen kumppanuus menee USA-suhteen edelle, painottaa valtioneuvos Matti Vanhanen – ”Kyllä järjestys on tämä”
Uutiset | 11.1.2026 8:00
”Hyvä kakkosvaihtoehto?” – Näin keskustan piiripomot nostaisivat kannatusta
Uutiset | 10.1.2026 8:00

Päivän sää

loader-image
Lontoo, GB
05:34, 18/01/2026
weather icon 7°C
Daily Forecast Ennuste
Today 06:0018/01/2026
weather icon
7° / 7°°C 0 mm 0% 7 Km/h 94 % 1018 hPa 0 mm/h
Today 09:0018/01/2026
weather icon
8° / 9°°C 0 mm 0% 7 Km/h 93 % 1018 hPa 0 mm/h
Today 12:0018/01/2026
weather icon
8° / 9°°C 0 mm 0% 9 Km/h 94 % 1018 hPa 0 mm/h
Today 15:0018/01/2026
weather icon
11° / 11°°C 0 mm 0% 9 Km/h 88 % 1016 hPa 0 mm/h
Today 18:0018/01/2026
weather icon
10° / 10°°C 0 mm 0% 7 Km/h 96 % 1017 hPa 0 mm/h
Weather from OpenWeatherMap

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Unitutkijat löysivät suojan masennusta vastaan
Uutiset | 17.1.2026 23:10
Väestönvaihtoteoria on suosittu – Tutkimus paljastaa oikeiston oman woken
Uutiset | 17.1.2026 22:23
OP Media: Asiantuntija paljastaa neljä remonttia, joilla talo pysyy myyntikunnossa
Uutiset | 17.1.2026 22:00
Keskustan Mehtälä: Valtavat sähkölaskut uhkaavat omakotitaloasujia – ”Hallitus töppäsi”
Uutiset | 10.1.2026 18:15
Tuhoaako tämän talven sää ensi kesän punkit? – Näin kommentoi asiantuntija
Uutiset | 12.1.2026 21:31
Venezuela on meille sijoittamiskelvoton, sanoo USA:n suurin öljy-yhtiö
Uutiset | 10.1.2026 12:37

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Yrittäjä-perhelääkäri on keskustalainen ratkaisu
Mielipide | 16.1.2026 12:36
Lukijalta: Sähkön tehomaksu on haja-asutusalueilla käytännössä piilokorotus sähkölaskuun
Mielipide | 16.1.2026 9:54
Lukijalta: (Geo)poliittiset päätökset muovaavat tulevaisuuttamme
Mielipide | 16.1.2026 9:48
Lukijalta: Ole muutoksentekijä!
Mielipide | 16.1.2026 9:43
Lukijalta: Politiikka vie nettoveronmaksajia ja tuo työttömyyttä
Mielipide | 13.1.2026 12:10
Lukijalta: Median valta ei oikeuta vastakkainasetteluun
Mielipide | 12.1.2026 14:43
Lukijalta: Sähkön tehomaksu on haja-asutusalueilla käytännössä piilokorotus sähkölaskuun
Mielipide | 16.1.2026 9:54
Lukijalta: Ennusteeni eduskuntavaalien 2027 paikkajaosta
Mielipide | 13.10.2025 13:57

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustasta tyrmäys hakkuiden vähentämiselle – ”Suomi seisoo edelleen puujaloilla”
Uutiset | 15.1.2026 17:10
Työttömyysongelmaan tukehtuvan hallituksen on pyydettävä apua, katsoo keskustan Siika-aho – ”Selittelyt eivät enää auta”
Uutiset | 14.1.2026 15:16
Keskustanuoret: Iran riistää nuorilta sukupolvilta tulevaisuuden
Uutiset | 14.1.2026 10:44
Keskustan Mehtälä: Valtavat sähkölaskut uhkaavat omakotitaloasujia – ”Hallitus töppäsi”
Uutiset | 10.1.2026 18:15
Keskustakolmikko huolestui aikeista ulkoistaa Puolustusvoimien räjähdetoimintaa
Uutiset | 10.1.2026 11:40
”Ihmisvihaa tihkuva pääkirjoitus” – Keskustavaikuttajat pöyristyivät HS:n Oulu-tekstistä
Uutiset | 12.1.2026 14:41
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste