Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Avaruus

Huh, mikä nopeus! – Artemiksen miehistö iskeytyy ilmakehään hirmuisella vauhdilla

8.4.2026 21:01
Lue lisää 
Koulu
Kouluihin palaaminen aiheuttaa monia poikkeusjärjestelyjä. Kuvituskuva. (Kuva: Petra Pöyliö)

Saako leikkiä hippaa tai nähdä rinnakkaisluokan kavereita? – Näin koulutyötä ohjeistetaan koronan varjossa

Samuli Vänttilä 7.5.2020 21:00, muokattu 7.5.2020 16:18
a– a+
Koulu

Kouluissa on riittänyt paljon pähkäiltävää siitä, miten opetus järjestetään 14. toukokuuta alkaen, kun oppilaat palaavat taas lähiopetukseen parin kuukauden tauon jälkeen.

Miten esimerkiksi riittävät etäisyydet taataan oppilaiden välillä? Miten aineenopetus järjestetään yläkouluissa, kun yhden opettajan tulisi olla koko ajan saman ryhmän kanssa? 

Näitä ja monia muita kysymyksiä tuskailivat muun muassa Suomenmaan haastattelemat rehtorit viime viikolla.

Suomenmaa kokosi pääkohdat Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksen sekä Opetus- ja kulttuuriministeriön antamista kouluun ja varhaiskasvatukseen palaamiseen liittyvistä ohjeistuksista.

Vain terveenä kouluun. Ensimmäinen ohje on, ettei kouluun tai varhaiskasvatukseen saa tulla, jos on merkkejä lievistäkin sairauden oireista.

Riskiryhmät. Riskiryhmiin kuuluvia ja heidän perheenjäseniään kehotetaan pysymään koulusta ja varhaiskasvatuksesta poissa. Arvion riskiryhmään kuulumisesta ja poissaolon tarpeesta tekevät terveydenhuollon ammattilaiset.

Henkilökunta. Henkilökunnan kokoontumisia pyritään pitämään mahdollisimman vähän. Kokoukset järjestetään etäyhteydellä. Varhaisasvatuksessa henkilöstön tulee toimia vain saman lapsiryhmän kanssa.

Ryhmäkoot. Ryhmäkokoja tai henkilömitoitusta ei muuteta, vaan ne noudattavat normaalitilanteessakin voimassa olevaa lainsäädäntöä. Ihmisten välisistä turvaväleistä ei anneta tarkkoja määräyksiä, vaan väljyyttä haetaan tilajärjestelyillä.

Oppilasmäärä. Ohjeiden mukaan kouluissa on tarkoitus pitää kerrallaan aiempaa vähemmän oppilaita. Tilannetta helpottamaan voidaan tarvittaessa ottaa käyttöön toisen asteen oppilaitoksia, jotka ovat nyt pääosin tyhjillään.

Turhat kontaktit. Alakouluissa opetusryhmät pysyvät koko koulupäivän ajan erillään. Yläkouluissa opettaja sekä opetusryhmä voivat vaihdella opetettavan aineen mukaan. Tähän ministeriön ja THL ohjeissa on lisätty selitys “mikäli opetusta ei muutoin voida toteuttaa”.

Väljyys. Koska opetusryhmien erillään pitäminen ei yläkouluissa välttämättä täysin onnistu, panostetaan niissä väljyyteen ja opetuksen porrastamiseen mahdollisuuksien mukaan.

Ruokailu ja välitunnit. Yhteisruokailuja ei kouluissa järjestetä, vaan kouluruoka tarjotaan omissa ryhmissä ja luokissa. Ruokasalia voi kuitenkin tarvittaessa käyttää porrastetusti. Välitunteja oppilaat viettävät vain oman opetusryhmänsä kanssa.

Käsienpesu. Kouluja kehotetaan panostamaan myös hygieniaan. Kädet pitäisi ohjeistuksen mukaan pestä aina kouluun tai varhaiskasvatukseen tullessa sekä ennen kotiinlähtöä. Kädet täytyy pestä myös ennen ruokailua, aina sisälle tullessa ja aina aivastamisen tai yskimisen jälkeen. Jos käsienpesumahdollisuutta ei ole, tulee suosia käsihuuhdetta. Sitä täytyy olla helposti saatavilla.

Aivastelu. Aivastamiseen ja yskimiseen kehotetaan käyttämään nenäliinaa. Ne tulee laittaa kertakäytön jälkeen roskikseen.

Kasvosuojukset. Maskien käyttöä ei suositella kouluissa tai varhaiskasvatuksessa.

Siisteys. Erilaiset kosketuspinnat kuten ovenkahvat, käsinojat, pulpetit, pöydät, valonkatkaisijat ja hanat suositellaan pyyhittäväksi vähintään kerran päivässä, mutta mielellään kahdesti päivässä.

Yhteiset tavarat. Yhteiskäytössä olevia työvälineitä kuten näppäimistöjä, tabletteja ja askartelutarvikkeita ei suositella käytettäväksi. Omia leluja ei pitäisi tuoda varhaiskasvatukseen.

Jos joku sairastuu. Jos koulussa tai varhaiskasvatuksessa todetaan jollakin henkilöllä koronavirus, altistuneet tulee jäljittää ja asettaa karanteeniin 14 vuorokaudeksi. Tartuntojen toteaminen ja tartuntaaketjujen selvitys kuuluu terveydenhuollon vastuulle.

Tarkemmat Opetus- ja kulttuuriministeriön sekä Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksen ohjeet lähiopetusarkeen palaamisesta löytyvät täältä.

Opetusministeriön vastaukset yleisimpiin mieltä askarruttaviin kysymyksiin löydät täältä .

Lue myös

Ikä ei kerro kaikkea – tutkijat löysivät tavan ennustaa elinikää

Ihmisen eliniän ennustamisessa ratkaisevaa ei ole vain ikä, vaan myös se, kuinka nopeasti...
8.4.2026 22:17

Vakava varoitus tekoälystä: “Armeijamme voidaan kytkeä pois päältä"

Euroopan on kehitettävä omat tekoälykyvykkyytensä, jotta ulkomaiset vastustajat eivät voi ”kytkeä pois päältä”...
8.4.2026 22:07

Ruotsissa surkutellaan: Prinssin lahja paloi karrelle

Ruotsalaismediat uutisoivat tiistaina tulipalosta, joka tuhosi osan prinssi Alexanderin kastelahjasta. Alexander on prinssi...
8.4.2026 21:47

Aihetunnisteet

etäopiskelu Korona koulu peruskoulu

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Sota pilasi Dubain maineen – tämä kaupunki on superrikkaiden uusi suosikkikohde
Uutiset | 7.4.2026 21:25
Alzheimer-riski saattaa näkyä jo keski-iässä – Yksi vitamiini nousee keskiöön
Uutiset | 7.4.2026 21:20
Historia | Bitburgin lentotukikohta oli kylmän sodan tyly etuvartio – ”Eifelin kotkien” piti siivota taivaalta Varsovan liiton MiGit
Uutiset | 7.4.2026 21:15
Artemis 2 kävi Kuun takana – näkymät saivat astronautit sanattomiksi
Uutiset | 7.4.2026 5:26
Öljyn hinta lähti kovaan sukellukseen
Uutiset | 8.4.2026 11:11
Yle: Näin Kela-korvauksilla tehdään bisnestä
Uutiset | 7.4.2026 13:14
Palkittu sotilas pidätettiin Australiassa epäiltynä sotarikoksista
Uutiset | 7.4.2026 12:24
”Kuljetusala on totaalisesti petetty” – Ammattidiesel jäi tyhjäksi lupaukseksi, keskustan Kettunen paheksuu hallitusta
Uutiset | 7.4.2026 10:17
Moni luulee, että tämä keino estää pyörävarkaan – Se ei kuitenkaan usein auta
Uutiset | 6.4.2026 21:31
Oikukas hävittäjä teki saksalaislentäjien puolisoista leskiä – F-104 Starfighter oli taivaan kaunein katastrofi
Uutiset | 1.4.2026 21:25
Prisman uutuustuotteen ostosta kilahtaa 274,95 euron bonukset
Uutiset | 1.4.2026 13:04
Sota pilasi Dubain maineen – tämä kaupunki on superrikkaiden uusi suosikkikohde
Uutiset | 7.4.2026 21:25
Vaaka ei enää ratkaise – Laihdutuslääkkeen käyttö laajenemassa merkittävästi
Uutiset | 1.4.2026 22:20
Oikukas hävittäjä teki saksalaislentäjien puolisoista leskiä – F-104 Starfighter oli taivaan kaunein katastrofi
Uutiset | 1.4.2026 21:25
Alzheimer-riski saattaa näkyä jo keski-iässä – Yksi vitamiini nousee keskiöön
Uutiset | 7.4.2026 21:20
”Elämme ihan pimeitä aikoja,” sanoo piispa Kaisamari Hintikka
Uutiset | 4.4.2026 10:01
Gazprom: Venäjä torjui drooni-iskun putkeensa, joka vie kaasua Turkkiin
Uutiset | 2.4.2026 13:04
Hätkähdyttävä löydös datakeskuksista – ”Saattaa vielä olla aikaa harkita”
Uutiset | 3.4.2026 21:40
Mediat: Ukraina iski Venäjän öljynjalostamoon noin 1 300 kilometrin päässä Ukrainasta
Uutiset | 2.4.2026 8:50
Aira Samulin ja Fredi löivät viisaat päät yhteen – seurauksena pahennusta vuoden 1976 euroviisuissa
Uutiset | 2.4.2026 22:30
Simo Häyhän myyttiset suoritukset vääristävät kuvaa – venäläisten tarkka-ampujat olivat suomalaisia selvästi edellä
Uutiset | 20.3.2026 21:20
Varoitus: Kreml käynnistänyt massiivisen operaation Baltiassa
Uutiset | 28.3.2026 21:02
Prisman uutuustuotteen ostosta kilahtaa 274,95 euron bonukset
Uutiset | 1.4.2026 13:04
Venäjän valtava ”lihamyllyhyökkäys” päättyi katastrofiin – paljastus järkyttävistä tappioista
Uutiset | 24.3.2026 21:11
Se on alkanut, uutisoi riippumaton venäläismedia maanantaina – ”Kukaan ei välitä meistä,” sanoo Aleksei
Uutiset | 21.3.2026 12:26
Tyly arvio brittiarmeijasta: ”Pystyisi hyvänä päivänä valtaamaan pikkukaupungin”
Uutiset | 25.3.2026 21:28
Sota pilasi Dubain maineen – tämä kaupunki on superrikkaiden uusi suosikkikohde
Uutiset | 7.4.2026 21:25
Irakista ilmoitus – öljyn hinta laskuun
Uutiset | 18.3.2026 12:49
Tiedätkö Musandamin? Hormuzinsalmen Arabian puolella sijaitsee yksi maailman oudoimmista niemimaista
Uutiset | 24.3.2026 22:32
Kuolemanarvonnasta selvinneen Texas Rangerin kadonnut revolveri on aseiden Graalin malja – eeppinen kostonjano loi aikansa voimakkaimman käsiaseen
Uutiset | 24.3.2026 21:25

Uusimmat

Ikä ei kerro kaikkea – tutkijat löysivät tavan ennustaa elinikää
Uutiset | 8.4.2026 22:17
Vakava varoitus tekoälystä: “Armeijamme voidaan kytkeä pois päältä”
Uutiset | 8.4.2026 22:07
Ruotsissa surkutellaan: Prinssin lahja paloi karrelle
Uutiset | 8.4.2026 21:47
IS: Ravitsemusterapeutti vaihtaisi smoothien banaanin tähän kuitupommiin
Uutiset | 8.4.2026 21:46
Oletko optimisti vai pessimisti? – Tutkimus: Asenteella on selkeä yhteys dementiariskiin
Uutiset | 8.4.2026 21:30
Historia | Myyttinen Brocken oli Itä-Saksan ”Korvatunturi”– vuoren laelle pystytetty ”Stasi-moskeija” kuuli lännestä lähes kaiken
Uutiset | 8.4.2026 21:20
Huh, mikä nopeus! – Artemiksen miehistö iskeytyy ilmakehään hirmuisella vauhdilla
Tarinat | 8.4.2026 21:01
”Roskapusseja heitellään rappukäytäviin”– taloyhtiöille tulossa järeämpiä keinoja puuttua Airbnb-häiriöihin ja tupakointiin
Uutiset | 8.4.2026 18:33
Kainuun prikaatissa vahingonlaukaus, ei henkilövahinkoja
Uutiset | 8.4.2026 18:26
”Neljä kuukautta on lyhyt aika etsiä uutta kotia”– hallitus sai kritiikkiä vuokralaisen aseman heikentämisestä
Uutiset | 8.4.2026 18:09
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

50 vuotta | Ensi vaalikaudella joudutaan tekemään keskustalle kivuliaita päätöksiä, sanoo Mirja Vehkaperä
Uutiset | 6.4.2026 9:01
”Ostakaa villapuseroita ja lämpimiä kenkiä” – Hannu Hoskonen tylyttää Suomen energiapolitiikkaa
Uutiset | 5.4.2026 8:00
”Elämme ihan pimeitä aikoja,” sanoo piispa Kaisamari Hintikka
Uutiset | 4.4.2026 10:01

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Ikä ei kerro kaikkea – tutkijat löysivät tavan ennustaa elinikää
Uutiset | 8.4.2026 22:17
Vakava varoitus tekoälystä: “Armeijamme voidaan kytkeä pois päältä”
Uutiset | 8.4.2026 22:07
Ruotsissa surkutellaan: Prinssin lahja paloi karrelle
Uutiset | 8.4.2026 21:47
Prisman uutuustuotteen ostosta kilahtaa 274,95 euron bonukset
Uutiset | 1.4.2026 13:04
Sota pilasi Dubain maineen – tämä kaupunki on superrikkaiden uusi suosikkikohde
Uutiset | 7.4.2026 21:25
Vaaka ei enää ratkaise – Laihdutuslääkkeen käyttö laajenemassa merkittävästi
Uutiset | 1.4.2026 22:20

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Eläkeuudistuksia ei pidä tehdä tasa-arvon kustannuksella
Mielipide | 8.4.2026 13:51
Lukijalta: Data on uusi öljy ja pohjoinen on uusi Persianlahti
Mielipide | 8.4.2026 13:15
Lukijalta: Vanhusneuvoston asemaa on vahvistettava
Mielipide | 8.4.2026 13:11
Lukijalta: Suomelta puuttuu johtajuus
Mielipide | 8.4.2026 13:08
Lukijalta: Mitä mieltä, eläkeläiset?
Mielipide | 2.4.2026 14:30
Lukijalta: Kunnanjohtajat eivät johda politiikkaa
Mielipide | 7.4.2026 9:27
Lukijalta: Kenelle Kainuun hyvinvointialue on olemassa?
Mielipide | 7.4.2026 10:13
Lukijalta: Mitä kaikkea me eläkeläiset teemmekään
Mielipide | 1.4.2026 15:24

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Pirkanmaan Keskustanaiset esittää Petra Schulze Steinenia keskustan varapuheenjohtajaehdokkaaksi
Uutiset | 8.4.2026 15:35
Keskustanuoret vaatii stoppia bensapopulismille
Uutiset | 2.4.2026 15:16
Keskustan Mattila huolestui kipupotilaista: ”Ovat jäämässä heitteille keskiviikosta alkaen”
Uutiset | 30.3.2026 15:55
Keskustanuoret vaatii stoppia bensapopulismille
Uutiset | 2.4.2026 15:16
Keskustan Mattila huolestui kipupotilaista: ”Ovat jäämässä heitteille keskiviikosta alkaen”
Uutiset | 30.3.2026 15:55
Pirkanmaan Keskustanaiset esittää Petra Schulze Steinenia keskustan varapuheenjohtajaehdokkaaksi
Uutiset | 8.4.2026 15:35
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste