Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Ulkomaat

Reuters: Venäjä ja Yhdysvallat neuvottelevat Nord Stream -putkistosta

8.10.2026 9:35
Lue lisää 
Pääkirjoitus
Euroopan äärimmäinen oikeisto yhdistää voimiaan. (Kuva: Antti Aimo-Koivisto / Lehtikuva )

Perussuomalaisten johto paljasti todelliset mielihalunsa, kun puolue liitetään EU-parlamentin laitaoikeiston ryhmään

Suomenmaa 19.7.2021 21:00, muokattu 21.7.2021 13:17
a– a+
Pääkirjoitus

Jalkapallon ja koronauutisten jalkoihin jäi politiikkaa selventävä tapahtuma, kun Suomen perussuomalaiset liittyvät EU-parlamentin uuteen oikeistoryhmään (HS 2.7.).

Ryhmä syntyy, kun europarlamentin puolueet ”Identiteetti ja demokratia (ID)” sekä ”Euroopan konservatiivit ja reformistit (ECR)” yhdistyivät.

Joukkoon liittyy myös Viktor Orbanin johtama Unkarin valtapuolue Fidesz, joka erosi Euroopan kansanpuolueesta EPP:stä, ennen kuin se ehdittiin erottaa. EPP on Suomen kokoomuksen eurooppalainen koti.

Näin Euroopan äärimmäinen oikeisto yhdistää voimiaan.

Uuteen ryhmään kuuluvat myös mm. Puolan Laki ja oikeus -puolue, Ranskan Kansallinen liittouma, jonka johtaja on Marine Le Pen ja Itävallan FPÖ, jonka historiassa on avoimia natsisympatisoinnin aikoja.

Mukana on myös Belgian Vlaams Belang, joka on ajanut mm. yleistä armahdusta natsi-Saksan kanssa yhteistyötä tehneille. Viron Ekre on myös uuden ryhmittymän jäsen, samoin esimerkiksi Espanjan Vox, joka vastustaa diktaattori Francisco Francon aikana tehtyjen murhien ja ihmisoikeusrikkomusten selvittämistä.

Ruotsin oikeistopopulistinen puolue Ruotsidemokraatit ei sen sijaan ole lähtenyt eurooppalaisen äärioikeiston uuteen järjestäytymiseen.

Perussuomalaiset ovat olleet aktiivisia äärioikeiston voimien kokoamiseksi.

”Tätä on pitkään neuvoteltu. Tämän piti syntyä jo 2019, tätähän me haaveilimme”, europarlamentaarikko Laura Huhtasaari sanoo (HS 2.7.).

Uutinen panee paikalleen myös viime vaalien jälkeiset tapahtumat Suomen eduskunnassa. Silloin perussuomalaiset siirrettiin äänestyspäätöksellä istuntosalin oikeaan laitaan, kokoomuksestakin oikealle. Puolue protestoi.

”Pidämme hyvin huonosti perusteltuna, että meidät halutaan siirtää oikealle”, perussuomalaisten ryhmänjohtaja Ville Tavio sanoi siirtopäätöksen jälkeen (Yle 2.5.2019).

Ja Tavio paheksui SDP:n ryhmänjohtajan Antti Lindtmanin sanoja ”äärimmäisestä oikeasta laidasta” ja sanoi perussuomalaisten kokevan itsensä ”SMP:n jälkeläisiksi poliittisessa traditiossa”.

Aikamoista soopaa. Niin voi sanoa myös sen perusteella mitä nyt on tapahtumassa.

Jussi Halla-ahon ja hänen hengenheimolaistensa johtama puolue ei ole maalaisliiton perillisiä eikä maalaisliiton juurta niin kuin SMP oli. Halla-ahon perussuomalaisilla on erilainen ihmiskäsitys ja erilaiset arvot.

Tavion puhe nykypäivän perussuomalaisista ”SMP:n jälkeläisinä” on täyttä soopaa myös kotimaisessa katsannossa.

SMP:n juuret olivat maalaisliitossa, kun Veikko Vennamon erimielisyydet maalaisliiton johdon kanssa johtivat Suomen Pientalonpoikien Puolueen syntyyn. Puolueen nimi muutettiin pian SMP:ksi, mutta sen taru päättyi konkurssiin.

Työn jatkajaksi perustetun perussuomalaisen puolueen puheenjohtaja Timo Soini luonnehti joskus puolueensa ja keskustan olevan ”samaa juurta”. Tämä olikin vielä Soinin puheenjohtajakaudella totta.

Jussi Halla-ahon tulo puheenjohtajaksi merkitsi käännettä. Hänen ja hänen hengenheimolaistensa johtama puolue ei ole aatteellisesti SMP:n jälkeläinen, puhumattakaan siitä, että se olisi maalaisliiton perillisiä ja juurta.

Halla-ahon perussuomalaisilla on erilainen ihmiskäsitys ja erilaiset arvot. Tämän osoittaa myös puolueen tiivis seurustelu Euroopan äärioikeistolaisten kanssa.

Ymmärtävätkö perussuomalaisten äänestäjät kaiken tämän?

Ymmärtävätkö he, että heidän kannattamansa puolue on yhteistyössä sellaisten puolueiden kanssa, joilla on avoimia natsisympatioita?

Ymmärtävätkö he, että nykypäivän perussuomalaiset ei ole SMP:n perillinen, vaikka sellaisella ”perinnöllä” yrittää ratsastaakin?

Perussuomalaisten todellista olemusta voi etsiskellä pikemminkin sen kumppaneista EU-parlamentissa – siitäkin huolimatta, että Halla-ahon seuraajiksi tarjolla olevat Riikka Purra ja Sakari Puisto esiintyvät maltillisina ja yhteistyöhakuisina.

Voikin sanoa, että Huhtasaaren haave laitaoikeiston eurooppalaisesta järjestäytymisestä on voimakkaassa ristiriidassa perussuomalaisten kotimaisen profiilin muutoksen kanssa.

Kirjoituksessa käytettyä aikamuotoa on muutettu 21.7., sillä laitaoikeiston ryhmää ei ole vielä virallisesti rekisteröity EU-parlamenttiin.

Lue myös

Pääkirjoitus

Media-alan tilanne on murheellinen

Media-alan riento on viime vuosina ollut raadollista. Paperilehtien levikit ovat laskeneet tasaista tahtia...
7.12.2023 21:00
Pääkirjoitus

Maailman levottomat ajat korostavat kansanvaltaa ja tekevät presidentinvaalista tavallistakin tärkeämmät

Sodan hulluus ja maailman levottomuus ovat tunkeutuneet suomalaistenkin tajuntaan kuluneen vuoden aikana yhä...
4.12.2023 21:00
Pääkirjoitus

Sisäpolitiikka on rempallaan

Presidentti Urho Kekkonen tokaisi joskus, että jos jommankumman pitää olla rempallaan, ulko- tai...
1.12.2023 21:00

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Lukijalta: Liberaali juntti ei löydä ystävää kaupungin sykkeestä
Mielipide | 8.10.2026 13:21
PS kiilasi kokoomuksen edelle – professori: ”Toistuuko tämä kuvio?”
Uutiset | 8.10.2026 13:19
Lääkärille syyte puolisonsa murhan yrityksestä Kuopiossa
Uutiset | 8.10.2026 13:08
Jemenin huthit kertovat jälleen iskusta Saudi-Arabian pääkaupungin lentokentälle
Uutiset | 8.10.2026 11:29
Venäjän bussi-iskun kerrotaan surmanneen toistakymmentä Ukrainan Kramatorskissa
Uutiset | 8.10.2026 11:12

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Sotahistoria | Miksi saksalaiset hävittäjä-ässät näyttävät niin ylivoimaisilta? Asialle löytyy harvoin esiin nostettu selitys
Uutiset | 7.10.2026 21:31
Milloin tulee lunta? – Näin kuuluu ennuste
Uutiset | 7.10.2026 15:05
Toimittajalta | Kokoomus löisi Ylen polvilleen – sivistysporukan pakoa on turha enää ihmetellä
Uutiset | 6.10.2026 21:30
Miten juot kahvisi? Sillä on tutkitusti iso merkitys terveydelle
Uutiset | 7.10.2026 22:30
Myrkkypistoksista selvinnyt Christa Pike puhuu
Uutiset | 7.10.2026 12:40
Ruttohämmennys leviää – Trump aikoo puhua Putinin kanssa
Uutiset | 7.10.2026 20:02
WHO:lla ongelma Venäjän ruttotapauksen kanssa
Uutiset | 7.10.2026 19:55
Sixten Korkman tylyttää HS:ssä hallituksen leikkauslinjaa: ”Harvoin on mikään hallitus niin lyhyessä ajassa tuhonnut heikossa asemassa olevien palveluja”
Uutiset | 5.10.2026 13:38
”Naurettavaa pelleilyä” – Puhoksen lähellä asuvalla keskustan Anne Kalmarilla on nyt ehdotus PS:n Pekka Aittakummulle
Uutiset | 6.10.2026 18:50
OP Media: Yllättävä tuholainen tekee autoihin tuhansien eurojen vahinkoja
Uutiset | 7.10.2026 21:40
Sotahistoria | Miksi saksalaiset hävittäjä-ässät näyttävät niin ylivoimaisilta? Asialle löytyy harvoin esiin nostettu selitys
Uutiset | 7.10.2026 21:31
Milloin tulee lunta? – Näin kuuluu ennuste
Uutiset | 7.10.2026 15:05
Vilnan lentokenttä suljettu – Nato-hävittäjät ilmaan
Uutiset | 3.10.2026 11:35
Toimittajalta | Kokoomus löisi Ylen polvilleen – sivistysporukan pakoa on turha enää ihmetellä
Uutiset | 6.10.2026 21:30
Sixten Korkman tylyttää HS:ssä hallituksen leikkauslinjaa: ”Harvoin on mikään hallitus niin lyhyessä ajassa tuhonnut heikossa asemassa olevien palveluja”
Uutiset | 5.10.2026 13:38
Nyt kajahti hyytävä arvio: Edessä synkkä talvi
Uutiset | 30.9.2026 21:32
Akuutti Venäjä-varoitus: ”Tämä koskee suoraan myös Suomea”
Uutiset | 3.10.2026 13:04
Autot | Legendaarinen ”Prostata-Volvo” ei vähästä hätkähdä – patarautainen ruotsalaisauto vakuutti lääkärit, poliisit ja DDR:n eliitin
Uutiset | 1.10.2026 21:48
Stubb: Ilman Venäjän hyökkäystä Ukrainaan eivät Suomi ja Ruotsi olisi koskaan liittyneet Natoon
Uutiset | 2.10.2026 16:02
”Naurettavaa pelleilyä” – Puhoksen lähellä asuvalla keskustan Anne Kalmarilla on nyt ehdotus PS:n Pekka Aittakummulle
Uutiset | 6.10.2026 18:50
Sotahistoria | Hitler vedätti Stalinia aikansa härskeimmällä asekaupalla – keskeneräinen saksalaisristeilijä päätyi puolustamaan Leningradia
Uutiset | 14.9.2026 21:20
Yhden vitamiinin puute voi aiheuttaa toistuvia flunssia, kertoo lääkäri Seurassa
Uutiset | 26.9.2026 20:56
Elokuvat | Kauriinmetsästäjä on maailman parhaita elokuvia – mutta siinä on liuta mielenkiintoisia virheitä
Uutiset | 17.9.2026 22:24
Nato-maan johtaja lyttää 5. artiklan: ”Tilanne ei ole koskaan ollut näin vakava”
Uutiset | 18.9.2026 21:30
Jyrsijät | Nyt tuli varoitus vitsauksesta, jota kukaan ei halua riesakseen – ”Merkkeihin kannattaa suhtautua vakavasti”
Uutiset | 15.9.2026 21:21
Yksityistielakiin tulossa muutos: Luvattoman puomin tai veräjän poistaminen helpottuu
Uutiset | 14.9.2026 14:20
Minkä tähden kuningas Charles jättää sukulaisensa kuningas Haraldin hautajaiset väliin?
Uutiset | 7.9.2026 21:50
Tutkimus: Tämä tekijä ennustaa pitkää ikää
Uutiset | 19.9.2026 21:15
Tällainen puhetapa voi paljastaa aivojen kunnon
Uutiset | 9.9.2026 21:39
Sotilasilmailu | Ceaușescun ”korppikotka” näytti pitkää nokkaa Neuvostoliitolle – Vultur-suihkuhävittäjä oli sosialistileirin kapinallisten yhteisponnistus
Uutiset | 9.9.2026 21:08

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
PS kiilasi kokoomuksen edelle – professori: ”Toistuuko tämä kuvio?”
Uutiset | 8.10.2026 13:19
Lääkärille syyte puolisonsa murhan yrityksestä Kuopiossa
Uutiset | 8.10.2026 13:08
Jemenin huthit kertovat jälleen iskusta Saudi-Arabian pääkaupungin lentokentälle
Uutiset | 8.10.2026 11:29
Sotahistoria | Miksi saksalaiset hävittäjä-ässät näyttävät niin ylivoimaisilta? Asialle löytyy harvoin esiin nostettu selitys
Uutiset | 7.10.2026 21:31
Milloin tulee lunta? – Näin kuuluu ennuste
Uutiset | 7.10.2026 15:05
Vilnan lentokenttä suljettu – Nato-hävittäjät ilmaan
Uutiset | 3.10.2026 11:35

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Liberaali juntti ei löydä ystävää kaupungin sykkeestä
Mielipide | 8.10.2026 13:21
Lukijalta: Maalaisjärki eläkeuudistukseen
Mielipide | 8.10.2026 11:06
Lukijalta: Vantaata ei pidä häivyttää Helsingin kylkeen
Mielipide | 8.10.2026 10:57
Lukijalta: Eväskeskustelu on merkki varhaiskasvatuksen työolojen ongelmista
Mielipide | 6.10.2026 14:35
Lukijalta: Hävittäjähurmos – keinotekoista kehuskelua
Mielipide | 5.10.2026 10:32
Lukijalta: Vielä eläkkeiden leikkauksista
Mielipide | 2.10.2026 15:32
Lukijalta: Kokoomuksen tavoite on yövartijavaltio – oletko valmis?
Mielipide | 2.10.2026 15:42

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustanuoret: Orpon hallituksen opintoseteli viilaa nuoria linssiin
Uutiset | 6.10.2026 9:38
Savola: Etelä-Pohjanmaan tiestön rapistuminen on pysäytettävä
Uutiset | 5.10.2026 13:25
Keskustan Pohjois-Karjalan piiri äänesti eduskuntaehdokkaistaan
Uutiset | 5.10.2026 9:52
Keskustan Pohjois-Karjalan piiri äänesti eduskuntaehdokkaistaan
Uutiset | 5.10.2026 9:52
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste