Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Talous

Teollisuusliiton selvitys: Puolustushankinnat vahvistavat odotettua vähemmän työllisyyttä Suomessa

6.10.2026 12:01
Lue lisää 
Keskusta
Antti Kurvinen, Katri Kulmuni, Petri Honkonen ja Riikka Pirkkalainen osallistuivat keskustan politiikka- ja toimintapäiville helmikuussa. (Kuva: Johannes Erkkila)

Kansanedustajat aikovat jalkautua joukolla tupailtoihin – Kurvinen: "Kuulen jo vähättelyn, että eikö se keskusta muuta enää keksi"

Suomenmaa 28.2.2020 11:41, muokattu 28.2.2020 12:09
a– a+
Keskusta

Keskustan kansanedustajat pitävät tupailtoja koko Suomessa perjantaista maanantaihin 27.–30. maaliskuuta.

Suomalaisilla kautta maan onkin nyt mahdollisuus myös pitää tupailta kotonaan ja kutsumalla keskustan kansanedustajia kylään, puolue kertoo.

Eduskuntaryhmän puheenjohtajan Antti Kurvisen mukaan tavoite on saada ihmisiä jälleen yhteen keskustelemaan ja edistämään asioita toisia kuunnellen.

– Kuulen jo vähättelyn, että eikö se keskusta muuta enää keksi, kuin kaivaa naftaliinista tällaisen ikiaikaisen perinteen. Tämänkin me kestämme, Kurvinen sanoo tiedotteessa.

Hän näkee, että Suomessa tarvitaan nyt ”enemmän keskustelua ja vähemmän kuplasta toiseen huutelua”.

– Tulevaisuus nimittäin tuo eteen ratkaistavia asioita, jotka koskettavat jokaista suomalaista ja koko maata: miten pidämme huolen lapsista ja nuorista, miten hoidamme mummot ja papat ja miten kaikki yhteinen hyvä maksetaan.

Keskustan tupailtoihin on kautta aikojen kokoonnuttu yhteen kertomaan mielipide yhteisistä asioista ja niiden hoitajista.

Eduskuntaryhmän varapuheenjohtajan Eeva Kallin mukaan tupailtoihin on aina kuulunut, että ihmiset tulevat ja menevät, keskustelua käydään ja välillä päästetään höyryjäkin.

– Ennen muuta on kuitenkin kuunneltu toisia ja saatu asioita eteenpäin. Tuntuu, että aika moni suomalainen on väsynyt nykyiseen keskusteluilmapiiriin. Eihän keskustelua ole oman ylemmyyden ja toisen huonouden osoittaminen. Kaikkein vähiten keskustelua on itseisarvoinen muiden solvaaminen.

Kalli kertoo keskustan kutsuvan ihmisiä keskustelemaan esimerkiksi siitä, miten Suomesta tehdään lapsi- ja perhemyönteisempi.

Eduskuntaryhmän toisen varapuheenjohtajan Hanna-Leena Mattilan mukaan keskustelua tarvitaan myös siitä, miten koulutuksen tasa-arvo toteutuu tulevaisuudessa kautta Suomen, kun lapsia syntyy aiempaa vähemmän. Yksi keskustan ratkaisu on toisen asteen lähikoulu.

– Suomi muuttuu. Jokaisella lapsella ja nuorella koko maassa on silti oltava myös tulevaisuudessa tasa-arvoinen mahdollisuus itsensä sivistämiseen ja elämässä etenemiseen. Ja tämä maa kokonaisuudessaan pärjää vain osaamisella.

Mattila sanooo, että tupailloissa mikään inhimillinen ei kuitenkaan ole vierasta eikä yksi asia ole toista tärkeämpi.

– Me haluamme pureutua nimenomaan arjen asioihin paikallisesti kautta Suomen ja kuunnella ihmisten huolia ja toiveita mahdollisimman lähellä. Siksi tupaillan voi järjestää nyt myös kotonaan ja kutsua meitä kansanedustajia kylään, Mattila sanoo.

Keskustan kansanedustajalle voi esittää kyläilykutsun sähköpostitse. Kansanedustajien osoitteet ovat muotoa [email protected].

Ajantasaiset tiedot eri puolilla Suomea pidettävistä tupailloista julkaistaan pian keskustan verkkosivuilla.

Tupailtaa on tiedossa myös virtuaalisessa muodossa, kun Kurvinen ja keskustan puheenjohtaja Katri Kulmuni osallistuvat yhdessä keskustan K-studion lähetykseen torstaina 26. maaliskuuta klo 19 alkaen.

Lue myös

Keskustanuoret: Orpon hallituksen opintoseteli viilaa nuoria linssiin

Keskustanuorten mielestä Orpon hallituksen opintosetelikokeilussa on paljon korjattavaa. Nuorisojärjestö toteaa kannanotossaan, että ajatus itsessään...
6.10.2026 9:38

Savola: Etelä-Pohjanmaan tiestön rapistuminen on pysäytettävä

Keskustan kansanedustaja Mikko Savola huomauttaa, että Etelä-Pohjanmaa on jäänyt paitsioon valtakunnallisissa liikennehankkeissa tällä...
5.10.2026 13:25

Keskustan Pohjois-Karjalan piiri äänesti eduskuntaehdokkaistaan

Keskustan Pohjois-Karjalan piirissä järjestettiin viikonloppuna jäsenäänestys ensi kevään eduskuntavaalien ehdokasasettelusta. Määräaikaan mennessä esityksiä...
5.10.2026 9:52

Aihetunnisteet

Keskusta tupailta

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Sixten Korkman tylyttää HS:ssä hallituksen leikkauslinjaa: ”Harvoin on mikään hallitus niin lyhyessä ajassa tuhonnut heikossa asemassa olevien palveluja”
Uutiset | 5.10.2026 13:38
Keskustan Pohjois-Karjalan piiri äänesti eduskuntaehdokkaistaan
Uutiset | 5.10.2026 9:52
Vilnan lentokenttä suljettu – Nato-hävittäjät ilmaan
Uutiset | 3.10.2026 11:35
”Taipaleesha myö pelättiin,” sanoo Rokka Tuntemattomassa sotilaassa – Mutta miten tuo kuolemanjoki syntyi?
Uutiset | 4.10.2026 21:01
Venäjän talouskasvu hiipuu, sotamenot pitävät kasvua yllä
Uutiset | 5.10.2026 13:09
Kiinan ja EU:n välinen kauppa keikahtanut hurjaan epätasapainoon – komissaari lähtee Pekingiin
Uutiset | 5.10.2026 18:40
Punkkilääkkeet säilyvät koirankakassa kuukausia – tutkija varoittaa vakavista seurauksista
Uutiset | 5.10.2026 21:45
Yleinen suolistosairaus vaivaa useaa suomalaista – elintavat ratkaisevassa asemassa
Uutiset | 5.10.2026 21:13
Akuutti Venäjä-varoitus: ”Tämä koskee suoraan myös Suomea”
Uutiset | 3.10.2026 13:04
Ranskassa 15-vuotias mielenosoittaja poimi poliisin tainnutuskranaatin ja menetti kätensä
Uutiset | 5.10.2026 15:04
Nyt kajahti hyytävä arvio: Edessä synkkä talvi
Uutiset | 30.9.2026 21:32
Taloyhtiö voi kieltää tupakoinnin omassa asunnossa ilman perustuslaillisia esteitä, katsoo perustuslakivaliokunta
Uutiset | 29.9.2026 16:00
Vilnan lentokenttä suljettu – Nato-hävittäjät ilmaan
Uutiset | 3.10.2026 11:35
Sotahistoria | Norjan kuningas pakeni, upseerit riitelivät, lentotukialus upposi – Miksi HMS Gloriousin tuholle vedettiin pitkä salaisuuden verho?
Uutiset | 28.9.2026 21:13
Akuutti Venäjä-varoitus: ”Tämä koskee suoraan myös Suomea”
Uutiset | 3.10.2026 13:04
Autot | Legendaarinen ”Prostata-Volvo” ei vähästä hätkähdä – patarautainen ruotsalaisauto vakuutti lääkärit, poliisit ja DDR:n eliitin
Uutiset | 1.10.2026 21:48
Arvio: Näin paljon Pohjois-Korean Kim painaa
Uutiset | 30.9.2026 8:57
Stubb: Ilman Venäjän hyökkäystä Ukrainaan eivät Suomi ja Ruotsi olisi koskaan liittyneet Natoon
Uutiset | 2.10.2026 16:02
Uskaltaako syyslomalla matkustaa Rodokselle? THL:n lääkäri arvioi vatsatautitilannetta
Uutiset | 29.9.2026 12:17
IL: Britannia ei tarjoakaan Suomelle ja muille JEF-maille ydinasesuojaa Naton ulkopuolella
Uutiset | 30.9.2026 17:38
Sotahistoria | Hitler vedätti Stalinia aikansa härskeimmällä asekaupalla – keskeneräinen saksalaisristeilijä päätyi puolustamaan Leningradia
Uutiset | 14.9.2026 21:20
Yhden vitamiinin puute voi aiheuttaa toistuvia flunssia, kertoo lääkäri Seurassa
Uutiset | 26.9.2026 20:56
Elokuvat | Kauriinmetsästäjä on maailman parhaita elokuvia – mutta siinä on liuta mielenkiintoisia virheitä
Uutiset | 17.9.2026 22:24
Nato-maan johtaja lyttää 5. artiklan: ”Tilanne ei ole koskaan ollut näin vakava”
Uutiset | 18.9.2026 21:30
Jyrsijät | Nyt tuli varoitus vitsauksesta, jota kukaan ei halua riesakseen – ”Merkkeihin kannattaa suhtautua vakavasti”
Uutiset | 15.9.2026 21:21
Minkä tähden kuningas Charles jättää sukulaisensa kuningas Haraldin hautajaiset väliin?
Uutiset | 7.9.2026 21:50
Yksityistielakiin tulossa muutos: Luvattoman puomin tai veräjän poistaminen helpottuu
Uutiset | 14.9.2026 14:20
Tutkimus: Tämä tekijä ennustaa pitkää ikää
Uutiset | 19.9.2026 21:15
Tällainen puhetapa voi paljastaa aivojen kunnon
Uutiset | 9.9.2026 21:39
Sotilasilmailu | Ceaușescun ”korppikotka” näytti pitkää nokkaa Neuvostoliitolle – Vultur-suihkuhävittäjä oli sosialistileirin kapinallisten yhteisponnistus
Uutiset | 9.9.2026 21:08

Uusimmat

Jemenissä kiivaita taisteluita strategisesti tärkeän salmen hallinnasta
Uutiset | 6.10.2026 14:47
LVV kehottaa Googlen tytäryhtiötä keskeyttämään datakeskusten valmistelun Muhoksella ja Kajaanissa
Uutiset | 6.10.2026 14:33
Von der Leyen varoittaa EU-budjetin liiallisesta leikkaamisesta
Uutiset | 6.10.2026 14:32
Suomen Pankin Olli Rehn: Euroalueen talous kestää, mutta Lähi-idän konfliktin venyminen herättää huolta
Uutiset | 6.10.2026 14:20
”Naurettavaa pelleilyä” – Puhoksen lähellä asuvalla keskustan Anne Kalmarilla on nyt ehdotus PS:n Pekka Aittakummulle
Uutiset | 6.10.2026 14:01
AfD:n ehdokas valittiin Saksi-Anhaltin osavaltioparlamentin puhemieheksi
Uutiset | 6.10.2026 13:58
Kahdeksan haavoittui koulupuukotuksessa Turkissa
Uutiset | 6.10.2026 13:34
Ovaska: Kotiopetus luvanvaraiseksi
Uutiset | 6.10.2026 13:16
Hiipuuko Venäjä vai meneekö kaikki Putinin pelikirjan mukaan? Raportissa hahmoteltiin neljä skenaariota
Uutiset | 6.10.2026 13:00
Fysiikan Nobel belgialaistutkijalle avaruudesta saapuvien korkeaenergisten neutriinojen tutkimuksesta
Uutiset | 6.10.2026 12:58
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Lapin kauppakamaria johtanut Liisa Ansala teki yllättävän liikkeen urallaan – ”Työ ei ole enää kaikki kaikessa”
Uutiset | 4.10.2026 7:00
Toimittajalta | Kansallinen uutistoimisto viedään saunan taakse – mitäpä jos lopetetaan myös sellun keittäminen?
Uutiset | 3.10.2026 10:00
Tunkeutumisepäilyt herättävät huolta kansanedustajissa – ”Lintukotoa ei ole enää missään”
Uutiset | 1.10.2026 15:22

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Jemenissä kiivaita taisteluita strategisesti tärkeän salmen hallinnasta
Uutiset | 6.10.2026 14:47
LVV kehottaa Googlen tytäryhtiötä keskeyttämään datakeskusten valmistelun Muhoksella ja Kajaanissa
Uutiset | 6.10.2026 14:33
Von der Leyen varoittaa EU-budjetin liiallisesta leikkaamisesta
Uutiset | 6.10.2026 14:32
Nyt kajahti hyytävä arvio: Edessä synkkä talvi
Uutiset | 30.9.2026 21:32
Taloyhtiö voi kieltää tupakoinnin omassa asunnossa ilman perustuslaillisia esteitä, katsoo perustuslakivaliokunta
Uutiset | 29.9.2026 16:00
Vilnan lentokenttä suljettu – Nato-hävittäjät ilmaan
Uutiset | 3.10.2026 11:35

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Eväskeskustelu on merkki varhaiskasvatuksen työolojen ongelmista
Mielipide | 6.10.2026 14:35
Lukijalta: Missä häiriköivät vuokralaiset voivat asua?
Mielipide | 6.10.2026 12:20
Lukijalta: Hävittäjähurmos – keinotekoista kehuskelua
Mielipide | 5.10.2026 10:32
Lukijalta: Miten passiivinen varallisuus saadaan pyörittämään yhteiskuntaa?
Mielipide | 5.10.2026 10:26
Lukijalta: Vielä eläkkeiden leikkauksista
Mielipide | 2.10.2026 15:32
Lukijalta: Kokoomuksen tavoite on yövartijavaltio – oletko valmis?
Mielipide | 2.10.2026 15:42

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustanuoret: Orpon hallituksen opintoseteli viilaa nuoria linssiin
Uutiset | 6.10.2026 9:38
Savola: Etelä-Pohjanmaan tiestön rapistuminen on pysäytettävä
Uutiset | 5.10.2026 13:25
Keskustan Pohjois-Karjalan piiri äänesti eduskuntaehdokkaistaan
Uutiset | 5.10.2026 9:52
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste